• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/RT

12.03.2022

12:05

RAT U UKRAJINI BIĆE OKIDAČ ZA GLOBALNU NESTAŠICU HRANE! Strašne prognoze stručnjaka UN!

Vesti

RAT U UKRAJINI BIĆE OKIDAČ ZA GLOBALNU NESTAŠICU HRANE! Strašne prognoze stručnjaka UN!

Podeli vest

Nakon dramatične globalne nestašice hrane zbog pandemije kovida, prekid poljoprivredne proizvodnje u Rusiji i Ukrajini zbog tekućeg vojnog sukoba mgao bi ozbiljno da pogorša globalnu nesigurnost hrane, rekao je Ku Dongiu, generalni direktor Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO)

U saopštenju u petak, šef FAO je rekao da Rusija i Ukrajina igraju značajnu ulogu u globalnoj proizvodnji i snabdevanju hranom.

„Rusija je najveći svetski izvoznik pšenice, a Ukrajina je peta po veličini. Oni zajedno obezbeđuju 19% svetske ponude ječma, 14% pšenice i 4% kukuruza, čineći više od jedne trećine svetskog izvoza žitarica“, rekao je on.

Dongiu je dodao da su ove dve zemlje takođe vodeći dobavljači uljane repice i da čine 52% svetskog izvoznog tržišta suncokretovog ulja. Globalna ponuda đubriva je takođe visoko koncentrisana u Rusiji koja je vodeći proizvođač.

On je objasnio da će lanac snabdevanja i logistički poremećaji u ukrajinskoj i ruskoj proizvodnji žitarica i uljarica, kao i ograničenja na ruski izvoz, imati značajne posledice po bezbednost hrane.

„Ovo se posebno odnosi na oko 50 zemalja koje zavise od Rusije i Ukrajine za 30% ili više svojih snabdevanja pšenicom“, rekao je Ku. „Mnoge od njih su najmanje razvijene zemlje ili zemlje sa niskim dohotkom i deficitom hrane. Pre svega su to zemlje u severnoj Africi, Aziji i na Bliskom istoku. Mnoge evropske i centralnoazijske zemlje oslanjaju se na Rusiju za više od 50% svojih nabavki đubriva, a nestašice bi se mogle proširiti na sledeću godinu", upozorava Dongiu.

Cene hrane, koje su već bile u porastu od druge polovine 2020. godine, dostigle su istorijski maksimum u februaru 2022. zbog velike potražnje, ulaznih i transportnih troškova, kao i poremećaja u lukama.

Foto: pexels.com

Podaci agencije UN pokazuju da su globalne cene pšenice i ječma porasle za 31% tokom 2021. Cene uljane repice i suncokretovog ulja porasle su za više od 60%. Velika potražnja i nestabilne cene prirodnog gasa takođe su povećale troškove đubriva. Tako je cena uree, ključnog azotnog đubriva, porasla više od tri puta u proteklih 12 meseci.

„Intenzitet i trajanje sukoba ostaju neizvesni. Vjerovatni poremećaji u poljoprivrednim aktivnostima ova dva velika izvoznika osnovnih proizvoda mogli bi ozbiljno eskalirati nesigurnost hrane na globalnom nivou, kada su međunarodne cijene hrane i inputa već visoke i nestabilne“, rekao je Ku.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Perica

pre 2 godine

Žao mi onih ljudi po Africi i Aziji a za ove iz EU zabole me.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set