SVE JE OVO KAO ZBOG RUSIJE, ALI... SRBIJA JE NA PUŠKOMET DALEKO! Nova NATO baza niče u Rumuniji, Ameri već koriste luku u Konstanci, to im izgleda nije dovoljno?!
Podeli vest
Nova NATO baza niče u srcu Rumunije, u gradu Činku. Naredba o njenom formiranju stigla je nakon početka specijalne ruske operacije u Ukrajini. Formiranje baze mora da bude završeno do početak zime, primiće hiljadu vojnika
Isto toliko američkih već je u Rumuniji, a NATO zvaničnici ne isključuju mogućnost dolaska još pet hiljada vojnika.
Ruska vojna baza u Srbiji postaće smetnja planovima NATO-a, uveren je vojni analitičar, pukovnik u penziji Viktor Litovkin
09.08.2022
16:25
U mesto koje se nalazi na oko 260 kilometara od Bukurešta, stiglo je oko 200 vojnika iz Francuske, Belgije i Holandije. Oni pre zime moraju da završe smeštaj za još 800 kolega, prenosi Blumberg, citirajući visokog francuskog oficira koji objašnjava da je podizanje baze znak solidarnosti, jer „NATO mora da brine o svojim članicama, bez obzira da li su moćne ili manje bogate, nekada komunističke države".
Amerikanci već koriste najveću rumunsku vojnu luku u Konstanci, rasporedili su i deo raketnog štita pre ukrajinske krize, ali i radarski centar, jer reč je o strateškom mestu na Crnom moru. Do kraja godine trebalo bi da bude u funkciji i američki PVO raketni sistem Patriot, u koji je uloženo četiri milijarde evra.
Direktor Evroatlanskog bezbednosnog foruma, Mitar Kovač, kaže da vest o formiranju baze ne treba da čudi, bez obzira što se dešava posle početka specijalne vojne operacije u Ukrajini, njeno formiranje je, kaže, u skladu sa strategijom NATO o širenju na istok i „jačanju odbrane od ruskog uticaja".
- Specijalna operacija samo je medijski ogolila taj proces, naredbe NATO-a bile su da se moraju značajno povećati snage, od Baltika, crnomorskog regiona, pri čemu su pored zemalja koje su već ojačavali, kao što je Poljska, sada stavili težište i na Rumuniju i Bugarsku. NATO je imao planove i pre nego što je Krim pridružen Rusiji, da ga zauzme kao infrastrukturu za svoje pomorske baze, pre svega za američke i britanske snage. Kada je to propalo pripajanjem Krima, pravljeni su planovi da se u Očakovu i Nikolajevu, a nakon toga i u Rumuniji i Bugarskoj, jačaju, ne samo pomorske i vazduhoplovne snage, već i kopnene. Nova baza sa hiljadu vojnika samo je indikator tog nastojanja - kaže Kovač.
Strateški značaj nove baze
Koliko strateški nova baza može da bude, važna, iako ne gleda ka Sevastopolju, već se nalazi u samom srcu Rumunije?
Vojni analitičar Milovan Bajagić podseća da Rumunija od doba Čaušeskua ima dobru infrastrukturu za takve baze. Ima mnogo podzemnih logističkih centara, posebno u planinskim delovima zemlje, te da i ova baza, bez obzira na mali broj vojnika može da bude jaka.
- Može da bude moćan radarski centar, da u njega smeste najnovije američke, britanske, švedsko - norveške i francuske radare, to je onda jako dobar centar za navođenje avijacije. Takođe, mogu da u nju stave i balističke projektile kratkog ili srednjeg dometa, avio bazu, logističku - kaže Bajagić i dodaje da svakako NATO iz nje ne može direktno da ugrozi Rusiju, u slučaju eventualnog ulaska u direktan konflikt.
Rumunija nije besan pas, kao Poljska
Bajagić dodaje da ga ne bi začudilo da u narednom periodu Amerikanci dodatno pojačaju vojni uticaj i na zapadu Rumunije, ali da ipak treba sačekati i videti kako će rumunska vlada da reaguje na stvaranje nove vojne baze na drugom kraju zemlje.
- Rumunija nije besan pas, kao Poljska, da se toliko okarakterisala u antiruskim stavovima. Ona jeste antiruski naklonjena, ali ne toliko ekstremno. Pitanje je političke igre, koliko će Rumuni dozvoliti Amerikancima da budu prisutni. Iako su njihovi vojno - politički vazali, to su komplikovane političke igre, a baza od hiljadu vojnika je ništa, to je jedan ojačani bataljon - kaže Bajagić.
Upitan da prokomentariše dogovor članica NATO-a iznet nekoliko nedelja nakon početaka specijalne ruske operacije, da se formira posebna borbena grupa za Rumuniju, Bugarsku, Mađarsku i Slovačku, nakon što su osnažene snage u Poljskoj i na Baltiku, on kaže da se ne vide promene u strategiji zemalja NATO od početka sukoba u Ukrajini, sve je očekivano.
Rumunija igra na distanci
Bajagić, kao i Kovač, veruje i da je plasiranje informacija o novoj bazi u Rumuniji deo američke propagande, jer, kaže, SAD u javnost puštaju samo ono za šta procene da im može biti od koristi.
- Nema tu neke velike promene, u svim zemljama bivšeg Varšavskog pakta, to je zacrtano još planskim napadom na Ukrajinu 2014. godine. Tada su Amerikanci napravili taktiku, tačno su odredili ko će igrati koju ulogu, međutim, kako se razvija situacija na frontu, mislim da će mnogo veći konflikt biti ako Poljaci upadnu u Ukrajinu, Rumunija tu igra sporednu, logističku ulogu - kaže Bajagić.
On dodaje da je važna i činjenica da je Rumunija, u poređenju sa drugim NATO državama, Ukrajini dala zanemarivu vojnu pomoć.
- Bugari i Rumuni ne drže se neutralno, naravno, ali mora se primetiti da se drže sa distancom. Rumuni dobro znaju iz istorije kolika je ruska vojna sila. Pristaju na baze koliko moraju, zato što je zemlja vazal SAD, kao i sve druge zemlje Evropske unije, daju koliko se traži, ali uveren sam da raspoloženje naroda nije takvo, da nisu čili da ratuju protiv Rusa".
NATO ratuje propagandom
Francuski predstavnik Alijanse u Rumuniji Flavijen Garigu Grandšamp izjavio je da bi nakon izgradnje ove baze NATO mogao za samo nekoliko dana da rasporedi u Rumuniju do pet hiljada vojnika.
Kovač kaže da je i ova informacija više deo propagande, jer je generalni problem NATO-a ljudska efektiva.
- On ima borbene sisteme i u vazduhoplovstvu i mornarici, ali nema dovoljno sposobnih trupa u kopnenoj vojsci koje bi dale države članice da stupe u otvoreni oružani konflikt sa Ruskom Federacijom. Zato su i stvorili i izmislili ukrajinske oružane snage koje mogu da nadomeste taj hendikep - kaže Kovač.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vašington pažljivo prati predsedničke izbore u Rumuniji, ističući da bi odustajanje te zemlje od prozapadnog pravca moglo negativno uticati na bezbednosne veze sa Sjedinjenim Američkim Državama i smanjiti američke investicije, izjavio je portparol Stejt departmenta Metju Miler.
Kandidat krajnje desnice na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku izjavio je da će, ako pobedi na izborima, sprečiti Ukrajinu da izvozi žitarice preko Rumunije, kao i da Bukurešt šalje vojnu pomoć Kijevu.
Pokušaje SAD da Rusiju uvuče u globalni rat koristeći svoje NATO satelite i odbijanje izraelskog premijera da obustavi ratna dejstva na Bliskom istoku, komentarisali su gosti "Otvorenog studija", pukovnik u penziji Miodrag Jevtić i profesorka na FPN Dragana Mitrović.
Rusija planira masovne ofanzive na Herson, Zaporožje i Donjecku oblast, dok Ukrajina jača mobilizaciju i priprema odbranu uz pomoć zapadnog naoružanja. S obzirom na najave ruskih stratega i ukrajinske planove, 2025. godina mogla bi odrediti dalji tok rata – dovesti do kompromisa ili do još krvavije faze sukoba.
Predsednik Džo Bajden priprema se da zabrani bušenje naftnih i gasnih bušotina na više od 250 miliona hektara priobalnih područja na pacifičkoj i atlantskoj obali SAD, prenosi Blumberg pozivajući se na izvore iz administracije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je lideru Slobodarske partije Austrije (FPO) Herbertu Kiklu za dobijanje mandata za formiranje nove Vlade Republike Austrije.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković reagovao je na pisanje "Danasa" povodom dodele rednog broja Srpskoj listi za izbore na Kosovu i Metohiji.
Dejan Petar Zlatanović, poznat po pozivima na ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kriminalizuje srpskog predsednika u emisiji kod opozicionog voditelja Aleksandra Dikića i priziva atentat.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Građani širom Srbije danas su obeležili Badnji dan, koji najavljuje najveći hrišćanski praznik - Božić, a večeras se tradicionalno obeležava Badnje veče. Širom naše zemlje građani su obeležili ovaj praznik, a na društvenim mrežama su podelili snimke kako i na koji način su to učinili.
Božićni post završava se večeras, a sam post, kao duhovna praksa, mnogo je više od uzdržavanja određene hrane, a sveštenik Predrag Popović otkriva da li je greh ukoliko par večeras ima intimni odnos.
Zemljotres magnitude 3.4 stepena po Rihterovoj skali zabeležen je večeras u 20.22 časa na području Kosova i Metohije, sa epicentrom u okolini Prizrena.
Posle večernje liturgije ispred crkve Svetog Đorđa u Užicu sveštenici i predstavnici lokalne samouprave uz prisustvo velikog broja građana zapalili su badnjak, a ceremonija je ispraćena uz trubače, pa se zaigralo i kolo.
Saša Milosavljević, osumnjičen za ubistvo vlasnika kafane "Krug" u Jagodini Dejana M. posle zločina uspeo je da se skloni, ali su se specijalci ubrzo uputili ka njegovom skrovištu.
Napadač koji je ubio vlasnika kafane u Jagodini Dejana M. (55) i ranio još jedno lice je S.M. (47), koji ima debeo dosije, a osuđivan je za više krivičnih dela, pokušaj ubistva, nasilje u porodici
Užasne vesti iz Jagodine uznemirile su Srbiju, na Badnji dan nakon svađe u kafani, ubijen je vlasnik, dok su dve osobe ranjene. Napadač se nakon toga dao u beg.
Vlasnik kafane u Jagodini u kojoj je večeras došlo do pucnjave, podlegao je povredama. Otkriven je i indentitet napadač koji je večeras više osoba ranio, od toga jednu smrtno.
Dvejn Vošington nije želeo da odgovori na pitanje da li je postojala opasnost da se ne vrati u Partizan pošto se usred sezone vratio u Sjedinjene Američke Države kako bi odigrao dve utakmice za Šarlot u NBA letnjoj ligi.
Mnogi poznati glumci među kojima su Đuza Stojiljković, Danica Maksimović i braća Dragan i Pepi Laković pozajmljivali su glasove lutkama u emisiji "Laku noć, deco".
Neki od glumaca iz kultne serije "Metla bez drške" danas imaju potpuno drugačija zanimanja - od vodeće pozicije u IT kompaniji do muzičke karijere i života u Australiji.
Minja Subota je inspiraciju za stvaranje "Muzičkog tobogana" pronašao u Evroviziji, a u toj emisiji nastupali su Zdravko Čolić, Dženan Lončarević, Nataša Bekvalac i mnogi drugi.
Publika često sa posebnom pažnjom prati decu koja se pojavljuju na ekranu. Neka od njih nastavila su da grade glumačke karijere, dok su se druga odlučila za potpuno drugačije profesije.
Dragomir Despić Desingerica gostovao je u jednom podkastu, a tom prilikom je progovorio o svom privatnom životu, odnosu sa ženom Nevenom, ali i o njihovoj ćerki.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.