• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Mediji/Webtribune/Informer

04.09.2023

07:15

(VIDEO) Rusi lansiraju rakete kojima NATO i Kijev ne mogu ništa - ne samo da zaobilaze toplotne zamke, već i...

Reuters

Vesti

(VIDEO) Rusi lansiraju rakete kojima NATO i Kijev ne mogu ništa - ne samo da zaobilaze toplotne zamke, već i...

Podeli vest

Ruska vojska koristi nove protivvazdušne vođene rakete „9M333" u zoni specijalnih operacija, koje ne reaguju na toplotne zamke koje koristi ukrajinsko vazduhoplovstvo.

Raketa „9M333" je deo protivvazdušnog raketnog sistema „Strela-10M3" i ima multispektralnu glavu za navođenje, što omogućava razlikovanje pravog cilja od lažnog termičkog.

Iskustvo upotrebe „9M333" u zoni specijalne operacije, pokazuje da je projektil veoma dobro zaštićen od smetnji, posebno od toplotnih zamki, zaobilazeći ih i pogađajući metu. U osam od deset slučajeva raketa pogađa cilj kada se letelice protivnika suoče sa termalnim zamkama, što znači da je efikasna u 80% slučajeva.

Uz pomoć „9M333" u zoni specijalne operacije, uspešno su gađani helikopteri i avioni ukrajinskih snaga, posebno jurišni avioni Su-25. Pored toga, raketa obara dronove dimenzija od jedan do jedan i po metar.

Postavljanje lažnih termičkih ciljeva, je standardni način da se borbeni avioni i helikopteri zaštite od protivvazdušnih projektila sa infracrvenom glavom za navođenje. Toplotne zamke su patrone sa pirotehničkim punjenjem koje letelica izbacuje u vazduh. Oni stvaraju snažan izvor toplotnog zračenja, nadmašujući zračenje motora. Ove zamke se ponovo ciljaju, na primer, raketama MANPADS.

Proizveden od koncerna Kalašnjikov, „9M333" je dizajniran za uništavanje niskoletećih aviona i helikoptera, kao i daljinski upravljanih aviona i krstarećih raketa u bilo koje doba godine u uslovima upotrebe spuštenih, padobranskih i moduliranih organizovanih optičkih smetnji.

Raketa ima tri načina rada glave za navođenje- fotokontrast, infracrveni i ometanje - to je njena prednost u odnosu na druge rakete ove klase. Sposoban je da gađa ciljeve na udaljenosti do pet hiljada metara, dok brzina ciljeva može da dostigne 680 metara u sekundi, a visina leta je od deset do 3,5 hiljada metara.

Prvi put je raketa „9M333" javno prikazana na Vojnom forumu 2020. godine. U decembru iste godine uspešno je prošla kvalifikacione i letne testove, a u oktobru 2021. godine, periodična testiranja rakete su obavljena sa pozitivnim rezultatom.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set