• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Sputnjik/Informer

27.02.2022

20:15

(VIDEO) DA SE ZNA! AMERIKA IMALA 33 INTERVENCIJE ŠIROM SVETA i samo dve uz dozvolu UN! ŠTA SAD SPOČITAVA RUSIJI?!

Vesti

(VIDEO) DA SE ZNA! AMERIKA IMALA 33 INTERVENCIJE ŠIROM SVETA i samo dve uz dozvolu UN! ŠTA SAD SPOČITAVA RUSIJI?!

Podeli vest

Spisak američkih intervencija širom sveta posle Drugog svetskog rata do danas, pokazuje da su od 33 intervencije samo dve bile sa mandatom Saveta bezbednosti UN

To pokazuje da Amerika, ne samo da nema pravo da spočitava nešto Rusiji, nego nikome na svetu.

Ovako spisak američkih intervencija u svetu nakon Drugog svetskog rata, koji je objavila kineska ambasada u Moskvi, komentariše politikolog Aleksandar Pavić. Kineska ambasada je na Tviteru, uz spisak američkih intervencija, objavila i da su SAD najveća pretnja miru.

- Nikada ne zaboravite ko je najveća pretnja miru - navodi se u tvitu kineske ambasade.

Amerika nema moralno pravo da ikome bilo šta prigovara

Pavić podseća i na nešto ranije kinesko saopštenje, u kome se navodi da SAD svega dvadeset godina za vreme svog postojanja nije učestvovala u nekom ratu.

- Oni su time rekli možda i još više nego što govori tvit kineske ambasade u Moskvi. Amerikanci, koji su genocidom stekli svoju današnju teritoriju, koji su jedini do sada u istoriji koristili nuklearno oružje, i to protiv civila, nemaju moralno pravo da ikome govore bilo šta. Samo zahvaljujući moći njihovih medija, oni se postavljaju kao moralni arbitar u svetu. U stvari, oni su sve suprotno - navodi on.

Da nije bilo američkog podstrekivanja širenja NATO na istok posle pada Berlinskog zida i dobrovoljnog raspuštanja Varšavskog pakta, ne bismo svedočili današnjoj krizi u Ukrajini, kao što ne bi bilo ni rata u Jugoslaviji i NATO agresije iz 1999. Evropa bi danas bila mirnija i stabilnija, smatra Pavić. 

Kineska ambasada je svojim tvitom jasno označila ko je agresor u celoj priči i to je najvažnije, kaže Pavić. Spisak 33 bombardovane zemlje je kompletan, ali iz njega su izuzete tajne američke operacije svrgavanja legalnih i legitimnih vlasti, poput tajne operacije svrgavanja iranskog premijera Mohamada Mosadega 1953, dodaje on.

KRAJ AMERIČKE SVETSKE HEGEMONIJE, KOJU SMO OD MILOŠTE ZVALI "NOVI SVETSKI POREDAK"! ŠTA DA RADI SRBIJA?! Brutalna analiza Slobodana Antonića!

- Ali i ovo je više nego dovoljno, jer za ovo javnost zna i to ne mora ni da se dokazuje. jako je važno da u ovom trenutku Kina stoji čvrsto uz Rusiju, pogotovo kao stalna članica Saveta bezbednosti. Kao što kineski zvaničnici ističu, kao neko ko je osetio kolonijalnu agresiju Zapada na svojoj koži, od 19. do druge polovine 20. veka. Tako da je taj tvit mnogo važniji nego što se čini na prvi pogled - ističe Pavić.

Samo su dve američke intervencije imale mandat Saveta bezbednosti UN - intervencija u Koreji 1950. -1953. (koja se i odvijala pod plaštom UN) i Prvi zalivski rat 1991. Sve ostale izvedene su uz ignorisanje međunarodnih institucija, uključujući i agresiju NATO na Jugoslaviju 1999.

Američki intervencionizam uzeo je zamah naročito nakon II svetskog rata - dotadašnja izolacionistička politika SAD odbačena je u korist mešanja, neretko vojnog, u unutrašnja pitanja drugih država. Američki intervencionizam se, kako je primetio urednički kolegijum lista „Fajnenšel tajms" avgusta prošle godine, nakon američkog povlačenja iz Avganistana, kretao u ciklusima - početkom Hladnog rata, on je bio naročito izražen, ali je talas splasnuo posle vijetnamske katastrofe.

Intervencije na Grenadi 1983. i Libiji 1986. pre bi mogle da se nazovu incidentima, nego pravilima u američkoj spoljnoj politici. Međutim, dolazi kraj Hladnog rata, Amerika ostaje jedina supersila, a Zalivski rat postaje uvertira za intervencionizam širokih razmera - Vašington postaje svetski policajac koji treba da obezbedi „Pax Americana".

(UŽIVO) RAT U UKRAJINI! BRUTALNO AKO JE TAČNO! Moskva tvrdi da je uništila 1.067 objekata vojne infrastrukture, bateriju s-300, 254 tenka, 31 avion... (FOTO+VIDEO)

Agresija na Jugoslaviju 1999. daje novi zamah američkom intervencionizmu. Posle nje su Americi (i NATO-u) otvorena vrata iza kojih je bio slobodan prostor za preoblikovanje i uređivanje sveta po sopstvenom nahođenju. Države i režimi proglašavani su terorističkim i nedemokratskim arbitrarnim odlukama predsednika i medija, pokretane su obojene revolucije, a mnoge države su destabilizovane i odvedene u sunovrat građanskih ratova. Libija, Sirija i Jemen su najrečitiji primeri.

Latinska Amerika poligon američkih tajnih operacija

Ipak, Latinska Amerika bila je i ostala poligon na kome su SAD najviše intervenisale. Samo u Gvatemali, maloj centralnoameričkoj državi, Vašington je intervenisao tri puta - 1954, 1960. i 1967.-1969. Intervencije u Latinskoj Americi ne prednjače samo po broju, nego i po raznolikosti metoda.

- Od otmica političkih neistomišljenika, preko direktnih akcija američkih obaveštajnih agencija, vojnih udara, sve do atentata i otvorenih fizičkih likvidacija političkih protivnika - kaže hispanista Rajko Petrović sa Instituta za evropske studije.

Na latinoameričkom kontinentu SAD primenjuju i tajne operacije, prvi put koriste metode onoga što se danas zove hibridni rat (na primer u Gvatemali 1954.). Tajne operacije naširoko su korišćene u Latinskoj Americi kako bi se podrili režimi koji Vašingtonu nisu bili po volji. Operacija „Kondor" je trajala decenijama, od početka pedesetih godina prošlog veka, podseća Petrović.

Tokom ove operacije, korišćenjem najbrutalnijih metoda, SAD su svrgavale legalne i legitimno izabrane režime širom Latinske Amerike - od Čilea i Argentine, do Nikaragve, Salvadora i Gvatemale.

- Ti metodi su vrlo specifični, zbog toga što je tu postojala sprega vojnih intervencija iznutra, podržane od strane američkih tajnih operativaca, uz podršku međunarodnih kompanija. Simptomatičan je primer kompanije ITT u Čileu, koja je sve vreme služila kao baza za operativce CIA, pre nego što je 1973, u brutalnom puču, general Augusto Pinoče svrgnuo legalno izabranog Salvadora Aljendea - objašnjava Petrović.

U El Salvadoru, maloj centralnoameričkoj državi u kojoj je tokom osamdesetih godina besneo brutalan građanski rat, SAD su pomagale radikalne desničarske formacije, a najkarakterističniji primer američkog intervencionizma u Latinskoj Americi je primer Nikaragve, dodaje Petrović.

Nakon što je 1979. u Nikaragvi uspostavljen sandinistički režim na čelu sa Danijelom Ortegom, SAD su decenijama koristile susedni Honduras kao poligon za obuku „kontraša" - protivnika sandinista i podržavalaca zbačenog diktatora Somoze.

AMERIKA I RUSIJA RAT PRENELE U BIH - ČIJE SU BIOLABORATORIJE ZA UNIŠTAVANJE RUSA, KO VRŠI INVAZIJU NA UKRAJINU?! Bosna je i inače bure baruta...

- Tamo gde nisu mogli da prođu vojnim metodama, SAD su koristile metode ekonomskih ucena. To je, na primer, bilo karakteristično za Ekvador i Peru. U Kolumbiji su imali vrlo dobru spregu sa narko kartelima - ističe Petrović.

Na kraju, Amerikanci su se oslobodili kolumbijskih narko kartela, kao i gerilaca, ali je u Kolumbiji instalirana desničarska neoliberalna vlada, najlojalnija Vašingtonu na čitavom kontinentu.

- Mnogo je bilo specifičnih situacija u kojima SAD nisu reagovale, iako su mogle imati neki moralni povod. Na primer, u slučaju Paragvaja, gde je Alfredo Stresner bio diktator nekoliko decenija, i to vrlo brutalan diktator. Ali, on je odgovarao interesima SAD i Paragvaj im nije bio na smetnji. Ne treba zaboraviti ni način na koji se SAD obračunavaju sa Kubom - kaže Petrović.

Od kraja pedesetih godina, Kuba je na meti američkih ekonomskih sankcija, podseća naš sagovornik. Pored toga, 1961. je pokušana i invazija na ovo karipsko ostrvo-državu, a na vođu kubanske revolucije Fidela Kastra, pokušano je na stotine atentata, zaključuje Petrović.

O američkim vojnim intervencijama govorio je i pre nekoliko godina čuveni reižser Oliver Ston. Pogledajte šta je on imao da poruči!!! 

 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Veselin

pre 2 godine

Pink i Željko Mitrovic u emisiji Vijesti u 8 h doveo lajače protiv Rusije i i naroda u Luganjsku i Donjecku koji su protiv Natoa Biljanu Obradović da brani zapad i Nato . Sve zbog zeta Ukrajina kojem su se roditelji obogatili pljackom uranijuma u Ukrajini

Ja

pre 2 godine

Dokle cemo neke greske (Rusija) pravdati drugim greskama (SAD i NATO)? Ako ne osudimo ovo sto radi Rusija, opravdavamo ono sto je nama radjeno 99-e.

Nato je sila Srbija štala za b

pre 2 godine

Najbolja intervencija je bila kada je NATO bombardirao zlocince Srbe da zaustavi zvjerske zlocine nad Albancima! Još niste ni svjesni što vas čeka i koliko ce vas ovo pogoditi jer ste okrenuti Rusiji pogotovo ekonomski. Glupi fašista vucic se pravi mutav hahaha neka vidjet ćete!

Boris

pre 2 godine

Vučićeva slikovnica "Informer" = rasadnik fake newsa i nakaradnih naslova

Pera pravda

pre 2 godine

Ooooo, to je drugo, oni mogu, a mi smo majmuni. More dolazi im kraj, stoka jedna bezobrazna. Platiće oni sve, počeloooo jeeee.

Tužilac

pre 2 godine

"svrgavanja legalnih i legitimnih vlasti" Zaboravlja se brutalan vojni udar u Čileu i ubistvo Aljendea, zna se i ko je ubio GS UN Daga Hamaršelda i desetine drugih "podviga" Vašingtona

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set