• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs/sputnjik

15.10.2020

07:10

KASPIJSKO ČUDOVIŠTE, NOĆNA MORA NATO GENERALA! Špijunski satelit SAD snimio ga je prvi put 1967, ZALEDILI SU SE kad su videli o čemu je reč, a sada je čudo SSSR-a ponovo UDARNA VEST! (VIDEO)

Vesti

KASPIJSKO ČUDOVIŠTE, NOĆNA MORA NATO GENERALA! Špijunski satelit SAD snimio ga je prvi put 1967, ZALEDILI SU SE kad su videli o čemu je reč, a sada je čudo SSSR-a ponovo UDARNA VEST! (VIDEO)

Podeli vest

Snimak jedinstvenog sovjetskog letećeg ratnog broda, ekranoplana, načinjen je iz ptičje perspektive na plaži u ruskoj republici Dagestan, pruža neverovatan pogled na ovu moćnu borbenu mašinu iz vremena Hladnog rata

Snimak načinjen dronom nastao je na obali Kaspijskog mora, nedaleko od grada Derbenta, a napravila ga je agencija Raptli.

Ekranoplan MD-160, kombinacija aviona i ratnog broda, neobična je vojna mašina. Ima 400 tona, i iako izgleda kao avion zbog krila i turbo motora, u stvari je brod ratne mornarice koji je bio naoružan supersoničnim projektilima.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

The Lun-class ekranoplan on Caspian Sea / Экраноплан Лунь - удивительный гибрид самолета и корабля, предназначен для борьбы с надводными кораблями путём нанесения ракетного удара в условиях слабого противодействия со стороны средств воздушного нападения врага. Главной целью ракетоносца являются авианосцы. Длина и высота 74 и 19 метров. С момента вывода из состава флота РФ экраноплана «Лунь» прошло 19 лет, все это время он простоял в Каспийске на территории пограничной базы ФСБ РФ, и вот правительство Дагестана решило его переместить и установить в окрестностях Дербента как главный экспонат нового парка. В начале июня этого года с помощью воздушных подушек экраноплан был буксирован из Каспийска на берег Дербента. Об этом громко заявлили местные СМИ, выступали общественные люди, приглашали художников и обсуждали какие клыки нарисовать экраноплану. Более того, оказывается никакого парка «Патриот» не построили, экраноплан лежит на брюхе возле дикого пляжа, и заполняется водой, так как при трнаспортировке он был повержден. Абсурда добавляет то, что рабочие пытаются вытащить 250 тонное изделие с помощью лебедки и бульдозеров. Очень надеюсь, что экраноплан Лунь, единственный в своем роде экземпляр останется все таки жив и его не растащат мародеры.

A post shared by Vitaliy Raskalov (@raskalov) on Sep 21, 2020 at 7:18am PDT

 

Ovaj ekranoplan je donet iz baze ruske mornarice u Kaspijsku do Derbenta, gde bi trebalo da bude izgrađen Patriotski park sa vojnom temom.

Tokom Hladnog rata, napravljen je samo jedan primerak ekranoplana, koji je bio u službi od kasnih osamdesetih do sredine devedesetih. Njega je "otkrio" prvi američki špijunski satelit "Korona" 1967. godine. Tada su generali NATO dobili na desetine fotografija na kojima se nalazila čudna letelica koja je bukvalno lebdela iznad vode. Upravo su stručnjaci u Pentagonu nazvali objekat "Kaspijsko čudovište".

Kako prenosi televizija Zvezda, na snimcima je bio prikazan probni let sovjetskog eksperimentalnog ekranoplana, koji je poslužio kao osnova za proizvodnju ekranoplana-raketonosca "Lunj", koji je spušten na vodu 1987. godine.

 

„Leteo“ je na visini od nekoliko metara iznad vode i namena mu je bila da napada ciljeve na moru. Dugačak 75 metara, sa dopunski mrezervoarima moga je da lebdi 4.000 km!U naletu mogao je da lansira 6 supersoničnih protivbrodskih raketa "moskit", niskog profila leta koje su mogle da oštete i nosače aviona.

Bio je poznat po svojoj velikoj brzini od čak 550 kilometara na sat (297 čvorova). Poređenja radi, najbrži moderni brodovi kreću se pet puta manjom brzinom.

Glavna taktička prednost bila je to što što je „Lunj“ mogao neprimetno da se prikrade neprijateljskim brodovima. Nizak profil leta, praktično lebdenje iznad vode, obezbeđivalo je ekranoplanu da u velikoj meri ostane „ispod radara“ i da se zahvaljujući svojoj brzini, maksimalno približi neprijateljskom objektu ili grupi neprijateljskih objekata. 

Sovjetski Savez i Rusija bile su jedine zemlje koje su posedovale vojni ekranoplan. Druge zemlje su imale slična vozila, ali mnogo manje veličine i uglavnom namenjena za prevoz putnika ili eksperimente.

Ekranoplan MD-160 bio je naslednik vozila pod oznakom KM, razvijenog sredinom šezdesetih godina 20. veka.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Vesti

Kolumna Dragoljuba Kojčića: Pod čekićem aparthejda
Kolumne

Kolumna Dragoljuba Kojčića: Pod čekićem aparthejda

Istraživačima aparthejda, koji nisu spremni da budu jeftine apologete političkih interesa, Kosovo i Metohija je danas prostor da svoja zapažanja i zaključke mogu da posmatraju i izvode in vivo. To isto važi i za oportunistički zanemele intelektualce koji po moralnoj odvažnosti nisu ni blizu Sartra, Rasela ili Markuzea. Ali, taj glas danas dopire samo iz usta i pera Petera Handkea

28.09.2024

19:05

TV

Velika ceremonija na Zejtinliku: Spomenik za dedu Đorđa, srpskog junaka! (FOTO/VIDEO)
Live TV

Velika ceremonija na Zejtinliku: Spomenik za dedu Đorđa, srpskog junaka! (FOTO/VIDEO)

Ekipa Informera nalazi se na Zejtinliku gde je otkrivena bista deda Đorđu, čuvaru srpskog groblja. Inicijativu je pokrenuo Informer i livnica "Jeremic".Otkrivanje biste je izazvalo veliko interesovanje u Solunu, gradski predstavnici tog grada su položili vence na njegov grob, a spomenik su svečano otkrili ministar odbrane Bratislav Gašić i ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.

28.09.2024

11:09

Hronika

"Tu utehe nema": Mirjana je jedina preživela nesreću u Raškoj, njeni jauci kidaju dušu na komade
Hronika

"Tu utehe nema": Mirjana je jedina preživela nesreću u Raškoj, njeni jauci kidaju dušu na komade

Tragedija koja je zadesila porodicu Lazović i njihovu komšinicu Dijanu Kutlačić duboko je potresla zajednicu kod Raške. U prošlu subotu popodne, dok su se pripremali da krenu na sabor povodom praznika Mala Gospojina u manastir Studenica, doživeli su stravičnu saobraćajnu nesreću. Jedina preživela je Mirjana Lazović Bugarić, majka troje poginule dece i supruga Danijela.

28.09.2024

16:10

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Zabava

Magazin

JOŠ Magazin VESTI

Džet set

Srbija