• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Mediji

26.09.2024

21:10

Sarajevo i Zagreb besne, spomenik srpskom kralju Tvrtku Kotromaniću najzad i u Banjaluci!

Grad banjaluka

Balkan

Sarajevo i Zagreb besne, spomenik srpskom kralju Tvrtku Kotromaniću najzad i u Banjaluci!

Podeli vest

Gradske vlasti u Banjaluci podigke su spomenika srednjovekovnom bosanskom kralju Tvrtku, a Sarajevo i Zagreb su momentalno pobesneli, jer zamisli čuda, Tvrtko je srpski kralj a ne hrvatski ili bošnjački!

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković tempirao je otkrivanje spomenika kralju Tvrtku usred kampanje za lokalne izbore zakazane za 7. oktobar, na kojima pokušava da obezbedi još jedan mandat.

- Postavljanje spomenika Tvrtku I Kotromaniću znači uspostavljanje temelja srpske istorije, kulture i tradicije u epicentru Banjaluke - rekao je Stanivuković otvarajući spomenik uz vatromet i brojne goste.

On je naveo i da je Tvrtko nesumnjivo bio srpski kralj jer je krunisan za kralja u manastiru Mileševi u Srbiji.

- Na ovaj način dajemo Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj srpski karakter, jer je reč o srpskom vladaru koji je krunisan u Mileševi po nemanjićkom obredu - rekao je Stanivuković.

 

 

Kralj Tvrtko je verovatno prva ličnost u istoriji koja je simbolično povezala gradske vlasti u Banjaluci i u Sarajevu, jer je tom vladaru prošle godine podignut i spomenik i u prestionici Bosne i Hercegovine. Ali u Sarajevu, za razliku od banjalučkog, na postamentu Tvrtkovog spomenika, autora Stjepa Gavrića, ispisano je ime "bosanski kralj".

Postavljanje spomenika u Sarajevu pratili su brojni problemi jer je centralno gradsko jezgro proglašeno zaštićenom istorijskom celinom, pa je za svaku intervenciju bila potrebna saglasnost državne komisije za zaštitu nacionalnih spomenika, a srpski član tog tela je uskratio saglasnost.

Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić na kraju je postavila na trotoar nasuprot zgrade Predsjedništva BiH nakon što je dobila saglasnost opštine Centar da se tu postavi kao privremeni objekat na period od 99 godina.

Foto: Grad Sarajevo

 
 

Istorija beleži da je na vrhuncu svoje moći, Tvrtko je nosio titulu "Kralj Srba", ali se, tvrde iz Sarajeva i Zagreba odnosilo na teritoriju koju je pripojio Bosni između 1373. i 1377. godine, što se danas koristi u nastojanjima da se prikaže kao Srbin u etničkom smislu. 

Identitet kralja Tvrtka je složen jer je, s jedne strane, bio unuk hrvatske vladarske porodice Šubić ( i njihovo etničko poreklo je sporno jer mnogi istoričari tvrde da je reč o srpskoj vlastelinskoj porodici), ali i srpskih vladara Nemanjića.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set