AFERA "ŠPIJUNIRANJE" TRESE EVROPU! BRISEL POKUŠAVA DA SVE ZATAŠKA, ALI... Sve zemlje EU kupile špijunski softver, neke brutalno zarađuju na...
Podeli vest
U brojnim evropskim zemljama se koristi softver za špijunažu. Demokratska prava su ugrožena, tvrdi se u izveštaju Evropskog parlamenta
Kada je Ilon Mask kupio Tviter, komesar EU za unutrašnje tržište Tjeri Breton odmah je upozorio američku kompaniju da mora da se pridržava pravila "takmičenja" koja važe u Evropskoj uniji, a kad se radi o zloupotrebi špijunskog softvera od strane evropskih vlada, to u institucijama u Briselu gotovo nikoga ne interesuje, kritikuje specijalna izvestiteljka tzv. "Pega-odbora" Evropskog parlamenta, holandska poslanica Sofi in 't Veld.
Pojeftinjenja novih automobila u Srbiji neće biti iako u Nemačkoj ovih dana cene padaju i za 30 odsto!? I ne samo da neće biti pojeftinjenja, već se najavljuju nova poskupljenja
10.11.2022
07:00
Pritom se, kaže, radi o ozbiljnoj pretnji demokratskim pravima, jer evropske vlade, pravdajući se brigom za nacionalnu bezbednost, nekontrolisano koriste "Pegasus" i slične softvere i špijuniraju kritičare vlade, novinare ili opozicionare.
Evropska afera
"Zloupotreba je sveevropska afera", stoji u među-izveštaju istražnog "Pega-odbora" koji je ove nedelje predstavila Sofi in 't Veld. "Zemlje-članice EU koristile su softver za nadzor protiv svojih građana, a u političke svrhe, odnosno kako bi zataškale korupciju i kriminalne aktivnosti."
Pritom, kako je dodala, nijedna nacionalna institucija nije bila spremna da Evropskom parlamentu pruži konkretne informacije, pa je njen odbor u svom radu morao da se osloni na javno dostupne podatke.
Odbor je ipak uveren da je uspeo da prikupi znatnu količinu činjenica: "Ako se slagalica sastoji od hiljadu delova, mi u rukama imamo 900 komada", kaže Sofi in 't Veld.
Može se pretpostaviti da su sve zemlje-članice EU kupile špijunski softver i da neke na trgovini s njim dobro zarađuju, tvrdi holandska poslanica. "Kipar i Bugarska su izvozni centri, Irska organizuje poreske aranžmane, a Luksemburg je finansijski centar za mnoge aktere među proizvođačima."
Takozvani "Wiretapper's Ball", odnosno godišnji sastanak aktera te industrije, održava se u Pragu umesto na Malti i na glasu je kao omiljeno okupljalište glavnih protagonista, dodaje Sofi in 't Veld.
Najpoznatiji primer je izraelska kompanija "NSO", koja proizvodi špijunski softver "Pegasus" - i koji je nedavno u Grčkoj prouzrokovao veliki politički skandal. Ta firma ima svoja predstavništva na Kipru i u Bugarskoj, a finansijske transakcije obavlja preko Luksemburga.
"NSO" profitira od unutrašnjeg tržišta EU i slobode kretanja unutar Unije. Prodaja softvera svesno je organizovana na netransparentan način, a finansijska konstrukcija je kompleksna, navodi se u izveštaju koji je predstavljen u Briselu: "posao cveta, on je unosan."
Grčka, Mađarska, Poljska...
Najpoznatija žrtva špijunaže opozicionih političara i novinara u Grčkoj je šef socijaldemokratske stranke Pasok i poslanik u Evropskom parlamentu Nikos Andrulakis. Njegov mobilni telefon bio je "zaražen" softverom za nadzor "Predator".
U međuvremenu su spiskovi sa imenima mogućih žrtava neovlašćenog nadzora sve duži. Prošlog vikenda je grčki premijer Kirjakos Micotakis ponovno demantovao da ima bilo kakve veze s najnovijim otkrićima. "Sramota je tvrditi da je premijer špijunirao svoje sopstvene ministre", rekao je Micotakis.
Foto: Pixabay
Brisel trese velika afera, ovo je opasnije od svakog rata
Nikos Marancidis, medijski stručnjak sa Univerziteta u Solunu, smatra međutim da je premijer itekako odgovoran:
- Najpre je rekao da je sve u skladu sa zakonom, a sad kaže da će da reši probleme s 'Pegasusom' i 'Predatorom'. Nemoguće je verovati svemu što on kaže - tvrdi Marancidis i dodaje da je najgore to što je, zbog te afere, poverenje Grka u demokratiju u njihovoj zemlji duboko poljuljano:
- Mnogi su šokirani zato što opet ulazimo u autoritarnu fazu.
U međuvremenu grčka vlada najavljuje da želi da zabrani prodaju špijunskog softvera.
Izveštaj Evropskog parlamenta opširno se bavi i postupcima vlada u Budimpešti i Varšavi. Mađarska je, tvrdi se, jedna od prvih zemalja EU koje su bile umešane u skandal oko nadzora. Prema navodima organizacije za zaštitu ljudskih prava "Amnesti internešenal", u toj zemlji je nadzirano više od 300 političkih aktivista, novinara, advokata i drugih osoba.
"Korišćenje 'Pegasusa' deluje kao deo strategije kalkulisanog strateškog uništavanja slobode medija i mišljenja od strane (mađarske) vlade", stoji u izveštaju.
Poljska je prošle godine praktično ukinula ograničenja po pitanju pravnih mogućnost nadzora: "Prava žrtava su minimalizovana, a pravna sredstva su u praksi postala beznačajna", tvrdi se u izveštaju. Vladajuća stranka ima punu kontrolu nadzora, a žrtve ne mogu nikome da se obrate za pomoć.
Apel Amnestija
"Amnesti internešenal" je u međuvremenu prikupio više od 100.000 potpisa za peticiju upućenu Ujedinjenim nacijama, a sa ciljem da se zabrani prodaja i distribucija špijunskog softvera.
- Hitno je potrebno bolje zaštititi ljudska prava po pitanju izvoza tehnologije za nadzor - ukazuje glavna direktorka Amnestija Agnes Kalamard.
- Upravo prolazimo kroz globalnu krizu zbog špijunskog softvera, u sklopu koje se ciljano napada privatna sfera novinara, aktivista i advokata kako bi se oni ućutkali ili zastrašili." Članice UN moraju da prestanu s tom praksom, odnosno sa korišćenjem takvog softvera kao sredstva pritiska, tj. sa tolerisanjem takve prakse - dodaje Kalamard.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pojeftinjenja novih automobila u Srbiji neće biti iako u Nemačkoj ovih dana cene padaju i za 30 odsto!? I ne samo da neće biti pojeftinjenja, već se najavljuju nova poskupljenja
Francuski sud proglasio je Marin Le Pen krivom u slučaju pronevere, što će imati ozbiljan uticaj na političku budućnost liderke desnice, ali i njene stranke Nacionalno okupljanje.
U sudanskom građanskom ratu, koji traje više od dve godine, dogodio se dramatičan preokret – regularne oružane snage Sudana povratile su kontrolu nad glavnim gradom Kartumom, potisnuvši pobunjeničke Snage za brzu podršku (RSF). Ključnu ulogu u ovoj promeni, kako ocenjuju analitičari, odigrala je podrška Rusije i predsednika Vladimira Putina.
Student Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Boris Stanišić gostujući u jučerašnjoj emisiji "Utisak nedelje" je apostrofirao da iza mejla koji su podneli studenti Pravnog fakulteta zvani "Tiha većina", zapravo stoji državna sekretarka Sandra Dokić.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić reagovala je na izjavu niške dekanke Natalije Jovanović da predsednika Srbije Aleksandra Vučića "ni rođena majka ne voli".
U danu kada se ispred redakcije Informera odvijala dramatična talačka kriza i blokada, naš medijski tim pokazao je nepokolebljivu profesionalnost i hrabrost, obezbeđujući ekskluzivne informacije u realnom vremenu.
