• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs

27.01.2022

22:00

(FOTO/VIDEO) PROŠLO JE 29 GODINA OD... HEROJI NE UMIRU, SRĐAN ALEKSIĆ nije dao da "stoka" ubije Alena, njegovog komšiju Bošnjaka - Bio je ono što mnogi od nas nisu bili kad je trebalo...

AP/Tanjug

Vesti

(FOTO/VIDEO) PROŠLO JE 29 GODINA OD... HEROJI NE UMIRU, SRĐAN ALEKSIĆ nije dao da "stoka" ubije Alena, njegovog komšiju Bošnjaka - Bio je ono što mnogi od nas nisu bili kad je trebalo...

Podeli vest

Srđan Aleksić, Srbin iz Trebinja, stradao je pre 29 godina. On je glavom platio to što je stao u odbranu muslimana Alena Glavovića... Glavović danas živi u Malmeu u Švedskoj, radi kao čistač u jednoj firmi, ima život i dvoje dece - sina i ćerku

Malo je onih koji ne znaju ko je bio Srđan Aleksić. Trebinjski mladić koji je svojom plemenitošću  zadužio. To, međutim, ne znači da ovu priču ne treba stalno ponavljati! Ovoga 27. januara, na Savindan, navršiće se 25 godina od njegove tragične smrti koji je život izgubio u 27 godini. Junaštvo koje je Srđan pokazao tada na trebinjskoj pijaci ostaće u kolektivnoj memoriji kao jedan od najplemenitijih činova vremena u kojem je zlo vodilo glavnu reč.

Njegov otac nakon Srđanove smrti oblepio je Trebinje plavim smrtovnicama na kojima je pisalo:

„Obaveštavamo rodbinu, prijatelje kumove i poštene građane da je naš Srđan Radov Aleksić ispunjavajući ljudsku dužnost tragično završio svoj mladi život“, a Trebinjsko groblje, pričaju oni koji su tome svedočili, bilo je prepuno na Srđanovoj sahrani.

Foto: AP/Tanjug

Govor Srđanovog oca Rada ostao je zabeležen, a on je tada rekao:

„Omladino, vama govorim, jer vas je ovde najviše. Pogledajte, svud okolo su humke vaše braće. Kada sam prije nepunu godinu i po dana u ovu grobnicu spuštao moga Vuja, kao da je onda ovo zlo i krenulo. Evo, danas, kad u ovu istu grobnicu spuštam i moga Srđa, nadam se da će ovo zlo da i stane. Danas mi je neobično teško jer dolaze mi mnogi prijatelji, poznanici i sugrađani da mi izraze saučešće, a neki od njih i da se pozdrave sa mnom, jer odlaze iz ovog grada i možda se nikad u njega neće vratiti…“

 

 

- Vi često kažete heroj Srđo, nemojte, jer je Srđo bio obični momak. Srđo je svojim životom ovom gradu ostavio fin pečat. Jednog mladića koji živi blagorodno, koji živi drugarski, pomalo boemski, koji je bio omiljen u svakom društvu i to je najvrednije što je Srđan ostavio Trebinju!

 

Tog januara pre 29 godina u Trbinju je bila vojska, bili su Srbi i Muslimani

Srđan je na trebinjskoj pijaci video kako pijani vojnici maltretiraju čoveka, među kojima je bio i Alen Gavrilović. Alen je bio Bošnjak, a njegov neoprostiv greh bio je njegova bošnjačka nacionalnost. Vojnici su krenuli surovo da ga tuku! Srđan je prišao da ga odbrani bes koji su iskalili na Alenu. Pao je u komu iz koje nije uspeo da se probudi. Od cele pijace tog dana, reagovao je samo mladi Srđan kada su tukli Alena. Skočio je na jednog od surovih vojnika i time Alenu dao priliku da pobegne i da se spasi... Vojnici su nastavili da tuku i izgleda da im je bilo sve jedno koga udaraju tog trena, da li Bošnjaka ili Srbina koji mu je skočio u odbranu. Srđanu, kao Alenu, niko nije pritekao u pomoć!

Vojnici su ga udarali svom snagom kundacima pušaka, sve dok ih posao nije umorio. Tad su priskočili ljudi i odvezli Srđana u bolnicu, gde je pao u komu i poživeo još samo šest dana. Šest jako teških dana... Na današnji dan 1993. godine odbrojao je zadnji dan svog života. 

Smrt je Srđanu Aleksiću možda bila suđena, ali zaborav na sreću nije. Ostao je živ Alen Glavović, čovek čiji je život Srđan Aleksić platio svojim životom, a među svim dobrim ljudima Trebinja i šire, ostala je priča o gradskom dečku.

"On leži, a ja hodam. Lež’o bi ja, a on bi hod’o. Ispalo je da je on poginuo za mene. Tako je valjda moralo biti", pričao je godinama kasnije Alen Glavović, koji je na kraju sa porodicom pobegao iz Trebinja i nastavio svoj život u Švedskoj.

"Često zovne Alen. Dobar je Alen, dobro je čeljade i drago mi je što se fino oženio i ima dvoje fine dece" izjavio je ranije Srđanov otac, Rade.

Godine 2014. Srđan je odlikovan posthumno Ordenom za humanost, ljudskost, koji dođeljuje Evropski pokret u Bosni i Hercegovini.

Da se nikad ne zaboravi, Srđan Aleksić umro je na ovaj dan pre 25 godina, pokušavši da zaštiti svog sugrađanina Alena Glavovića. Pokušavši da bude čovek usred rata. Njega su u rodnom Trebinju pretukli pripadnici Vojske Republike Srpske, kojoj je i sam pripadao, jer je stao u odbranu mladića muslimana. Srđanova smrt postala je jedan od simbola besmislenosti ovog sukoba.

Međutim, pojedini zli jezici danas navode da je Srđan bio profiter i švercer, kao i da je samo “branio farmerke“!

Nakon ovog događaja, koji će zauvek ostati upisan u istoriju ratnog Trebinja, jedan od napadača je poginuo na ratištu, a druga trojica su bila osuđena na po dve godine i četiri meseca zatvora.

"Mladić kao što je bio Srđan Aleksić mora da bude uzor mladim ljudima i budućim generacijama. On nas svojim gestom uči da i u vremenu iskušenja, tegoba i nepravde treba da budemo dobri ljudi", rekao je novopazarski gradonačelnik Biševac.

Od 2016. godine Novi Pazar ima Trg Srđana Aleksića,gde je postavljena njegova spomen ploča. Trg se nalazi u centru grada, omiljenom sastajalištu mladih Novopazaraca.

Jedna ulica u Beogradu takođe je dobila naziv po ovom savremenom srpskom junaku, Srđanu. Ipak, odbornik najuticajnije bošnjačke partije SDA, pionir Bakira Izetbegovića, u Opštinskom veću Novi Grad Sarajevo, Tajib Delalić, tražio je brisanje imena ulice u njihovoj opštini koja, takođe, nosi naziv po Trebinjcu Srđanu Aleksiću, pogledajte:

 

 

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Zagor

pre 2 godine

Svaka čast Srdjanu!!! Objavite tekst o ovome junaku,,,,,u srbiji ni u BiH kod pravoslavnih takvih nema! https://www.nezavisne.com/novosti/drustvo/Spasio-45-srpskih-civila-od-smrti-i-zavrijedio-kandidaturu-za-Nobela/702007

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija