KLJUČNI MOMENAT NA FRONTU, OVO ĆE MOŽDA MOŽDA PRELOMITI RAT?! Kijev može da izdrži, ali samo do jeseni, a onda... Brutalna procena "Gardijana"
Podeli vest
Kako god da računate, brojke su oštre: ukrajinske žrtve kreću se po stopi između 600 i 1000 dnevno. Jedan predsednički savetnik, Aleksij Arestovič, rekao je za Gardijan ove nedelje da je bilo 150 mrtvih i 800 ranjenih; drugi, Mihajlo Podoljak, rekao je za Bi-Bi-Si da dnevno gine 100 do 200 ukrajinskih vojnika
To predstavlja izuzetan gubitak ljudskih života i kapaciteta za branioce, upletene u odbranu istočnog grada Severodonjecka koja se ove nedelje pretvorila u izgubljenu bitku. Ipak, grad je verovatno bio i mesto iz kojeg se Ukrajina mogla povući u odbranjiviji Lisičansk preko reke Siverski Donec, vrstu odbrambene situacije u kojoj je Ukrajina prošla mnogo bolje.
Finski predsednik Sauli Niniste iznenada je otkazao večeru sa švedskim kraljem samo nekoliko sati nakon što se Vladimir Putin obratio preduzetnicima
10.06.2022
18:07
Sama brojka – više od 20.000 žrtava mesečno – postavlja pitanje u kakvom će stanju biti ukrajinska vojska ako se rat završi do jeseni. To važi i za Ruse, naravno. Ali osvajači su ti koji već kontrolišu velike delove Ukrajine i mogu da pauziraju borbe sa teritorijalnom nadmoćnošću.
Razmotrite brojke u kontekstu. Prema Međunarodnom institutu za strateške studije, ukrajinska vojska je imala 125.000 pripadnika – a pored toga je bilo još 102.000 nacionalnih i graničnih stražara. Grube procene analitičara sugerišu da se od početka rata ta brojka mogla udvostručiti na impresivnih 500.000.
Kijevske snage su daleko od tačke kolapsa. Ali nekoliko meseci velikih gubitaka značajno će narušiti njenu borbenu snagu, čak i omogućiti da se neki od ranjenika oporave. U međuvremenu, ukrajinske snage su već potisnute u artiljerijskom bombardovanju Donbasa koje je toliko intenzivno da će verovatno imati udar od granate na mnoge od onih koji ga prežive. Moral je svakako problem za Ruse, ali sada postoje izveštaji o dezerterstvu i sa ukrajinske strane.
Tako je hitna situacija da bi stranci sa borbenim iskustvom koji polože testove za pridruživanje međunarodnoj legiji mogli da budu na liniji fronta za manje od mesec dana nakon prelaska ukrajinske granice. Ali opet, visok nivo žrtava o kome se sada otvoreno govori može delovati kao prepreka regrutima u budućnosti.
Zapadni zvaničnici više vole da ne razgovaraju o uticaju rata na branioce, već na svojim brifinzima ističu probleme za Ruse. Ove nedelje, jedan od tih zvaničnika je rekao da je njihova procena bila da su osvajači izgubili „15.000 do 20.000 mrtvih“, od invazionih snaga koje su bile 150.000 ili više. Ipak, uprkos tome, moskovska vojska još uvek nije izgubila svoju ofanzivnu sposobnost.
Ali oni su odlučili da ne daju slične procene za Ukrajinu, što može stvoriti iskosan utisak da su Rusi gore. U stvari, sa artiljerijskim nadmašivanjem od 10 ili 15 prema jedan, prema Ukrajincima, može biti da je stopa žrtava zavojevača daleko niža u ovom trenutku, jer su u stanju da zadaju smrt na većoj udaljenosti braniocima koji ne mogu da ih vide.
Na ukrajinskoj strani sigurno nedostaje municije, opet po sopstvenom priznanju. Vadim Skibicki, zamenik šefa ukrajinske vojne obaveštajne službe, rekao je da je Ukrajina koristila 5.000 do 6.000 artiljerijskih metaka dnevno i da je „skoro potrošila“ svoje zalihe sovjetskih standardnih granata od 152 mm. Sada se oslanja na NATO standardne haubice od 155 mm, iako je nejasno koliko ih ima.
Komandanti su takođe rekli Gardijanu da se Ukrajina bori za neku osnovnu opremu, kao što su šifrovani radio uređaji (gde rade mobilni telefoni, nije neuobičajeno da se umesto toga oslanjaju na bezbednu aplikaciju Signal) ili napredne nišane i optiku onih tipova koje obično koriste zapadne vojske .
Ukrajini ne nedostaje hrabrosti i odlučnosti. Podrška Zapada je i dalje na snazi, kao što pokazuje najava UK da će ove nedelje isporučiti nekoliko, možda tri višecevna bacača raketa, čak i ako je Kijev skoro odmah rekao da želi mnogo puta više. Ali ruske snage su te koje su pronašle način da napreduju u Donbasu, postavljajući pitanje da li je tromesečni rat na još jednoj prekretnici.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajinska vojnoobaveštajna služba (DIU) saopštila je danas da postoje osnovane sumnje da je više od 7.000 naoružanih severnokorejskih vojnika raspoređeno u sastavu ruskih snaga u blizini granice sa Ukrajinom.
Ukrajinska vlada imenovala je trojicu severnokorejskih generala, Kim Jong Boka, Ri Čang Hoa i Sin Kum Čeola, za koje Kijev tvrdi da se nalaze u Rusiji sa hiljadama severnokorejskih trupa.
Ako SAD ne primoraju Kijev na kompromis sa Rusijom, to ne samo da će dovesti do poraza Ukrajine, već će postaviti SAD pred tešku odluku – da li da započnu nuklearni rat, napisao je britanski politikolog, novinar i pisac Anatol Liven u članku za magazin The Nation.
Arhitekta Slobodan Maldini potvrdio je reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića kada je reč o stravičnoj nesreći u Novom Sadu koja se dogodila 1. novembra kada je sa Glavne železničke stanice otpala nadsrteršnica prilikom čega je život izgubilo 14 osoba.
Komentarišući posledice pobede Donalda Trampa na zemlje regiona i jačanje desnice, gradonačelnik Bjelovara i predsednik Hrvatske socijalno-liberalne stranke Dario Hrebak, izrazio je nadu da će podržavaoci Trampa - Viktor Orban i Aleksandar Vučić, uskoro biti smenjeni:
Opozicioni novinar iz nedeljnika Vreme, Andrej Ivanji, srušio je mantru koja se širi sa Đilasovih i Šolakovih medija i od strane opozicije da su nasilje u Novom Sadu sprovodili "ubačeni elementi" a ne opozicioni aktivisti:
Vučić je odgovorajući na pitanje kako komentariše izjavu potpredsednice Stranke slobode i pravde Marinike Tepić da je počeo građanski rat i da treba da se zapuca, rekao da mu je žao tih ljudi, a da on već razmišlja o razgovorima koji ga očekuju, pre svega sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom i sa drugim zvaničnicima sledeće nedelje i da ne želi time da se bavi.
Odnos dve zemlje, Srbije i Kine je na zavidnom nivou, pa u prilog tome nameće se činjenica da Kinezi obožavaju našeg predsednika Aleksandra Vučića i da pomno prate njegov rad.
Tokom Sprecijalnog programa Informer TV došlo je do oštrog sukoba na temu odnosa SAD prema Srbiji i kosovskom pitanju između gostiju voditelja Informer TV Igor Ćurčića, Miljana Damjanovića iz SRS-a i političkog analitčara Srbe O. Filipovića.
Gosti specijalnog programa Informer TV povodom izbora u SAD, bili su Ivan Miletić sa Instituta za javnu diplomatiju i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Ekskluzivno na Informer TV-u, Andrea Veskov je intervjuisala Rika Elmorea, oficirom vazdušne odbrane SAD-a, koji je bio svedok potresnih trenutaka tokom atentata na Donalda Trampa 13. jula.
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Zoran Babić govorio je u Info jutru o još jednom pokušaju opozicije da iskoriste tragediju koja je Srbiju pogodila. I dok Srbija jeca, opozicija lešinari.
Nenad Grujović (41), poznatiji kao Crni Gruja, poginuo je pre tačno šest godina kada je pao kroz prozor stana u kom je živeo na prvom spratu zgrade u Đušinoj ulici u centru Beograda!
Sretko Kalinić (50), član "zemunskog klana" koji u požarevačkom zatvoru izdržava kaznu do 40 godina zatvora zbog optužbe za učešće u ubistvu srpskog premijera Zorana Đinđića i ubistava istog klana, poklonio je Ljubiši Buhi Čumetu (60), sa kojim je nekad bio ljuti neprijatelj, svoju knjigu!
Vuk Stefanović Karadžić, reformator srpkog jezika, sakuplјač narodnih umotvorina i tvorac prvog srpskog rečnika rođen je na Mitrovdan 1787. godine u Tršiću.
Danas se obeležava praznik Svetog Dimitrija Solunskog, u narodu poznat kao Mitrovdan. Za ovaj dan vezani su mnogobrojni narodni običaji koji datiraju od najstarijih vremena, a sačuvani su u našem narodu sve do danas.
Među prvih osam zemalja u kojima žive ljudi sa najvišim koeficijentom inteligencije, verovali ili ne, nalazi se i Srbija. Pametniji od nas, pokazuje istraživanje, samo su Japanci, Mađari, Tajvančani, Italijani i Južnokorejci.
Cene nekretnina u Srbiji počele su polako da opadaju, a mi smo napravili nekoliko izbora za sve one koji žele kuću i okućnicu za manju količinu novca i da je u prirodi. Cene su raznovrsne, a nama je za oko zapala nekretnika koja sa placem košta samo 5.000 evra.
Četvrti vezani poraz upisao je Partizan u Parizu, a treći put se dešavaju ogromne i neshvatljive greške izabranika Željka Obradovića u samoj završnici, koje se na kraju ispostave kao prelomne. Tako je bilo i sinoć, a glavni "junak", ovog puta, jeste kapiten Vanja Marinković.
On je najveći sportista Srbije, a pretenduje i za najvećeg sportistu ikada u čitavom svetu, hvali Nikola Kalinić Novaka Đokovića nakon trijumfa Crvene zvezde protiv Albe u 8. kolu Evrolige.
Glumac Muhamed Hadžović koji u seriji "Sablja" tumači lik kriminalca Mrve kaže da se šokirao kada je ušao u jednu prostoriju, a oko njega je bila gomila kriminalca.
Rejčel Kenedi gostovala je u podkastu The Trial of Diddy i između ostalog otkrila kako je upoznala Pi Didija u toples klubu "Seventh Heaven" u Tokiju, gde je radila kao plesačica.
Oralni seks može biti jedan od najuzbudljivijih načina za zadovoljenje partnera, a ako želite da dovedete svog muškarca do ludila, važno je poznavati nekoliko ključnih pravila koja garantiraju nezaboravno iskustvo.
Korisnici društvenih mreža ''preimenovali'' su čuvenu rimsku Fontanu di Trevi u ''bazen di Trevi'', kritikujući odluku lokalnih vlasti da ispred fontane postave mali bazen u koji turisti mogu da ubacuju novčiće.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.