• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Sputnjik

14.12.2021

21:26

SVET NA NOGAMA, ALI I SRBIJA! PUTIN I SI OČI U OČI, AMERI ČEKAJU EPILOG! Vašington strahuje od dila Rusije i Kine, koji bi mogao da im sruši...

Vesti

SVET NA NOGAMA, ALI I SRBIJA! PUTIN I SI OČI U OČI, AMERI ČEKAJU EPILOG! Vašington strahuje od dila Rusije i Kine, koji bi mogao da im sruši...

Podeli vest

Nema sumnje da će ravnopravna saradnja i obostrana korist biti moto predstojećeg, veoma značajnog video-samita predsednika Kine i Rusije, Si Đinpinga i Vladimira Putina, koji dolazi neposredno posle nedavnih razgovora Putina i američkog predsednika Džozefa Bajdena, ocenjuje za Sputnjik dugogodišnji dopisnik iz Pekinga Milorad Denda

Prema njegovim rečima, razgovor dvojice lidera u sredu, 15. decembra, predstavlja normalan sled događaja na globalnoj međunarodnoj sceni kada je reč o dijalogu i kontaktima tri najveće sile na svetu.

Razgovori Putina i Sija ključni za globalnu bezbednost

- Mislim da i predsednik Putin i predsednik Si Đinping imaju potrebu i veoma izraženu želju da posle video-samita koji su održani između Pekinga i Vašingtona i Moskve i Vašingtona, na neki način saberu utiske i procene situaciju na osnovu rezultata tih razgovora koji su se održali u proteklih mesec dana, kao i da potvrde značaj i dalji razvoj rusko-kineskih odnosa u ovom trenutku - ukazuje Denda.

Kako navodi, i u Pekingu i u Moskvi smatraju da su njihovi odnosi ključni za stabilizaciju globalne bezbednosti, a posebno za stabilizaciju regionalne bezbednosti.

- Pritom imam u vidu situaciju u zapadnom Pacifiku, odnosno na obalama i Kine i Rusije, kao i sve ono što se događa ovih dana oko Ukrajine - kaže Denda.

Odgovor na pritiske Vašingtona

On napominje da do razgovora predsednika Putina i Si Đinpinga dolazi u vrlo važnom međunarodnom trenutku, budući da je kinesko-ruski stav o američkom „Samitu za demokratiju" prvi put izražen u zajedničkom članku koji su objavili kineski i ruski ambasador u Vašingtonu.

- U tom zajedničkom stavu dve zemlje se naglašava opasnost takvih okupljanja i samita na razvijanju daljih podela u svetu, umesto da to bude na pravcu saradnje i njenog razvijanja na ravnopravnim osnovama. Druga važna stvar, prilično nezapažena u javnosti, jeste potpisivanje 'mape puta' o vojnoj saradnji Kine i Rusije krajem novembra. Taj sporazum značajno unapređuje saradnju dve zemlje na vojnom planu i odgovor je na pritiske kojima je Rusija izložena kada je reč o Ukrajini i njenim zapadnim granicama, kao i na signale i pritiske koji su usmereni prema Kini sa zapadnog Pacifika i stvaranja novih vojnih saveza u tom delu sveta - kategoričan je Denda.

SRPSKA MORA DA BIRA! NEKI SE PLAŠE "IZGUBIĆEMO I OVO ŠTO IMAMO", ALI AKO POPUSTIMO - IZGUBIĆEMO I OVO ŠTO IMAMO! Pametnom sve jasno!

Takođe, dodaje naš sagovornik, ova „mapa puta" je izraz i visokog poverenja između dve zemlje, jer se predviđa mogućnost da u nekim krajnjim, ekstremnim situacijama Kina i Rusija zajednički vojno odgovore na ugrožavanje sopstvene bezbednosti.

- Treba imati na umu da i ekonomska saradnja Kine i Rusije veoma dobro napreduje i za 30 odsto je veća u ovoj godini u odnosu na prethodnu, a takođe ima i velikih, značajnih energetskih projekata. Puno je, dakle, tema za razgovor dvojice državnika koji osećaju puls vremena i hoće da stvaraju odnose koji će biti suprotnost odnosima koji idu ka tome da zemlje svrstavaju u tabore protiv treće zemlje - uveren je Milorad Denda.

Rusija i Kina neće blokovske podele

I advokat i konsultant Branko Pavlović smatra da Moskvi i Pekingu nije potrebno stvaranje blokova poput onog koji pokušava da napravi Amerika.

- One već dvadeset godina rade na stvaranju saveza sa državama izvan grupacije G7, ali ne da bi potisnule G7, već da bi pokazale da druga vrsta politike - multilateralizam nasuprot globalizmu, daje izvanredne rezultate i državama i građanima. Kina i Rusija nikada neće pokušavati da naprave saveznike protiv Amerike ili njenih saveznika, već će gledati da naprave savezništva na drugim principima, principima međusobnog poštovanja, nemešanja u unutrašnje stvari, saradnje, uvažavanja i poštovanja teritorijalnog integriteta. To je nešto na čemu će nastaviti i dalje da rade - smatra je Pavlović.

Foto: Fotoilustracija

On podseća da je komunikacija lidera Rusije i Kine i do sada bila učestala.

- Mislim da se ovog puta neće dogovarati bilo šta strateški novo, ali verujem da će se analizirati neke nove taktičke situacije koje nastaju na tragu pokušaja Amerike da napravi neki blok država koji bi pratio njenu politiku daljeg zaoštravanja odnosa sa Kinom i Rusijom - ocenjuje Pavlović.

ZAUSTAVITE LUDAKE! PREVENTIVNI NUKLEARNI UDAR PO RUSIJI - ZA NEKE NA ZAPADU VIŠE NIJE SULUDA FANTAZIJA!

Pored toga, dodaje on, dve zemlje imaju ogroman broj bilateralnih dogovora koji bi se takođe mogli naći na agendi razgovora, poput strateško-energetsko-naučne i vojno-tehničke saradnje, kao i saradnje po pitanju granice.

Saradnja u međunarodnim organizacijama

- Tu je i treći, izuzetno veliki nivo saradnje između Kine i Rusije u čitavom nizu međunarodnih organizacija u kojima Amerika ne učestvuje - od BRIKS-a, preko Šangajske organizacije za kooperaciju, do regionalnih saradnji sa zemljama ASEAN-a, Pacifika, na Bliskom istoku i u Africi. Tako da oni imaju seriju tema za razgovor budući da su strateški odnosi dveju zemalja na izuzetno visokom nivou - kaže naš sagovornik.

RUSIJA JASNA, SVET VISI NA IVICI, ČOVEČANSTVO HRLI U KATASTROFU! Moskva upozorava na zamrznute drevne viruse, DELE NAS MINUTE OD...

Kako navodi, ono što bi takođe mogla biti tema razgovora dvojice predsednika je i odgovor na mogućnost isključenja Rusije iz sistema plaćanja SVIFT, što se pominje u SAD.

- Oni su već razvili različite informaciono-tehnološke sisteme i programe koji zamenjuju SVIFT, pa će sada možda to razmatrati iz ugla - šta bi još Amerikancima moglo da padne na pamet, odnosno kako najbrže rešiti tu vrstu poremećaja koji mogu nastati nekim novim vrstama sankcija. To bi dakle taktički moglo biti novo u ovim razgovorima, ali ne i strateški novo, jer se na tome već radi - zaključuje Branko Pavlović.

Kako je saopštila pres-služba Kremlja, lideri Kine i Rusije će razgovarati o razvoju saradnje u budućnosti, kao i o aktuelnim globalnim i regionalnim pitanjima.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
gege

pre 2 godine

hehehehhe Jel se plasite Ameri? hehehehe, i treba.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set