PODMORNICA KOJA JE POTOPILA AMERIMA NOSAČ POSTAJE SVE MOĆNIJA! SAD užasnute, kako uspešno i nečujno manerviše oko razarača... (Video)
Podeli vest
Švedske podmornice klase Gotland postaju sve bolje – Prošlog meseca, Švedska uprava za odbrambeni materijal (FMV) objavila je da je Saabu dodelila ugovor o nadogradnji na srednji rok (MLU) za podmornicu klase Gotland HMS Haland (Gotland-class submarine HMS Halland)
U okviru projekta nadogradnje, koji je navodno procenjen na 116,75 miliona dolara, Saab će obaviti radove na modernizaciji i modifikaciji podmornice – tokom tog vremena će postojeći borbeni sistemi takođe biti podvrgnuti remontu.
Turska je u ratu u Ukrajini izabrala poseban put: želi ostati u dijalogu s obe sukobljene strane. Može li Ankara posredovati? Kakve odnose ima s Ukrajinom i Rusijom? I šta je na kraju Erdoganov cilj?
06.04.2022
19:23
Zajedno sa vodećom podmornicom te klase, švedska mornarica trenutno ima tri ovakve dizel-električne podmornice, koje je projektovalo i izgradilo brodogradilište Kockums (Kockums). Razvijena kao višenamenska podmornica i izgrađena između 1990. i 1997. godine, klasa Gotland se može koristiti u borbi protiv površinskog plovila (ASuV), u protivpodmorničkom ratu (ASV), prikupljanju obaveštajnih podataka uključujući komunikacione obaveštajne podatke (COMINT) i obaveštajne elektronske signale (ELINT), kao i za napredno osmatranje, specijalne operacije i postavljanje mina – podmornice su se pokazale kao prikladne za svaku od ovih akcija.
Prve dve podmornice klase već su prošle kroz MLU program, a u okviru ugovora Saab će ugraditi više od 50 novih sistema na HMS Haland. Novi sistemi treba da budu instalirani i na novim podmornicama švedske mornarice klase Belkinge (A25)( Belkinge-class A25), koje su sada u fazi proizvodnje.
Klasa Gotland su prve podmornice na svetu koje imaju Stirling motor, nezavisan od vazduha pogonski sistem (AIP), koji omogućava podmornicama produženu izdržljivost od nekoliko nedelja – sposobnost koja je ranije bila dostupna samo u podmornicama na nuklearni pogon.
Podmornice sa dizel motorima obično moraju da izranjaju svakih nekoliko dana ili da uvlače vazduh iz disalice da bi napunile baterije. Umesto toga, sa klasom Gotland, baterije se čuvaju za vreme kada je podmornicama potrebna brzina, ali i inače krstare AIP-om. Podmornice mogu da dostignu brzinu od jedanaest čvorova na površini i dvadeset čvorova pod vodom.
Tehnologija koja stoji iza AIP-a u suštini uključuje skladištenje kiseonika u podmornici kako bi se pokrenuo dizel motor dok je potopljen. Tečni kiseonik (LOKS) se skladišti u rezervoarima na podmornici i šalje u dizel motor na sagorevanje. Kiseonik se meša sa inertnim gasom kao što je argon, a zatim se šalje u motore. Izduvni gasovi se hlade i pročišćavaju da bi se izvukao ostatak kiseonika i argona, dok se preostali gasovi ispuštaju u more nakon mešanja sa morskom vodom. Izvučeni argon se može mešati sa kiseonikom i poslati u dizel motor.
Upotreba AIP-a na dizel-električnoj podmornici može značajno povećati njihovu podvodnu izdržljivost, omogućavajući im da neprekidno ostanu potopljeni nedeljama bez izrona. Još jedna prednost AIP sistema je ta što podmornice koštaju daleko manje od podmornice na nuklearni pogon, ali ostaju smrtonosno tihe dok krstare pod vodom malim brzinama, čak i nedeljama u isto vreme.
GOTLAND PROTIV REAGANA
Tehnologija AIP se posebno pokazala uspešnom kada je mornarica Sjedinjenih Država iznajmila HMS Gotland (A-19) za upotrebu u vežbama protiv podmorničkog ratovanja (ASV) 2004. godine, podmornica je zapravo bila u stanju da „potopi“ američki nosač aviona klase Nimic USS Ronald Reagan (CVN-76).
Ishod je ponovljen više puta i tajna švedska podmornica je bila u stanju da kruži oko tada novoizgrađenog nosača aviona vrednog 6,2 milijarde dolara i njegove udarne grupe.
Mornarica SAD je tokom godine održala više vežbi sa Gotlandom, i svaki put je podmornica uspešno i nečujno manevrisala oko razarača i nuklearnih jurišnih podmornica. Američki zvaničnici su bili toliko impresionirani (a verovatno i užasnuti) da su iznajmili švedsko plovilo na još godinu dana da bi razumeli kako je tako uspešno prošao neotkriven.
STALNA POBOLJŠANJA ZA KLASU GOTLAND
Male i isplative podmornice – koje su navodno koštale samo jednu trećinu ruskih podmornica klase Kilo – bile su dugačke samo 60,7 metara kada su napravljene i kasnije nadograđene na 62,7 metara, i deplasmana nešto manjeg od 1.380 tona. Maksimalan borj posade je 32 oficira i mornara, a podmornice su opremljene sa četiri torpedne cevi kalibra 533 mm.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Turska je u ratu u Ukrajini izabrala poseban put: želi ostati u dijalogu s obe sukobljene strane. Može li Ankara posredovati? Kakve odnose ima s Ukrajinom i Rusijom? I šta je na kraju Erdoganov cilj?
U noćnom udaru pogođena je zona luke Izmail u Odeskoj oblasti kod granice sa Rumunijom, nakon čega su stigli evakuacioni helikopteri iz te zemlje, izjavio je za RIA Novosti koordinator Nikolajevskog otpora Sergej Lebedev.
Predsednik Aleksandar Vučić govorio je večeras u emisiji "Ćirilica" na Hepi televiziji o američkim izborima i rekao da su ovo možda najvažniji izbori u istoriji čovečanstva.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Tokom Specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, gosti stručnjak za strategijski menadžment Mihajlo Rabrenović i urednik informative Pink.rs Predrag Jeremić, razgovarali su o predstojećim izborima i o predsedničkim kandidatima.
Suđenje Veljku M. (24) za teško ubistvo Tarika H. (21) nastavljeno je pred Višim sudom u Novom Pazaru. Svedočili su radnici i gosti hotela u Novopazarskoj Banji, gde se ubistvo i dogodilo.
Dve osobe ranjene su večeras u pucnjavi u Podgorici, na Bulevaru Save Kovačevića, a prema saznanjima, obe osobe su primljene u Urgentni centar Kliničkog centra.
Optužnica Višeg javnog tužilaštva protiv O. P. (21) iz Aleksinca zbog postojanja opravdane sumnje da je Aleksi Stojmenoviću (25) iz Aleksinca 16. maja 2021. godine u tuči na proslavi 18. rođendana u restoranu "Oaza" naneo povredu od koje je preminuo, pravosnažno je potvrđena.
Ratko Drašković donirao je bubreg četrdesetjednogodišnjoj Radmili Raičević, ženi koja od 2018. godine ide na dijalize i koja je tražila šansu za normalan život.
Direktorka UKC Vojvodina dr Vesna Turkulov u razgovoru za Informer otkrila je i potresne detalje iz Urgentnog centra kada je majka došla da traži svoje dve devojčice Saru i Valentinu!
Fondacija mlade humanitarke iz Vranja Tamare Misirlić, još jednom je dokazala da je uz sve one koji i se obrate. Još jedan porodica useljena je u svoj novi dom, a reakcije na prelepu kuću, dokazuju i snimci koje je Tamara podelila na svojim mrežama.
Odlučili i da olakšaju svima onima koji nemaju gde da skladište one gume koje skinu sa svog četvorotočkaša u dato doba godine i otvorili svojevrsni, kako su ga nazvali, "hotel za gume", sa kapacitetom od 300 pneumatika
Selektor Boris Rojević i njegovi izabranici stigli su u Vrnjačku Banju gde će trenirati do srede i utakmice sa Letonijom u Kraljevu na startu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.
Večeras je na RTS emitovana druga epizoda serije "Sablja" koja govori o ubistvu premijera Zorana Đinđića kao i o događajima pre i posle 12. marta 2003. godine.
Politički triler, serija "Sablja" koji se bavi ubistvom premijera Zorana Đinđića, kao i događajima pre i posle 12. marta 2003. godine, počela je sa emitovanjem na Prvom programu RTS-a.
Seks na kauču može biti savršena prilika za istraživanje novih dimenzija intimnosti i uživanje u bliskosti sa partnerom. Uz dodatak udobnosti i slobode koju pruža ovo mesto, možete se opustiti i prepustiti strastima.
Mnoge žene iz neobjašnjivih razloga imaju strah i neprijatnost posete ginekologu, a nisu ni svesne da time ugrožavaju svoje zdravlje. Otkrivamo vam nekoliko najčešćih izgovara koje ginekolozi mrze kod pacijentkinja.
Keks torta sa bananama gotova je za samo 20 minuta, bez pečenja, a tajni sastojak je vanila koja joj daje poseban, nezaboravan ukus. Idealna za sve prilike, oduševiće vas kremastom teksturom i jednostavnom pripremom!
Ne bacajte koštice avokada! Uz malo truda, one mogu postati moćno prirodno đubrivo koje će ojačati vaše sobne biljke i pomoći im da prežive hladne mesece.
U susret slavama i postu, mnogi traže brze i jeftine poslastice koje će obradovati sve goste. Zato vam donosimo recept za posne bajaderice, nalik na klasične bajadere, koji je sa nama podelila najpoznatija baka Balkana -Jelena Lela Petrović iz Jagodine!
Katarina Grujić Gobeljić oglasila se za Informer nakon niza optužbi koje je na njen račun uputila nekadašnja učesnica takmičenja "Zvezde Granda", Aleksandra Bursać.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.