• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Mediji/Webtribune

23.11.2022

17:30

RUSKE I KINESKE TAJNE OPERACIJE SA ZLATOM! AMERI NISU NA VREME UKAPIRALI ŠTA PEKING I MOSKVA RADE - mogu li sada sprečiti najgore?!

Reuters/Fotoilustracija

Vesti

RUSKE I KINESKE TAJNE OPERACIJE SA ZLATOM! AMERI NISU NA VREME UKAPIRALI ŠTA PEKING I MOSKVA RADE - mogu li sada sprečiti najgore?!

Podeli vest

U trećem kvartalu ove godine, otkup zlata od strane centralnih banaka širom sveta dostigao je istorijski visok nivo- otkupile su 400 tona plemenitog metala. Prošle godine, u istom periodu, tražnja za zlatom je bila 300% manja.

Prema mišljenju američkih stručnjaka, prikazane brojke ne uzimaju u obzir tajne operacije sa plemenitim metalima, koje su izvele Ruska Federacija i Kina. Ovo prenosi „SchiffGold".

Ukupno u 2022. centralne banke su kupile 673 tone zlata. Ovo je najveća kupovina od 1967. godine, kažu analitičari američkih medija.

Turska je ove godine stekla najviše zlata. Zemlja se suočila sa valutnom krizom kada je lokalna lira depresirala za 52%. U tom kontekstu, turska centralna banka je svojim rezervama dodala 95 tona zlata. Nakon Turske sledi Uzbekistan, koji je povećao svoje zlatne rezerve za 26 tona. Rezervna banka Indije dodala je još 17 tona zlata. Ipak, najzanimljiviji procesi su se odvijali u Rusiji i Kini.

Moskva i Peking su u trećem kvartalu 2022. godine, obavili niz velikih transakcija sa plemenitim metalom, koje nisu bile uključene u izveštaje Svetskog saveta za zlato. Stručnjaci veruju da su tajno kupovali zlatne poluge, značajno povećavajući svoje ionako prilično velike zlatne rezerve.

- Tajni kupci su kupili značajnu količinu zlata u trećem kvartalu. Postoje centralne banke, koje često ne prijavljuju svoje kupovine, kao što to čine Kina i Rusija - navode zapadni analitičari.

Postoji mišljenje da su zlatne rezerve Rusije i Kine, mnogo veće od onoga što se ogleda u raznim međunarodnim izveštajima. Zemlje u periodu geopolitičke napetosti pokušavaju da se zaštite od mogućih nevolja i smanje finansijske rizike.

Konkretno, mnogi analitičari su uvereni, da Peking raspolaže tonama nezabeleženog zlata koje se čuva u posebnom objektu. Slični zaključci važe i za Rusiju.

Zašto centralne banke ovih zemalja gomilaju zlato? Sjedinjene Države smatraju da za to postoji jedno logično objašnjenje.

- Zlatne poluge imaju važnu prednost- za razliku od obveznica, ne vezuju vas za nepouzdanu drugu stranu. U svetu u kome ne možete nikome da verujete, ima smisla zaštititi se zlatom - kažu finansijski stručnjaci.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set