(VIDEO) RUSIJA IMA ČAK 45 ZABRANJENIH GRADOVA, U NJIMA SE PRAVE NAJMOĆNIJA ORUŽJA! U tim mestima živi, radi, obrazuje se i vaspitava decu 1.300.000 ljudi!
Podeli vest
U Rusiji, priče kažu, da postoji 45 zabranjenih gradova koje od spolja i iznutra obezbeđuje vojska, a ulazak je dozvoljen samo sa posebnom dozvolom. U tim gradovima prema nekim procenama živi i radi, obazuje se i vaspitava decu 1.300.000 stanovnika
Početkom 21 veka ruskoj i svetskoj javnosti otkrivena je decenijama najstrože čuvana sovjetska tajna: imena gradova, instituta, naučnih istraživačkih centara, laboratorija i poligona na kojima su razvijali, pruočavali i proizvodili smrtonosno hemijsko i biološko oružje. Kao na filmskoj traci ređala su se imena gradova poput: Zagorska (kompleks za proizvodnju virusnih oružja), Kirov (prva sovjetska fabrika za proizvodnju antraksa), Stepenogorsk (naučno eksperimentalna i proizvodna baza smrtonosnog antraksa), Sverdlovsk (fabrika antraksa), Lenjingrad (Insitut za ultračistu biološku upotrebu, koja je proučavala prilagođavanje krstarećih raketa za raspršivanje klica), Obolensk (Centar za proučavanje upotrebne mikrobiologije), ostrvo Vozordženije (najveći poligon za biološka ispitivanja na otvorenom), Vektor (sibirski institut, najveći i najsofisticiraniji pogon za proučavanje i proizvodnju virusa kao biološkog oružja), Biopreparat (preduzeće koje je združivalo sve biološke institute), kao i ostale čija lista je veoma dugačka.
Zapad, preko Valentina Incka stvara histeriju oko takozvanog „mirnog razlaza u BiH", jer će se, u promenjenim geopolitičkim okolnostima, i Srbi i Hrvati izboriti za svoja prava. Zapadu bi verovatno više odgovaralo da Srbi pričaju o „ratnom razlazu" jer ovako niko ne može da ospori njihove zahteve za poštovanjem građanskih prava
05.05.2021
18:08
Tradicija zabranjenih gradova nastavljena je i posle raspada Sovjetskog Saveza, gde postoji 45 takvih gradova, koje spolja i iznutra obezebeđuje vojska i u kojima živi, radi i obrazuje se 1.300.000 stanovnika, koji se bave bilo naučnim ili proizvodnim radom, povezanih sa veoma bezbednosno osetljivim stvarima i tehnologijama.
Jedan od takvih gradova je i Ozersk na južnom Uralu gde se prave radioaktivni izotopi i prerađuje upotrebljeno nuklearno gorivo iz Rusije i ostatka sveta ( između ostalog nukelarno gorivo iz našeg reaktora u Vinči prebačena je upravo u ovaj zabranjeni grad. U ovom gradu važnu ulogu ima federalno preduzeće Majak, koje je odigralno ključnu ulogu u prvoj fazi početaka sovjetskog nukelarnog programa. Naziv ovog predzeća je bio i Kombinat broj 817. Danas osim primarne namene prerade nuklearnog goriva ovo preduzeće i grad ima važnu ulogu i u medicni izrada retkih nukelarnih izotopa koji se kao medicinska tehnologija izvoze u čak 40 država sveta.
Među zabranjene gradove spada i Severnomorsk, grad na obali Kolskog zaliva u Barencovom moru. Sam grad se nalazi na polarnom krugu i sedište je Severne flote ruske Ratne mornarice, gde osim površinskih plovila poseduje napadne i strateške nuklearne podmornice koje deluju na Atalntiku i u zoni večnog leda na Arktiku.
U zabranjene gradove spadaju i Mirni, Zamensk, Sarov i Vlasiha koji su isključivo vojni objekti pod strogom kontrolom.
Grad Mirna nalazi se na putu ka Belom moru na području Argangelska. Tu se nalazi i lansirna rampa za lanisranje vasionskih raketa i kosmodrom Pleseck iz koga se isključivo lansiraju navigacioni sateliti. Takođe pored ovog mesta nalazi se i poligon Kapustin jar, koji je napravljen 1946. godine gde su testirane sovjetske balističke rakete sa nuklearnim bojevim glavama, a od 1962 korišten je i kao manji kosmodrom za lanisranje obaveštajnih satelita sa lakim raketama nosačima.
Grad Sarov u regionu Nižnjigorod ima status zabranjenog grada jer se u njemu nalazi nukelarni centar i sveruski naučno istraživački centar za eksperimentalnu fiziku. Navodno u njemu se proizvode atomske bojeve glave. Procena kaže da u ovom istržaivačkom gradu radi 18.000 stručnjaka od fizičara, matematičara, inžinjera, progamera koji se iključivo bave nuklearnim arsenalom Rusije.
Među zabranjenim gradovima je i grad Vlasiha nedaleko od Moskve. U njemu se nalazi štab raketnih jedinica i centralna komanda kopnenih strtateških nukelarnih snaga ruske armije.
Svi ovi gradovi važe za centre koji su označeni kao strateški važni objekti u kojima se razvijaju, proizvode i testiraju nukelarne, raketne i svemirske mogućnosti Rusije, zbog čega pre svega ruska javnost ima ograničen pristup i ulazak je moguć samo sa posebnom dozvolom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji upozorio je da raspoređivanje američkih raketa srednjeg dometa na Filipinima podriva regionalni mir i stabilnost, saopštilo je danas kinesko ministarstvo spoljnih poslova.
