RUSIJA POSTROJILA RAZARAČE NATO U CRNOM MORU! Putin je upravo pokazao ko je gazda u crnomorskim vodama, muva neće moći da proleti, a da to moćni radari ne registruju!
Podeli vest
Alijansa pokušava da utvrdi lokaciju vojnih objekata na Krimu, kao i da sazna na kojim frekvencijama funkcionišu sistemi komunikacije, navigacije i sistemi elektronskog ratovanja.
Odrediti cilj, njegove parametre, saznati kurs i kome pripada - Ministarstvo odbrane RF testira u Crnom moru najnoviji automatski sistem „Strategiju“ za praćenje situacije na površini mora.
U bombastičnom NATO izveštaju se optužuje Rusija da preti zapadnim interesima od Atlantskog okeana do Arktika, dok generalni sekretar bloka poziva članice da povećaju svoje prisustvo na njenim granicama
02.12.2020
17:45
Ovaj razvoj Istraživačkog instituta za radio-komunikacije velikog dometa (RTI) omogućiće Rusiji da značajno osigura svoje južne granice i spreči kršenje državne granice.„Strategija“ obuhvata sva sredstva za praćenje koja su dostupna Crnomorskoj floti.
Većina savremenih sistema za nadzor vodenih površina su, po pravilu, radarske stanice koje su povezane u zajedničku mrežu i skeniraju more mnogo kilometara udaljeno od obale. Sve informacije o kretanju brodova šalju se u jedan centar u kome se donose odluke. Na primer, informacije o presretanju uljeza.
„Startegija“ se takođe zasniva na principu radara, objasnio je za RIA Novosti glavni urednik časopisa „Arsenal otadžbine“ Viktor Murahovski. „Ona automatski u režimu realnog vremena određuje koordinate svih brodova i plovila u području koje pokriva. Crta takozvane signature. To je jedinstveni portret broda u moru, po kojem se prepoznaje njegov tip i kome pripada. I, naravno, sistem beleži osnovne parametre kretanja: kurs i brzinu. Koliko znam, sličan sistem se primenjuje i u arktičkoj zoni“.
Prema rečima eksperta, „Strategija“ je jedinstvena po tome što kombinuje mogućnosti svih radarskih stanica koje nadgledaju Crno more, kako na kopnu, tako i na brodovima. A za nadgledanje udaljenih područja, zajedno sa sistemom „Strategija“ se mogu uključiti prekohorizontski radari koji skeniraju prostor u radijusu većem od hiljadu kilometara. Ključna karakteristika nove tehnologije je automatizacija na visokom nivou.
More na dlanu
„Trenutno su stručnjaci iz takozvanog Centra za borbeno komandovanje flota angažovani u praćenju situacije na površini mora“, kaže Murahovski. „Ovo je struktura koja još uvek datira iz sovjetskog doba. Operatori obrađuju ogromne količine podataka, često ručno. Ranije je bilo tako, na primer, u PVO, gde je postojalo posebno radno mesto - operator tableta. Oni su markerima beležili sve promene vazdušne situacije na ekranima sa providnom mapom. Sada to obavljaju računari. Tako će i u novom sistemu veći deo rutine biti automatizovan“.
Tvorci ovog sistema su uvereni da će „Strategija“ moći da koristi ne samo radar, već i satelitske i zemaljske automatske informacione sisteme, unutrašnje kanale za prenos informacija o objektima flote. Pored toga, ona će u dvosmernom režimu funkcionisati sa tehničkim sredstvima i kompleksima od kojih će primati podatke.
Specijalisti RTI očigledno imaju dovoljno iskustva u ovoj oblasti. Oni su ti koji su napravili sistem za upozoravanje na raketni napad „Voronjež DM“, prekohorizontske radarske sisteme „Podsolnuh“ (suncokret), „Kontejner“ i druge radare.
Učestali "obilazak"
Pitanje kontrole situacije u Crnom moru nikako nije besmisleno za Rusiju. Poslednjih godina brodovi NATO-a redovno ulaze na ovu teritoriju. Krajem septembra načelnik Glavne operativne uprave Generalštaba Oružanih snaga Rusije Sergej Rudskoj saopštio je da su 2020. godine ratni brodovi Severnoatlantske alijanse bili u Crnom moru za trećinu duže nego 2019. godine.
Aktivnost NATO-a je dostigla vrhunac u julu, kada su se održavale vojne vežbe „Morski povetarac 2020“. U njima je učestvovalo oko dve hiljade vojnih lica iz SAD, Ukrajine, Bugarske, Gruzije, Norveške, Rumunije, Španije i Turske, više od 25 brodova, kao i avijacija.
„Do 40 odsto ovih brodova su nosači visoko-preciznog oružja velikog dometa “, rekao je Rudskoj. „Konkretno, razarač američke mornarice „Ruzvelt“, sposoban da nosi do 90 krstarećih raketa „Tomahavk“, više puta je ušao u Crno more“.
U suštini, jedina stvar koja sprečava mornaricu NATO-a da neprestano manevriše u Crnom moru je Konvencija Montre iz 1936. godine. Sporazum definiše status moreuza Bosfor i Dardanele, a takođe ograničava prisustvo ratnih brodova necrnomorskih država u vodenom području tokom perioda od tri nedelje. Pored toga, konvencija predviđa da do devet takvih brodova čija ukupna tonaža ne prelazi 30 hiljada tona, može istovremeno biti u Crnom moru.
