• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Novosti.rs

25.06.2023

22:00

(VIDEO) BRUTALNI RATNICI HRLE U PUTINOVU VOJSKU! Do sada su ratovali za Britance, ali... ŠTA AKO IH MOSKVA POŠALJE NA KIJEV?!

Vesti

(VIDEO) BRUTALNI RATNICI HRLE U PUTINOVU VOJSKU! Do sada su ratovali za Britance, ali... ŠTA AKO IH MOSKVA POŠALJE NA KIJEV?!

Podeli vest

Sve veći broj nepalskih vojnika, takozvanih Gurki, pristupa ruskim oružanim snagama. Razlog je loša ekonomska situacija u Nepalu i nove politike regrutacije u Indiji,

Neki od njih su čak i veterani nepalske vojske, dok je jedan od glavnih razloga za njihov odlazak u rusku vojsku mogućnost dobijanja ruskog državljanstva.

Putinov dekret

Predsednik Rusije Vladimir Putin je 16. maja potpisao dekret kojim se uprošćava procedura dobijanja ruskog državljanstva za stance koji pristupe ruskoj vojsci. Ta ponuda izuzetno je privlačna mladićima iz Nepala, gde je stopa nezaposlenosti izuzetno visoka.

Rusija strancima omogućava da potpišu ugovor na godinu dana kako bi mogli da učestvuju u Specijalnoj vojnoj operaciji. Jedna od pogodnosti tog ugovora je i mogućnost dobijanja ruskog državljanstva za borca i njegovu porodicu.

Na internetu se pojavilo više snimaka na kojima se vide nepalski regruti u ruskoj vojsci. Na nekim od njih se vidi kako regruti treniraju, a na drugima kako idu na lokaciju za obuku.

Jedan od mladića sa kojim je "Nepal Pres" razgovarao je iz regiona Koši. On je rekao da je studirao na Ruskom državnom univerzitetu, ali da je njegova viza bila blizu isteka. Objašnjava da je nakon završetka studija imao dve opcije - ili da se vrati u Nepal i ostane nezaposlen ili da se zaposli u ruskoj vojsci.

- Oni nas uče kako da koristimo savremeno oružje. Obuka traje tokom čitavog dana, a nekad i noću. Čak i tokom obuke dobijamo platu od oko 50.000 nepalskih rupija (oko 350 evra), kao i osiguranje. Nakon godinu dana dobijamo i državljanstvo. Ako ne poginem, planiram da živim ovde - rekao je taj nepalski regrut.

Nepalski general u penziji Binož Basniat rekao je za "Jurejžan tajms" da "nakon završetka školovanja, veliki broj mladih traži posao, ali ne uspeva da ga pronađe u Nepalu".

- Porastao je broj mladih koji žele da odu u druge zemlje u potrazi za poslom i prilikama - dodao je on.

Ko su Gurke?

Gurke su naširoko poznati nepalski vojnici, koji su zbog svoje veštine i izdržljivosti stekli slavu širom sveta. Ime su dobili po nepalskom kraljevstvu Gorka, koje je britanska Istočnoindijska kompanija osvojila i pripojila svojim posedima u južnoj Aziji početkom dvadesetog veka.

Iako su bili poraženi u tom ratu, Gurke su impresionirale Britance svojom hrabrošću i ratničkim veštinama. Toliko da su regrutovali oko 5.000 nepalskih vojnika u svoje redove, a ubrzo su formirana tri puka koja su činile isključivo Gurke.

Vojnici iz Nepala učestvovali su u skoro svim ratovima koje je Britanska imperija vodila tokom 19. i prve polovine 20. veka, uključujući i oba svetska rata.

Procenjuje se da se tokom Prvog svetskog rata u britanskoj vojsci borilo oko 200.000, a tokom Drugog čak 250.000 Nepalaca. Oni su učestvovali na manje-više svim frontovima u tim ratovima, od Francuske i Grčke do Severne Afrike, Burme i Singapura. Samo je u Drugom svetskom ratu oko 2.700 Gurki dobilo najviša britanska odličja za hrabrost.

Nakon što je Indija stekla nezavisnost od Velike Britanije 1947. godine, jedinice Gurki u britanskoj vojsci podeljene su između te dve zemlje. Do današnjeg dana, Nepal, Indija i Ujedinjeno Kraljevstvo su jedine tri države koje imaju elitne jedince Gurki u svojim redovima.

Ipak, nakon što su komunisti došli na vlast u Nepalu 2008. godine, oni su u velikoj meri ograničili odliv nepalskih mladića u indijsku i britansku vojsku. Zato tokom 2023. godine ni jedan Nepalac nije pristupio oružanim snagama Indije, dok je ranije taj broj iznosio oko 1.300 regruta godišnje.

Kada je reč o Rusiji, nepalske vlasti ni na koji način nisu regulisale odlazak svojih građana u njene oružane snage, što znači da su oni slobodni da se prijave u "ličnom svojstvu", piše "Jurejžan tajms".

 

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Ratko

pre 1 godinu

sukobili smo se mi sa njima na Kosarama ,sve smo ih rasterali pa i njih

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set