Iran posreduje u tekućim tajnim pregovorima između Rusije i jemenskih Huta o prebacivanju protivbrodskih raketa ovoj grupi, navode tri zapadna i regionalna izvora, što naglašava produbljivanje veza Teherana s Moskvom, piše Rojters.
Zapad, preko Valentina Incka stvara histeriju oko takozvanog „mirnog razlaza u BiH", jer će se, u promenjenim geopolitičkim okolnostima, i Srbi i Hrvati izboriti za svoja prava. Zapadu bi verovatno više odgovaralo da Srbi pričaju o „ratnom razlazu" jer ovako niko ne može da ospori njihove zahteve za poštovanjem građanskih prava
Odgovornost ukrajinskih obaveštajnih službi za dizanje u vazduh gasovoda „Severni tok“ je očigledna, stoga Kijev treba da nadoknadi štetu koju je zbog toga pretrpela Nemačka, saopštio je nemački pokret „Štop di zanckionen“.
U javnosti su se pojavile fotografije ostataka nove ruske eksperimentalne balističke rakete srednjeg dometa „Orešnik“, koja je testno lansirana u četvrtak. Prema navodima ukrajinskih vlasti, raketa je pogodila fabriku u centralnom ukrajinskom gradu Dnjepru. Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je lansiranje „Orešnika“ odgovor na upotrebu američkih i britanskih raketa koje Ukrajina koristi za napade duboko unutar ruske teritorije.
Gošća specijalnog programa Informer TV bila je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Ona je govorila o haosu koji su pojedini predstavnici opozicije napravili tokom zasedanja Skpštine.
Goran Ješić, bivši potpredsednik Demokratske stranke u Novom Sadu, priveden je u tom gradu kad je napao službeno lice, a očigledno je ovaj funkcioner Bojana Pajtića i Dragana Đilasa samo po nasilju i poznat.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić održala je danas istorijski govor u kojem je poručila da će Srbija pobediti svaki put i zahvalila se poslanicima većine na još jednoj pobedi za grašane Srbije.
Večeras u 18 časova, emisija Bez garda na Informer TV, pod uredničkom palicom i vođstvom Ivane Vučićević, ugostiće Milicu Đurđević Stamenkovski, ministarku za brigu o porodici i demografiju. U ekskluzivnom intervjuu uživo, razgovaraće se o aktuelnim temama i gorućim pitanjima koja potresaju Srbiju.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Neodgovornost i nepoštovanje zajedničkog, javnog prostora zahvaljujući snimcima postupaka naših sugrađana koji su postavljeni na društvene mreže, nažalost, sve češće dolaze u žižu javnosti. Sada su interesovanje korisnika mreža probudila dva mladića, ali iz totalno suprotnog razloga - malog, ali značajnog gesta zbog kojeg o njima ovih dana svi pričaju.
Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) saopštio je danas da je imao prijave nekoliko pravnih lica o prijemu lažnih mejlova u kojima je zloupotrebljeno ime Fonda i istakao da se radi o jednoj od poznatih internet prevara, takozvanom fišingu, gde se od primalaca traži da otvore link iz lažnog mejla.
Prema nezvaničnim informacijama, u Srbiji postoji samo oko 1.000 magaraca, a njihov uzgoj može biti jako isplativ, jer litar mleka košta od 20 do 50 evra. Za magareće mleko se smatra da u velikom procentu leči plućne bolesti, pa su proizvođači zbog velike potražnje formirali liste čekanja.
U Srbiji je u periodu januar - oktobar zabeleženo manje živorođenih za 1,6 odsto ili za 794 bebe u odnosu na isti prošlogodišnji period, kao i porast broja umrlih za 1.139 ili za 1,4 odsto, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Završeno je suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči.
Uroš Blažić (21) pominjao je jutros na suđenju u Specijalnom sudu i Kostu K., dečaka ubicu i to nakon pitanja punomoćnika oštećenih, advokata Nebojše Perovića.
Sve će u nastavku sezone biti lakše Crvenoj zvezdi kada se ostvari ta prva pobeda, pa neka to bude Štutgart, poručuje Dejan Milovanović (40) za Informer. Bivši fudbaler rodom iz Sremske Mitrovice je najzapaženije partije imao upravo za crveno-bele, čiji je bio i kapiten od 2006. do 2008. Pomno je ispratio izdanja kluba sa "Marakane", pogotovo u Ligi šampiona i smatra da je najbolji lek za doskorašnje loše rezultate pobeda.
Kada je Radna grupa preuzela Partizan, jedno ime sa spiska novih čelnika kluba je bilo iznenađujuće. Milka Forcan je preuzela na sebe ogroman deo posla kako bi pomogla crno-belima da se finansijski oporave, a kako je rekla na gostovanju na televiziji "Prva", stara uprava sabotira njihov rad.
Danilo Lazović, rođen na današnji dan 1951. godine, često je u serijama i filmovima glumio kafanske tipove, ali u stvarnosti nije voleo kafanu. Svoje četvoro dece je iz centra preselio na periferiju Beograda da bi odrastali u prirodi.
Pojana Brašov, skijalište u Rumuniji, sve više privlači pažnju zbog povoljnih cena, odličnih staza i blizine Srbije, čineći ga idealnim izborom za zimovanje.
Pobednica "Zadruge 3" Iva Grgurić u ekskluzivnom razgovoru za Informer otkrila je detalje prevare koja se dogovorila pre nekoliko godina, kada je želela da pokrene sopstveni biznis i sebi otvori luksuzan frizersko-kozmetički salon u Beogradu.
Luna Đogani sinoć je modnom pistom prošetala kreaciju poznate dizajnerke, a zbog haljine koja je istakla njenu figuru sve oči su bile uprte u influensreku.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.