PRE 5 DANA NAPRAVIO OPROŠTAJNU VEČERU: Dragan Marinković Palma slutio da je kraj
122. 11. 2024. u 20:09
222. 11. 2024. u 20:09
Vesti
Postoji nekoliko razloga. Prvi je da u Ukrajinu stiže sve više oružja zapadne proizvodnje, sa kojim se ukrajinski vojnici još nisu susreli. Čak i najjednostavnije oružje, kao što je automatska puška, zahteva vreme za obuku. Što je alat složeniji, to je duže vreme obuke.
Doduše, na Jutjubu se mogu naći snimci na kojima se ukrajinski artiljeri hvale da su za samo pet dana savladali rad sa američkom haubicom M777. Oni su sigurno savladali zauzimanje položaja, juriš, uzimanje parametara gađanja (ako) i napuštanje položaja, ali M777 je veoma složeno oružje koje pruža mnogo više.
Drugi problem je dužina bojnog polja, koje se proteže skoro od predgrađa Harkova pa sve do ušća Dnjepra u Crno more, nešto dalje od Hersona. To je ukupno više od 1.500 kilometara. Ruska vojska kao napadač ima prednost da prva bira gde će gomilati snage i napasti, dok ukrajinska odbrana mora biti podjednako jaka na svakom delu bojišta.
Naravno, nakon ruskog napada (kao što je trenutno slučaj u Severodonjecku), ukrajinska armija dovodi rezervne snage u to područje da pokuša da ga zaustavi. Tako dugo bojno polje zahteva ne samo kvalitet oružja već i kvantitet. Zato isporuka deset najboljih samohodnih haubica na svetu ne čini odlučujuću prednost. Ukrajinskoj vojsci su potrebne stotine njih.
Kada se pogleda samo kvalitet koji je ukrajinska vojska dobila do sada, to je zaista impresivno. Od raketnog sistema PVO S-300 (jedan bataljon je dala Slovačka, dok su SAD dale neke komponente) do desetina hiljada protivoklopnih sredstava, vođenih i nevođenih.
Upravo je ova bujica omogućila Ukrajincima da dobiju bitku za Kijev. U Ukrajinu su stigle stotine lakih protivvazdušnih sistema lansiranih sa ramena ili lakog postolja. I ovo oružje se pokazalo kao veoma efikasno, posebno protiv ruskih jurišnih i transportnih helikoptera, ali i jurišnih aviona koji deluju na malim visinama.
Doduše, Ukrajincima su bili potrebni mnogo moderniji sistemi PVO srednjeg i dugog dometa da bi se odbranili od krstarećih raketa i zatvorili nebo na srednjim i velikim visinama. Nedavno je nemački kancelar Olaf Šolc najavio isporuku jednog bataljona takvog raketnog sistema PVO IRIS-T. Ali pitanje je kada će to zaista doći u Ukrajinu.
Želje Ukrajine za isporukom borbenih aviona i helikoptera još nisu ispunjene. Međutim, postoje izveštaji da su Poljaci u Ukrajinu isporučili velike količine rezervnih delova za MiGove 29 i da su u tim isporukama MiGovi zapravo demontirani. S vremena na vreme se pojavljuju nove vesti da je u toku isporuka borbenih aviona, ali do sada nije potvrđena nijedna isporuka.
S obzirom na to da se rusko vazduhoplovstvo pokazalo znatno slabijim od očekivanog, ukrajinski političari više ne ističu potpuno nerealan zahtev za uvođenje zone zabrane letova. Ukrajina je trenutno najtraženija za artiljerijom i borbenim oklopnim vozilima. Stoga ih je veoma obradovala vest iz Španije da je tamošnja vlada odobrila isporuku 40 tenkova Leopard 2.
Ukrajinci su tražili tenkove od početka ruske agresije i do sada su dobili značajan broj (samo je Poljska isporučila više od 200 T-72). Ali ovo su sve tenkovi sovjetske proizvodnje koji će doprineti kvantitetom, ali ne i kvalitetom.
Iako je španski list El Pais objavio vest da će Španija Ukrajini pokloniti 40 tenkova Leopard 2, na nesreću Ukrajinaca, reč je o derivatu A4, koji je znatno slabiji od trenutno najboljeg A7+ derivata. Ova slabost se pre svega ogleda u nivou oklopne zaštite, koji je mnogo veći kod A7+.
