KONAČNO DOBRA VEST! Korona ne napada jedan organ i to bi sada moglo da bude presudno!
Podeli vest
Koronavirus ipak ne inficira ljudske moždane ćelije, saopšteno je u magazinu Cell posle istraživanja tima naučnika iz Belgije i Nemačke. Ovo istraživanje daje novu nadu da šteta koju Sars-CoV-2 virus ipak nije "dubinska", i da su potencijalne dugoročne posledice lakše nego što se strahovalo.
Nova studija je došla do rezultata koji su različiti od nekih ranijih, gde se tvrdilo da virus inficira neurone u membrani koja se graniči sa gornjom nosnom šupljinom, prenosi Gardijan.
Zaraza korona virusa bukti u zemljama regiona, najsloženija situacija je i dalje u Rumuniji sa gotovo 9.000 novozaraženih i 489 preminulih osoba, Hrvatska je u jednom danu imala preko 6.300 pozitivnih na korona virus, što je najviše od početka pandemije
04.11.2021
16:40
Membrana, poznata kao olfaktorna mukozna membrana, je mesto na kojem se virus prvo zadržava kad ga udahnemo. U njoj se nalaze olfaktorni senzorni neuroni, koji su odgovorni za podsticanje osećaja mirisa. Oni su usko vezani sa pomoćnim, takozvanim sustentakularnim ćelijama. U ovom istraživanju naučnici su otkrili da virus inficira ove sustentakularne ćelije, ali ne i neurone.
- Ovo je kritična razlika - rekao je autor studije Peter Momberts, direktor Odseka za neurogenetiku Instituta Maks Plank u Frankfurtu.
- Kad verujete da olfaktorni neuroni mogu da budu inficirani, kratak je put u olfaktorne sijalice, a onda ste već u mozgu.
"Olfaktorna sijalica", u prednjem delu mozga, je mesto gde se prvo obrađuju podaci iz neurona koji se tiču mirisa. Ako virus prodre u ovu strukturu, mogao bi teoretski da se proširi i u dublje regione mozga, u kojima bi mogao da izazove trajnu štetu, pogotovo imajući u vidu činjenicu da se većina neurona ne regeneriše ako se uništi.
Ali dobre vesti su da, pošto virus izgleda napada samo pomoćne ćelije, ovakve dugoročne štete ipak neće biti. Na ovaj način je objašnjena i olfaktorna disfunkcija koja se javlja kod oko polovine pacijenata sa kovid-19. U oko 10 odsto slučajeva, gubitak mirisa je dugotrajan, možda čak i permanentan.
Momberts kaže da bi ovo mogao da bude rezultat razgrađivanja pomoćnih ćelija neurona, čak i u slučaju da sami neuroni nisu inficirani. Mogu zbog ovoga funkcionisati smanjenim kapacitetom, ili uopšte ne funkcionisati, dok se pomoćne ćelije ne regenerišu.
Naučnici nisu istraživali druge neurološke simptome kovida, kao što su zamor ili "moždana magla", koji su karakteristični za "produženi kovid". Niko ne dovodi u pitanje tezu da virus utiče na centralni nervni sistem: debata je samo oko toga da li su ovi efekti prisutni zbog toga što virus napada i neurone ili samo neki indirektni mehanizam.
Rezultati ovog istraživanja će verovatno biti osporavani, zbog poteškoća izučavanja događaja na molekularnom nivou u trenucima posle infekcije. Ranije studije su rađenje na životinjama, na klasterima nervnih stem ćelija odgojenih u epruveti i na tkivu preminulih kovid pacijenata. Trenutna studija je najveća do danas koja se radila na kovid pacijentima, i primenjena je nova tehnika ispitivanja ovih ranih događaja.