Većina svih stranih mornarica je, naravno, zainteresovana za Krim. Brodovi zapadnih zemalja više puta su se približavali poluostrvu, izviđački avioni i dronovi redovno lete u granicama ruskog vazdušnog prostora. Alijansa pokušava da utvrdi lokaciju vojnih objekata na Krimu, kao i da sazna na kojim frekvencijama funkcionišu sistemi komunikacije, navigacije i sistemi elektronskog ratovanja.
Prednost u regionu
Sjedinjene Države i njeni saveznici ne kriju činjenicu da su jako zabrinuti zbog ruskih vojnih sposobnosti u Crnom moru.
U decembru je američki strateški analitički centar „RAND“ čak izradio model konfrontacije između Crnomorske flote i mornarice zemalja NATO-a u regionu, stvarajući nešto poput društvene igre. Ispostavilo se da će na ovom vodenom području Rusija pobediti bilo koju koaliciji, čak i ako Sjedinjene Države deluju zajedno sa Bugarskom, Rumunijom, Turskom, Ukrajinom i Gruzijom.
Moskva zaista ima čime da odgovori na agresiju. Pomorske snage koje su razmeštene u regionu redovno se dopunjavaju novim brodovima i podmornicama sa moćnim udarnim sistemima.
Pored toga, na samom Krimu, koji se često naziva „kopnenim nosačem aviona“, nalazi se impresivna armijska grupa, koja je opremljena najsavremenijim sistemima PVO i protivbrodskim raketnim kompleksima koji su sposobni da pogađaju morske ciljeve na znatnoj udaljenosti od obale. Oni su pokretni i mogu brzo da promene položaj, što ih čini teškim za otkrivanje i uništavanje.
Američki analitičari su došli do zaključka da će Rusija držati Crno more pod kontrolom, čak i bez ulaska u oružani sukob sa zemljama NATO-a. Za to Moskva ima impresivan arsenal nesmrtonosnih sredstava. Stručnjaci iz „RAND-a“ ovde misle na psihološke napade, sajber operacije, informacione udare, kao i na elektronski rat.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U bombastičnom NATO izveštaju se optužuje Rusija da preti zapadnim interesima od Atlantskog okeana do Arktika, dok generalni sekretar bloka poziva članice da povećaju svoje prisustvo na njenim granicama
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Stevan Pavlov, sudija Osnovnog suda u Novom Sadu, intimus žutog drekavca Srđana Milivijevića, oslobodio je iz pritvora đilasovske siledžije Gorana Ješića, Mišu Bačulova i Relju Stanojevića iako su svi oni počinili teška krivična dela, pokazuje dokumentacija do koje je došao Informer!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras da mu je žao što je ministar u ostavci Goran Vesić započeo štrajk glađu ukoliko je to tačno i dodao da bi ga, ukoliko bi mogao da stupi u kontakt sa njim, zamolio da to ne radi.
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Na društvenim mrežama pojavila se polemika oko toga da li je u redu da se trenekrka oblači u svim prilikama: bilo svečanim ili svakodnevnim. Odgovori ljudi bili su različiti, a neki su duhovitošću oduševili sve koji su ih pročitali.
Iako se trgovci utrkuju popustima, pristojnu veštačku jelku je nemoguće nabaviti bez 4.000 dinara, a one najskuplje kućne jelke koštaju i do 150.000 dinara.
Bliži se "Crni petak" dan kada počinju vikend akcije, a mnogi trgovci koriste upravo ovakvu situaciju kako bi prevarili potrošače. Ovakvim prevarama najviše se bave internet prodavnice koje su tokom 2024. godine pokrenuli više od 38 miliona "fišing" napada.
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
Alija Balijagić uhapšen je nakon 27 dana potrage u selu Pribojska Goleša kod Prijepolja, a pojedincima nisu dovoljne ni fotografije ni snimci koje je MUP objavio, su već počeli sa stvaranjem teorija zavera i širenjem laži i panike u javnosti, kako je sve zavera policije i da uhapšeno lice zapravo nije Balijagić.
Duško Šarić (46), mlađi brat Darka Šarića (54) otkrio je pred današnje suđenje u Specijalnom sudu da je imao tešku operaciju srca, koja je trajala pet sati.
Vladimir Petković (23) iz okoline Šapca, poginuo je juče zajedno sa ocem Miletom Petkovićem (63) kada su se kombijem sudarili sa automobilom marke BMW i kamionom.
Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi jasno je naznačio da će mečevi protiv Austrije biti izuzetno teški za našu selekciju u borbi za opstanak u A diviziji Lige nacija.
Trener KK Partizan Željko Obradović prisustvovaće utakmici fudbalske sekcije protiv Napretka iz Kruševca. Taj meč je na programu u nedelju na stadionu u Humskoj, sa početkom od 16 časova.
Polako su se integrisali povređeni fudbaleri, što je vrlo zadovoljavajuće. Dobro su momci trenirali i sve je u najboljem redu, naglasio je trener Crvene zvezde, Vladan Milojević, pred utakmicu 16. kola Superlige Srbije.
Košarkaši Partizana ostvarili su najvažniju pobedu ove sezone, srušili su Crvenu zvezdu pred njenim navijačima i mnogi veruju da će upravo taj trijumf biti prekretnica sezone za ekipu Željka Obradovića!
Veliko iskustvo za mene, igrati za reprezentaciju Bosne i Hercegovine sa tako sjajnim igračima i deliti svlačionicu s njima. Presrećan sam zbog toga i drago mi je što sam stigao do tu i nastaviću dalje, poručuje novopečeni reprezentativac Bosne i Hercegovine, Samed Baždar (20)!
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.