• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/sputnjik

20.03.2023

08:20

SIJEVA PORUKA PRED DOLAZAK U MOSKVU! Predlog Pekinga za Ukrajinu nije samo u interesu kine, mnogo krupnija pitanja stoje iza svega!

AP/Photo

Vesti

SIJEVA PORUKA PRED DOLAZAK U MOSKVU! Predlog Pekinga za Ukrajinu nije samo u interesu kine, mnogo krupnija pitanja stoje iza svega!

Podeli vest

Predsednik Kine Si Đinping napisao je članak za „RIA Novosti“ i „Rosijsku gazetu“ o odnosima sa Rusijom i otkrio ciljeve posete Moskvi, kako vidi „ukrajinsku krizu“ i multipolarnost.

 

Glavne teze iz članka predsednika Kine:

Poseta Ruskoj Federaciji

Moja poseta Rusiji ima za cilj jačanje prijateljstva, saradnje i mira. Spreman sam da zajedno sa predsednikom Vladimirom Putinom razgovaram o novim planovima i merama za otvaranje novih perspektiva kinesko-ruskih odnosa, sveobuhvatnog partnerstva i strateške saradnje“, napisao je Si.

Prema njegovom mišljenju, kontakti na visokom nivou „igraju važnu ulogu i imaju strateški značaj“. Predsednik Kine je naveo da sastanci sa Putinom daju ton održivom razvoju bilateralnih odnosa.

O odnosima sa Ruskom Federacijom

Zemlje se pridržavaju koncepcije „večnog prijateljstva i uzajamno korisne saradnje". Odnosi se zasnivaju na principima neutralnosti, protiv su konfrontacija i nisu usmereni protiv trećih država". Veze između zemalja služe kao „etalon međudržavnih odnosa novog tipa", koji se karakterišu „uzajamnim poštovanjem, mirnim suživotom i uzajamno korisnom saradnjom".

Prema mišljenju kineskog predsednika, odnosi između Rusije i Kine za više od 70 godina su prošli veoma težak put, njihov današnji nivo je sa velikim trudom postignut i mora se sačuvati neprolazno prijateljstvo.

O međunarodnim odnosima

Države preduzimaju efikasne korake da u svetu zavlada prava multipolarnost, razviju univerzalne ljudske vrednosti i zagovaraju formiranje novog tipa međunarodnih odnosa i zajednice zajedničke sudbine čovečanstva“, navodi se u članku. Prema rečima predsednika Kine, „multipolarnost, ekonomska globalizacija i demokratizacija međunarodnih odnosa“ je „nepovratan trend“;

Prema rečima Si Đinpinga, „multipolarnost, ekonomska globalizacija i demokratizacija međunarodnih odnosa su nepovratna tendencija".

Foto: AP/Photo

Si Đinping i Vladimir Putin

O „tradicionalnim i netradicionalnim izazovima po bezbednost"

Prema njegovom mišljenju, svetu nanose štetu „hegemonija, despotizam i progon".

„Kako bi se oporavila svetska ekonomija potrebno je da se pređe veoma dug put. U međunarodnoj zajednici se podiže velika uzbuna, kao nikada pre su im potrebni načini izlaska iz krize", navodi se u članku.Sve više zemalja teži „izgradnji čistog i lepog sveta u kojem vlada dugotrajan mir, bezbednost, zajednički procvat, otvorenost i tolerancija".

Prema mišljenju kineskog predsednika, međunarodna zajednica „jasno govori da nijedna zemlja na svetu nije superiornira od ostalih".

„Ne postoji univerzalni model državne uprave i ne postoji svetski poredak u kome odlučujuća reč pripada jednoj zemlji", dodao je on.

Foto: Tanjug/AP

Rat u Ukrajini jedna od ključnih tema Kine i Rusije

O rusko-ukrajinskom konfliktu

Kina zauzima „objektivnu i nepristrasnu poziciju", ulaže napore za mirne pregovore. Kina polazi od tpga da treba da se poštuju ciljevi i principi Povelje UN, da se poštuju razlozi za zabrinutost svih država u oblasti bezbednosti, da se podrže svi napori usmereni ka mirnom rešavanju ukrajinske krize i da se obezbedi stabilnost globalnih lanaca proizvodnje i snabdevanja".

Prema rečima Sija, prethodno predstavljeni plan Pekinga za rešavanje sukoba „maksimalno odražava jedinstvo stavova svetske zajednice o prevazilaženju ukrajinske krize“.

„Dokument služi kao konstruktivan faktor u neutralisanju posledica krize i promovisanju političkog rešenja. Kompleksni problemi nemaju jednostavna rešenja“, objasnio je kineski lider. Prema njegovom mišljenju, naći će se racionalan izlaz iz krize i put ka trajnom miru i univerzalnoj bezbednosti „ako se svi budu rukovodili konceptom zajedničke, sveobuhvatne i održive bezbednosti, nastavili dijalog i konsultacije u ravnopravnoj, opreznoj i pragmatičan način“.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Milutin Vranjski

pre 1 godinu

Краставци, Кина се пише ВЕЛИКИМ словом "К" на почетку речи, а не малим. Напомена: Граматика за трећи разред основне школе.

pax_orion

pre 1 godinu

Koji vic :D kina i ljudska prava :D Kina i demokracija i vladavina prava :D HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA samo vi srbi glupi pušite ovo :D da je demokracija ne bi se vladalo doživotno.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set