KO JE AUTOR "PREVENTIVNOG RATA?! PA, SAD I NJIHOVI SAVEZNICI, Rusija je samo primenila ovu doktrinu... I ŠTA ĆEMO SAD?!
Podeli vest
Ruska intervencija u Ukrajini tipična je preventivna samoodbrana. A ko je autor savremenog vida ove doktrine? Pa, SAD i njihovi saveznici
Slatki su mi retorički trikovi naših NATO propagandista. Pogotovo oni koji počivaju na čisto pravnom formalizmu: "Rusija je napala Ukrajinu, a ne obrnuto. Znači, Rusija je agresor. Zato moramo da joj uvedemo sankcije."
Načelnik združenih generalštaba vojske SAD Mark Mili odbacio je mogućnost za bilo kakvu skoru, direktnu vojnu pobedu Ukrajine, upozoravajući da Rusija i dalje ima značajnu borbenu moć uprkos vojnim neuspesima
17.11.2022
07:00
To bi bilo isto kao da pitamo ko je koga napao 3. septembra 1939. Jer, nije nacistička Nemačka objavila rat Engleskoj i Francuskoj, već obratno. Dakle, po logici naših kompardora, Nemačka je žrtva, moramo da budemo na strani Hitlera.
Događaji se moraju staviti u kontekst. Ruska intervencija u Ukrajini tipična je preventivna samoodbrana (preventive self-defense, anticipatory self-defense). A ko je autor savremenog vida ove doktrine? Pa, SAD i njihovi saveznici.
Normu o "anticipatornoj" ili "preemptivnoj" samoodbrani legitimisao je Buš mlađi, tokom 2002. godine (tzv. Bušova doktrina). "Ne možemo da branimo Ameriku i naše prijatelje Šsamo čekajući iĆ nadajući se najboljem", objavio je Buš u Vest Pointu. "Ako čekamo da se pretnje u potpunosti ostvare, čekaćemo predugo. (…) Moramo da vodimo bitku protiv neprijatelja, poremetimo njegove planove i suočimo se s najgorim pretnjama pre nego što se pojave. (…) Moramo biti spremni za preventivnu akciju kad god je to neophodno za odbranu naše slobode i za odbranu naših života".
Na raskrsnici radikalizma i tehnologije
Posle toga je u bezbednosnom izveštaju Kongresu Buš ponovio da najveća opasnost za SAD "leži na raskrsnici radikalizma i tehnologije", zbog čega će "radi zdravog razuma i samoodbrane, Amerika delovati protiv takvih pretnji u nastajanju pre nego što se one u potpunosti formiraju". Jednostavno, "ne možemo dozvoliti da naši neprijatelji udare prvi" (isto).
Istina, kaže Buš dalje, "međunarodni pravnici često su uslovljavali legitimnost predohrane (pre-emption) postojanjem neposredne pretnje - najčešće vidljivom mobilizacijom armije, mornarice i vazduhoplovnih snaga spremnih za napad". Međutim, veli on, "moramo da prilagodimo koncept neposredne pretnje sposobnostima i ciljevima današnjih protivnika. (…) Što je pretnja veća, to je veći rizik od nereagovanja - i to je ubedljiviji slučaj za preduzimanje anticipativnih akcija da bismo se odbranili, čak i ako ostaje neizvesnost u pogledu vremena i mesta neprijateljskih napada. Kako bi sprečile ili onemogućile takva neprijateljska dela naših protivnika, SAD će, ako je potrebno, delovati preventivno (pre-emptively)" (isto).
U Strategiji nacionalne bezbednosti iz 2006. Bušova doktrina predohrane (doctrine of pre-emption) izrasla je u ključni element: "Mi biramo da se nosimo s izazovima sada, umesto da ih ostavimo budućim generacijama. Borimo se protiv neprijatelja u inostranstvu umesto da čekamo da stignu u našu zemlju. (…) Ne isključujemo upotrebu sile pre nego što dođe do napada, čak i ako postoji neizvesnost u pogledu vremena i mesta neprijateljskog udara. Kada su posledice napada oružjem masovnog uništenja potencijalno tako razorne, ne možemo sebi dozvoliti da stojimo skrštenih ruku, dok se ozbiljne opasnosti ostvaruju. Ovo je princip i logika prevencije" (isto).
