ORBAN PROTIV SVIH! Mađarska prkosi Evropskoj uniji, odbija da potpiše važan dokument!
Podeli vest
Mađarska i dalje prkosi Evropskoj uniji i njenoj preporuci da se usvoji Istanbulska konvencija o sprečavanju nasilja nad ženama
Parlament je sa 115 glasova, 35 protiv i tri uzdržana odbacio ovaj dokument koji je Mađarska potpisala još 2014. godine, ali ga ni šest godina kasnije nije usvojila.
Američka ambasada u Budimpešti namerava da finansira realizaciju projekata koji će doprineti da se "zaista prepoznaju" tragični događaji iz Drugog svetskog rata, Holokausta i za vreme "tiranije Sovjetskog Saveza", prenosi RT, koji je imao uvid u dokument.
29.04.2020
14:48
Kao razlog otporu pozicije na čelu sa premijerom Viktorom Orbanom, navodi se da "vlada ima pravo da brani svoju zemlju, kulturu, zakone, tradicije i nacionalne vrednosti, a stavovi manjine o rodu ne bi trebalo to da ugrožavaju i ugrađeni su već u mađarskom pravnom sistemu".
Orban i njegova stranka dugo se bore protiv, kako kažu, "rodnog ludila" te su zabranili univerzitetima da drže kolegijume iz rodnih studija, smatrajući da država već ima alate sa kojima se bori protiv rodne nejednakosti.
Neki kritičari takođe smatraju da je jedan od razloga otpora prema ovoj konvenciji je i cena. Naime, kada je Savet Evrope 2019. godine usvojio rezoluciju o Istanbulskoj konvenciji u kojoj je pozvao članice da je ratifikuju, tada je rečeno da bi sve države članice trebalo da osiguraju da se Konvencija pravilno sprovodi i primenjuje dodeljivanjem odgovarajućih finansijskih sredstava i ljudskih resursa resornim službama. Tada je Evropski parlament ponovio da će za podršku ovom dokumentu izdvojiti 193,6 miliona evra, odnosno za mere sprečavanja i suzbijanja rodnog nasilja u programu "Prava i vrednosti".
Neke zemlje i dalje ne priznaju
Iako je Evropska Unija potpisala konvenciju 13. juna 2017. godine, sedam država članica još nije usvojilo ovaj dokument. Među njima su Bugarska, Češka, Mađarska, Litvanija, Letonija i Slovačka i do skoro članica EU, Ujedinjeno Kraljevstvo.
Primera radi, Srbija potpisala u aprilu 2012. godine dokument, ratifikovala ga u oktobru 2013. godine, a od 1. avgusta 2014.godine je na snazi.
Šta je Istanbulska konvencija?
Istanbulska konvencija, koju je Savet Evrope usvojio 2011. godine, stupila je na snagu 2014. godine, a Evropa ju je potpisala u junu 2017. godine. To je prvi međunarodni dokument te vrste, a njime se uspostavlja sveobuhvatan okvir mera za sprečavanje nasilja nad ženama, pružanje podrške žrtvama i kažnjavanje počinitelja.
Kako se navodi u dokumentu konvencije, cilj joj je nulta tolerancija na ovaj oblik nasilja i kao takva predstavlja veliki korak prema sigurnijoj Evropi i šire.
Vlada Viktora Orbana je i dalje protiv Istanbulske konvencije
Okosnicu ove konvencije čine sprečavanje nasilja, zaštita žrtava i krivično gonjenje prestupnika. Dokumentom se pokušava da se promeni način razmišljanja pojedinaca tako što bi svi članovi društva, a posebno muškarci i dečaci, promenili stavove. U suštini, kako stoji u konvenciji,to je poziv na veću jednakost između žena i muškaraca jer “nasilje nad ženama vuče korene iz nejednakosti između žena i muškaraca u društvu, a opstaje zbog tolerancije i poricanja”.
Šta se traži od države i koje su kazne?
Istanbulska konvencija podrazumeva aktiviranje države u terapijskim programima. Ona je dužna da preduzme potrebne mere za uspostavljanje ili pružanje podrške putem terapije nasilnicima kako ne bi ponovili delikt.
Država je dužna da osigura i određeni oblik pravne pomoći žrtvama kako bi one dobile informacije i pristup regionalnim i međunarodnim mehanizmima pritužbi, a osiguraće im i telefonske linije za pomoć koje će biti besplatne i stalno dostupne.
Osobe koje rade sa žrtvama ili počiniteljima moraju da budu stručnjaci, a njihovo usavršavanje takođe bi trebalo da organizuje država. Konvencija podrazumeva i saradnju države s privatnim sektorom i medijima na način da će država podsticati privatni sektor, sektor informacijske i komunikacijske tehnologije kao i medije, uz dužno poštovanje slobode izražavanja i njihove nezavisnosti, na zajedničko delovanje u izradi i sprovođenju mera kao i donošenju smernica za sprečavanje nasilja nad ženama.
Konvencijom se od zemalja članica očekuje da kriminalizuju ili na drugi način sankcionišu sledeće oblike ponašanja:
* nasilje u porodici (fizičko, seksualno, psihičko ili ekonomsko nasilje)
* proganjanje
* seksualno nasilje, uključujući silovanje
* seksualno uznemiravanje
* prinudni brak
* genitalno sakaćenje žena * prinudni pobačaj i prinudnu sterilizaciju
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mađarski premijer Viktor Orban, izjavio je da za razliku od mnogih drugih država članica Evropske unije, Mađarska nije primala ljude koji pripadaju stranim kulturama, vodi porodičnu politiku i predstavlja konzervativno ostrvo u evropskom "liberalnom okeanu".
Evropska unija se nada da će u Mađarskoj uspostaviti „Javolovu vladu” kao što je to učinila u Poljskoj, rekao je premijer Viktor Orban, obećavajući da će se odupreti takvim planovima.
Mađarski premijer Viktor Orban rekao je danas da je poljsku vladu na čelu sa premijerom Donaldom Tuskom postavila Evropska unija, kao deo zavere u cilju smene prethodnog desničarsko-populističkog rukovodstva te zemlje, i da se sada isti scenario odvija u slučaju Mađarske.
Američka ambasada u Budimpešti namerava da finansira realizaciju projekata koji će doprineti da se "zaista prepoznaju" tragični događaji iz Drugog svetskog rata, Holokausta i za vreme "tiranije Sovjetskog Saveza", prenosi RT, koji je imao uvid u dokument.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Završen je još jedan u nizu studentskih protesta predvođenih vođama opozicije na kome se sakupilo prema zvaničnoj proceni MUP-a negde oko 29.000 ljudi.
Hrvatski portal Indeks objavio je vest o političkom protestu održanim u Beogradu u nedelju, a njihov izveštaj poklapa se sa zvaničnim izveštajem MUP-a Srbije
Večeras na Informer televiziji počinje nova emisija "Astro Zapisi". Ko-voditeljka i poznata astrološkinja Biljana Maklenov biće stalni član emisije i na vezi sa gledaocima.
Užičko komunalno preduzeće postavilo je video nadzor na mestu gde je ranije bila divlja deponija, ali izgleda da ni ovaj potez nije urodio plodom, da ljude spreči da ne bacaju đubre!
Smrt brata i sestre, blizanaca Milana i Nede Pavlović iz Niša, uznemirila je čitavu javnost tog aprila, 2017. godine, kada su poginuli u eksploziji plinske boce.
Nikola Stanković Pivce ubijen je juče u jutarnjim satima u svojoj kući i to dok je spavao sa svojom trudnom verenicom T.D. (25). Ubice su provalile u kuću i izrešetale ga u glavu i vrat automatskim oružjem, devojku mu ranile, a onda pobegle ostavljajući ga u lokvi krvi.
Srpski trener Slaviša Jokanović već duže vreme pominje se kao jedan od kandidata za klupu Partizana, ali planove bi sada mogao da im pokvari gruzijski vicešampion.
Fudbaler Romano Florijani Musolini (21), praunuk fašističkog diktatora Benita Musolinija, postigao je pobedonosni gol za Juve Stabiju protiv Ćezene (1:0) u 18. kolu Serije B, ali je meč ostao u senci skandala koji su izazvali domaći navijači.
Srpski košarkaš Uroš Trifunović odigrao je najbolju meč u karijeri. On je u pobedi Tofaša nad Turk Telekomom (93:82) postigao 27 poena na šta je dodao i šest skokova.
Ćerka čuvene holivudske lepotice Natali Vud dala je nedavno intervju za jedan magazin povodom 43. godišnjice od smrti svoje majke koja je nestala 29. novembra 1981. godine.
Glumica Blejk Lajvli tužila je svog filmskog partnera Džastina Baldonija za seksualno uznemiravanje uz navode da su on i njegov tim smislili "plan" da unište njen ugled.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Muškarci imaju svoje omiljene poze u krevetu, ali koje su to? Iako su ukusi individualni, postoji nekoliko klasičnih poza koje im pružaju maksimalno zadovoljstvo. Saznajte koje su najpopularnije i zašto ih toliko vole!
Skijanje ne mora da bude skupo! Ako želite da savladate ovu zimsku veštinu, ali ne želite da potrošite bogatstvo, postoji nekoliko mesta koja nude kvalitetne časove za pristupačne cene.
Poslednji koncert u okviru turneje "Od istoka do zapada" za Aleksandru Prijović veoma je emotivan. Pevačica se slušajući punu Arenu kako uglas peva, ponovo rasplakala, a onda su je verni fanovi iznenadili poklonom.
Aleksandra Prijović večeras održava koncet kojim će završiti turneju "Od istoka do zapada", a među brojnim kolegama u publici je bila i Aleksandra Mladenović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović večeras održava poslednji koncert u punoj Beogradskoj Areni, odakle je i krenula sa turnejom "Od istoka do zapada", a nakon što je izašla na binu pevačica je pozdravila publiku sa suzama u očima.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.