(VIDEO) POBUNJENICI U SUDANU POVEZANI SA VAGNEROM?! Žestoki okršaji u Kartumu, RSF zauzeo PREDSEDNIČKU PALATU i aerodrom!
Podeli vest
Najveća paravojna grupacija u Sudanu objavila je da je preuzela kontrolu nad predsedničkom palatom, rezidencijom komandanta vojske i međunarodnom aerodromom u glavnom gradu Kartumu nakon serije žestokih oružanih okršaja sa regularnom sudanskom vojskom.
Paravojska "Snage za brzu podršku" (RSF) tvrdi i da su zauzeli aerodrome u severnom gradu Merove i El-Obeidu na zapadu zemlje, prenosi Rojters. Sudansko vazduhoplovstvo sprovodi operacije protiv RSF-a, što potvrđuju snimci vojnih aviona na nebu iznad Kartuma.
U glavnom gradu Sudana, Kartumu, čula se danas jaka paljba kada su izbili sukobi između sudanske vojske i paravojnih snaga za brzu podršku (RSF), javlja Reuters.
Svedoci za CNN i Rojters navode kako se širom glavnog grada Sudana i u okolnim mestima može čuti pucnjava. Novinar Rojtersa potvrdio je da su u Kartumu raspoređeni topovi i oklopna vozila.
Američki ambasdor u Sudanu Džon Godfri poručio je kako je eskalacija tenzija "ekstremno opasna" i pozvao je na hitno smirivanje situacije. Lekari su za zapadne agencije potvrdili da pristižu ranjeni, među kojima su i civili.
Vojska tvrdi da su pripadnici RSF-a napali njihove trupe na nekoliko pozicija. RSF, paravojna organizacija koja ima oko 100 hiljada pripadnika, tvrdi da je vojska prvo napala njih.
Grupa koji predvodi general Mohamed Hamdan Dagalo, poznat pod nadimkom Hemeti, rekao je da je regularna vojska okružila jednu od njihovih baza i otvorila vatru. HemetijevRSF inače je osnovan od ostataka raznih milicija koje su bile optužene za ratne zločine u Darfuru, navodi Rojters.
Hemetije već dugo optuživan za otvorenu saradnju sa ruskom paravojnom grupom Vagner, koja je raširila pipke u velikom delu Afrike. Vagnerovi plaćenici obučavali su članove RSF-a i dve paravojske zajednički upravljaju kompanijom koja nadgleda rudnike zlata u zemlji i preko koje je Vagner navodno švercovao stotine tona zlata iz Sudana, piše Jutarnji list.
Ovaj novi talas nasilja usledio je nakon više dana napetosti između regularne vojske i RSF-a, što bi moglo da potkopa dugotrajne napore da se Sudan vrati pod civilnu vlast nakon godina ispunjenih vojnim pučevima.
Hemeti, koji je bio jedan od najbrutalnijih ratnih vođa u Darfuru, gurnuo je sebe u prvi plan u predviđenoj tranziciji prema demokratskom sistemu, navodi Rojters, a to je unelo nemir među konkurentske "pse rata" i podstaklo je mobilizaciju trupa u Kartumu.
Raskol između različitih grupacija rasplamsao se u četvrtak, kada je vojska poručila da su najnoviji potezi RSF-a ilegalni.
Unrest in Sudan. The Sudanese paramilitary group Rapid Support Forces took over the presidential palace in the capital Khartoum earlier today. It is now reported that Government special forces have retaken control of the Republic's palace in Khartoum, as well as the airport pic.twitter.com/KIqsEc0zfM
— NOËL ?? ?? (@NOELreports) April 15, 2023
Danas jedošlo do velikih oružanih sukoba. RSF, milicija koja je zajedno sa vojskom 2019. godine izvela puč kojim je svrgnut Omar al-Bashir, počela je da raspoređuje svoje jedinice u Kartumu i drugim gradovima u sklopu dogovora o njihovoj integraciji u regularnu vojsku, što je trebala biti uvertira u nove demokratske izbore.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U glavnom gradu Sudana, Kartumu, čula se danas jaka paljba kada su izbili sukobi između sudanske vojske i paravojnih snaga za brzu podršku (RSF), javlja Reuters.