"Pravo na samoodbranu"
Bušovu doktrinu su u svemu podržali Britanci i Australijanci. Bler je rekao da "treba da naučimo da (...) kada se pojavljuje pretnja ili opasnost, moramo da je suzbijemo pre nego što se materijalizuje, a ne posle tog.
Australijski premijer Džon Hauard je kazao: „Ako verujete da će neko krenuti u napad na vašu zemlju, a vi ste imali mogućnosti da to zaustavite i nije bilo druge nego da iskoristite te mogućnosti, onda naravno da biste to morali da uradite".
Geri Simpson, profesor međunarodnog javnog prava na LSE, objašnjava da su velike sile dobile posebna prava osnivačkom Poveljom UN - recimo, pravo veta u Savetu bezbednosti. "Isto kao što na osnovu Povelje imaju specijalne prerogative, pet stalnih članova SB stiču takve prerogative i izvan okvira Povelje", a pre svega "pravo na (anticipativnu - S. A.) samoodbranu".
Simpson je i pre Ukrajinskog rata tvrdio da smo svedoci tranzicije "od hegemonije zasnovane na Povelji prema regionalnoj hegemoniji" (236), čime se obnavlja stara ideja o "alternativnim režimima (...) nekoliko relativno autonomnih mehanizama bezbednosti" (344).
Naizgled, to liči na poredak pre 1989, kad je SSSR vojno intervenisao u svom regionu (istočna Evropa i srednja Azija - Brežnjevljeva doktrina), a SAD u svom (Severna i Južna Amerika - Monroova doktrina). Ali, razlika je u tome što intervencije u ovom novom međunarodnom poretku moraju biti motivisane stvarnom bezbednosnom ugroženošću - ne ideološkim ili ekonomskim razlozima.
Ključna tačka Budimpeštanskog dogovora
Da li je Rusija bila stvarno bezbednosno ugrožena, pa je morala preventivno da deluje? Četiri je razloga za to.
Prvo, Ukrajina je već duže vreme najavljivala da će da se nuklearno naoruža. Recimo, Andrej Melnik, ukrajinski ambasador u Nemačkoj, upozorio je 15. aprila 2021. da bi Kijev mogao nabaviti nuklearno oružje ako ih NATO ne primi u članstvo: "Ili ćemo biti deo alijanse kao što je NATO i takođe davati svoj doprinos jačanju Evrope, ili nam preostaje samo jedna opcija - da se ponovo (nuklearno) naoružamo".
Pet dana pre intervencije Rusije, ukrajinski predsednik Zelenski zvanično je objavio da ako Ukrajinu ne prime u NATO, ona će smatrati ništavnim Budimpeštanski dogovor i krenuće u obnovu nuklearnog naoružanja: "Pokrećem konsultacije u okviru Budimpeštanskog memoranduma", rekao je Zelenski.
"Ministar inostranih poslova dobio je zadatak da ih sazove (države garante). Ako se oni ne odazovu ili rezultati konsultacije ne budu jamčili bezbednost za našu zemlju, Ukrajina će imati puno pravo da veruje da Budimpeštanski memorandum ne funkcioniše i da su sve paketne odluke iz 1994. pod znakom pitanja". A ključna tačka Budimpeštanskog dogovora upravo je zabrana nuklearnog naoružavanja Ukrajine.
Srpski pravnici su odmah uočili ovaj momenat realne opasnosti po Rusiju, nazvavši je "više nego evidentnom". Naime, zbog "naoružavanja neprijateljski nastrojene ukrajinske vojske oružjem kojim se može ugroziti i sama Ruska Federacija", ocenili su oni, "na ovakve situacije su primenjive koncepcije preventivnog i preemptivnog rata".
Drugo, Ukrajina je sistematski kršila mirovne sporazume "Minsk 1" (2014; zvanični sadržaj ovde i "Minsk 2", čija je jedna od potpisnica bila i Rusija. Stoga je u vojnim napadima na rusko stanovništvo DNR i LNR stradalo više hiljada civila, te je predsednik Rusije 2021. godine ocenio da dejstvovanje ukrajinske vojske po ruskim civilima u Donbasu ima odlike genocida. A znamo da je sprečavanje (navodnog) genocida nad kosmetskim Albancima bio za NATO legitimni razlog napada na SRJ 1999. godine.
Docnije je Petar Porošenko, predsednik Ukrajine u vreme "Minska 1" i "Minska 2", rekao da Ukrajina uopšte nije ni nameravala da se pridržava ovih sporazuma, te da je želela samo da kupi vreme kako bi se bolje naoružala.
Treće, Ukrajina je, početkom 2022. godine, grupisala vojsku na granicama DNR i LNR, spremajući opšti vojni napad na ove republike s ruskim stanovništvom i ovde, a s krajnjim ciljem njegovog proterivanja u Rusiju. Takav razvoj događaja neposredno je ugrožavao rusku bezbednost.
I četvrto, zvanična Ukrajina razvila je malignu antirusku ideologiju, pretvorivši se u svojevrsnu Antirusiju. Fanatičnost te ideologije videla se sasvim lepo odmah po izbijanju rata, recimo, u izjavi voditelja "Kanala 24", koji je pozvao da se ubijaju ruska deca, ili u izjavi ukrajinskog ambasadora u Kazahstanu, koji je za Ruse rekao: "Pokušavamo da ih ubijemo što je više moguće. Što više Rusa ubijamo sada, manje će morati da ubijaju naša deca".
Crvena linija
U kombinaciji s nuklearnim naoružanjem, odnosno s traženim ulaskom u NATO, takva ideologija mržnje značila je egzistencijalnu opasnost za Rusiju. Upravo je to naglasio ruski predsednik prilikom saopštenja odluke o specijalnoj vojnoj operaciji:
"Problem je u tome što na susednim teritorijama - našim istorijskim teritorijama - nastaje nama neprijateljska 'anti-Rusija' (anti-Rossi˙), koja je stavljena pod potpunu spoljnu kontrolu i ubrzano se popunjava oružanim snagama NATO zemalja i napumpava najsavremenijim oružjem. (...) Sukob Rusije s tim snagama je neizbežan. (...) Sada pretenduju još i na to da dobiju nuklearno oružje. (...) Za našu zemlju to je pitanje života i smrti. (...) Upravo je to ona crvena linija o kojoj smo više puta govorili. Oni su je prešli".
Dakle, Amerikanci su legitimizovali preventivni rat usled suštinski ugrožene bezbednosti, a Rusi su tu (novu) normu međunarodnog prava samo primenili na svoj slučaj. Naravno, Vašington je mislio da se ta norma odnosi samo na njega. Ali, kad jednom napraviš presedan, kao i u slučaju Kosova, ne možeš sprečiti druge međunarodne aktere da se na njega pozovu.
Umišljena veličina i arogancija došle su na naplatu. Kad je propovedao preventivni rat SAD je mislio "quod licet Iovi, non licet bovi" - pri čemu je sebe video kao Jupitera, a ostale zemlje kao volove. Tako je rasklimatao i razvalio međunarodni poredak (iz 1945).
Napao je Srbiju (1999), Irak (1998; 2003) i Avganistan (2001) bez odobrenja Saveta bezbednosti, a u slučaju Srbije čak i uz direktnu osudu Rusije i Kine u SB.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Fikus
pre 1 godinu
BRAVO za tekst - potrebno je svakoga dana objavljivati ovakve tekstove i otvoriti oči ljudima da stvari nisu onakve kakvim ih zapadne propagande predstavljaju.
