PODMORNICA KOJA JE POTOPILA AMERIMA NOSAČ POSTAJE SVE MOĆNIJA! SAD užasnute, kako uspešno i nečujno manerviše oko razarača... (Video)
Podeli vest
Švedske podmornice klase Gotland postaju sve bolje – Prošlog meseca, Švedska uprava za odbrambeni materijal (FMV) objavila je da je Saabu dodelila ugovor o nadogradnji na srednji rok (MLU) za podmornicu klase Gotland HMS Haland (Gotland-class submarine HMS Halland)
U okviru projekta nadogradnje, koji je navodno procenjen na 116,75 miliona dolara, Saab će obaviti radove na modernizaciji i modifikaciji podmornice – tokom tog vremena će postojeći borbeni sistemi takođe biti podvrgnuti remontu.
Turska je u ratu u Ukrajini izabrala poseban put: želi ostati u dijalogu s obe sukobljene strane. Može li Ankara posredovati? Kakve odnose ima s Ukrajinom i Rusijom? I šta je na kraju Erdoganov cilj?
06.04.2022
19:23
Zajedno sa vodećom podmornicom te klase, švedska mornarica trenutno ima tri ovakve dizel-električne podmornice, koje je projektovalo i izgradilo brodogradilište Kockums (Kockums). Razvijena kao višenamenska podmornica i izgrađena između 1990. i 1997. godine, klasa Gotland se može koristiti u borbi protiv površinskog plovila (ASuV), u protivpodmorničkom ratu (ASV), prikupljanju obaveštajnih podataka uključujući komunikacione obaveštajne podatke (COMINT) i obaveštajne elektronske signale (ELINT), kao i za napredno osmatranje, specijalne operacije i postavljanje mina – podmornice su se pokazale kao prikladne za svaku od ovih akcija.
Prve dve podmornice klase već su prošle kroz MLU program, a u okviru ugovora Saab će ugraditi više od 50 novih sistema na HMS Haland. Novi sistemi treba da budu instalirani i na novim podmornicama švedske mornarice klase Belkinge (A25)( Belkinge-class A25), koje su sada u fazi proizvodnje.
Klasa Gotland su prve podmornice na svetu koje imaju Stirling motor, nezavisan od vazduha pogonski sistem (AIP), koji omogućava podmornicama produženu izdržljivost od nekoliko nedelja – sposobnost koja je ranije bila dostupna samo u podmornicama na nuklearni pogon.
Podmornice sa dizel motorima obično moraju da izranjaju svakih nekoliko dana ili da uvlače vazduh iz disalice da bi napunile baterije. Umesto toga, sa klasom Gotland, baterije se čuvaju za vreme kada je podmornicama potrebna brzina, ali i inače krstare AIP-om. Podmornice mogu da dostignu brzinu od jedanaest čvorova na površini i dvadeset čvorova pod vodom.
Tehnologija koja stoji iza AIP-a u suštini uključuje skladištenje kiseonika u podmornici kako bi se pokrenuo dizel motor dok je potopljen. Tečni kiseonik (LOKS) se skladišti u rezervoarima na podmornici i šalje u dizel motor na sagorevanje. Kiseonik se meša sa inertnim gasom kao što je argon, a zatim se šalje u motore. Izduvni gasovi se hlade i pročišćavaju da bi se izvukao ostatak kiseonika i argona, dok se preostali gasovi ispuštaju u more nakon mešanja sa morskom vodom. Izvučeni argon se može mešati sa kiseonikom i poslati u dizel motor.
Upotreba AIP-a na dizel-električnoj podmornici može značajno povećati njihovu podvodnu izdržljivost, omogućavajući im da neprekidno ostanu potopljeni nedeljama bez izrona. Još jedna prednost AIP sistema je ta što podmornice koštaju daleko manje od podmornice na nuklearni pogon, ali ostaju smrtonosno tihe dok krstare pod vodom malim brzinama, čak i nedeljama u isto vreme.
GOTLAND PROTIV REAGANA
Tehnologija AIP se posebno pokazala uspešnom kada je mornarica Sjedinjenih Država iznajmila HMS Gotland (A-19) za upotrebu u vežbama protiv podmorničkog ratovanja (ASV) 2004. godine, podmornica je zapravo bila u stanju da „potopi“ američki nosač aviona klase Nimic USS Ronald Reagan (CVN-76).
