• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: dojče vele

01.05.2020

08:02

IZ KINESKE POKRAJINE SA 38 MILIONA STANOVNIKA STIŽU LOŠE VESTI "Preti nam drugi talas, plašimo se da ćemo biti novi Vuhan"

Vesti

IZ KINESKE POKRAJINE SA 38 MILIONA STANOVNIKA STIŽU LOŠE VESTI "Preti nam drugi talas, plašimo se da ćemo biti novi Vuhan"

Podeli vest

Šta se dešava u pokrajini sa 38 miliona stanovnika?

U Kini se svakodnevni život uglavnom vratio u normalu, kriva novih slučajeva zaraze od početka aprila je konstantna, gotovo na nuli, kako pokazuje aktuelna grafika američkog Univerziteta Džon Hopkins.
Ali, stižu vesti o novim slučajevima u pokrajini Hejlungđang, na severoistoku Kine, zbog kojih se među stanovništvom širi strah od novog talasa zaraze. „Potpuno je jasno, Hejlungđang razvija u novi Hubei" (pokrajina u kojoj je Vuhan) - izjavio je jedan stanovnik s jugozapada te pokrajine za "Dojče vele". U najvećem gradu pokrajine Hubei Vuhanu počela je epidemija krajem 2019. godine.

Od sredine aprila je po navodima državne zdravstvene komisije pokrajine Hejlungđang u više gradova registrovan prostorno i vremenski učestaliji broj slučajeva zaraze, takozvanih klastera ili žarišta zaraze. Trenutno (podaci su od 29. aprila) u toj pokrajini ima 553 potvrđena slučaja covida-19, od toga 386 slučajeva Kineza koji su se vratili kući iz Rusije.
Nakon objavljivanja vesti da je žarište zaraze postala jedna bolnica u gradu Mudanđang 18. aprila vlasti su pooštrile kontrole gradskih četvrti. A 26. aprila su svi stanovnici grada Mudanđanga pozvani da svoje stanove napuštaju samo ako je zaista neophodno. Gradska uprava je online objavila uputstvo da svako domaćinstvo odabere osobu „jakog imuniteta“ koja će obavljati kupovinu.

Foto: AP Photo

 

U obaveštenju gradske uprave kaže se i: „Od 27. aprila će gradska uprava slati timove koji će kontrolisati disciplinu. Grupe s više od tri osobe biće uhapšene. Elektro-romobili se više ne smeju koristiti u prometu.“ Privatni automobili se mogu koristiti samo s posebnim dopuštenjem.

I ulazak stanovnika iz drugih delova pokrajine Hejlungđang u grad Mudanđang je uglavnom zabranjen. Većina prodavnica je zatvorena, izuzetak su samo male trgovine prehrambenih proizvoda i svakodnevnih potrepština.

Jedan stanovnik je izjavio da većina stanovnika sumnja u službene brojke.
 „Oni ne veruju tim brojkama." I ne zna se hoće li vlasti i kada celi grad staviti u karantin i uvesti zabranu izlaska. „Mi jednostavno ne znamo donose li se takve odluke zbog političkih razloga ili na osnovu naučnih činjenica.“

Kako pišu Pekinške narodne novine, i u glavnom gradu pokrajine Harbinu koji ima oko deset miliouna stanovnika registrovano je više žarišta infekcije oko bolnica. U jednom slučaju je jedan 87-godišnji pacijent u samo nekoliko dana zarazio 78 osoba, tako da je druga po veličini bolnica u gradu Harbinu morala biti privremeno zatvorena.

U Harbinu dosad nisu uvedene tako stroge mere kao u Mudanđangu. Jedan stanovnik koji se predstavio kao Li izjavo je : „Mesni odbori sad izdaju isprave u koje stanovnici moraju staviti svoju fotografiju. To moraju da pokažu kad žele da uđu u svoju stambenu četvrt, ali moj je utisak da se to dosad ne kontroliše jako strogo. Lokalne pijace još rade, pri čemu gotovo svi na ulici nose zaštitne maske.“

Za razliku od Huanga iz Mudanđang , Li ima poverenja u vlasti. „Mislim da u Harbinu vlasti imaju stanje pod kontrolom. Zašto bi lažirale podatke o covidu-19? To bi samo još više naštetilo ugledu vlade."

Ali, stanovnici pokrajine Hejlungđang suočeni su s nepoverenjem iz drugih delova Kine. Huang iz Mudanjianga govori za DW o učestalim negativnim postovima na društvenim mrežama. On strahuje da će stanovnici Heilongjianga sad teže naći posao u drugim delovima zemlje. 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set