BERLIN JE PONOVO PAO, AMERI SU JEDINI GOSPODARI U NEMAČKOJ! Ovo košta kao... Pentagton lansira novu ideju u jeku antiruske histerije!
Podeli vest
Ideja o stvaranju zajedničkog sistema protivvazdušne odbrane u Evropi, koju je u javnost progurao nemački kancelar Olaf Šolc, najverovatnije je izašla iz „američke kuhinje" u jeku antiruske histerije. To je povratak hladnoratovskoj politici, ocenjuju ruski eksperti
- On želi da oživi NATO-ov sistem PVO koji je postojao još u vreme Hladnog rata. Tada je stvoren sistem protiv Sovjetskog Saveza, pošto su se plašili i očekivali da će doći do sukoba sa Sovjetskim Savezom... Nakon raspada SSSR-a, taj PVO sistem je delimično demontiran, jer se više nije smatralo da postoji pretnja sa Istoka, ali sada u senci antiruske histerije koja se rasplamsala još 2014. godine, naglo pojačanog antiruskog raspoloženja i u vezi sa tekućom ruskom specijalnom vojnom operacijom u Ukrajini, odlučio je da pokrene inicijativu za oživljavanje ovog sistema, u kome neće učestvovati samo NATO zemlje, nego i one države koje su kandidati za NATO, pre svega Švedska i Finska - kaže ruski vojni ekspert Aleksej Leonkov.
Zahvaljujući hegemonoj poziciju u EU, Nemačka se se uzdigla u ekonomsku velesilu a potom se, samo za nekoliko nedelja rata u Ukrajini, pokazalo koliko je ona politički nemoćna. Berlin kaput
22.08.2022
17:15
Ekspert podseća da je još i bivša nemačka kancelarka Angela Merkel pregovarala sa SAD o postavljanju protivraketnog i protivvazdušnog odbrambenog sistema u Nemačkoj koji bi mogao da pouzdano zaštiti zemlju u slučaju sukoba sa Rusijom. Ti pregovori su, napominje Leonkov, završeni bezuspešno.
- Zato je Šolc odlučio da preuzme inicijativu ne samo u Nemačkoj, već i u drugim zemljama kako bi bio izgrađen takav sistem koji bi uključivao savremene PVO sisteme američke proizvodnje ili onih zemalja sa kojima Amerika ima zajedničke projekte, a kada to kažem mislim na PVO sisteme 'Nasams' - kaže Leonkov.
Šolc promoviše američko oružje
Ekspert ocenjuje da je stvaranje jedinstvenog sistema protivvazdušne odbrane u Evropi „skup plan" i da je to još jedan Šolcov znak poslušnosti prema Vašingtonu.
- Jer, ako se budu koristili sistemi SAD, onda će taj - nazovimo ga - evropski PVO sistem, biti i američki... Mislim da Šolc, najverovatnije, ispunjava nalog američkog vojnoindustrijskog kompleksa pod maskom svoje lične inicijative ili inicijative Nemačke. On promoviše američko oružje na evropskom tržištu - ističe Leonkov.
Ekspert napominje da je to odbrambeni sistem, ali istovremeno upozorava i da protivraketna i protivvazdušna odbrana predviđa nove lokacije za te sisteme, koji se lako mogu pretvoriti u ofanzivno oružje, što je direktna pretnja Rusiji.
- Uostalom, SAD su više puta izjavljivale da bi bilo lepo da se takvo poziciono područje stvori negde na teritoriji Švedske ili u Finske. Takva poziciona područja sa protivraketnom odbranom postoje u Rumuniji i Poljskoj, a po svemu sudeći pojaviće se i na severnom krilu, a moguće je da će ih biti i mnogo više. Stvar je u tome što su ti lanseri univerzalni i mogu da lansiraju ne samo protivrakete, nego i krstareće rakete, koje u budućnosti mogu imati i nuklearne bojeve glave - navodi Leonkov.
Ekspert podseća da je u Rumuniji postavljen operativan američki protivraketni štit razvijan više godina u cilju zaštite Evrope, navodno od potencijalne pretnje korejskih i iranskih raketa dugog dometa. Moskva ne veruje saopštenjima Pentagona da se sistem raspoređuje zbog navodne pretnje koja dolazi iz Severne Koreje i Irana, pošto je iz vertikalnih lansera MK-41, koji su u sastavu „Idžis ašora", moguće lansirati ne samo protivraketne projektile, već i krstareće rakete „Tomahavk", što ove sisteme ne čini samo odbrambenim, nego i ofanzivnim.
Na te lansere, upozorava ekspert, mogu se instalirati i krstareće rakete koje u perspektivi mogu imati nuklearne bojeve glave.
- Oni odavno planiraju da naprave bojeve glave slabe snage za krstareće rakete. Inače, pre potpisivanja ugovora START, njihove krstareće rakete nosile su nuklearne bojeve glave - podseća ekspert.
Američki raketni sistemi pretnja za Rusiju
SAD su proletos počele ubrzano da instaliraju svoj raketni sistem „Idžis ašor" u Poljskoj, iako je bilo planirano da se američki sistem instalira do oktobra ove godine, a ruske sumnje da su ti raketni sistemi upereni protiv Rusije potkrepljuje i činjenica da se nalaze na severu zemlje u blizini Baltičkog mora, u selu Redzikovo, nedaleko od ruske Kalinjingradske oblasti. Drugi dokaz da sistem nije usmeren ka onim neprijateljima koje su SAD navele je i taj što su Amerikanci još početkom dvehiljaditih godina, nakon izlaska SAD iz Sporazuma o PRO, odbili da sa Rusima naprave zajednički odbrambeni protivraketni sistem.
SAD su se jednostrano povukle iz sporazuma s Rusijom o protivraketnoj odbrani još pre dve decenije, uz obrazloženje da „nije u skladu sa trenutnim realnostima", i kako bi pristupili stvaranju nacionalnog sistema protivraketne odbrane.
Eksperti podsećaju da SAD već godinama razvijaju svoj globalni sistem protivraketne odbrane, što izaziva veliku zabrinutost i protivljenje Rusije i Kine, koje smatraju da to može dovesti do narušavanja globalnog strateškog balansa snaga i da vodi ka novoj trci u naoružanju.
U svakom slučaju, Evropa ima tehnički potencijal da plan o stvaranju zajedničkog sistema protivvazdušne odbrane na Starom kontinentu realizuje, ali za to će biti potrebno pet do 10 godina, smatra Jurij Knutov, ruski vojni ekspert i direktor Muzeja PVO.
- Niz evropskih zemalja ima tehnički potencijal za to. Prilikom stvaranja sopstvenih sistema PVO, po pravilu se koriste američki razvoji - ili lokatori stanica za navođenje raketa ili same rakete. Dakle, već imaju zajedničke standarde. Osim toga, svi novi sistemi NATO-a su konstruisani tako da budu kompatibilni. Ipak, i dalje su potrebni veliki automatizovani sistemi upravljanja koji bi trebalo da kontrolišu čitav ovaj evropski sistem. To je teži zadatak, naporniji - kaže Knutov.
Knutov smatra da ova ideja može biti podržana od strane niza zemalja.
- Ovde učešće nije neophodno - oni jednostavno mogu da uključe one zemlje koje žele da naprave takav sistem. Ne sumnjam da će im se pridružiti baltičke zemlje, Poljska, Rumunija, i niz drugih zemalja, na primer Holandija, Švedska, Finska - rekao je vojni ekspert.
Podsetimo, nemački kancelar najavio je nameru da zajedno sa evropskim susedima stvori novi zajednički sistem protivvazdušne odbrane, koji bi sa bezbednosne tačke gledišta koristio, kako je rekao, celoj Evropi. Kako je ocenio, to bi bilo jeftinije i efikasnije od stvaranja takvih sistema na nacionalnom nivou.
Šolc je rekao da Nemačka namerava da u narednim godinama znatno više ulaže u jačanje sistema PVO i da ga organizuje tako da u njemu učestvuju i evropski susedi, među kojima su Holandija, Poljska, baltičke zemlje, Slovačka, Češka, kao i skandinavske zemlje. Prema Šolcovim rečima, Evropa mora da nadomesti propušteno po pitanju zaštite od pretnji iz vazduha i iz svemira.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp bira između tri opcije plana za rešavanje situacije u Ukrajini koje je pripremio njegov tim, javlja agencija Rojters.
Najmanje šest bombi je upotrebljeno za osakaćenje gasovoda Severni tok 1 i 2, a minirana su sva četiri gasovodna priključka, tvrdi nemački list *Di Welt*, pozivajući se na sudske papire.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus izjavio je da se Evropa suočava sa dugoročnom pretnjom, kao i da sukob u Ukrajini "više nije regionalni rat". Ova izjava dolazi nakon što su nemački mediji objavili "Operativni plan Nemačka" koji podrazumeva da će NATO mobilisati čak 800.000 vojnika na teritoriji Nemačke u slučaju sukoba sa Rusijom.
Zahvaljujući hegemonoj poziciju u EU, Nemačka se se uzdigla u ekonomsku velesilu a potom se, samo za nekoliko nedelja rata u Ukrajini, pokazalo koliko je ona politički nemoćna. Berlin kaput
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Opozicionari i njihove pristalice po društvenim mrežama dele lažne slike sa protesta na Slaviji, čak dele i fotografije na kojima uopšte nije taj Trg niti ta fontana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je otvaranju deonice Kruševac - Trstenik - Vrnjačka Banja na auto-putu E-761. On je u autobusu odgovarao na pitanja novinara i govorio o toj saobraćajnici, ali i o drugim planiranim infrastrukturnim projektima u Srbiji.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je otvaranju deonice Kruševac – Trstenik –Vrnjačka Banja na auto-putu E-761 (Moravski koridor), a tajkunski mediji iskoristili su i ovu priliku za širenje svojih besramnih laži.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Ukoliko ste ove godine planirali da Novu godinu dočekate negde van granica Srbije, dobro pazite, jer džeparoši haraju sa svih strana, u koji god grad da odete!
Đaci prvaci u velikom broju imaju poteškoće kada je u pitanju čitanje, iako je prošlo celo prvo polugodište! Pored toga, i ono što pročitaju oni ne razumeju, što nastavnicima pravi veliki problem u nastavi.
Užičko komunalno preduzeće postavilo je video nadzor na mestu gde je ranije bila divlja deponija, ali izgleda da ni ovaj potez nije urodio plodom, da ljude spreči da ne bacaju đubre!
Nikola Stanković Pivce (27) koji je ubijen juče u Kaluđerici na pragu porodične kuće i to pred devojkom T.D. (25) koja je ranjena, optužen je u februaru ove godine za pucnjavu u noćnom klubu "Stefan Braun" u centru Beograda koja se dogodila 15. marta 2022. godine.
Štoper Crvene zvezde Vanja Drkušić (25) hramajući je napustio "Marakanu" nakon utakmice sa Čukaričkim (5:2), što je ozbiljno zabrinulo sve u taboru srpskog prvaka!
Izuzetna sezona za nas! Osigrali smo odličnu utakmicu, hvala navijačima. Sada idemo malo da se odmorimo i zaboravimo na fudbal, poručuje trener Crvene zvezde, Vladan Milojević (54)!
Derbi kao derbi, znamo sve. Spremamo se za tu utakmicu, najbitnije je da izađemo i igramo sa najboljom mogućom koncentracijom, poručuje trener Partizana, Željko Obradović (64)!
Od odlaska iz Partizana Džejms Naneli nema kluba, a to će se kako stoje stvari u skorijoj budućnosti promeniti. Iako još uvek nije poznato njegova naredna destinacija, Amerikanac je otkrio da će uskoro potpisati za neki tim.
Nova godina je pred vratima, ali prehlada ili grip mogu lako pokvariti prazničnu čaroliju. Otkrijte koje namirnice vam mogu pomoći da ojačate imunitet i ostanete zdravi u danima slavlja.
Jedna žena iznenadila je javnost kada je otkrila da je dojila svog supruga, ali iza ovog neuobičajenog čina krije se sasvim opravdan razlog koji bi mnogi mogli da razumeju.
Google planira da od februara naredne godine uvede značajne promene u načinu na koji se korisnici prate na internetu, uvodeći tehnologiju koja će zameniti dosadašnje "kolačiće trećih strana".
Krofne iz Sankt Peterburga, poznate kao "piške", osvajaju svojom jednostavnošću i savršenim ukusom. Naučite kako da ih pripremite kod kuće, bez odlaska u Rusiju.
Pre nego što je postala voditeljka Ivana Šopić radila je i kao krupije u kazinu, a prisećajući se tih dana otkrila je šokantne detalje o poznatima i njihovim navikama.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.