Laura van Gerven, neurorihurg na Katoličkom Univerzitetu u Leuvenu u Belgiji, inače autorka istraživanja, primenila je jednu vrstu operacije baze lobanje kako bi uzela tkivo olfaktorne membrane i sijalice kovid-19 pacijenata posle sat vremena od njihove smrti. Kod 30 pacijenata, utvrđeno je da se virus još uvek razmnožava, što znači da su pacijenti umrli u akutnoj, zaraznoj fazi bolesti.
- Ovo je bez dileme najtemeljnije ispitivanje ljudskog olfaktornog tkiva posle smrti - rekao je Stjuart Fajerstajn, neurobiolog sa Kolumbija Univerziteta u Njujorku.
Ali on je rekao da rezultati ne pokazuju mnogo novih stvari, kad je reč o tome na koji način kovid-19 izaziva olfaktornu disfunkciju.
- Oni ne pokazuju bilo kakvu štetu na olfaktornim nervima, ili njihovo proređenje, ili da su ovi nervi u blizini inficiranih pomoćnih ćelija na bilo koji način različiti u odnosu na nerve koji nisu u blizini inficiranih pomoćnih ćelija - rekao je.
Debi van Riel, virusolog sa Univerziteta Erazmus u Roterdamu, takođe je pohvalila rigoroznost ispitivanja, ali je rekla da je tvrdnja autora da Sars-CoV-2 ne inficira neurone "prilično smela". Kod samo 6 od 30 pacijenata virus je pronađen u samoj olfaktornoj mukozi. "Sve u svemu, brojke su premale da bi se došlo do bilo kakvih jakih zaključaka", rekla je.
Ali čak i da ova studija nije poslednja reč o efektima kovida na mozak, ona indicira da nisu istiniti ni početni, pesimistički izveštaji. Ako su njeni zaključci tačni, oni koji osećaju simptome gubitka čula mirisa mogu biti sigurni da im virus nije uticao na mozak, i da će buduće terapije koje će targetirati njihove sustenkularne ćelije popraviti ili izlečiti njihovo stanje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zaraza korona virusa bukti u zemljama regiona, najsloženija situacija je i dalje u Rumuniji sa gotovo 9.000 novozaraženih i 489 preminulih osoba, Hrvatska je u jednom danu imala preko 6.300 pozitivnih na korona virus, što je najviše od početka pandemije
Britanski vojni i obaveštajni zvaničnici aktivno rade na eskalaciji i produženju sukoba u Ukrajini, pokazuju dokumenta u koja je uvid imao portal "Grejzon". Glavna uloga u ovom planu pripada tajnoj grupi nazvanoj "Projekat alhemija", formiranoj odmah nakon početka ruske Specijalne vojne operacije u Ukrajini, pod patronatom britanskog Ministarstva odbrane.
Rusija intenzivira napade na kritičnu infrastrukturu Ukrajine, a stručnjaci upozoravaju da bi sledeće mete mogli biti ključni hidrotehnički objekti, poput brana na Dnjepru. Nakon što su SAD odobrile Ukrajini upotrebu dalekometnih raketa ATACMS, Moskva je jasno signalizirala spremnost na odmazdu, uključujući napade na strateške ciljeve.
Govoreći o ratu na istoku i uzavreloj situaciji na relaciji Ukrajina-Rusija, predsednik Srbije, Aleksandar Vučić istakao je da poznavajući sve aktere, misli da se niko neće libiti da upotrebi svo oruđe koje ima, a da smo mi potpuno nespremni za atomski rat.
Jedan od lidera hejterske opozicije i predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac zakukao je na antisrpskoj televiziji, koja se nalazi u vlasništvu tajkuna Dragana Šolaka, zbog konstantnih pobeda predsednika Srbije Aleksandra Vučića na svim izborima od 2012. godine!
Tonino Picula, novoizabrani izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, prema svemu sudeći dobio je direktivu od onih koji su ga postavili na tu funkciju kako da maksimalno napadne našu zemlju i opet u prvi plan gura Mariniku Tepić i ostale lažove i prevarante iz opozicije.
