• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Informer.rs/tanjug

22.04.2023

15:47

AMERIČKI SATELITI OTKRILI ŠTA KINA GRADI U SKRIVENOM KUTKU PLANETE! Privremene zgrade, platforma za helikoptere i temelji za nešto mnogo veće... Prizori zbog koji zvone za uzbunu u SAD!

Vesti

AMERIČKI SATELITI OTKRILI ŠTA KINA GRADI U SKRIVENOM KUTKU PLANETE! Privremene zgrade, platforma za helikoptere i temelji za nešto mnogo veće... Prizori zbog koji zvone za uzbunu u SAD!

Podeli vest

Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS) sa sedištem u Vašingtonu saopštio je da, na osnovu novih satelitskih snimaka koje je prikupio, Kina povećava svoje prisustvo na Antarktiku nastavkom izgradnje istraživačke stanice na tom kontinentu.

Satelitski snimciji, kako navode iz CSIS, pokazuju da je izgradnja nastavljena po prvi put od 2018. godine, na petoj stanici te zemlje u južnom polarnom regionu, preneo je Rojters.

Peking nastoji da razvije nove brodske rute ka Arktiku i proširi svoja istraživanja na Antarktiku, ali zapadne vlade brinu se da bi sve veće prisustvo Kine u polarnim regionima moglo da obezbedi njenoj vojsci bolje uslove za nadzor, navodi britanska agencija.

Očekuje se da će u novoj stanici, na takozvanom Neiskazivom ostrvu u blizini Rosovog mora, biti i opservatorija sa satelitskom zemaljskom stanicom i trebalo bi da pomogne Kini da ''popuni veliku prazninu'' u mogućnostima pristupa kontinentu, navodi se u izveštaju CSIS.

CSIS je koristio satelitske snimke snimljene u januaru da identifikuje novoizgrađene objekte, privremene zgrade, platformu za helikoptere i temelje za veću glavnu zgradu na stanici od 5.000 kvadratnih metara, a procenjuje se da bi izgradnja svih projekata mogla da bude završena do kraja godine.

Stanica je dobro pozicionirana za prikupljanje obaveštajnih podataka o signalima nad Australijom i Novim Zelandom i telemetrijskih podataka o raketama lansiranim iz novog australijskog svemirskog centra Arnhem, navodi se u saopštenju CSIS i dodaje da se očekuje da će stanica takođe uključivati pristanište za kineske ledolomce Ksuelong.

Foto: Reuters

Borba svetskih sila za prevlast na Arktiku i Antarktiku uveliko traje... Antarktik

Čega se Amerikanci boje?

Prema Ugovoru o Antarktiku iz 1959. godine, čiji je Kina potpisnica, aktivnosti na kontinentu su ograničene na ''miroljubive svrhe''.

Vojnom osoblju je dozvoljeno da sprovodi naučna istraživanja, ali im je zabranjeno postavljanje baza, izvođenje manevara ili testiranje oružja.

CSIS strahuje da, iIako stanica može da obezbedi praćenje i komunikaciju kineskih naučnih satelita, njena oprema može da se koristi i za presretanje satelitskih komunikacija drugih zemalja.

Podsetimo, u izveštaju Pentagona iz 2022. navodi se da je nova antarktička infrastruktura Kine verovatno delimično namenjena jačanju izgleda navodnog budućeg eksploatisanja prirodnih resursa i pomorskog pristupa. Kina odbacuje tvrdnje da te stanice koristi za špijunažu, navodi Rojters.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set