
Reuters/AP
KO SE TRKA SA PUTINOM, U STARTU JE IZGUBIO! Stoltenberg konačno PRIZNAO, Zapad NE MOŽE da proizvede GRANATA koliko Ukrajinci troše, a Rusija ima...
Ruski predsednik Vladimir Putin nema trenutnih planova za mir u Ukrajini i zbog toga zapad treba da se pripremi da Kijevu još dugo vremena dostavlja pomoć, upozorio je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg
- Predsednik Putin ne planira mir, on planira još ratovanja - rekao je Stoltenberg u intervjuu za Gardijan.



On je naveo da Rusija povećava vojnu industrijsku proizvodnju i nastoji da „dopre do autoritarnih režima, poput Irana ili Severne Koreje i drugih, u pokušaju da nabavi više oružja“.
Stoltenberg je ocenio da je ruski predsednik opredeljen za "rat iscrpljivanja" i saopštio je da želi da članice NATO podrže odluku o izdvajanju najmanje dva odsto BDP-a na odbranu na sledećem samitu saveza, u Viljnusu, glavnom gradu Litvanije.
Žestoki sukobi, koje se trenutno vode oko Bahmuta, u istočnoj Ukrajini, pokazuju da je Rusija spremna da "samo ubaci hiljade i hiljade vojnika i položi mnogo žrtava za minimalne dobitke", rekao je generalni sekretar NATO.



Tanjug/AP
Iz tog razloga, prema njegovom mišljenju, SAD, Britanija, Francuska, Nemačka i druge zapadne države moraju da budu spremne da podrže Ukrajinu oružjem, municijom i rezervnim delovima tokom dužeg vremena.
- Potreba će i dalje postojati, jer je ovo rat iscrpljivanja, a reč je o industrijskim kapacitetima za održavanje podrške - rekao je generalni sekretar Alijanse.
On je kao primer naveo da su u ovom trenutku sukobi toliko intenzivni da ukrajinska upotreba artiljerijskih granata iznosi 4.000 do 7.000 dnevno, u odnosu na 20.000 Rusije, što je više od zapadne proizvodnje.
- Trenutna stopa potrošnje municije veća je od trenutne stope proizvodnje - rekao je Stoltenberg, iako novi ugovori ukazuju da se to menja, navodi Gardijan.
AP/Photo
Ranije ove nedelje, članice EU su se složile da isporuče Ukrajini milion granata, što je dovoljno za šest meseci ili nešto više.
Stoltenberg je izjavio i da želi da članice NATO budu spremne da potroše više kako bi preokrenule rusku agresiju.
Godišnji izveštaj NATO-a, objavljen u utorak, pokazuje da je samo sedam od 30 država članica - SAD, Velika Britanija, Poljska, Grčka i baltičke zemlje, ispunilo trenutni cilj potrošnje za odbranu od dva odsto BDP-a 2022. Francuska sa 1,89 odsto i Nemačka na 1,49 odsto su u padu, iako su se obe obavezale na povećanje, navodi Gardijan.