• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs/express.co.uk

22.04.2020

07:15

U KRVI OVE ŽIVOTINJE NAĐENO JE NEŠTO ŠTO BI MOGLO DA "OBRNE IGRICU" S KORONOM, naučnici do detalja objasnili o čemu se radi!

Vesti

U KRVI OVE ŽIVOTINJE NAĐENO JE NEŠTO ŠTO BI MOGLO DA "OBRNE IGRICU" S KORONOM, naučnici do detalja objasnili o čemu se radi!

Podeli vest

Belgijski naučnici su u krvi lame pronašli antitela koja mogu da pomognu neutralizaciju koronavirusa

Istraživači sa Vlaams instituta za biotehnologiju u Gentu izvestili su da molekuli krvi iz kamelida mogu poslužiti kao korisni "terapeutici" tokom epidemije.

Ova antitela su se u prošlosti pokazala efikasnim protiv virusa respiratornog sindroma Bliskog Istoka (MERS) i teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS).

Prema istraživanju, mala veličina antitela kod lama omogućava im da efikasnije ciljaju mikroskopske viruse. To je poznato pod nazivom tehnologija nanotela, a ova antitela su prvi put korišćena u istraživanju HIV-a još 1980-ih.

Ova revolucionarna svojstva antitela pronađena u krvi kamelija (gvanaka, lama, alpak) prvi je otkrio Briselski univerzitet 1989. godine. Izveštaj koji je dat na uvid Sandej tajmsu kaže da "izvodljivost upotrebe 'lama antitela' zaslužuje dalju istragu."

Kamelidi nisu jedine životinje koje su se pokazale korisnim u pronalaženju lekova i pomoći kod lečenja zaraze koronavirusom.

 

 

Južnokorejska studija objavljena u časopisu Cell Host and Microbe otkrila je da su tvorovi zaraženi virusom Covid-19 reagovali slično kao i ljudi. Studija tvrdi da bi ovo moglo biti „korisno sredstvo za procenu efikasnosti antivirusnog lečenja i preventivnih vakcina“.

Istraživači iz Hongkonga takođe su otkrili da su sirijski hrčci imali reakciju na Covid-19, koji „u velikoj meri podseća na manifestacije infekcije gornjih i donjih disajnih puteva kod ljudi“.

Studija, objavljena u časopisu Science, otkrila je da je osam hrčaka "izgubilo na težini, postalo letargično i razvilo grubo krzno, pogrbljeno držanje i brzo disanje" nakon što je zaraženo virusom.

Univerzitet Oksford takođe sprovodi ispitivanja na životinjama u potrazi za na vakcinom. Testovi eksperimentalne vakcine protiv koronavirusa takođe su pokazali obećavajuće rezultate na životinjama.

BONUS VIDEO:



Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Parmak

pre 4 godine

????? nemojte vise naucnici ko boga vas molim. Evo skoro sat se smejem i nemogu da dodjem do daha, ubit ce me ovi naucnici. A sta bi sa onih naucnnika sto nadjose u Crnoj Gori na dnu mora sundjer sto lijeci od korone? Sad znaci moramo nabavit ove zivotinje i ici u Crnu Goru na more, tako sm bezbedni od korone???

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set