A sa takvom oklopnom zaštitom Leopard 2A4 će izaći u direktan sukob sa svim ruskim tenkovima, pre svega zbog naprednijeg topa od 120 mm i sistema za navođenje vatre (meta). Međutim, ruska vojska ima hiljade protivtenkovskih vođenih raketa (kao što je 9M133 Kornet), čija bojeva glava može da probije oklop Leoparda 2A4.
Nema sumnje da će ukrajinski leopardi, kada uđu u borbu, biti primarna meta - ako ikada stignu do Ukrajine jer se leopardi proizvode u Nemačkoj i pre isporuke Madrid mora da dobije dozvolu za isporuku iz Berlina.
Tu je, naravno, i pitanje obuke posade. S obzirom da se radi o tenkovima punim tehnologije i tehničkih rešenja sa kojima se Ukrajinci nikada nisu susreli, minimalna dužina obuke je šest meseci. I mnogo duže ako Ukrajinci budu imali volje da usvoje NATO taktiku upotrebe tenkova.
Pored toga, kao što smo pomenuli, Leopardi se proizvode u Nemačkoj, tako da Madrid mora da dobije berlinsku dozvolu za isporuku u Ukrajinu, ali ako to uspe, mogla bi se otvoriti mogućnost isporuke Leoparda 2 iz drugih zemalja.
To je oružje koje bi moglo da preokrene odnos snaga na ukrajinskoj strani ako bi dobili nekoliko hiljada. Međutim, Brimston je jedna od najboljih protivtenkovskih raketa na svetu, a kvalitet neminovno ide uz cenu – više od 250 hiljada dolara po primerku. Dakle, sasvim je izvesno da Ukrajina neće dobiti hiljade projektila, već nekoliko stotina, ako i toliko.
Prvobitno razvijen za upotrebu sa avionima i helikopterima, Sumpor se takođe može lansirati iz lansera vozila. Zapravo se može lansirati sa bilo kog lansera jer je njegova najbolja karakteristika radarsko samonavođenje. U borbi, to znači uperiti lanser u neprijatelja i ispaliti projektil. Sve ostalo će Brimstone uraditi sam.
Ako se lansira iz vazduha, njegov domet je oko 20 kilometara, ali i domet od oko pet kilometara od lansera na zemlji i više je nego dovoljan da natera ruske tankere u bekstvo. Leti brzinom od 1620 km / h. Zbog radarskog samonavođenja, Sumpor se može koristiti neograničeno danju, noću iu svim vremenskim uslovima.
Stoga bi nekoliko hiljada Sumpora potpuno preokrenulo odnos snaga na ukrajinskom ratištu. Kad bi samo ukrajinska vojska dobila toliko.
Jedno od naoružanja koje bi u potpunosti moglo da prevagne u korist Ukrajine su samohodne haubice. Potvrđeno je da su Ukrajini do sada isporučene samohodne haubice Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000), CAESAR, Dana i Krab. Nažalost, u veoma ograničenim količinama.
Ako je bivša vojna industrija SSSR-a u nekom segmentu mogla da se nosi sa Zapadom, onda je to bila artiljerija. Hrvatska vojska ima bogato iskustvo u upotrebi topa M-46 (130 mm) koji ima maksimalni domet sa raketnom granatom od čak 38 kilometara.
Sovjetska armija je uvek ulagala ogromne sume u razvoj artiljerije, a artiljeriju voli i ruska vojska. Na sreću Ukrajinaca, najnovija ruska samohodna haubica 2S35 Koalicija-SV je još uvek u razvoju.
Dakle, glavno oružje ruske artiljerije u Ukrajini je samohodna haubica 2S19 Mista-S. Bolje je od onoga što su Ukrajinci imali na početku ruske agresije, ali mnogo gore od onoga što je Ukrajina u međuvremenu dobila od Zapada.
Najbolja samohodna haubica koja je došla u Ukrajinu je Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000). Pet je dala Holandija, a još sedam Nemačka. Osim toga, nemačke oružane snage su obezbedile obuku ukrajinskih posada u trajanju od 40 dana.
PzH 2000 je trenutno najbolja samohodna haubica na svetu. Naravno, trinaest haubica su daleko od potreba ukrajinske vojske. Holandija je već objavila da ne može da daje dodatne, Nemačka (za sada) ćuti, a ostali korisnici (uključujući i Hrvatsku) ne pokazuju želju za donacijama.
