• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/Sputnjik

29.08.2021

08:00

NAUČNICI UZGOJILI MINI-MOZAK, ON RAZVIO - OČI! Neverovatno otkriće naučnika koje če promeniti RAZUMEVANJE OKA I OČNIH BOLESTI! /VIDEO/

YoutubePrintscreen

Vesti

NAUČNICI UZGOJILI MINI-MOZAK, ON RAZVIO - OČI! Neverovatno otkriće naučnika koje če promeniti RAZUMEVANJE OKA I OČNIH BOLESTI! /VIDEO/

Podeli vest

Naučnici su objavili da su „mini mozgovi“, uzgojeni u laboratoriji iz matičnih ćelija, spontano razvili rudimentarne strukture oka

Na sićušnim organoidima mozga ljudskog porekla, koje su stručnjaci uzgojili u posudama, narasle su dve simetrične optičke čašice, koje na neki način predstavljaju razvoj sistema oka u ljudskim embrionima.

Taj neverovatan rezultat pomoći će naučnicima da bolje razumeju proces razvoja oka, kao i nastanak nekih očnih bolesti.

- Naše istraživanje je pokazalo da moždani organoidi imaju izuzetnu sposobnost generisanja primitivne senzorne strukture osetljive na svetlo, koja ima stanične tipove slične onima u našemu telu - rekao je Džej Gopalakrišnan sa Univerziteta bolnice Dizerdof u Nemačkoj.

- Ti organoidi mogu da nam pomognu pri proučavanju interakcija mozga i očiju tokom razvoja embriona, modeliranju urođenih poremećaja mrežnjače i stvaranju retinalnih ćelija za pacijente sa personalizovanim lekovima i transplantacijskom terapijom - dodao je Gopalakrišnan.

Moždani organoidi nisu mozak u pravom smislu te reči. Radi se o malim, trodimenzionalnim strukturama koje se uzgajaju iz matičnih ćelija, piše „Sajens alert“.

 

 

U ovom slučaju, stručnjaci su usmerili razvoj matičnih ćelija u mrlje moždanog tkiva, bez bilo čega što je nalik mislima, emocijama ili svesti. Takvi „mini mozgovi“ se koriste u istraživačke svrhe kako bi se izbegli neki etički problemi. Na njima se testiraju lekovi ili se, na primer, posmatra njihov razvoj u nepovoljnim uslovima.

Ovog puta su Gopalakrišnan i njegove kolege nastojali da posmatraju razvoj očiju.

Naučnici su i ranije koristili embrionalne matične ćelije za uzgoj optičkih čašica. Ali umesto direktnog uzgajanja ovih struktura, Gopalakrišnanov tim je želeo da vidi da li oni mogu da se uzgajaju kao sastavni deo moždanih organoida. Ovo bi moglo da se koristi za posmatranje paralelnog rasta dve vrste tkiva, umesto samo rasta optičkih struktura.

Prethodna istraživanja razvoja organoida ukazala su na postojanje retinalnih ćelija, ali one nisu razvile optičke strukture, pa je tim promenio taktiku. Nisu pokušali da nametnu razvoj nervnih ćelija u ranim fazama neuronske diferencijacije, ali su u medij za kulturu dodali retinol acetat kao pomoć pri razvoju oka.

Njihov mini mozak formirao je optičke čašice već 30 dana nakon razvoja, a strukture su bile jasno vidljive nakon 50 dana. To je u skladu s periodom razvoja oka u ljudskom embrionu, što znači da bi ovakav tip organoida mogao da bude koristan pri proučavanju zamršenosti ovog procesa.

 

Optičke čašice sadržavale su različite vrste retinalnih ćelija, koje su se organizovale u neuronske mreže i reagovale na svetlost, pa je čak sadržao i sočiva i rožnjače.

Konačno, strukture su pokazale retinalnu povezanost s regijama moždanog tkiva.

- Verujemo da su ovo organoidi sledeće generacije koji mogu da pomognu pri razvoju modela retinopatija, nastalih iz ranih neurorazvojnih poremećaja - napisali su naučnici u studiji, prenosi Indeks.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske
"Bosanski lonac" pred pucanjem?!

Tenzije u Bosni i Hercegovini: Mile Bosnić o odlukama Kristijana Šmita i potencijalnoj krizi Republike Srpske

Gost "Info jutra" na Informer televiziji bio je predsednik udruženja Krajišnika Mile Bosnić koji je govorio o spletu velikih tenzija sa izvorištem u odlukama Kristijana Šmita, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojeg Banjaluka ne priznaje, a koje su išle direktno na štetu Republike Srpske uoči presude protiv lidera Republike Srpske Milorada Dodika i o tretnjama da se ovaj splet okolsnosti izrodi u najveću krizu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a samu Srpsku dovede na korak od proglašenja samostalnosti.

23.12.2024

10:51

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set