Energetska kriza drma sve jače, svetske sile u velikim problemima! U Italiji struja skuplja skoro 30%, u Kini fabrike rade "par-nepar", Britanci na mukama zbog gasa i goriva...
Podeli vest
Cene gasa u EU su na rekordno visokim nivoima, Velika Britanija se pored gasa muči i sa gorivom, u SAD strahuju od poskupljenja
Austrija, u kojoj je tržište električne energije liberalizovano i na njemu učestvuje mnoštvo malih operatera, je takođe pogođena ovom krizom. Naime, jedan od malih proizvođača "E-Werk Ebner" je pre četiri dana javio svojim korisnicima, oko 4.500 njih, da će sklopljeni sporazumi biti prekinuti 30. novembra i da će isporuka biti obustavljena.
Svet potresa jedna od najvećih kriza zbog skoka cene energenata, dok sa druge strane Srbija ima garancije da će cene struje i gasa biti stabilne. Za razliku od Evrope, koja i pre dolaska zime već strepi da li će se smrzavati zbog visokih cena i nestašice energenata na tržištu, Srbija za sada nema razloga za brigu.U Srbiji će najcrnji scenario biti izbegnut jer su obezbeđene dovoljne količine gasa, ali i struje
12.10.2021
08:25
Oni su odlučili da se povuku usled snažnog rasta cena na svetskom tržištu.
U Italiji struja skuplja skoro 30 odsto
Prema procenama Italijanskog regulatora, Arere, u toj zemlji bi cene struje za potrošače do kraja godine mogle da poskupe za 29,8 odsto, dok bi računi za gas skočili za oko 14,4 odsto, i to nakon mera vlade za ublažavanje troškova.
Vlada je izdvojila je 3 milijarde evra, a kako ističu vlasti da pomoći nije bilo, struja bi poskupela i do 45 odsto, a gas i do 30 odsto.
Foto: Reuters
Arera određuje cene gasa i električne energije na zatvorenom maloprodajnom tržištu svaka tri meseca, a cene za četvrto tromesečje utvrđene su krajem septembra.
Velika Britanija u najvećem riziku
Prema rečima Heninga Glojsteina, direktora tima za energiju, klimu i resurse u Eurazijskoj grupi, Velika Britanija je u najvećem riziku, od čitave Evrope, da će na zimu da se suoči sa padom snabdevanja.
Dodatan pritisak na Veliku Britaniju, pored manjka prirodnog gasa od kog zavise, predstavlja i manji skladišni prostor kao i prekid snabdevanja električnom energijom od Francuske.
Kako podseća portal Indeks, Velika Britanija je u maju poslala dva patrolna broda svoje mornarice prema ostrvu Džerzi, nakon što su francuski ribari zapretili da će da blokiraju glavnu luku tog ostrva, a sama francuska vlada čak zapretila isključivanjem električne energije kojom snabdeva Džerzi.
Početkom ovog meseca, gotovo da nije bilo goriva u ovoj zemlji, i nestašica je izazvala haos, tuče, i panične kupovine. Nedostatak vozača, hroničan problem u Velikoj Britaniji, je rezultirao pucanjem lanaca snabdevanja. Kako bi se situacija rešila, uskočila je vojska koja je ponudila svoje vozače da razvoze cisterne.
Brazil se takođe bori sa problemima u proizvodnji struje
Najgore suše u poslednjih 91 godinu smanjile su proizvodnju struje iz hidroelektrana. Za zemlju koja skoro dve trećine struje proizvodi na ovaj način, ovo predstavlja ozbiljan problem.
Situacija je do te mere loša, da je predsednik Brazila, Žair Bolsonaro krajem septembra tražio od svojih građana da se ne koriste liftovima u zgradama i da se tuširaju hladnom vodom jer je mnogo zdravije, prenosi AP.
"Sistem prosto nije napravljen da funkcioniše u ovakvim situacijama", kazao je istraživač energetskog sektora sa Univerziteta u Riu, Roberto Brandao.
Sa padom proizvodnje hidroelektrana, Brazilu ne preostaje ništa nego da počne da uvozi prirodni gas iz Venecuele i Argentine, ali problemima tu nije kraj. Sa ovim razvojem situacije očekuje se da će cene gasa dodatno "povileneti" u Južnoj Americi, pošto pored Brazila, i druge države, npr. Čile, takođe moraju da uvoze gas iz Argentine.
U Indiji uglja za naredna tri dana
Nestašice uglja ozbiljno potresaju Indiju. Ukupno 20 termoelektrana je obustavilo proizvodnju, a prema podacima 80 odsto svih termoelektrana u ovoj zemlji se pati sa nestašicama. Prema određenim procenama u Indiji trenutno ima zaliha uglja za maksimum 3 dana.
