• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

27.04.2025

08:10

(VIDEO) Sabotaža tajnog vojnog projekta?! Stravičan požar guta luku nakon jezive eksplozije: Šta je to stiglo iz Kine u Iran?!

Printscreen

Vesti

(VIDEO) Sabotaža tajnog vojnog projekta?! Stravičan požar guta luku nakon jezive eksplozije: Šta je to stiglo iz Kine u Iran?!

Podeli vest

Snažna eksplozija i veliki požar potresli su u subotu luku Šahid Radžaei na jugu Irana, pri čemu je poginulo 14 osoba, a povređeno oko 750 ljudi. Nesreća je navodno povezana sa pošiljkom hemikalije koja se koristi za izradu goriva za rakete.

Helikopteri i avioni su tokom noći do nedelje ujutru gasili požar bacanjem vode iz vazduha, dok su vatrogasne ekipe pokušavale da lokalizuju vatrenu stihiju. Eksplozija se dogodila istog dana kada su Iran i Sjedinjene Američke Države održali treću rundu pregovora u Omanu o iranskom nuklearnom programu.

Iako nijedan iranski zvaničnik nije direktno sugerisao da je reč o napadu, iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči priznao je:

- Naše službe bezbednosti su u visokoj pripravnosti zbog ranijih pokušaja sabotaže i atentata usmerenih na izazivanje legitimne reakcije.

 

 

Šta se zna o eksploziji?

Državni mediji objavili su podatke o broju žrtava, ali nisu izneli detalje o uzroku požara u blizini Bandar Abasa, osim izveštaja o detonacijama drugih kontejnera u blizini.

Privatna bezbednosna kompanija Ambrej saopštila je da je luka primila pošiljku amonijum perhlorata u martu, hemikalije korišćene za proizvodnju čvrstog goriva za rakete. Prema navodima, ova hemikalija je u Iran stigla iz Kine preko dva broda, o čemu je početkom godine pisao „Fajnenšel tajms“.

- Požar je navodno izazvan nepravilnim rukovanjem pošiljkom čvrstog goriva namenjenog iranskim balističkim raketama - saopštio je Ambrej.

Podaci o kretanju brodova, koje je analizirao Asošijeted pres, potvrđuju da se jedan od brodova sa hemikalijom nalazio u blizini luke u martu, kako je Ambrej i naveo. Iran zvanično nije potvrdio prijem pošiljke, a iranska misija pri Ujedinjenim nacijama nije odgovorila na upite.

Nije jasno zašto hemikalije nisu premeštene iz luke, naročito imajući u vidu iskustva sa katastrofalnom eksplozijom u bejrutskoj luci 2020. godine, kada je detonacija amonijum nitrata usmrtila više od 200 i ranila preko 6.000 ljudi.

 

 

Snaga eksplozije i posledice

Na snimcima sa društvenih mreža vidi se crvenkasti dim, karakterističan za hemijske eksplozije, što dodatno ukazuje na sličnosti sa tragedijom u Bejrutu.

- Bežite! Recite kamionu sa gasom da ode. Izađite svi! Bežite - čuje se jedan muškarac kako viče na snimku pre eksplozije.

Državna agencija IRNA saopštila je da je uzrok eksplozije „skladište opasnih i hemijskih materijala u luci“, bez dodatnih detalja.

Aerosnimci prikazani na iranskim medijima pokazuju više požara na različitim lokacijama u luci, dok su vlasti izdale upozorenja o zagađenju vazduha amonijakom, sumpor-dioksidom i azot-dioksidom. Škole i kancelarije u Bandar Abasu zatvorene su u nedelju.

 

 

Važnost luke Šahid Radžaei

Luka Šahid Radžaei, smeštena u provinciji Hormozgan, oko 1.050 kilometara jugoistočno od Teherana, predstavlja ključnu tačku za iranski teret, a takođe se nalazi na strateškom moreuzu Ormuz kroz koji prolazi 20% svetske trgovine naftom.

Luka je već bila meta napada – 2020. godine, izraelski sajbernapad pogodio je njen rad, kao odgovor na prethodni pokušaj Irana da hakuje izraelsku infrastrukturu vodosnabdevanja.

Na društvenim mrežama objavljeni su snimci gustog crnog dima, kao i stakala razbijenih na zgradama kilometrima udaljenim od epicentra. Državna televizija prikazala je haotične scene u bolnicama, dok su ambulantna vozila pristizala u talasima.

Zvaničnik za upravljanje katastrofama, Hasan Zadeh, izjavio je za državnu televiziju da je eksplozija potekla iz kontejnera u luci. Takođe je potvrđeno rušenje najmanje jedne zgrade, ali više detalja nije saopšteno.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Irana pokrenulo je zvaničnu istragu o uzroku eksplozije. Predsednik Irana Masud Pezeškijan uputio je saučešće porodicama žrtava.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Neviđeni teror - Kurti hoće da zbriše sve srpsko sa Kosova i Metohije: Srbe progone, saslušavaju, isteruju iz domova, EULEKS i KFOR ni reč!
Politika

Neviđeni teror - Kurti hoće da zbriše sve srpsko sa Kosova i Metohije: Srbe progone, saslušavaju, isteruju iz domova, EULEKS i KFOR ni reč!

Srpska lista saopštila je danas da proterivanjem srpskih policajaca koji su rođeni i decenijama žive na KiM, raspisivanjem poternica i saslušavanjem desetina Srba za mirne proteste održane 2022. godine ili, kako ih Priština, naziva barikadama, kao i najavom izgradnje dva mosta na Ibru, Aljbin Kurti ubrzano i neskriveno sprovodi plan etničkog čišćenja srpskog naroda sa KiM.

18.06.2025

19:17

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set