EU SVAKO MALO UVODI SANKCIJE PROTIV MOSKVE, A NIJEDNA NE DELUJE! Niti je Rusija u Ukrajini zaustavljena, niti je Moskva politički i ekonomski pukla...
Podeli vest
Svaki naredni paket sankcija koji EU uvede, uključujući i delimični embargo na rusku naftu, znači da ovi prethodni paketi - nisu funkcionisali
Avantura u koju se EU upustila do ovog trenutka nije dala rezultate jer niti se zaustavila specijalna operacija Ruske Federacije, niti se Rusija ekonomski i politički urušila, kaže dr Aleksandar Mitić.
Indija je od februara primila 34 miliona barela ruske nafte po diskontnoj ceni. To je za više od 10 puta iznad vrednosti ukupnog indijskog godišnjeg uvoza iz Rusije, izvestio je Rojters pozivajući se na podatke kompanije za prikupljanje i distriuciju finansijskih informacija Refinitiv Ajkon
31.05.2022
20:37
Komentarišući za Sputnjik vest da su šefovi država i vlada zemalja EU postigli dogovor o uvođenju embarga na uvoz dve trećine ruske nafte, iz kog će biti izuzete Mađarska i Češka, naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu napominje da već nekoliko nedelja imamo intenzivne pregovore vezane za usvajanje novog, takozvanog šestog paketa sankcija Rusiji i da je bilo jasno da je Mađarska od početka bila isturena kao glavni protivnik embarga na rusku naftu.
Avantura EU sa sankcijama nije dala željene rezultate
- Tu su, naravno, bile još neke države koje su se, može se reći, krile iza Mađarske, jer je lako postaviti ispred sebe Orbana kao „lošeg momka", ali činjenica je da postoje mnogi drugi akteri, države i korporacije, kojima se nikako ne dopada ovaj paket sankcija. Međutim, Evropska unija je morala na neki način da pošalje tu priču o jedinstvenom stavu, iako se to može interpretirati i malo drugačije. Naime, Mađarska nije promenila svoj stav i dobila je ono što je tražila, pa imajući to u vidu, kao i te druge izuzetke koji se navode, možemo da kažemo da to jedinstvo Evropske unije zapravo i ne postoji do kraja - ocenjuje Mitić.
Neslaganja unutar EU po pitanju naftnih sankcija Rusiji dr Milan Igrutinović iz Instituta za evropske studije objašnjava činjenicom da se nafta na evropsko tržište doprema na nekoliko načina, a jedan od njih su naftovodi koji idu iz Rusije.
Glavni je naftovod „Družba" koji se širi u dva kraka - severni ide prema Poljskoj i Nemačkoj, dok južni krak ide prema Slovačkoj, Češkoj, Mađarskoj. Upravo su te zemlje i bile najpogođenije, a Mađarska je ovde bila glavni činilac i iznova je ponavljala da ona nema drugi pristup sirovoj nafti.
Njihova politička pozicija bila je dovoljno uporna da, na neki način, izvuku taj izuzetak od embarga, ali izuzetak se ne tiče samo Mađarske jer je Češka, na primer, tražila da taj izuzetak za kupovinu nafte traje 18 meseci", kaže Igrutinović.
Želja za prekidom energetskih veza
Politički je zanimljivo, dodaje naš sagovornik, da su nesuglasice u Evropskoj uniji trajale oko mesec dana, a dogovor koji je objavljen u ponedeljak još uvek nije u potpunosti administrativno spakovan i na tragu je ukupnog političkog raskola i želje da se, na neki način, prekine energetska veza između Rusije i Evropske unije.
- Tražila se neka vrsta rešenja i očigledno je trebalo vremena da se urade analize o tome kako funkcioniše tržište, koje su tačno rute snabdevanja, koje količine koliko koštaju. U međuvremenu se, pošto je evropskim kompanijama zabranjeno da prevoze rusku naftu, dešava to da Rusija u meri u kojoj to može, preko svoje tankerske flote i preko flota ostalih zemlja na svetu koje su zaintesovane za trgovinu, jedan deo svoje proizvodnje preusmerava na Aziju. Tako je u aprilu, po prvi put, zabeležen nešto veći izvoz ruske nafte na azijska tržišta nego na evropska, pri čemu su sada Indija i Kina ti kupci ruske nafte - objašnjava Igrutinović.
