NOVI IZUM ZAPADA: JEDNOSTAVNO KAŽU DA RUSKA NAFTA - NIJE RUSKA I REŠENA STVAR! Toliko o sankcijama Moskvi! Šta reći...
Podeli vest
Ima vic o veštom proizvođaču koji je postao hit na tržištu prodajući kobasice od mesa prepelice. Pravi delikates po ekstra ceni. Receptura je podrazumevala dodatak nešto svinjetine u smesu, radi lakšeg oblikovanja, masnoće i ukusa. Ispostavilo se na kraju kako je svinjetina dodavana u odnosu jedan prema jedan. Na jednu prepelicu jedna svinja.
Savet Evropske unije doneo je novu odluku o faktičkom proširivanju sankcija protiv Rusije i to uvođenjem gornje granice cena za ruske naftne derivate. Mazut i nafta mogu se plaćati najviše 45, a dizel gorivo i kerozin 100 dolara po barelu (granične vrednosti uvode se različito za proizvode koji su jeftiniji ili skuplji od cene sirove nafte).
Gasprom vidi velike izglede za ruski gas na azijskom tržištu, izjavio je danas predsednik Upravnog odbora ruske kompanije Aleksej Miler
19.02.2023
14:32
Istovremeno su, analizira Dušan Proroković iz Instituta za političke studije, napravljeni i privremeni izuzeci za članice EU koje ne mogu brzo pronaći alternativu isporukama iz Rusije, ali i isključenje dve vrste naftnih derivata sa ove liste.
Dva slučaja kako ruska nafta - nije ruska
Prvi slučaj: „Ako se ruski naftni proizvod prerađuje u trećoj zemlji mešanjem sa proizvodom porekla iz druge zemlje, što rezultira drugačijim proizvodom, onda se ruski naftni proizvod više ne smatra proizvodom ruskog porekla i gornja cena se ne primenjuje".
Drugi slučaj: „Ako su ovi proizvodi (proizvedeni od ruske nafte) suštinski izmenjeni u trećoj zemlji, oni se više ne smatraju proizvodima ruskog porekla i ograničenje cena se ne primenjuje".
Ruska nafta, dakle, može na tržište EU, ali ako je prerađena u trećoj zemlji. Derivat koji se tako dobija neće nositi oznaku Made in Russia, ali će njegovo poreklo svakako biti sa nekog od ruskih naftnih nalazišta.
Istina, u toj trećoj zemlji ruska sirovina mora se mešati sa proizvodom porekla iz druge zemlje, ali tu odnos može biti kao i vicu o pravljenju kobasica: na jednu prepelicu - jedna svinja.
Po tanker ruske i neke druge nafte i sve „u redu"
Karikaturalno prikazano: na jedan tanker ruske sirovine dodati jedan kanister proizvoda porekla iz druge zemlje, od toga proizvesti derivat i slobodno ga prodavati i na evropskom tržištu.
U tom kontekstu sve su češće i aktuelnije priče o ulozi indijskih rafinerija. Indija se popela na treće mesto među najvećim svetskim izvoznicima naftnih derivata. Istovremeno, Indija se nalazi na 24. mestu na svetu na listi proizvođača nafte sa produkcijom od oko 600 hiljada barela dnevno.
To pokriva oko 12 posto potreba, jer se potrošnja kreće oko 5 miliona barela dnevno. Usled toga, Indija je osuđena na kontinualni i masovni uvoz sirove nafte, u tom pogledu je takođe na trećem mestu na svetu, sa tendencijom da u perspektivi izbije na drugo mesto (iza Kine).
Kako je Indija postala veliki uvoznik nafte
Odakle Indija sada uvozi naftu? I kako se istovremeno smestila među tri najveća uvoznika nafte i izvoznika naftnih derivata?
Neverovatan je podatak, u istoriji trgovine energentima nezabeležen, kako je uvoz jednog proizvoda za nepunih dvanaest meseci porastao 33 puta. Radi se o porastu uvoza ruske sirove nafte u Indiju. Trideset i tri puta! I to sa tendencijom daljeg (vrtoglavog !?) rasta. U decembru 2002. godine indijski kupci uvezli su 1,2 miliona barela dnevno, za razliku od decembra 2021. godine kada je to iznosilo oko 35 hiljada barela. U januaru naredne godine uvoz se popeo na čak 1,7 miliona na dan.
Rusija je do kraja 2022. godine obezbeđivala više od petine neophodnih resursa za indijsko tržište, a do sredine februara 2023. godine to je već premašilo i četvrtinu. Zato je utovar sirove nafte tipa Ural iz baltičkog Primorska i luke Ust - Luga početkom nove godine porastao za 50 posto, a od toga 70 posto tereta namenjeno je kupcima u Indiji (ostatak ide takođe ka azijskom tržištu, najveći deo - Kini, na kom je prodaja od januara 2022. godine porasla sa oko na 0,9 na blizu 1,2 miliona barela dnevno).
Najveći gubitnici u Americi
Ovakvom ekspresnom ubrzanju indijsko - ruskih energetskih odnosa doprinela je i mogućnost trgovine u domaćim valutama - rubljama i rupijima.
Povećavanje uvoza ruske nafte automatski je značilo i smanjivanje uvoza sa drugih destinacija.
Najveći gubitnici su američki proizvođači koji sada prodaju oko 150 hiljada barela dnevno manje, nego pre eskalacije Ukrajinske krize. Generalno, nisu ni oni gubitnici pošto će tu naftu prodati naposletku članicama EU. Zamenili su krajnja odredišta sa Rusima. Smanjio se izvoz i iz bliskoistočnih zemalja, ali ni približno to nije kao u slučaju Amerikanaca.
Indijske rafinerije trenutno izvoze preko 300 hiljada barela različitih derivata dnevno (od mazuta do kerozina).
Najveći kupci derivata iz Indije su Južna Koreja, Singapur, SAD, Australija i Holandija. Među značajnijim kupcima su i Francuska, Belgija i Italija. Za neke derivate poput gasnog ulja (VGO), koje sada Indijci proizvode od ruskih resursa pa ga prodaju u SAD, već se ranije znalo.
Međutim, kada je reč od nekim drugim vrstama proizvoda, kao da tek sada počinju ozbiljnije diskusije. Rast uvoza ruske nafte u Indiju korespondira sa rastom izvoza indijskih naftnih derivata ka zemljama koje vode najgoru moguću antirusku kampanju.
Mogu li se izolovati molekuli ruske nafte
Kako je jedan posmatrač primetio, nije moguće „izolovati molekule ruske nafte" pa ih upoređivati sa „strukturom derivata" te tako saznati da li se indijski izvoz produkuje od ruskih sirovina!?
No, zaključak se već nameće sam po sebi. I taj zaključak je kristalno jasan i kupcima u Južnoj Koreji, Singapuru, SAD, Australiji, ali i Holandiji, Francuskoj, Belgiji, Italiji.
Ruska sirova nafta je na tržištu, proizvođači iz Rusije, prognoze su za 2023. godinu - opet će biti u svetskom vrhu, tako će se osiguravati i devizni priliv u budžet, a prognoze su i da će cene rasti. Malo zbog odluke OPEK plus, malo zbog najava novih EU - sankcija, bilo je prethodnih meseci i prekomerne kupovine i punjenja skladišta, pa je u jednom trenutku cena počela da stagnira i potom kalira.
Ako su puna skladišta, manja je tražnja. Kako se budu praznila skladišta, tako će i rasti tražnja, a sa njom i cena.
Šta čeka EU, zbog toga, vrlo je teško zaključiti. Ograničenjem cena ruskih proizvoda, što je nonsens po više osnova, sasvim je moguće da će EU načiniti još jedan u nizu pogrešnih koraka. Dok Azija bude kupovala jeftiniju rusku naftu (samim tim što je moguća trgovina u domaćim valutama ta nafta je suštinski povoljnija za zemlje koje imaju domaću proizvodnju), Evropa će kupovati skuplju američku (jer, cenu američke nafte određivanje tržište, ponuda i tražnja, ona neće biti ograničena administrativnim odlukama) ili će kupovati prerađenu rusku naftu iz Indije. Rusku naftu iz Indije!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Zapadne sile neće pristati na ukidanje sankcija protiv Rusije, jer imaju za cilj da sabotiraju razvoj te zemlje po uzoru na ono što čine Kini, izjavio je za RIA Novosti bivši izvršni direktor iz Rusije u Međunarodnom monetarnom fondu Aleksej Možin.
Rusija je u pregovorima sa drugim zemljama članicama BRIKS-a o uspostavljanju berze plemenitih metala kako bi se obezbedile fer cene i rast trgovine, izjavio je danas ruski ministar finansija Anton Silujanov.
Ruska vojska ubrzala je proboj u zoni Specijalne vojne operacije i bukvalno je samlela najbolje delove ukrajinskih jedinica u zoni grupe "Sever", rekao je ruski ministar odbrane Andrej Belousov.
Balistička raketa srednjeg dometa testirana je 21. novembra i dobila naziv "Orešnik" (orah), izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u obraćanju naciji.
U Tužilaštvo u Novom Sadu dovezeni su radi saslušanja neki od uhapšenih za tragediju koja se dogodila 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je živote izgubilo 15 ljudi.
Više tužilaštvo u Novom Sadu naložilo je juče hapšenje 13 osoba zbog tragedije na Glavnoj železničkoj stanici 1. novembra u tom gradu, a među uhapšenima su i dojučerašnji ministar građevinarstva i infrastrukture Goran Vesić, vršilac dužnosti direktora "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković, i Anita Dimoski, v. d. pomoćnika ministra za železnički i intermodalni transport!
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da će o daljim postupanjima sa uhapšenima povodom nesreće koja se desila u Novom Sadu, odlučivati tužilaštvo i nadležan sud ističući da je policija uradila sve po nalogu tužilaštva i obezbedila dovođenje traženih ljudi.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Ibro Ibrahimović, član predsedništva SPS i Marko Lakić, novinar Politike, u Info jutru govorili su o tome, kada su u pitanju jučerašnja hapšenja, da li Tužilaštvo reaguje prema zakonu ili političkim pritiscima.
Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.
Bliži se "Crni petak" dan kada počinju vikend akcije, a mnogi trgovci koriste upravo ovakvu situaciju kako bi prevarili potrošače. Ovakvim prevarama najviše se bave internet prodavnice koje su tokom 2024. godine pokrenuli više od 38 miliona "fišing" napada.
Sezona slava je uveliko počela, a običaji nalažu da se u goste ne ide praznih ruku. Kad krenete u kupovinu poklona za domaćine kod kojih idete na slavu, ne zaboravite da postoje stvari za koje se veruje da ne bi trebalo da ih poklanjate.
Naši najstariji sugrađani ponovo su se našli na meti prevaranata, a ovog puta u pitanju je prevara tokom kućne prezentacije u kojoj im prodaju besmislene proizvode za paprene iznose novca.
Jedna devojka imala je želju da se uda i obezbedi, pa je osmislila način na koji je došla do muža koji dobro zarađuje. Njen primer potrage postao je pravi hit na društvenim mrežama.
Duško Šarić (46), mlađi brat Darka Šarića (54) otkrio je pred današnje suđenje u Specijalnom sudu da je imao tešku operaciju srca, koja je trajala pet sati.
Kako Informer nezvanično saznaje od izvora bliskog istrazi, Alija Balijagić je u policiji pričao gde je sve bio, ali sve je to nepovezano pričao, pa se sada sastavljaju kockice i prati trag. On se trenutno nalazi u istražnom pritvoru u zatvoru u Užicu i očekuje se da sa policijskim nalazima i dokazima bude saslušan pred Višim tužilaštvom u Užicu.
Zbog jučerašnje teške saobraćajne nesreće u Šapcu u kojoj su poginuli sin i otac, privedena i zadržana dva osumnjičena lica koja su učestvovala u udesu.
Predsednik košarkaškog kluba Partizan Ostoja Mijailović oglasio se posle pobede u derbiju protiv Crvene zvezde i poručio da je od početka verovao u trijumf svog tima.
Paf Dedi optužen je od strane glumca, koji tvrdi da je tokom audicije za reperov muzički video bio žrtva brutalnih silovanja, koja su uključivala i orgije sa telohraniteljem.
Vuk Kostić, rođen na današnji dan 1979. godine, a to je povod da se prisetimo i njegovog oca, Mihajla Kostića Pljake, čiji su teški životni putevi ostavili dubok trag na Vukov lični i profesionalni razvoj.
Već smo navikli da pop zvezda Lejdi Gaga dobija filmske uloge, ali sve nas je posebno šokirala kada se pre 9 godina pojavila u seriji "Američka horor priča" i to u scenama koje su prepune seksa, golotinje i krvi.
Pam Bondi je Trampov nov izbor za tužiteljku na Floridi. Ljudi koji prate njenu karijeru primetili su neke promene kod nje, uključujući značajan gubitak kilograma.
Milano je svetski poznat po luksuznim prodavnicama i vrhunskim restoranima, ali i po bogatom kulturnom nasleđu. To ga čini idealnom destinacijom za doček Nove godine.
Rada Manojlović otkrila je nepoznate detalje vezane za njen odnos sa Jelenom Karleušom. Pevačica je, tom prilikom, stavila tačku na dugogodišnja nagađanja da je sa Jelenom u svađi, a pomenula je i Sašu Popovića, na čiji se nagovor izvinila muzičkoj zvezdi.
Voditeljka Dea Đurđević raskinula je dugogodišnju vezu sa kolegom Mladenom Mijatovićem, a vest o prekidu veze poznatog para iznenadila je i njihove komšije.
Reči Nemanje Nikolića da ne želi da bude gost na koncertu Tanje Savić u Areni izazvale su buru u javnosti, a pevač je konačno objasnio zbog čega je doneo tu odluku.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.