Foto: Reuters
U subotu 09. oktobra je ministar Arvind Kerjival upozorio da će doći do krize i u glavnom gradu. On je pozvao federalnu vladu da preorijentiše isporuke uglja ka Delhiju, jer se kako kaže tu nalaze strateški centri od nacionalnog značaja, kao i da bi u suprotnom najveće posledice trpele bolnice i vakcinalni punktovi.
Indijska vlada je najavila da će omogućiti Delhiju snabdevanje gasom, tj. da će snabdeti dve najveće elektrane u tom gradu sa gasom.
U Kini fabrike rade "par-nepar"
U Kini sve veći broj pokrajina prijavljuje da nemaju dovoljno resursa kako bi proizveli dovoljno struje, i fabrike prosto ne rade nekoliko dana nedeljno. Problem se kako vreme odmiče sve više prenosi sa industrijske proizvodnje na domaćinstva.
Pored nestašice uglja, jug Kine su pogodile prvo poplave letos, a sada i suša. U provinciji Junan koju je pogodila suša nalazi se najveći broj hidroelektrana u čitavoj državi.
Pokrajina Lijaoning, na severoistoku Kine, je upozorila danas da se nestašica energije pogoršava i pored napora da se pribavi dovoljna količina uglja sa jedne, i da se upravlja potrošnjom sa druge strane.
Prema saopštenju ove pokrajine manjak bi mogao da dostigne čak 5,0 gigavata, prenosi Rojters.
Stvar zaoštrava i postavljanje cilja da se karbonske emisije svedu na nulu 2060. godine, te se zbog povećane kontrole emisija, i ograničenja očekuje da će generalno intenzitet proizvodnje struje u Kini samo ove godine pasti za 3 odsto.
Čitava problematika sa ugljem u Kini, i povećana potražnja usled naredbe Pekinga da se po svaku cenu obezbede enerenti je jedan od uzroka opšteg poskupljenja energetnata u poslednjih mesec dana.
U jeku čitave energetske krize, cene sirove nafte takođe beleže rast
Cena barela Brenta je porasla za 1,4 odsto na 83,79 dolara, i to nakon što je i prošle nedelje rasla oko 4 odsto. Prema mišljenju stručnjaka, glavni uzrok ovom rastu je upravo nestašica energenata, te se sve veći broj proizvođača električne energije odlučuje da proizvodi struju iz nafte.
Foto: Reuters/shutterstock
Industrija sirove nafte je već pretrpela nekoliko udaraca ove godine. Nagli rast potražnje usled oporavka od pandemije je i pre ovog skoka povisio cene nafte. Sa druge strane uragani Nikolas i Ida su pogodili Meksički zaliv ranije ove godine su uništili 26 miliona barela.
Prošle nedelje u SAD je otvoreno još 5 naftnih bušotina, dok se OPEK+ polako okreće povećanju proizvodnje. Stručnjaci ističu da se ovde radi o korišćenju prilike za zaradom u oba slučaja.
Savršen koktel uzroka
Stručnjaci tvrde da je inicijalna kapisla za ovakvu krizu, "savršen koktel uzroka".
On se u ovom slučaju sastoji od naglo povećane potražnje, vremenskih neprilika usled klimatskih promena, sve većeg pritiska na države da pređu na obnovljive izvore energije, logističkih problema, kao i sijaset lokalnih faktora koji svaku od zemalja pogađa pojedinačno.
"To vam je isti slučaj kao da hoćemo na brzinu da pokrenemo auto koji se nije dugo vozio, ipak je potrebno vremena da se sistem restartuje", kaže profesor na univerzitetu Kardif, koji se specijalizovao u energetsku infrastrukturu, Janžong Vu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
PRKI
pre 3 godine
Hoće zelenu energiju a niko ne pita kako to radi i kakvi su uslovi da bi vetro i hidro elektrane radile . Da smo presli sa uglja na gas mislim da bi nadrljali ybog cene gasa koja vrtoglavo raste. Vetro parkovi to je igracka u energetskom sistemu, kada nema vetra ne rade , kada je vetar jak tj. preko 72km/h one se zaustavljaju nemogu raditi,n a sta zimi kada je mraz a nema vetra ili je prejak . Ipak ovo je čist marketinski potez proizvodjaca vetro generatora ( zapad) da se proda a posle gledajte štaćete.
Hidro elektrane kada je susa i nivo vode ispod potrebnog da se održi vodeni eko sistem ne rade,kada je vodostaj previsok evo paradoksa opet nerade , ynaci samo termo i nuklearne elektrane su stabilne. Pustite priče zelenih energija to je za sada samo dečija mašta. Videćemo dali one države ko koji su bukale protiv uglja sada imaju nameru da se ,,vrnu" uglju ili mazutu.
Svet potresa jedna od najvećih kriza zbog skoka cene energenata, dok sa druge strane Srbija ima garancije da će cene struje i gasa biti stabilne. Za razliku od Evrope, koja i pre dolaska zime već strepi da li će se smrzavati zbog visokih cena i nestašice energenata na tržištu, Srbija za sada nema razloga za brigu.U Srbiji će najcrnji scenario biti izbegnut jer su obezbeđene dovoljne količine gasa, ali i struje
Ana Ivanović i Bastijan Švajnštajger navodno su pred razvodom, pa se odmah postavlja pitanje kako će podeliti bogatstvo, a navodno su potpisali predbračni ugovor pre venčanja pre devet godina.
Poslanici Skupštine Srbije završili su raspravu u parlamentu o novoj vladi, nakon čega se pristupilo glasanju javnom prozivkom. Nova vlada na čelu sa premijerom Đurom Macutom je izabrana glasovima 153 od ukupno 199 poslanika. Deo poslanika opozicije prisustvovao je sednici, a na početku je jedna poslanica položila zakletvu.
Gosti Info jutra Miroslav Čučković, član Predsedništva SNS i Predrag Jeremić, urednik informative Pink.rs komentarisali su sednicu Skupštine Srbije, ali i druge aktuelne teme. Dve srednje škole počinju sa radom posle praznika.
Večeras od 19 sati na Informer televiziji, domaćin otvorenog studija, Igor Ćurčić, ugostiće prof. dr Miću Živojinovića, pukovnika u penziji, kao i Sulejmana Spaha, predsednika udruženja Srba muslimanske veroispovesti.
Neradne dane povodom Vaskrsa će veliki broj ljudi iskoristiti za mini-odmor i otputovati negde, a ukoliko još uvek niste odlučili gde ćete provesti praznike, Informer je napravio listu od pet izletišta u Srbiji koja nude mnogobrojne atrakcije, a smeštaj pogodan za svačiji džep!
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu policijski službenici PS Novi Beograd doneli su rešenje o zadržavanju okrivljenog F.I. (26) zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio krivično delo Teška krađa.
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu danas je podnelo optužni predlog protiv državljanina Kine - okrivljenog J.H. (49) zbog krivičnog dela Građenje bez građevinske dozvole
F.J. (65) iz Ivanjice je nakon sprovedenog sudnskog postupka i izvedenih dokaza proglašen krivim za krivično delo polnog uznemiravanja maloletne sugradjanke J.B.
Knjaževčanin Nebojša Janković (39) optužen da je izazvao tešku saobraćajnu nesreću u kojoj su smrtno stradali Nebojša Kostadinović i njegov prijatelj Boban Milošević, danas je pred Osnovnim sudom u Nišu negirao krivicu. On je odbacio navode tužilaštva da je odgovoran za teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja a za nesreću optužio žrtve nesreće, ističući da su oni vozilom "audi 80" prešli na njegovu stranu kolovoza i udarili u pogrebni kombi "folksvagen" kojim je upravljao.
Fudbaleri Crvene zvezde igraju humanitarni meč protiv Vardara (20.00, Arena premijum 3) na Nacionalnom stadionu "Toše Proeski" u Skoplju. Sve aktuelnosti uoči, kao i tok meča iz minuta u minut, možete pratiti uživo putem lajv bloga na našem portalu.
Sudijski ekspert Tod Vornik, notirao sve loše procene i odluke arbitara u jučerašnjem meču između Crvene zvezde i Bajerna iz Minhena (97:93)! Američki stručni saradnik "Basketnjuza", izneo je niz kritika na račun sudija koje su delile pravdu, i u svojoj detaljnoj analizi ukazao na više konkretnih grešaka koje su direktno uticale na tok i ishod utakmice.
Prema informacijama nemačkih medija, Ana Ivanović (38) i Bastijan Švajnštajger (40) su na ivici razvoda, a nekoliko meseci pre toga, bivša srpska teniserka govorila je o problemima u njihovom braku. Iako su tada njene reči mnogi shvatili kao nesuglasice koje su sastavni deo svakog odnosa, čini se da je romansa koja traje više od deset godina zapravo bila u ozbiljnoj krizi.
Mi verujemo u poteze koje smo napravili... Vi očigledno ne verujete i to je u redu. Svi imaju pravo na svoje mišljenje, rekao je Niko Herison tokom "konferencije za medije".
Direktor Muzeja žrtava genocida Bojan Arbutina najavio je danas da će dan muzeja biti obeležen 22. aprila obraćanjem njegovih stručnjaka i predstavljanjem retrospektivom njegovog rada, u Arhivu Jugoslavije.
Asmin Durdžić se sada oglasio za Informer, nakon što je Stanija Dobrojević rekla da je njihov odnos na staklenim nogama i tom prilikom je izneo svoju stranu priče.
Milan Stanković godinama intrigira domaću javnost. Gde je, čime se bavi, da li je na putu da se zamonaši i kako danas izgleda pitanja su na koja niko nije imao odgovor, sve do danas.
Majka Tee Tairović, Božica Malević, nije želela preterano da govori o ćerkinoj udaji, već je samo prokomentarisala da je možda i vreme da njena naslednica stane na ludi kamen.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar