KO SU NAJVEĆI PROFITERI RATA? Dok u Ukrajini stradaju nedužni, DVE SUPERSILE obrću milijarde na dnevnom nivou!
Podeli vest
Od rata u Ukrajini mogli bi da profitiraju najviše oni zbog kojih je i došlo do krize na istoku Evrope – Rusija i SAD. Naime, od početka invazije na Ukrajinu cena nafte i gasa je skočila toliko da Rusija svakog dana zarađuje gotovo milijardu dolara dok, s druge strane, SAD kao vodeća sila u proizvodnji najnaprednijih ratnih tehnologija tek će osetiti benefite od pojačanog naoružavanja vojski širom Evrope
U svakom ratu, nažalost, ima i ratnih profitera, a ako pričamo o državama najveću računicu od krvavih borbi na istoku Evrope u kojima strada na stotine nedužnih ljudi imaju, po svemu sudeći, najveće vojne sile.
Nekoliko hiljada Rusa marširalo je danas Pragom, mašući plavo-belim zastavama koje su postale simbol protesta protiv ruskog napada na Ukrajinu, preneo je Rojters
26.03.2022
19:22
Cena nafte i gasa samo skače od početka rata u Ukrajini, a dodatno od kako je ruski predsednik Vladimir Putin doneo naredbu da Rusija “neprijateljskim zemljama” prodaje gas samo za rublje. Ta odluka odmah je podigla cenu gasa u Evropi koja je premašila 1.350 dolara za 1.000 kubnih metara.
Kada je reč o nafti, cena ovog energenta “porasla” je za četvrtinu od kraja januara pa sada barel nafte košta 120 umesto 90 dolara.
Ako se ima u vidu da je Rusija treći najveći proizvođač nafte u svetu i drugi najveći proizvođač prirodnog gasa, a pritom 25 odsto Evrope snabdeva naftom, a 30 do 40 procenata Starog kontinenta gasom jasno je zbog čega ova zemlja trenutno ne oseća mnogo posledice “nikad jačih zapadnih sankcija”.
Zapad "finansira" rusku invaziju na Ukrajinu?
Kako Zapad nije mogao Rusiji da uvede embargo na naftu i gas od kojih zavisi postavlja se pitanje da li kupovinom energenata iz najveće zemlje na svetu zapravo finansijski pomaže invaziju na Ukrajinu?!
Upravo tu temu je nemački javni servis ARD analizirao sa Janisom Klugeom, stručnjakom za Rusiju iz berlinske fondacije nauka i politika (SEP).
Kako je rekao, Rusija je proteklih godina i decenija platila već najskuplje stvari u ovom ratu, a to je nabavka tenkova, raketa ili aviona dok su “jedini tekuću troškovi potrošnja nafte ili dizela što za Rusiju uopšte nije problem”.
Prema podacima istraživačke organizacije Centar za istraživanje energije i čistog vazduha (CREA), članice EU od početka rata plaćaju 430 miliona evra dnevno za gas i 230 miliona evra za naftu i naftne derivate. Ukupno je tokom invazije iz EU u Rusiju poteklo više od 15 milijardi evra za fosilna goriva.
Zbog toga je procena Klugea da Rusija zarađuje od izvoza nafte i gasa skoro milijardu dolara dnevno.
- Mi ne finansiramo direktno rusku vojsku, ali finansiramo ruski državni budžet zajedno s drugim uvoznicima. A između 20 i 25 posto ruskog budžeta namenjen je vojsci – naglasio je Kluge.
SAD glavni isporučilac naoružanja Evropi
S druge strane, rusko-ukrajinske tenzije poslednjih godina uticale su da evropske države povećaju nabavku naoružanja čak za 19 odsto, a drastičan porast tek se očekuje pošto je rat na istoku Evrope počeo.
Prema istraživanju Stokholmskog međunarodnog instituta za mirovna istraživanja SIPRI “primetno pogoršavanje odnosa između najvećeg broja evropskih država i Rusije bilo je važan pokretač rasta evropskog uvoza oružja”.
Kako kažu, SAD su glavni isporučilac naoružanja Evropljanima i to pre svega borbenim avionima. Najpre su Velika Britanija, Norveška i Holandija su zajedno naručile ukupno 71 višenamenski borbeni avion F-35. Potom su zemlje koje imaju dugu granicu sa Rusijom naručile ove avione. Finska hoće 64, a Poljska 32 aviona tipa F-35. Nemačka je iz Sjedinjenih Američkih Država naručila pet patrolnih protivpodmorničkih aviona tipa P-8A.
Nemačka ulaže 100 milijardi evra u odbranu
Kad smo kod Nemačke, kancelar Olaf Šolc je praktično čim je počela ruska invazija na Ukrajinu obelodanio da će nemačka vojska dobiti poseban fond od čak 100 milijardi evra za investicije i projekte naoružanja što je najveće ulaganje u odbranu ove zemlje još od Drugog svetskog rata.
Takođe, Šolc je naglasio da će svake godine više od dva odsto BDP-a Nemačke ići za odbranu.
Inače, svih 30 zemalja članica NATO-a u obavezi je da izdvaja dva odsto BDP-a za odbranu, međutim mnoge zemlje nisu poštovale to pravilo zbog čega je bivši predsednik SAD.-a Donald Tramp pre tri godine zapretio čak da će se SAD povući iz alijanske ako zemlje članice ne povećaju znatno svoja ulaganja.
Sa početkom rata u Ukrajini to se praktično događa pošto se naoružavaju i vojno neutralne države poput Finske ili Švedske koja razmišlja o ponovnom ulasku u NATO.
Ako se ima u vidu da je SAD najveći isporučilac naoružanja evropskim državama može se reći da će od rata na istoku Evrope ova sila najviše profitirati bez obzira na to što besplatno vojno i na svaki drugi način pomaže Ukrajini.
U ratu profitira vojna industrija
Vojni analitičar Vlade Radulović ističe da je jasno da u svakom ratu profitira kompletna vojna industrija.
- Nema dileme da će sve zemlje članice NATO, ali i mnoge vojno neutralne povećati budžete za odbranu. Nemačka će sledeće godine postati treća zemlja u svetu po ulaganju u vojsku. S tim što će gro tog uloženog novca ostati u zemlji pošto Nemačka ima fantastične kompanije koje proizvode naoružanje kako za kopnene jedinice tako i za odbranu u vazduhu – naglašava Radulović.
Kako kaže, logično je da SAD kao prvi proizvođač najnaprednije ratne tehnologije ima najveće prihode od naoružavanja vojski NATO članica.
Veća ulaganja u naoružanje - dva principa
Slično mišljenje ima i urednik vazduhoplovnog portala “Tango Six” Petar Vojinović.
- Jedna od interesatnih indirektnih posledica ruske agresije na Ukrajinu svakako će biti povećana izdvajanja nacionalnih budžeta za kupovinu naoružanja i vojne opreme od strane zemalja Evropske Unije. To će ići kratkoročno i dugoročno po dva principa: hitnijih i neplaniranih nabavki i strateškom budućem izdvajanju minimalno dva odsto od BDP-a države, što je NATO standard koji je retko koja zemlja poštovala – podseća Vojinović.
- Primer preispitivanja čak i NATO koncepta kolektivne bezbednosti dešava se trenutno u Hrvatskoj. Iako je ova zemlja suštinski u NATO-u, realan život, u formi drona koji se zabio u Zagreb naterao je ovu zemlju da razmišlja o preko potrebnoj investiciji u svoje protivvazduhoplovne kapacitete. Tu se pokazalo da je koncept kolektivne bezbednosti jedno, a fizička zaštita od nečega u realnom vremenu uvek na kraju nacionalni posao – zaključuje Vojinović.
Turski “barjaktar” skrenuo pažnju
Vojni analitičar Vlade Radulović ocenjuje da je rat u Ukrajini svojevrsni izlog naoružanja.
- Pored američkog naoružanja očekujem da će skočiti potražnja, recimo, i za turskim bespilotnim letelicama “barjaktar” koje Ukrajina koristi u ovom ratu i odlično su se pokazale – podvlači Radulović.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
USAF
pre 2 godine
Rusija da profitira?Da se videti-biju se za obican secer!
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus izjavio je da se Evropa suočava sa dugoročnom pretnjom, kao i da sukob u Ukrajini "više nije regionalni rat". Ova izjava dolazi nakon što su nemački mediji objavili "Operativni plan Nemačka" koji podrazumeva da će NATO mobilisati čak 800.000 vojnika na teritoriji Nemačke u slučaju sukoba sa Rusijom.
Kijevu bi Vašingtom mogao da se suoči sa zabranom povratka teritorija koje su došle pod kontrolu Oružanih snaga Rusije tokom specijalne vojne operacije, tvrdi američki diplomata i bivši specijalni predstavnik Stejt departmenta SAD za Ukrajinu Kurt Volker u intervjuu ukrajinskom portalu Liga.net.
Nekoliko hiljada Rusa marširalo je danas Pragom, mašući plavo-belim zastavama koje su postale simbol protesta protiv ruskog napada na Ukrajinu, preneo je Rojters
Ukrajinska televizijska voditeljka Olga Frejmut izjavila je da je doživela uvrede u Varšavi kada su lokalni stanovnici čuli da govori ukrajinski. Svoje iskustvo podelila je na društvenim mrežama.
Novoformirana 155. mehanizovana brigada ukrajinske vojske počela je da se raspada i pre nego što je stigla do Krasnoarmejska (Pokrovsk), piše Forbs i navodi da je brigada pretrpela velike gubitke u borbama za grad.
Udruženje pod nazivom "Arhiv javnih skupova", koje je predstavilo rezultate svog "istraživanja" o protestu na Slaviji 22. decembra prošle godine, tvrdeći da je bilo čak 100.000 ljudi, zapravo se ispostavilo kao nepostojeća organizacija koja već godinu i po dana funkcioniše bez zaposlenih i s godišnjim prihodom od svega 1.000 dinara.
Tajkunski portal preneo je saopštenje Evropskog pokreta u Srbiji o lojalistima Srpske napredne stranke, a ono što je napisano u potpunosti su izvrnute reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Na takozvanim studentskim blokadama pojavio se i Raša Nedeljkov direktor nevladine organizacije CRTA koju finansira Rokfeler fondacija, NED, USAID...i mnogi drugi.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu uhapsili su V. P. (52) iz Kule, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo nasilničko ponašanje na javnom skupu, saopštila je PU Novi Sad.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Cetinje su u kratkom vremenskom periodu zadesile velike tragedije. Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Blažo Markovć, Liza Piščević i Biljana Ćulafić, a u program su se uključili i novinarka Informera Aleksandra Dimić i advokat Predrag Savić.
Tiktoker Neven, koji je stekao popularnost zahvaljujući uličnim anketama, ovoga puta je mlade u Beogradu pitao da li znaju gde je spomenik Pobedniku, a njihovi odgovori šokirali su javnost!
Krsna slava koju Srbi proslavljaju, simbol je nacionalnog identiteta, tradicije i pravoslavne vere, a januar mesec, pored Božića i pravoslavne Nove godine, sastoji se od velikog broja krsnih slava.
Sneg koji je u popodnevnim satima krenuo da veje u zapadnoj Srbiji zadao je muke vozačima magistralnim putem od Čajetine ka Novoj Varoši, ali i preko Tare, Zlatara i Kadinjače.
Zorica Vuletić (41), rođena sestra masovnog ubice sa Cetinja Aca Martinovića (45), biće sahranjena sutra u 15 časova na groblju u obližnjem selu Grab Cuci. To će da bude poslednja sahrana od ukupno 12 žrtava bezumnika, koji je 1. januara počinio stravični masakr.
Telo četvrte osobe, žrtve saobraćajne nesreće koja se dogodila juče oko 16 časova u Severnoj Makedoniji kada je automobil marke "audi" u kojem je bilo petroro putnika sleteo s puta u Vardar, pronađeno je danas popodne oko 15 časova u blizini mesta udesa.
Nova godina je, morali smo da je počnemo na pravi način! Svi su doprineli i odradili svoj deo posla, trebala nam je ovako ubedjiva pobeda protiv Makabija. "Grobari" žive za nas, mi onda ne možemo ništa drugo da uradimo, nego da im vratimo za to, poručuje košarkaš Partizana Sterling Braun (29)!
Legendarni odbojkaški trener Zoran Terzić krajem 2024. godine vratio se na mesto selektora ženske odbojkaške reprezentacije Srbije i time oduševio sve ljubitelje sporta u našoj zemlji!
Imati selektora reprezentacije na duže staze, u ovom slučaju Dragana Stojkovića, za mene je pozitivna stvar. Mislim da je dobro da postoji neki kontinuitet, a ne da se trener menja svakih šest meseci, poručuje srpski trener Slaviša Jokanović (56).
Glumica Ivana Žigon ćerka je Steva i Jelene Žigon, a publika je najbolje pamti po ulozi u filmu "Hajde da se volimo 3" gde je kadar delila sa Lepom Brenom.
Fenomen božićnog hita "All I Want for Christmas is you" Maraje Keri ne prestaje ni 30 godina nakon njenog premijernog objavljivanja! I dalje osvaja top liste i nastavlja da donosi ogroman prihod pevačici svake godine.
U selu Jabukovac u blizini Negotina 27. jula 2007. godine dogodio se nezapamćen masakr u kom je ubijeno devet ljudi, a ovaj strašni zločin poslužio je kao motiv za nastanak serije "Crna svadba".
Treća sezona serije "Squid game" premijerno će biti emitovana ove godine, a Netfliks je sada "slučajno" objavio i tačan datum izlaska ovog horor trilera.
Mnogi misle da je komplikovano pripremiti sočno i hrskavo pečenje iz rerne, ali to ne mora da bude tako. Trik je u načinu pripreme i u prelivanju sirćetom.
Ako želite da smršate, a nemate dovoljno vremena, volje ili mogućnosti da vežbate svaki dan, postoje jednostavne navike koje vam mogu pomoći da se bez napora oslobodite viška kilograma.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.