Dovoljno je baciti pogled na naslove i tekstove antisrpskih medija, da bi se uvedelo kolika je njihova mržnja prema svojoj zemlji i predsedniku naše države Aleksandru Vučiću.
Gost specijalnog programa Informer televizije bio je Dragoslav Bokan iz Instituta za nacionalnu strategiju koji je govorio o nasilju koje sprovodi opozicija.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su narodni poslanik Dejan Bulatović i Saša Milovanović, direktor Srpskog telegrafa koji su govorili o ponoru stranke Dragana Đilasa i tome zašto su dve poslanice napustile njegovu Stranku slobodne i pravde.
Večeras posle obraćanja predsednika Aleksandra Vučića u 18 sati, na Informer televiziji, u emisiji "Otvoreni studio" zajedno sa svojim gostima, domaćin Igor Ćurčić, razgovaraće o gorućim svetskim i domaćim temama zbog kojih se i predsednik obraća.
Kompanija Temu, poznata platforma za onlajn kupovinu, povukla je iz prodaje dečje dukseve koji svetle u mraku, nakon što je jedno dete iz Australije pretrpelo ozbiljne opekotine zbog zapaljenja materijala.
Nakon 17 dana borbe za život, Anja Radonjić (24) podlegla je povredama koje je zadobila 1. novembra u padu nerekonstruisanog dela nadstrešnice u Novom Sadu, a njeni prijatelji se opraštaju od nje na najemotivnije načine i odlaze u njen porodični dom kako bi bili uz njene roditelje u ovim teškim danima
Vladan A. (88) zadobio je teške telesne povrede opasne po život kada je na njega na Novom Beogradu nasrnuo Slobodan B. (32) koji je u tom trenutku bio pod dejstvom alkohola.
Telo dečaka (3) nađeno je jutros ispred kuće u naselju Blaževo u Novom Pazaru. Još uvek nisu poznati uzroci smrti dečaka A.N. koji je pronađen mrtav ispred svog doma.
Fitnes instruktorka Teodora Kaćanski (30) ubijena je na današnji dan pre osam godina. Sumnja se da je žrtva mafijaške likvidacije koja je pošla po zlu, te je nevina nastradala. Njeno ubistvo do danas nije razjašnjeno
Rade Bogdanović, bivši fudbaler, danas analitičar, pričao je o velikom problemu srpkog fudbala, kako veliki talenti nestanu sa mape posle prvih ugovora u inostranstu.
U Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu, u petak, 22. novembra (18:00), na Dan Narodnog pozorišta, biće svečano otvorena izložba "Pogled iz lože - iz riznice Narodnog pozorišta", čiji autori su Jelica Stevanović, Mirjana Odavić i Jovan Tarbuk.
Svetski dan muškaraca, koji se u više od 60 zemalja obeležava 19. novembra, postao je značajan datum, ne samo kao podsećanje na ulogu koju muškarci igraju u društvu već i kao prilika da im se oda priznanje i posveti pažnja, stoga i savršen povod za iskazivanje ljubavi i poštovanja voljenoj osobi, partneru, ocu, prijatelju ili kolegi.
Britanska glumica Bel Olivija otvoreno je progovorila o tome šta žene preferiraju kada je reč o dimenzijama muškog polnog organa, ističući da umerenost igra ključnu ulogu i da preterane veličine nisu poželjne.
Video u kojem mama iz Velike Britanije demonstrira ćerki šminku iz 90-ih izazvao je lavinu smeha na TikToku. Uz tanko iscrtane obrve i puder nanet rukama, tinejdžerka nije mogla da sakrije šok – reakcije su postale viralne!
Jedan od najpoznatijih kompozitora na našoj sceni, Goran Ratković Rale, večeras je u emisiji "Amidži šou" otkrio zanimljive detalje o kultnom hitu "Lopov".
Radio S će večeras proslaviti 30 godina svog postojanja, a jedna od gošći je bila je i Nikolina Kovač koja je ovaj put došla bez pratnje svog supruga, Saše Kapora.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.