Ishod je ponovljen više puta i tajna švedska podmornica je bila u stanju da kruži oko tada novoizgrađenog nosača aviona vrednog 6,2 milijarde dolara i njegove udarne grupe.
Mornarica SAD je tokom godine održala više vežbi sa Gotlandom, i svaki put je podmornica uspešno i nečujno manevrisala oko razarača i nuklearnih jurišnih podmornica. Američki zvaničnici su bili toliko impresionirani (a verovatno i užasnuti) da su iznajmili švedsko plovilo na još godinu dana da bi razumeli kako je tako uspešno prošao neotkriven.
STALNA POBOLJŠANJA ZA KLASU GOTLAND
Male i isplative podmornice – koje su navodno koštale samo jednu trećinu ruskih podmornica klase Kilo – bile su dugačke samo 60,7 metara kada su napravljene i kasnije nadograđene na 62,7 metara, i deplasmana nešto manjeg od 1.380 tona. Maksimalan borj posade je 32 oficira i mornara, a podmornice su opremljene sa četiri torpedne cevi kalibra 533 mm.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Turska je u ratu u Ukrajini izabrala poseban put: želi ostati u dijalogu s obe sukobljene strane. Može li Ankara posredovati? Kakve odnose ima s Ukrajinom i Rusijom? I šta je na kraju Erdoganov cilj?
Eksplozija se 24. novembra dogodila u blizini vojne jedinice u predgrađu Čugujeva, u oblasti Harkov, gde su NATO instruktori obučavali pripadnike Oružanih snaga Ukrajine (OSU), a na lice mesta hitno su se uputila vozila hitne pomoći.
Opozicionar Goran Ješić iako je tek izašao iz pritvora zbog nasilnog ponašanja i napada na policajca, omah je uputio stravične pretnje putem antisrpskih medija koji posluju u Beogradu kao što je Nova S.
Nakon što su opozicioni ekstremisti pozvali na građanski rat u Srbiji, oglasio se narkoman i miljenik teroriste Aljbina Kurtija, Bogdan Bogdanović, koji je pružio podršku tom pozivu, ali, kao i uvek do sada, obrnuo priču kako bi napravio alibi i okrivio vlast u Srbiji.
Jedan od osnivača opozicionog Proglasa Miodrag Jovanović i opoziciona tužiteljka Jasmina Paunović potvrdili su u "Utisku nedelje", koji se emituje na antiskrpskoj televiziji Nova S, da je opozicija izvršila pritisak na tužilaštvo.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija Stivenu Sakuru, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Pančevac Luka Alerić podelio je na svojim društvenim mrežama video u kojem je pokazao kako je, tokom kišnih i snežnih dana u centru svog grada postavio besplatne kišobrane i time pomogao svojim sugrađanima, posebno mladima koji nisu bili opremljeni za novonastale vremenske uslove.
Profesionalno udruženje novinara Srbije osudilo je još jedan napad vandala na novinarsku ekipu, koji se dogodio danas tokom nasilnog protesta opozicije u Novom Sadu.
Alija Balijagić (65) koji je uhapšen u četvrtak u selu Pribojska Goleš zbog ubistva brata i sestre Milenke i Jovana Madžgalja, ima sina iz vanbračne veze i nikada nije služio vojsku, pokazuju podaci iz njegove biografije.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, biće nastavljeno danas u 10 sati u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči!
Ninela Radičević, majka Ane Božović, devojčice koja je ubijena u OŠ "Vladislav Ribnikar", oglasila se na svom Fejsbuk profilu i objavila kako se oseća nakon ćerkine smrti.
Pripadnici škaljarskog klana i danske kriminalne grupe "Loyal To Familia" odgovorni su za ubistvo dvojice navodnih pripadnika kavačkog klana Petra Lipovine (41) i Žarka Pejakovića (25).
Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Danske (98:51), plasira se na Evropsko prvenstvo 2025. godine, a poznato je i kada će saznati rivale.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Adriana Lima šokirala je fanove dramatičnim promenama na licu u poslednjih nekoliko nedelja, a svi se pitaju šta je uzrok ovoj transformaciji jer u jednom momentu izgleda drastično mršavo dok je u drugom njeno lice punijeg izgleda.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Pevačica Tanja Savić osim toga što niže uspehe u karijeri, uživa u ljubavi sa dečkom Muhamedom Mukijem Bešićem, a mnogi se pitaju šta se dešava sa njenim bivšim mužem Dušanom Jovančevićem.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.