Amerikanci upozoravaju Generalštab Oružanih snaga Ukrajine da će 2025. biti u znaku bitke za Harkov! Tim povodom nedavno se je Kijevu održan sastanak najbližih ljudi predsednika Volodimira Zelenskogu i ukrajinskih generala.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski tajno je zatražio od SAD rakete Tomahavk, čiji domet daleko premašuje bilo koje oružje zapadne proizvodnje koje je ranije isporučeno Kijevu!
Načelnik združenih generalštaba vojske SAD Mark Mili odbacio je mogućnost za bilo kakvu skoru, direktnu vojnu pobedu Ukrajine, upozoravajući da Rusija i dalje ima značajnu borbenu moć uprkos vojnim neuspesima
Ukrajinski vojnik Vladimir Nikoljnikov, u video izjavi koju je objavilo Ministarstvo odbrane Rusije, opisao je kako on i drugi vojnici nisu želeli da se bore u Kurskoj oblasti pod komandom oficira koji je ranije izgubio veliki broj ljudi, ali je komanda insistirala.
Desna ruka lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, Marinika Tepić pokazala je svoje licemerje i bestidni bezobrazluk po ko zna koji put u svojoj političkoj karijeri i životu, želeći da sebe i svog šefa Đilasa prikaže kao žrtve, dok se u medijima pod njihovom kontrolom svakodnevno napada državni vrh!
Dojučerasnji predsednik Nadzornog odbora i sekretar svih resornih odbora stranke Mikija Aleksića, Aleksandar Todorović, na mreži "X" optužio je Aleksića da ga je izbacio iz stranke, obaveštavajući ga o tome u “polupismenom mejlu, kukavički”.
Desna ruka lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, Marinika Tepić pokazala je svoje licemerje i bestidni bezobrazluk po ko zna koji put u svojoj političkoj karijeri i životu, želeći da sebe i svog šefa Đilasa prikaže kao žrtve, dok se u medijima pod njihovom kontrolom svakodnevno napada državni vrh!
Jedan od najistaknutijih srpskih preduzetnika Bogoljub Karić u emisiji "Poverljivo sa Latinovićem" na Informer TV kaže da svoju porodicu nikada nije hteo da uvlači u nečasne poslove sa drogom i oružjem i da je radio samo legalne poslove.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević tokom večerašnjeg kolegijuma saopštio je da je u Beograd pristigao strani državljanin koji se predstavlja kao novinar i koji je navodno specijalista za obojene revolucije.
Sećate se prošle godine posle tragedija u "Ribnikaru", Malom Orašju i Duboni kako je opozicija lešinarila na tim tragedijama, kako su za ta ubistva optuživali vlast, kako je 'sistem zakazao', a onda su mesecima organizovali nasilne proteste, tražili ostavke, i na kraju nove izbore...e, danas isti ti lešinari priznaju da vlast za tragedije uopšte nije ni bila kriva!
Uvođenje i pojačao delovanje tehnologije u vidu dronova i tenkova na daljinsko upravljanje na ukrajinskom ratištu, govorili su gosti "Rata uživo", Vladimir Prebiračevič iz Srpsko ruskog centra "Majak" i direktorka PEP akademije za avijaciju Danka Nešović.
Strukturne promene u CIA od strane Donalda Trampa i potencijalne bezbednosne rizike koje to nosi sa sobom, analizirali su gosti "Otvorenog studijia", stručnjak za bezbednost Nikola Antić i bivši pripadnik Državne bezbednosti Dragan Radenović.
Gosti "Info dana" bili su novinarka Informera Branka Lazić, reporterka Dragana Ćendić i narodni poslanik Nebojša Bakarec. One su govorile na temu napada na našu redakciju.
