• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: infomrer.rs

12.05.2024

18:07

Skandal u Skoplju! Grčka ambasadorka besna napustila ceremoniju: Nova predsednica Severne Makedonije tokom zakletve šokirala prisutne u sali

EPA

Balkan

Skandal u Skoplju! Grčka ambasadorka besna napustila ceremoniju: Nova predsednica Severne Makedonije tokom zakletve šokirala prisutne u sali

Podeli vest

Nova predsednica Severne Makedonije Gordana Siljanovska Davkova položila je danas svečanu zakletvu čime je stupila na dužnost.

Tokom polaganja zakletve, kako prenose skopski mediji, Siljanovska Davkova nije izgovorila reč "Severna" koja je sastavni deo ustavnog naziva te države.

- Izjavljujem da ću funkciju predsednika Republike Makedonije obavljati savesno i odgovorno. Poštovaću Ustav i zakone i štititi suverenitet i teritorijalni integritet Republike Makedonije - rekla je Siljanovska, prenosi makedonski Plusinfo.

Ona je u parlamentu izjavila da će biti predsednica svih građana i da neće "praviti razliku između njih na osnovu etničke, verske, polne ili bilo koje druge" pripadnosti. Siljanovska je svoj govor posvetila ženama zbog kojih je, prema njenim rečima, odlučila da se kandiduje.

- Nažalost, nema mnogo žena u politici. Srećna sam što inspirišem druge žene. Ako ja mogu da budem predsednica, možete i vi - ukazala je Siljanovska koja je pobedila u drugom krugu izbora kao kandidat VMRO-DPMNE.

Novoizabrana predsednica Severne Makedonije, je univerzitetska profesorka na Pravnom fakultetu u Skoplju na predmetu "Ustavno pravo i politički sistemi". Siljanovska Davkova biće šesta predsednica Severne Makedonije i prva žena izabrana na ovu funkciju.

Grčka ambasadorka napustila ceremoniju

Siljanovska Davkova je položila zakletvu i obnovila diplomatski spor sa susednom Grčkom.

Grčki ambasador u Skoplju Sofija Filipid je zbog njenog izostavljanja reči "Severna" napustila ceremoniju inauguracije, dok je grčko Ministarstvo spoljnih poslova kasnije izdalo saopštenje u kojem se navodi da je nova predsednica tim postupkom prekršila sporazum između dve zemlje.

Ministarstvo je ocenilo da to dovodi u opasnost bilateralne odnose i šanse Severne Makedonije da se pridruži Evropskoj uniji.

Upotreba naziva "Makedonija" izaziva snažnu odbojnost u Grčkoj, a Atina optužuje svog severnog susjeda za prisvajanje grčkog imena i istorije starogrčke kraljevine Makedonije, koja je postojala vekovima pre dolaska slovenskih naroda.

Višedecenijski spor rešen je 2018. kad su obe strane potpisale sporazum. Tada je usvojen ustavni naziv "Severna Makedonija". Grčka je tada povukla svoj prigovor na ulazak Severne Makedonije u NATO i podnošenje zahteva za članstvo u EU.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set