Zato je Poljska donirala čak 18 samohodnih haubica AHS Krab. Što je još važnije, Ukrajina i Poljska su potpisale ugovor vredan 630 miliona dolara za nabavku 50 novih. Trenutno je najveći problem što su poljski proizvodni kapaciteti ograničeni na maksimalno 30 Rakova godišnje i što već naručene haubice moraju da isporučuju poljskoj vojsci. Ukrajinski izvori tvrde da je poljsko Ministarstvo odbrane pristalo da nastavi isporuke polovnih Rakova u Ukrajinu dok ne počne isporuka novih. Do donacije Ukrajini, poljska vojska je imala 80 Rakova.
Francuska je Ukrajini već isporučila šest samohodnih haubica CAESAR i najavila skoru isporuku još šest. Za razliku od prethodno pomenutih PzH 2000 i AHS Krab, CAESAR nije na gusjeničnom vozilu, već na terenskom kamionu. Dakle, njegov nivo oklopne zaštite gotovo da i ne postoji. Naravno, kao i kod svih pomenutih haubica, da bi se osetio uticaj CAESAR-a, Francuska bi morala da isporuči mnogo više.
Donacije su se pridružile Norveška isporukom 22 samohodne haubice M109A3GN i Slovačka sa više od 20 DANA.
Iako broj samohodnih haubica isporučenih Ukrajini raste, činjenica je da ruska vojska i dalje uspeva da održi vatrenu moć nad Ukrajinom. Prema britanskim podacima, odnos artiljerijskog naoružanja na pojedinim mestima preovlađuje 6:1 u korist Rusa. Značajno veći kvalitet zapadnih haubica (PzH 2000, AHS Krab i CAESAR imaju maksimalni domet veći od 40 km) još uvek nije toliki da bi nadoknadio takav disparitet.
U savremenom ratovanju obična artiljerija nije idealno rešenje jer je preosetljiva na odmazdu artiljerije na položaje neprijateljske artiljerije, s obzirom na to da je položaje veoma lako otkriti izviđačkim dronom. Ipak, Ukrajinci su najviše dobili od artiljerije, upravo takvog naoružanja, pre svega lakih haubica M777.
Sjedinjene Države su isporučile 108, Australija 6 i Kanada 4 M777. To bi bio veliki broj da nije problem u dve reči – laka haubica. M777 je dizajniran da bude što lakši tako da se može transportovati helikopterom i samim tim teži samo 3745 kg. A kada je masovnost prioritet, onda se moraju praviti kompromisi. Najveći kompromis kod M777 je dužina cevi. Kao rezultat toga, njegov domet je ograničen na samo 24,7 km (sa granatama na raketni pogon 30 km). Odlično za Avganistan, ali ne baš za Ukrajinu.
Doduše, i M777 ima svoje adute. Prvi je da se može direktno povezati sa radarima za šverc. Ukrajina je dobila neke od ovih radara od SAD i Velike Britanije, a čak je i Nemačka najavila da će isporučiti nekoliko.
Još jedan adut je mnogo bolji – vođeni artiljerijski projektil M982 Ekcalibur. Zahvaljujući GPS navođenju i sistemu za navođenje leta, maksimalni domet Ekcalibura je 40 kilometara. I što je još važnije, preciznost (CEP) na krajnjem opsegu je samo 10 metara. Kada bi Ukrajina dobila hiljade ekskalibura, samo oni bi mogli da pobede Ruse. Međutim, cena jednog je veća od 112 hiljada dolara, a ni SAD ih nemaju mnogo u magacinima. Do sada je samo Kanada odlučila da isporuči mali broj.
Višecevni raketni bacači M270 MLRS i M142 HIMARS imaju potencijal da potpuno preokrenu odnos snaga na bojnom polju. MLRS je gusenica koja nosi lanser sa ukupno 12 raketa; po šest raketa je u dva kontejnera. Umesto da posada mora da puni cev po cev, ugrađena dizalica vam omogućava da brzo izvučete prazne kontejnere i zamenite ih punim.
Mediji tvrde da je maksimalni domet ovog sistema 80 kilometara, što nije tačno. Proizvođač Lokid Martin navodi da je maksimalni domet obične GMLRS rakete 70 kilometara. Tri rakete znatno većeg dometa mogu se lansirati iz M270 – ER GMLRS dometa 150 km, ATACMS dometa 300 km i PrSM dometa 499 km. Na nesreću Ukrajine, američki predsednik Bajden je odlučio da ne isporučuje te rakete (za sada) Ukrajini.
Isti projektili se koriste i u sistemu M142 HIMARS. S tom razlikom što ovaj sistem ima lanser da ide samo jedan kontejner sa šest raketa. Lanser se nalazi na terenskom kamionu i ima znatno veću taktičku mobilnost od MLRS-a.
Sa dometom od 70 kilometara, oba sistema su u stanju da pogode duboko u rusku pozadinu. GMLRS rakete nose bojeve glave sa 404 bombe (zvona), koje su namenjene za uništavanje oklopnih vozila, ali su podjednako efikasne protiv artiljerijskih položaja. Sa ovim sistemima Ukrajinci će dobiti priliku i krijumčariti ruski sistem Smerč, koji ima isti domet, ali je mnogo netačniji od američkih sistema.
Osim što nisu dobili rakete dugog dometa jer je Bajden procenio da bi to previše naljutilo Putina, loša vest za Ukrajince je da su oba sistema veoma složena za upotrebu i zahtevaju ne samo mnogo vremena za obuku posade, već i pametne ljude koji bi trebalo da znaju Engleski jezik.
Sjedinjene Države su Ukrajini isporučile veću količinu dronova kamikaza Svitchblade i Phoenik Ghost, ali je očigledno da Ukrajinci nisu baš dobri u njihovoj upotrebi.
Bespilotne letelice Kamikaze, zajedno sa borbenim dronovima Bairaktar TB2 (imaju ih i Ukrajinci), donele su pobedu azerbejdžanskoj vojsci u ratu u Nagorno-Karabahu 2020. kada su potpuno porazile jermenske snage. Međutim, azerbejdžanska vojska, uz pomoć izraelskih i turskih instruktora, godinama planira i obučava njihovu upotrebu.
Prema snimcima koji se mogu naći na internetu, Svičblejd i Feniks Goust su dati na korišćenje ukrajinskim specijalcima, a oni ih koriste po svojoj filozofiji delovanja. Umesto da koriste bespilotne letelice kamikaze u pripremi za veće ofanzivne operacije uništavanjem ruskih ciljeva na liniji kontakta i u dubini (kao što su to uradili Azerbejdžanci), ukrajinske specijalne snage ih koriste za iznenadne napade na tačkaste ciljeve. Ovakvi napadi razorno utiču na ruski borbeni moral, koji je ionako veoma nizak, ali neće doneti pobedu.
Ministar u ostavci Goran Vesić najavio je da će stupiti u štrajk glađu ukoliko mu odrede pritvor.
22.11.2024
20:44
Večeras je objavljena vest da je preminuo predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma, a ovaj političar je prošlog meseca imao smrtni slučaj u porodici.
22.11.2024
20:07
Večeras je, posle kraće bolesti, preminuo Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodina, a na bivšem Tviteru, sadašnjoj mreži "Iks" odmah su osvanule objave pojedinaca koji se raduju njegovoj smrti.
22.11.2024
20:24
Ugledni britanski list Dejli mejl preneo je reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića da ruski lider Vladimir Putin "ne blefira"...
22.11.2024
19:09
"Vlada mora da padne" glasi naslov u antisrpskim medijima, kao najava novih nemira NATO opozicije, koja nedeljama pokušava da na nasilan način poruši vlast i državu.
22.11.2024
20:23
Gošća Specijalnog programa Informer TV bila je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Ona je govorila o nasilnim protestima opozicije širom Srbije.
22.11.2024
16:59
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
22.11.2024
14:01
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
22.11.2024
10:12
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
22.11.2024
10:09
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
22.11.2024
10:00
Nevreme protiv kog se zapadna Srbija bori danima, izazvalo je kolaps na delu auto-puta od Ljiga do Takova.
22.11.2024
17:03
Na društvenim mrežama pojavila se polemika oko toga da li je u redu da se trenekrka oblači u svim prilikama: bilo svečanim ili svakodnevnim. Odgovori ljudi bili su različiti, a neki su duhovitošću oduševili sve koji su ih pročitali.
22.11.2024
14:35
Iako se trgovci utrkuju popustima, pristojnu veštačku jelku je nemoguće nabaviti bez 4.000 dinara, a one najskuplje kućne jelke koštaju i do 150.000 dinara.
22.11.2024
13:07
Bliži se "Crni petak" dan kada počinju vikend akcije, a mnogi trgovci koriste upravo ovakvu situaciju kako bi prevarili potrošače. Ovakvim prevarama najviše se bave internet prodavnice koje su tokom 2024. godine pokrenuli više od 38 miliona "fišing" napada.
22.11.2024
12:00
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane, a zapalilo se nehigijenskom naselju ispod Mosta na Adi, kako je izjavio i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
22.11.2024
19:57
Večeras se zapalio jedan deo Mosta na Adi sa novobeogradske strane.