Stravičnu vest da je dvogodišnji M. M. iz Vršca stradao u saobraćajnoj nesreći zajedno sa svojim ocem Nikolom Milojevićem (35), majka mališana je dočekala na kolenima.
Viši sud u Zaječaru narednih dana trebalo bi da potvrdi, odbije ili vrati na dopunu optužnicu Višeg javnog tužilaštva u Zaječaru, koja je podignuta protiv osumnjičenih za ubistvo Danke Ilić (2).
Predrag Ilić (40) iz Vlasotinca osuđen je u Višem sudu u Leskovcu na 20 godina zatvora jer je 15. novembra prošle godine u porodičnoj kući ubio svog oca Slavoljuba Ilića (58). On je prvo brutalno pretukao oštećenog, a zatim ga udavio golim rukama.
U ponedeljak, 18. novembra, zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće 116,9974 dinara, što je neznatna promena u odnosu na zvanični srednji kurs koji je važio u petak, saopštili su iz Narodne banke Srbije.
Utakmica 5. kola C divizije Lige nacija između selekcija Rumunije i reprezentacije takozvane države Kosovo večeras je prekinuta u Bukureštu u 97. minutu pri rezultatu 0:0!
Utakmica između Srbije i Švajcarske u Ligi nacija od prvog minuta bila je puna tenzija, a situacija se zakuvala na terenu u 51. minutu, kada je umalo i došlo do tuče na terenu u Cirihu.
Fudbalska reprezentacija Srbije u ponedeljak igra veoma bitan meč protiv Danske u šestom kolu A divizije Lige nacija! Pobeda "orlove" vodi u nastavak takmičenja, ali i prvi šešir pred žreb za mundijalske kvalifikacije.
Svet meksičkih telenovela potresla je vest o smrti cenjenog glumca i reditelja Artura Garsije Tenorija, koji je preminuo samo mesec dana pre kraja godine.
U srcu Beograda, na mestu gde se susreću umetnost, tradicija i inovacija, Palata umetnosti Madlena s ponosom poklanja gradu petodnevni kulturni mozaik – slavlje koje će od 19. do 23. novembra odisati elegancijom, strašću i raznolikošću umetničkog izraza.
Pošto je pao prijemni na FDU, bavio se molerisanjem, a tada su mu mnogi savetovali da prestane sa glumom. Dragan Zarić napustio nas je prerano, u 58. godini života, posle teške bolesti, a danas svi prepoznaju njegovu decu.
Merilin Monro je uživala u lakim obrocima sa visokim sadržajem proteina koji su joj davali energiju, pa je tako svakog jutra doručkovala toplo mleko sa sirovim jajima.
Firenca, jedan od najlepših italijanskih gradova, koji godišnje privuče milione turista, odlučio je da preduzme drastične mere u borbi protiv prekomernog turizma.
Brankica Janićijević, majka Sofije Janićijević, rekla je da ne zna ko je izvesni Meda, a njena ćerka je sinoć u programu izjavila da je član familije i to upravo sa njene strane!
Pevačica Ivana Selakov bila je sinoć, 15. novembra, gošća koncerta Mirze Selimovića u Beogradu, a tom prilikom otkrila je da priprema svoj veliki nastup u srpskoj prestonici, ali i osudila kolege koji pevaju na plejbek.
Dea Đurđević i Mladen Mijatović stavili su tačku na romansu nakon više od šest godina zabavljanja, a jedan od najupečatljivijih trenutaka njihove veze bio je rođendanski poklon koji je voditeljka dobila od svog izabranika - zvezdu u svemiru.
Mirza Selimović održao je večeras, 15. novembra, prvi od dva rasprodata koncerta u Beogradu. Pevač je nastup započeo jednim od najvećih hitova, a u publici ga je podržalo mnogo javnih ličnosti.
Ceca Ražnatović održala je večeras, 15. novembra, koncert u Dubaiju. Pevačica je nastupila u jednom luksuznom hotelu, a Informer vam donosi ekskluzivne kadrove iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.