(VIDEO) SAD PRETE INDIJI ZBOG KUPOVINE "S-400 TRIJUMF"! Ako Nju Delhi ne odustane slede sankcije! Vašington čini sve da "napakosti" Moskvi!
Podeli vest
Američki zvaničnici prete Indiji uvođenjem sankcija zbog kupovine ruskog protivvazduhoplovnog sistema "S-400 trijumf" i drugog ruskog naoružanja, uprkos tome što ta mnogoljudna zemlja poslednjih godina blisko podržava aktivnosti Vašingtona i njegovih saveznika na obuzdavanju vojno-političkog uticaja Kine u Pacifiku i Indijskom okeanu, i troši velike sume za nabavku američkog oružja
Četiri sile Indo-pacifičkog regiona Indija, Australija, Japan i SAD održale su 3. marta sastanak na najvišem nivou u okviru vojnopolitičkog mehanizma "Kvadrilateralni dijalog o bezbednosti" (skraćeno Kvadrilaterala ili Kvad), osnovanog na inicijativu Vašingtona, na kojem su diskutovali o situaciji u Ukrajini i načinima da se spreči eventualni udar Pekinga na ostrvo Tajvan.
Sjedinjene Američke Države razmatraju uvođenje sankcija Indiji nakon što je ta zemlja bila uzdržana u glasanju za rezoluciju u Ujedinjenim Nacijama o osudi ruskih napada na Ukrajinu
03.03.2022
21:05
Po izveštavanju japanskih medija, predsednik Džozef Bajden, premijeri Skot Morison i Fumio Kišida na tom samitu zagovarali su jednoglasnu osudu ruskog prodora u Ukrajinu, ali ona nije unesena u zajedničko saopštenje.
Po pisanju portala India Today, Modi je tokom virtuelnog sastanka čak naglasio da fokus Kvadrilaterale treba da ostane na njenim osnovnim ciljevima, odnosno, održavanju mira, stabilnosti i prosperiteta u Indo-pacifičkom regionu. Drugi indijski mediji, pak, smatraju da je sama činjenica da je debatovano o ukrajinskom pitanju pokazatelj jedinstva Kvadrilaterale.
Kvadrilaterala je politički okvir unutar kojeg se, pored šefova država, redovno sreću parovi vladinih funkcionera četiri nacije sastavljeni od ministara odbrane i ministara spoljnih poslova.
Ona je uspostavljena radi pariranja rastućem vojno-političkom uticaju Narodne Republike Kine u Tihom i Indijskom okeanu. Pomenute četiri države s promenljivom frekvencijom vrše zajedničke mornaričke vežbe već petnaest godina.
Vašington, Tokio i Kanbera sada strahuju da bi Peking, osokoljen i podučen primerom ruskog napada na Ukrajinu, mogao da pokuša da silom povrati kontrolu nad svojom odbeglom provincijom Tajvanom i tako prouzrokuje veliku krizu u zapadnom Pacifiku.
I dok američki mediji, političari, vojni komentatori i mediji uopšte već nekoliko godina spekulišu o eventualnom kineskom udaru na Tajvan i licitiraju datumima kada bi do njega moglo doći, ono što ovog puta privlači posebnu pažnju jeste to da je istog dana kada je održan sastanak Kvadrilaterale pomoćnik državnog sekretara za južnu i centralnu Aziju Donald Lu poslanike američkog Senata obavestio da administracija predsednika Džozefa Bajdena razmatra mogućnost uvođenja sankcija Indiji zbog njenog oslanjanja na rusko oružje.
U obraćanju senatorima Lu je govorio i o diplomatskom pritisku koji je Bajdenova administracija usmerila na države južne Azije - Indiju, Pakistan i Šri Lanku - da prilikom glasanja u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija osude Rusiju zbog agresije na Ukrajinu. Sve tri države, međutim, su se uzdržale od glasanja.
Kada je naoružanje u pitanju, posebni trn u oku Vašingtona je to što je Indija kupila moćni ruski protivvazduhoplovni sistem "S-400 trijumf" koji, međutim, još nije isporučen.
Amerikance brine i to da bi tehnički podaci o njihovom oružju isporučenom Indiji, zbog tradicionalno prijateljskih odnosa Nju Delhija i Moskve, mogli da dopadnu u ruke Rusima.
Nerazumna pretnja?
Američki funkcioner Lu u četvrtak je članovima američkog Senata konkretno rekao da je instrument, odnosno, pravni osnov na osnovu kojeg se razmatra uvođenje sankcija Indiji "Zakon o suprotstavljanju američkim neprijateljima putem sankcija", koji je donet za vreme vlade predsednika Donalda Trampa 2017. zbog navodnog mešanja Rusije u američku predsedničku kampanju prethodne godine i koji je poslužio da se udari packa režimu u Ankari zbog kupovine sistema "S-400".
Interesantno je, međutim, da je premijer Narendra Modi u junu 2016. dobio čast da se obrati američkim zakonodavcima u dužem govoru u zgradi Kongresa u Vašingtonu, kada je predstavljen kao lider "najveće demokratije na svetu". Taj epitet Indija uživa na Zapadu, jer je po veličini populacije druga na svetu a Vašington i London najmnogoljudniju zemlju sveta Kinu smatraju nedemokratskom.
Dalje, Indija u sklopu Kvadrilaterale sa SAD i njenim saveznicima aktivno radi na vojnim i ekonomskim merama za obuzdavanje kretanja kineskih pomorskih snaga i ekonomskog i političkog uticaja Kine u jugoistočnoj i južnoj Aziji. Ovo stoga što Nju Delhi ima teritorijalni spor u Himalajima s Pekingom, koji je nedavno, 2020. godine, rezultirao i u brutalnom okršaju pripadnika vojske dve zemlje u kojem je poginulo dvadeset indijskih vojnika i zato što Kina ima vrlo blisku vojnopolitičku saradnju s tradicionalnim indijskim protivnikom Pakistanom, s kojim se Nju Delhi često sukobljava oko teritorija u Kašmiru i položaja muslimana na Indijskom potkontinentu. Još jedan dugogodišnji kamen spoticanja u odnosima s Kinom je činjenica da je Indija pružila utočiste dalaj lami i separatističkoj vladi Tibeta u egzilu.
Takođe, Indija zapravo već poslednjih petnaestak godina smanjuje oslanjanje na rusko naoružanje i više nego ranije kupuje američko i drugo zapadno oružje i opremu. Ona je, smatra se, od 2008. godine do 2021. kupila američko naoružanja ukupne vrednosti od čak 22 milijardi dolara, te planira da za njega odvoji još deset. Uglavnom je reč o američkim izviđačkim i transportnim avionima, te dronovima "predator".
Nju Delhi, koji je u prošlosti bio velika ruska mušterija kada su u pitanju borbeni vazduhoplovi, te u redovima svoje armije ima stotine migova i suhoja, 2016. je objavio kupovinu novih 36 francuskih lovaca-bombardera "Daso Rafal", kao i municije, delova i opreme za njih u iznosu od 7,8 milijardi evra, što je još jedan bitan korak u smanjivanju tehnološke zavisnosti od Rusije.
Pokušaj otklona od Moskve je pogotovu vidan kada se uzme u obzir da je Indija prvobitno planirala i da otkupi licencu za proizvodnju tih aviona i u sastav svog vazduhoplovstva uvede čak 108 aparata francuskog porekla, od čega je, međutim, kasnije odustala zbog visoke cene.
Štaviše, indijski mediji pišu da je zemlja proteklih nedelja zbog zabrinutosti u vezi sa posledicama događaja u Ukrajini i oko nje već otkazala neke veće narudžbe ruskog oružja i opreme. Reč je o lovcima "MiG-29", helikopterima i protivtenkovskim projektilima.
Indija, dakle, važi za veliku demokratiju, čini ono što Vašington od nje traži i kada su u pitanju vojnopolitičko opkoljavanje i zauzdavanje Kine i umanjivanje tehnološkog oslanjanja na Moskvu. Kada se sve ovo uzme u obzir, pretnja Indiji sankcijama čini se preteranom i nerazumnom.
Mada indijska ekonomija nije jaka koliko je američka ili kineska, pretnja državi od preko 1,3 milijarde stanovnika, koja u sklopu svog nastojanja da vodi nezavisnu politiku i održi dobre odnose i sa Rusijom i SAD čini dosta za Vašington je i, blago rečeno, drska.
Zamenik državnog sekretara za pitanja u južnoj i srednjoj Aziji Lu izrazio je i mišljenje da će činjenica da je u napadu ruskih snaga u okolini Harkova nastradao i jedan indijski student prouzrokovati preokret u javnom mnjenju na mnogoljudnom potkontinentu koje je do sada pokazivalo razumevanje za pokušaj prijateljske Rusije da se odupre pritisku NATO-a.
Način evakuacije, odnosno, drama kroz koju prolazi blizu 20.000 indijskih državljana koji borave u
Ukrajini, od kojih su čak oko 18.000 studenti (uglavnom medicine), poslednjih dana je problem koji dominira u indijskim medijima i unutrašnjoj politici.
Ostaje da se vidi da li će Indija popustiti američkom pritisku i otkazati i nabavku "S-400", što je isporuka vredna oko pet milijardi dolara, za koju je Nju Delhi već uplatio kaparu od 15 posto.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Daneee
pre 2 godine
Pa ovi degenerici nista drugo i neznaju nego da svima sto neigraju kako oni hoce prete
SAD su zahtevale da kijevski režim hitno smanji starosnu granicu za regrutaciju i mobilizaciju na 18 godina, saopštila je Ruska spoljna obaveštajna služba (SVR).
Slovačka će izgubiti 500 miliona evra godišnje od naknada za tranzit gasa, zbog odluke ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da obustavi isporuke ruskog gasa preko Ukrajine, izjavio je slovački premijer Robert Fico.
Kijevu bi Vašingtom mogao da se suoči sa zabranom povratka teritorija koje su došle pod kontrolu Oružanih snaga Rusije tokom specijalne vojne operacije, tvrdi američki diplomata i bivši specijalni predstavnik Stejt departmenta SAD za Ukrajinu Kurt Volker u intervjuu ukrajinskom portalu Liga.net.
Sjedinjene Američke Države razmatraju uvođenje sankcija Indiji nakon što je ta zemlja bila uzdržana u glasanju za rezoluciju u Ujedinjenim Nacijama o osudi ruskih napada na Ukrajinu
Ukrajinska televizijska voditeljka Olga Frejmut izjavila je da je doživela uvrede u Varšavi kada su lokalni stanovnici čuli da govori ukrajinski. Svoje iskustvo podelila je na društvenim mrežama.
Novoformirana 155. mehanizovana brigada ukrajinske vojske počela je da se raspada i pre nego što je stigla do Krasnoarmejska (Pokrovsk), piše Forbs i navodi da je brigada pretrpela velike gubitke u borbama za grad.
Udruženje pod nazivom "Arhiv javnih skupova", koje je predstavilo rezultate svog "istraživanja" o protestu na Slaviji 22. decembra prošle godine, tvrdeći da je bilo čak 100.000 ljudi, zapravo se ispostavilo kao nepostojeća organizacija koja već godinu i po dana funkcioniše bez zaposlenih i s godišnjim prihodom od svega 1.000 dinara.
Tajkunski portal preneo je saopštenje Evropskog pokreta u Srbiji o lojalistima Srpske napredne stranke, a ono što je napisano u potpunosti su izvrnute reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Na takozvanim studentskim blokadama pojavio se i Raša Nedeljkov direktor nevladine organizacije CRTA koju finansira Rokfeler fondacija, NED, USAID...i mnogi drugi.
Kako "Novosti" saznaju, bivši decenijski gospodar Crne Gore Milo Đukanović se aktivno uključio u podrivačke procese koji imaju za cilj sprovođenje obojene revolucije u Srbiji, polazeći sa uvek iste ideološke platforme antisrpstva i ličnog animoziteta prema predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, koji predstavlja personifikaciju srpstva u Crnoj Gori.
Jeziva zloupotreba maloletne dece od strane Zorana Kesića i antisrpske TV Nova nedavno se dogodila u programu, a sve u svrhu promocije antisrpkinje Mile Pajić.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Cetinje su u kratkom vremenskom periodu zadesile velike tragedije. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Blažo Markovć, Liza Piščević i Biljana Ćulafić, a u program su se uključili i novinarka Informera Aleksandra Dimić i advokat Predrag Savić.
Tiktoker Neven, koji je stekao popularnost zahvaljujući uličnim anketama, ovoga puta je mlade u Beogradu pitao da li znaju gde je spomenik Pobedniku, a njihovi odgovori šokirali su javnost!
Krsna slava koju Srbi proslavljaju, simbol je nacionalnog identiteta, tradicije i pravoslavne vere, a januar mesec, pored Božića i pravoslavne Nove godine, sastoji se od velikog broja krsnih slava.
Sneg koji je u popodnevnim satima krenuo da veje u zapadnoj Srbiji zadao je muke vozačima magistralnim putem od Čajetine ka Novoj Varoši, ali i preko Tare, Zlatara i Kadinjače.
Telo četvrte osobe, žrtve saobraćajne nesreće koja se dogodila juče oko 16 časova u Severnoj Makedoniji kada je automobil marke "audi" u kojem je bilo petroro putnika sleteo s puta u Vardar, pronađeno je danas popodne oko 15 časova u blizini mesta udesa.
Krvnik Aco Martinović, je 1. januara za samo pola sata ubio 12 osoba, među kojima i dva dečaka stara 9 i 14 godina i ranio četiri osobe. Nakon što ga je policija pronašla i opkolila surovi ubica je presudio i sebi.
Nova godina je, morali smo da je počnemo na pravi način! Svi su doprineli i odradili svoj deo posla, trebala nam je ovako ubedjiva pobeda protiv Makabija. "Grobari" žive za nas, mi onda ne možemo ništa drugo da uradimo, nego da im vratimo za to, poručuje košarkaš Partizana Sterling Braun (29)!
Legendarni odbojkaški trener Zoran Terzić krajem 2024. godine vratio se na mesto selektora ženske odbojkaške reprezentacije Srbije i time oduševio sve ljubitelje sporta u našoj zemlji!
Imati selektora reprezentacije na duže staze, u ovom slučaju Dragana Stojkovića, za mene je pozitivna stvar. Mislim da je dobro da postoji neki kontinuitet, a ne da se trener menja svakih šest meseci, poručuje srpski trener Slaviša Jokanović (56).
Glumica Ivana Žigon ćerka je Steva i Jelene Žigon, a publika je najbolje pamti po ulozi u filmu "Hajde da se volimo 3" gde je kadar delila sa Lepom Brenom.
Fenomen božićnog hita "All I Want for Christmas is you" Maraje Keri ne prestaje ni 30 godina nakon njenog premijernog objavljivanja! I dalje osvaja top liste i nastavlja da donosi ogroman prihod pevačici svake godine.
U selu Jabukovac u blizini Negotina 27. jula 2007. godine dogodio se nezapamćen masakr u kom je ubijeno devet ljudi, a ovaj strašni zločin poslužio je kao motiv za nastanak serije "Crna svadba".
Treća sezona serije "Squid game" premijerno će biti emitovana ove godine, a Netfliks je sada "slučajno" objavio i tačan datum izlaska ovog horor trilera.
Mnogi misle da je komplikovano pripremiti sočno i hrskavo pečenje iz rerne, ali to ne mora da bude tako. Trik je u načinu pripreme i u prelivanju sirćetom.
Ako želite da smršate, a nemate dovoljno vremena, volje ili mogućnosti da vežbate svaki dan, postoje jednostavne navike koje vam mogu pomoći da se bez napora oslobodite viška kilograma.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.