Iako je, kako dodaje, ruska nafta na tržištu sada osetno jeftinija nego što je bila i prodaje se za 70 do 80 dolara po barelu, te cene su i dalje znatno više od onih koje Rusiji zapravo trebaju radi balansiranog budžeta i javnih prihoda, odnosno kako bi sve bilo usaglašeno sa strane ruskih državnih potreba.
- Rusija polako preorijentiše svoj eksport nafte ka Aziji, ali neće moći u potpunosti da nadomesti evropsko tržište, baš kao što ni Evropa neće moći u potpunosti da nadomesti rusku naftu, niti će to moći da učini po približno istim cenama - kaže Igrutinović.
Globalne posledice tek slede
Iako će sankcije, smatra naš sagovornik, u suštini imati odloženo dejstvo jer će na snagu stupiti tek krajem godine, globalne posledice svega toga tek ćemo videti. Reč je, kaže, o političko-ekonomskoj igri u kojoj za sada znamo samo fragmente ili vrlo široke i opšte okvire.
- Treba videti kako će sve ići na evropskom i globalnom tržištu. Logično je očekivati veće cene nafte za potrošače i industriju, što će naravno uticati na održavanje ovog tempa inflatornog pritiska i imati svoje ekonomske posledice i na džepove nas u Srbiji i u Evropi u širem smislu.
Ali, glavna stvar je da očigledno postoji politička volja da se ti energetski odnosi kidaju, pa će doći do preorijentisanja i uvoznih i izvoznih tokova. Što se tiče Srbije ne mislim da smo u nekom kardinalnom problemu jer je većina nafte koju NIS uvozi za preradu u Pančevu poreklom sa Bliskog istoka, dok je manji deo poreklom iz Rusije. Kod nas je gas mnogo veće i ozbiljnije pitanje od nafte", navodi Igrutinović.
I Aleksandar Mitić smatra da je važno videti kakvi će biti pravi efekti mera koje EU uvodi protiv Rusije.
- Ostaje neizvesnost kako će stvari zapravo izgledati za par meseci - šta ako nafta dodatno poskupi, šta ako bude teško ili nemoguće nadomestiti rusku naftu na drugim mestima, šta ako sve ovo dovede do socijalnih nemira u nekim državama Evropske unije? Dakle, šta ako i ove naftne sankcije ne daju očekivan rezultat? Šta će EU dalje da radi? Sledeći paket bi, kako se priča, trebalo da bude gas, a to tek mnogi ne žele jer tu neće biti samo Mađarska, već i Nemačka i mnoge druge države - ukazuje Mitić.
EU ne posreduje već potpiruje krizu
On je uveren da će Evropska unija imati problem sa održavanjem priče oko sankcija u narednim mesecima, s obzirom na to da su one jedna od glavnih motivacija njihovih diplomatskih sastanaka, dok je samo rešavanje krize u Ukrajini u potpuno drugom planu i njime se EU vrlo malo bavi.
Evropska unija se, napominje naš sagovornik, ne bavi ulogom posrednika u krizi, već sankcionisanjem Rusije, držanjem veoma tvrdog stava prema Moskvi i slanjem sve ofanzivnijeg naoružanja Ukrajini.
- Činjenica je da neke države - članice EU pokazuju dosta ekstreman stav jer same imaju neke alternative, pa se ratnohuškački ponašaju u celoj ovoj situaciji, pritom ne uzimajući u potpunosti u obzir osetljivost nekih drugih članica koje imaju problema sa ovakvim paketima sankcija. Govorim pre svega o Poljskoj i baltičkim državama koje neprestanim, koordinisanim aktivnostima što sa Kijevom, što sa Londonom i Vašingtonom, guraju Evropsku uniju ka što većoj radikalizaciji, koja svakako ne može da dovede do nekog opipljivijeg i kvalitetnijeg rešenja - kategoričan je Aleksandar Mitić.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Rusija je značajno unapredila svoju odbrambenu industriju, uprkos sankcionom pritisku, izjavio je evropski komesar za odbranu i kosmos Andrijus Kubilijus u intervjuu nemačkim medijima.
Indija je od februara primila 34 miliona barela ruske nafte po diskontnoj ceni. To je za više od 10 puta iznad vrednosti ukupnog indijskog godišnjeg uvoza iz Rusije, izvestio je Rojters pozivajući se na podatke kompanije za prikupljanje i distriuciju finansijskih informacija Refinitiv Ajkon
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Završen je još jedan u nizu studentskih protesta predvođenih vođama opozicije na kome se sakupilo prema zvaničnoj proceni MUP-a negde oko 29.000 ljudi.
Hrvatski portal Indeks objavio je vest o političkom protestu održanim u Beogradu u nedelju, a njihov izveštaj poklapa se sa zvaničnim izveštajem MUP-a Srbije
Večeras na Informer televiziji počinje nova emisija "Astro Zapisi". Ko-voditeljka i poznata astrološkinja Biljana Maklenov biće stalni član emisije i na vezi sa gledaocima.
Užičko komunalno preduzeće postavilo je video nadzor na mestu gde je ranije bila divlja deponija, ali izgleda da ni ovaj potez nije urodio plodom, da ljude spreči da ne bacaju đubre!
Smrt brata i sestre, blizanaca Milana i Nede Pavlović iz Niša, uznemirila je čitavu javnost tog aprila, 2017. godine, kada su poginuli u eksploziji plinske boce.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili oko 15 kilograma kokaina i uhapsili tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Srpski trener Slaviša Jokanović već duže vreme pominje se kao jedan od kandidata za klupu Partizana, ali planove bi sada mogao da im pokvari gruzijski vicešampion.
Fudbaler Romano Florijani Musolini (21), praunuk fašističkog diktatora Benita Musolinija, postigao je pobedonosni gol za Juve Stabiju protiv Ćezene (1:0) u 18. kolu Serije B, ali je meč ostao u senci skandala koji su izazvali domaći navijači.
Srpski košarkaš Uroš Trifunović odigrao je najbolju meč u karijeri. On je u pobedi Tofaša nad Turk Telekomom (93:82) postigao 27 poena na šta je dodao i šest skokova.
Ćerka čuvene holivudske lepotice Natali Vud dala je nedavno intervju za jedan magazin povodom 43. godišnjice od smrti svoje majke koja je nestala 29. novembra 1981. godine.
Glumica Blejk Lajvli tužila je svog filmskog partnera Džastina Baldonija za seksualno uznemiravanje uz navode da su on i njegov tim smislili "plan" da unište njen ugled.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Muškarci imaju svoje omiljene poze u krevetu, ali koje su to? Iako su ukusi individualni, postoji nekoliko klasičnih poza koje im pružaju maksimalno zadovoljstvo. Saznajte koje su najpopularnije i zašto ih toliko vole!
Skijanje ne mora da bude skupo! Ako želite da savladate ovu zimsku veštinu, ali ne želite da potrošite bogatstvo, postoji nekoliko mesta koja nude kvalitetne časove za pristupačne cene.
Poslednji koncert u okviru turneje "Od istoka do zapada" za Aleksandru Prijović veoma je emotivan. Pevačica se slušajući punu Arenu kako uglas peva, ponovo rasplakala, a onda su je verni fanovi iznenadili poklonom.
Aleksandra Prijović večeras održava koncet kojim će završiti turneju "Od istoka do zapada", a među brojnim kolegama u publici je bila i Aleksandra Mladenović.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović večeras održava poslednji koncert u punoj Beogradskoj Areni, odakle je i krenula sa turnejom "Od istoka do zapada", a nakon što je izašla na binu pevačica je pozdravila publiku sa suzama u očima.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.