Tokom blokade i pokušaja izazivanja talačke krize, medijska kuća Informer TV je pokazala da je jača nego ikad. Iako je predmet pokušaja zabrane i blokade, Informer TV je nastavila sa normalnim radom, čime je dokazala svoju otpornost i moć uticaja na javnost.
Japanska kompanija JFE "Šodži" otvoriće fabriku za proizvodnju metalnih delova za elektromotore 8. aprila u Inđiji, u kojoj će posao dobiti najpre 50 radnika, a u drugoj fazi još 200.
Rak pankreasa jedan je od najsmrtonosnijih vrsta kancera, jer se uglavnom kasno oktriva, zato što bolest najčešće ne daje nikakve simptome sve dok ne uznapreduje, nekad čak do terminalne faze.
U nastavku borbe protiv korupcije i finansijskog kriminala, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu, uhapsili su A. Ć. (42) i N. N. (29), zbog sumnje da su izvršili krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u ovom gradu, uhapsili su D. B. (20) iz okoline Beograda, jer su u stanu koji koristi pronašli drogu, oružje i municiju.
U Novom Sadu na Petrovaradinu sinoć se dogodio incident. Muškarac N. R. nožem je naneo tešku telesnu povredu meštaninu (57), koji je pokušao da razdvoji svog od pasa osumnjičenog.
Trener RK Partizan Đorđe Ćirković žali što crno-beli nisu odigrali revanš meč sa AEK-om u četvrtfinalu Evrokupa. Utakmica je otkazana zbog nereda koji su izazvali domaći navijači, a trener crno-beli za Informer kaže da sve što se desilo na Banjici nema dodirnih tačaka sa njegovim sektorom.
Golman Partizana i reprezentacije Srbije Aleksandar Jovanović oglasio se nakon što se našao u klinču sa policijom uoči neodigrane rukometne utakmice između Partizana i AEK-a, te tom prilikom demantovao navode policije.
Zlatan Ibrahimović (43) nedavno je bio bolestan, danima zbog virusa nije mogao da ustane iz kreveta, a on se u svom stilu našalio i rekao da mu je telo bilo u šoku jer se ošišao.
Nekadašnji italijanski fudbaler i ugledni fudbalski direktor Valter Sabatini (69), koji je tokom karijere radio u brojnim klubovima širom Italije, u intervjuu za prestižnu "Gazetu delo Sport" otkrio je intrigantne detalje o igračima sa kojima je sarađivao. Poseban akcenat stavio je na period u Romi, gde je, između ostalog, govorio i o sadašnjem fudbaleru Crvene zvezde, Nemanji Radonjiću.
Supermodel Vitoria Sereti (26) prvi put je javno progovorila o svojoj vezi s holivudskom superzvezdom Leonardom Dikaprijem (50) u ekskluzivnom intervjuu za francuski Vog.
Kultni horor film iz 1997. godine "Znam šta ste radili prošlog leta" dobio je svoj nastavak! Skoro 28 godina kasnije, nastavak ovog ostvarenja koji nosi isti naziv kao i prvenac premijerno će biti prikazan 18. jula ove godine.
Muzej žrtava genocida i Radio-televizija Srbije zajedničkim snagama organizuju izložbu "Jasenovac - trajna opomena", čiji su autori istoričari Nikola Miloševski i Aleksandra Mišić.
Jedan od najlepših pevača na svetskoj sceni, Enrike Iglesijas, osim glasom i harizmom, pažnju privlači i iskrenošću. Njegova izjava o veličini polnog organa i dalje je jedna od najšokantnijih u muzičkom svetu.
Arena Sofija, najveća dvorana u Bugarskoj, bila je mala da primi sve one koji su želeli da uživo na sceni vide Draganu Mirković, a muzička zvezda im se odužila priredivši im muzički spektakl za pamćenje.
Pevačica Viki Miljković danas je održala govor na komemoraciji svom bratu Vladici Miljkoviću koji je preminuo u 47. godini, a mnogima su njene reči naterale suze na oči.
Pevačica Tanja Savić zakazala je koncert za 17. maj u sportskoj hali u svom rodnom gradu, a već ovih dana počeće pripreme kako bi priredila događaj za pamćenje.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar