• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

24.09.2023

06:15

Sprema se, samo je pitanje vremena! Kada krene, nema povratka: Blizu smo nestanku sveta?

Shutterstock

Vesti

Sprema se, samo je pitanje vremena! Kada krene, nema povratka: Blizu smo nestanku sveta?

Podeli vest

Rusija, SAD i Kina su poslednjih godina izgradile nove objekte i iskopali nove tunele na svojim poligonima za nuklearna testiranja, pokazuju satelitski snimci koje je ekskluzivno dobio Si-En-En, pošto su tenzije između tri velike nuklearne sile porasle na najviši nivo u decenijama.

Iako nema dokaza koji bi sugerisali da se Rusija, SAD ili Kina pripremaju za nuklearne testove, slike koje je dobio i dao istaknuti analitičar u vojnim studijama o neširenju ilustruju nedavna proširenja na tri poligona za nuklearna testiranja.

Jednom upravlja Kina u krajnjem zapadnom regionu Sinđang, jednim Rusija u arhipelagu Arktičkog okeana, a trećim SAD u pustinji Nevada.

Satelitski snimci u proteklih tri do pet godina pokazuju nove tunele ispod planina, nove puteve i skladišta, kao i povećan saobraćaj vozila koja dolaze i odlaze sa lokacija, rekao je Džefri Luis, vojni analitičar i profesor na Institutu za međunarodne studije Midlberi. .

„Zaista vidimo mnogo indikacija da bi Rusija, Kina i Sjedinjene Države mogle da nastave da sprovode nuklearna testiranja“, rekao je on. Ovo je nešto što nijedna od ovih zemalja nije uradila otkako su podzemna nuklearna testiranja zabranjena Ugovorom o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba iz 1996. godine. Kina i SAD su potpisale sporazum, ali ga nisu ratifikovale.

Penzionisani pukovnik američkog vazduhoplovstva Sedrik Lejton, bivši analitičar obaveštajnih službi, pregledao je slike nuklearnih lokacija tri sile i došao do sličnog zaključka.

„Vrlo je jasno da su sve tri zemlje, Rusija, Kina i Sjedinjene Države, uložile mnogo vremena, truda i novca ne samo u modernizaciju svojih nuklearnih arsenala, već i u pripremu vrsta aktivnosti koje bi bile neophodne za testiranje. " rekao je.

 

 

Rusija

Iako je ruska vojska izvršila invaziju na Ukrajinu prošle godine, analitičari su videli i proširenje nuklearnog poligona Novaja zemlja, arhipelaga u Severnom ledenom okeanu. Sovjetski Savez je prvi put koristio lokaciju za izvođenje nuklearnih testova 1955. godine, a bio je aktivan do 1990. Za to vreme, na lokaciji je sprovedeno ukupno 130 testova, uključujući više od 200 uređaja, prema pregledu objavljenom u časopisu Nauka i globalna bezbednost .

Satelitski snimci koje je prikupio Si-En-En pokazuju da je poligon Nova zemlja podvrgnut opsežnoj izgradnji od 2021. do 2023. godine, sa brodovima i novim kontejnerima koji su pristizali u luku i tunelima prokopanim duboko u arktičkim planinama.

„Ruski poligon je sada otvoren tokom cele godine, vidimo ih kako čiste sneg sa puteva, vidimo da grade nove objekte“, rekao je Luis. Blizu tih objekata nalaze se tuneli koje je Rusija testirala u prošlosti, rekao je Luis. „U proteklih pet ili šest godina videli smo Rusiju kako kopa nove tunele, što sugeriše da je spremna da nastavi nuklearna testiranja“, dodao je on.

„Prilično mi je jasno da se Rusi pripremaju za moguću nuklearnu probu“, dodao je Lejton, bivši obaveštajni oficir američkog vazduhoplovstva, a sada analitičar CNN-a. Ali on je dao ono što je rekao da su važne primedbe.

„Rusi možda pokušavaju da dođu do ivice radeći sve pripreme za nuklearni test, ali ga zapravo neće izvesti. U suštini, oni to rade da bi ’uplašili‘ Zapad“, Lejton rekao. Moskva nije odgovorila na zahtev CNN-a za komentar o ovom pitanju.

 

 

Kina

Povećana aktivnost je takođe prijavljena na kineskom poligonu za nuklearno testiranje Lop Nur, presušenom slanom jezeru između dve pustinje u retko naseljenoj zapadnoj Kini. Satelitski snimci pokazuju da je poslednjih godina prokopan novi, peti podzemni tunel, izgrađene su i nove saobraćajnice. Poređenje slika snimljenih 2022. i 2023. pokazuje da se gomila otpada stalno povećava, što navodi analitičare da veruju da se tuneli šire, rekao je Luis.

Tokom 2021. i 2022. godine izgrađeno je novo skladište koje bi moglo da se koristi za skladištenje eksploziva, dodao je on. „Kineski poligon se razlikuje od ruskog“, rekao je Luis. "Kineski poligon za testiranje je ogroman i ima mnogo različitih delova. Izgleda veoma zauzeto, a ove stvari se lako vide na satelitskim snimcima. Ako možemo da ih vidimo, mislim da američka vlada sigurno može", dodao je on.

U izjavi za CNN, kinesko ministarstvo spoljnih poslova kritikovalo je izveštaj kao „preuveličavanje kineske nuklearne pretnje“ i opisalo ga kao „krajnje neodgovorno“.

„Od najave obustave nuklearnih proba 1996. godine, kineska strana je dosledno poštovala ovo obećanje i naporno radi na odbrani međunarodnog konsenzusa o zabrani nuklearnih proba“, navodi se u saopštenju. Dodali su da bi svet trebalo da bude „veoma oprezan“ u vezi sa aktivnostima nuklearnog testiranja Sjedinjenih Država.

Aktivnost u pustinji Nevade

SAD su izvele svoje poslednje podzemno testiranje 1992. godine, ali Luis je rekao da su SAD već dugo u pripravnosti za nuklearni test. „SAD imaju politiku spremnosti da izvrše nuklearni test u relativno kratkom vremenskom periodu, oko šest meseci“, rekao je on.

Komercijalni satelitski snimci snimljeni na poligonu za nuklearno testiranje u Nevadi, zvanično poznatom kao Nacionalna bezbednosna lokacija Nevade, pokazuju da je podzemni objekat - kompleks U1a - značajno proširen između 2018. i 2023. godine.

Administracija za nacionalnu bezbednost (NNSA), ogranak američkog Ministarstva energetike koji nadgleda lokaciju, kaže da je to laboratorija za izvođenje „podkritičnih“ nuklearnih eksperimenata, što je dugogodišnja praksa za koju kaže da je namenjena „osiguranju pouzdanosti oružje" u sadašnjoj zalihi.bez opsežnog ispitivanja. "U podkritičnim eksperimentima, hemijski visoki eksplozivi stvaraju visoke pritiske koji se primenjuju na materijale nuklearnog oružja, kao što je plutonijum. Konfiguracija i količine eksploziva i nuklearnih materijala su takvi da neće doći do nuklearne eksplozije", navodi se na sajtu NNSA.

U odgovoru za CNN, portparol NNSA je potvrdio da se „infrastrukturne i naučne sposobnosti“ dokapitalizuju na poligonu u Nevadi, što uključuje nabavku novih naprednih izvora i detektora, razvoj tehnologije merenja reaktivnosti i nastavak aktivnosti tunela. „(Ovo) će obezbediti moderne dijagnostičke mogućnosti i podatke koji će pomoći u održavanju bezbednosti i efikasnosti američkih nuklearnih zaliha bez daljeg podzemnog testiranja nuklearnog eksploziva“, dodao je portparol.

Koja je svrha?

Ako su sve tri zemlje obustavile nuklearne testove od 1990-ih, šta bi mogle dobiti ponovnim pokretanjem ovih testova?

Luis je rekao da je razlog za testiranje, posebno za Kinu, da se dobiju najnoviji podaci za kompjuterske modele koji pokazuju šta će nuklearna eksplozija učiniti. Dok su Sjedinjene Države i Rusija sprovele stotine testova, Kina je sprovela samo oko 40 i ima znatno manje podataka. "Tih 40 testova je urađeno 1960-ih, 1970-ih, 1980-ih, kada njihova tehnologija nije bila tako visoka. Podaci koje imaju nisu tako dobri", rekao je Luis.

Sjedinjene Države, prva nuklearna sila u svetu, izvršile su 1.032 testa -- prvo 1945. i poslednje 1992. godine, prema Ujedinjenim nacijama. Sovjetski Savez – današnja Rusija – sproveo je 715 testova između 1949. i 1990. godine, a Kina je testirala 45 puta između 1964. i 1996. godine.

Luis smatra da želja SAD, Rusije i Kine da prve razviju „egzotično“ oružje budućnosti iziskuje potrebu za nuklearnim testiranjem ovih mogućih sistema. „Na ivici smo budućnosti naučne fantastike u kojoj oživljavamo sve užasne ideje iz Hladnog rata“, zaključio je za CNN.

Rizik od eskalacije
Hans Kristensen, direktor projekta nuklearnih informacija u Federaciji američkih naučnika, složio se da postoji realna opasnost od eskalacije testiranja ako to učini jedna od velikih sila.

„Onog trenutka kada jedna od najvećih nuklearnih sila negdje lansira nuklearno oružje, sve opklade su odbačene jer nema sumnje da će se svi ponovo uključiti u posao“, rekao je on. On je dodao da veruje da je „neverovatna nuklearna proba u punom obimu“.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Društvo

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set