22.11.2024
18:02
Mladoženja M.T. (26) iz Titela koji je 8. novembra pucao iz puške, i tom prilikom pogodio nekoliko gostiju na svadbi, nalazi se i dalje u pritvoru, a istraga je u toku.
22.11.2024
19:46
Miloš Nastić (25) iz Velikih Crljana osuđen je pravosnažno na četiri i po godine zatvora zbog nanošenja teških povreda Zoranu Jakovljeviću (63), od kojih je preminuo u Stepojevcu 10. jula 2022., i nanošenja lake povrede njegovom sestriću Nikoli Goraniću.
22.11.2024
17:47
Stručnjak za bezbednost Dejan Milutinović govorio je za Informer o hapšenju Alije Balijagića i izuzetnoj akciji pripadnika policije.
22.11.2024
17:29
Prema saznanjima do kojih je došao Informer, u toku je suđenje Strahinji Jokiću zbog fizičkog napada na navijača tokom utakmice Denver Nagetsa. Donosimo vam važne detalje u vezi sa procesom od kojeg potencijalno zavisi sloboda brata čuvenog košarkaša.
22.11.2024
20:00
Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi jasno je naznačio da će mečevi protiv Austrije biti izuzetno teški za našu selekciju u borbi za opstanak u A diviziji Lige nacija.
22.11.2024
15:10
Trener KK Partizan Željko Obradović prisustvovaće utakmici fudbalske sekcije protiv Napretka iz Kruševca. Taj meč je na programu u nedelju na stadionu u Humskoj, sa početkom od 16 časova.
22.11.2024
18:28
Fudbalska utakmica između Jedinstva iz Uba i Crvene zvezde koja je trebala da se igra sutra od 17 časova na stadionu u Ubu, odložena je zbog snega!
22.11.2024
18:04
Polako su se integrisali povređeni fudbaleri, što je vrlo zadovoljavajuće. Dobro su momci trenirali i sve je u najboljem redu, naglasio je trener Crvene zvezde, Vladan Milojević, pred utakmicu 16. kola Superlige Srbije.
22.11.2024
17:29
Lik bivšeg ambasadora SAD u Srbiji, Vilijama Montgomerija, pojaviće se u seriji "Sablja"!
22.11.2024
10:35
Zvezda "Real Housewives of Potomac" Metju Bajars umro je u 37. godini. Prema tvrdnjama kancelarije glavnog medicinskog istražitelja Merilenda, smrt je nastupila 21. novembra.
22.11.2024
20:31
Tijana Vučetić, koja je stekla popularnost ulogom Petrojke u seriji "Selo gori, a baba se češlja" ponovo je u žiži javnosti. Ovog puta iznenadila je svojom pojavom u emisiji "Nikad nije kasno".
22.11.2024
19:17
Netfliks je najavio svoju novu mini seriji "Nulti dan" u kojoj glavnu ulogu bivšeg predsednika SAD igra Robert de Niro.
22.11.2024
17:03
Danas je 22. novembar, a u numerologiji, kada imamo ponavljanje unutar jednog broja, taj uticaj je naglašen.
22.11.2024
19:00
U ovoj sezoni veoma su popularne određene boje, koje mogu da se kombinuju na razne načine.
22.11.2024
18:20
Postoje sigurni znakovi koji govore da ste zaista pronašli srodnu dušu, osobu ljubavnog partnera pored kog se dobro i sigurno osećate.
22.11.2024
17:40
Ukrasni kupus je otporan na zimske temperature, ne smrzava se na otvorenom, a može da opstane i na -15°C.
22.11.2024
16:40
Simptomi poput začepljenog nosa, glavobolje i bola u grlu ukazuju na to da je reč o običnoj prehladi, ali oni takođe mogu da budu znak sinusne infekcije.
22.11.2024
20:20
Luna Đogani je objavila provokativnu sliku, što je izazvalo pravu buru na mrežama.
22.11.2024
19:48
Dea Đurđević se iselila iz stana u kom je dugo godina živela sa Mladenom Mijatovićem, a sada trenutno živi na dobro poznatoj adresi.
22.11.2024
19:08
Juče su Anđela Đuričić i Nenad Marinkovć Gatoz proslavili mesec dana svoje veze.
22.11.2024
18:31
Ivan Marinković je na sve moguće načine pokušao da ubedi Aleksandru Nikolić da ne treba da prekinu svoj odnos.
22.11.2024
17:59
Nedavno je Jovana Joksimović otkrila da ima depigmentaciju kože, tačnije vitiligo.
22.11.2024
17:31
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.