Rusija planira masovne ofanzive na Herson, Zaporožje i Donjecku oblast, dok Ukrajina jača mobilizaciju i priprema odbranu uz pomoć zapadnog naoružanja. S obzirom na najave ruskih stratega i ukrajinske planove, 2025. godina mogla bi odrediti dalji tok rata – dovesti do kompromisa ili do još krvavije faze sukoba.
Predsednik Džo Bajden priprema se da zabrani bušenje naftnih i gasnih bušotina na više od 250 miliona hektara priobalnih područja na pacifičkoj i atlantskoj obali SAD, prenosi Blumberg pozivajući se na izvore iz administracije.
U intervjuu sa predsednicom Odbora za KiM i narodnom poslanicom Danijelom Nikolić razgovarali smo o prazničnoj atmosferi, ličnim refleksijama i profesionalnim izazovima s kojima se suočava u svom ključnom političkom angažmanu.
Poslanici Srpske napredsne stranke Milenko Jovaniv i Vladimir Đukanović reagovali su na izjavu Miroslava Aleksića da je glavni tužilac VJT Nenad Stefanović ogrezao u korupciji.
Gosti Info jutra na Informer televiziji bili su analitičar Veljko Jovanović, član GO Srpska napredne stranke Zoran Babić i Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost koji su govorilo o pokušaju obmanje građana od strane Arhiva javnih skupova i medija Dragana Šolaka, ali i zloupotrebi dece na njegovim televizijama.
Generalni direktor "Srbija Gas" Dušan Bajatović gostujući na Informer TV govorio je o najavljenim sankcijama NIS-u od strane Sjedinjenih Američkih država.
Gost Info dana na Informer televiziji bio je narodni poslanik Nebojša Bakarec koji je, između ostalog, prokomentarisao podkast "DLZ", koji je nazvao sredstvom za širenje ekstremizma i mržnje. Takođe, istakao je fantastične rezultate koje je Srbija postigla tokom 2024. godine, naglašavajući ulogu predsednika Aleksandra Vučića, Vlade Srbije i Srpske napredne stranke u ostvarivanju tih uspeha.
Božićni post završava se večeras, a sam post, kao duhovna praksa, mnogo je više od uzdržavanja određene hrane, a sveštenik Predrag Popović otkriva da li je greh ukoliko par večeras ima intimni odnos.
Posle večernje liturgije ispred crkve Svetog Đorđa u Užicu sveštenici i predstavnici lokalne samouprave uz prisustvo velikog broja građana zapalili su badnjak, a ceremonija je ispraćena uz trubače, pa se zaigralo i kolo.
Iako planinska sela na obroncima Murtenice poslednjih godina ostaju sa sve manje žitelja, na Badnji dan se ispred svih seoskih crkvi u novovaroškom kraju pale badnjaci u slovu tradicije i spasenja sela.
Vlasnik kafane u Jagodini u kojoj je večeras došlo do pucnjave, podlegao je povredama. Otkriven je i indentitet napadač koji je večeras više osoba ranio, od toga jednu smrtno.
Dvejn Vošington nije želeo da odgovori na pitanje da li je postojala opasnost da se ne vrati u Partizan pošto se usred sezone vratio u Sjedinjene Američke Države kako bi odigrao dve utakmice za Šarlot u NBA letnjoj ligi.
Trener Crvene zvezde, Janis Sferopulos, obratio se pravoslavnim vernicima u Srbiji povodom Badnjeg dana, čestitajući praznik dirljivom porukom na društvenoj mreži “X” i potvrdivši još jednom svoje poštovanje prema srpskoj tradiciji.
Mnogi poznati glumci među kojima su Đuza Stojiljković, Danica Maksimović i braća Dragan i Pepi Laković pozajmljivali su glasove lutkama u emisiji "Laku noć, deco".
Neki od glumaca iz kultne serije "Metla bez drške" danas imaju potpuno drugačija zanimanja - od vodeće pozicije u IT kompaniji do muzičke karijere i života u Australiji.
Minja Subota je inspiraciju za stvaranje "Muzičkog tobogana" pronašao u Evroviziji, a u toj emisiji nastupali su Zdravko Čolić, Dženan Lončarević, Nataša Bekvalac i mnogi drugi.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.