Poljaci besni nakon nacističkog skandala u Kanadi! Varšava preduzela korake ka ekstradiciji Jarosalva Hunke
Podeli vest
Poljski ministar obrazovanja Pšemislav Čarnek rekao je u utorak da je “preduzeo korake” ka ektradiciji Jaroslava Hunke, 98-godišnjeg ukrajinskog nacističkog vojnog veterana koji je prošle nedelje u kanadskom parlamentu dobio ovacije.
Incident je izazvao talas kritika jevrejskih organizacija, interesnih grupa i lidera širom sveta, piše “Politiko”.
Američki zvaničnici prosledili su Ukrajini listu "prioritetnih reformi", sugerišući tako da bi buduća pomoć ovoj zemlji mogla da zavisi od toga li će vlada raditi u skladu sa listom.
U septembru prošle godine dogodile su se četiri eksplozije na gasovodima „Severni tok“, mada je ranije objavljeno da ih je bilo dve, piše britanski Gardijan pozivajući se na norveške seizmologe.
27.09.2023
14:04
Predsednik Predstavničkog doma Parlamenta Kanade Entoni Rota izjavio je u utorak da podnosi ostavku, nakon što je izazvao ogorčenje jer je u skupštini javno pohvalio bivšeg nacističkog vojnika. On se prethodno izvinio se nakon što je na sednici skupštine nazvao "kanadsko-ukrajinskim ratnim herojem" Jaroslava Hunku, koji je tokom Drugog svetskog rata služio u nacističkoj SS jedinici.
Njegovo izvinjenje zahtevao jevrejski Centar Simon Vizental, koji je Hunku označio kao pripadnika 14. divizije Vafen-SS.
Najmnogoljudnija država sveta je u februaru otkrila nalazište litijuma u oblasti Džamu i Kašmir, i taj litijum će u narednih nekoliko nedelja prodavati na aukciji.
27.09.2023
12:12
Rota je uputio priznanje Hunki tokom posete ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, koji je zahvalio Kanadi na pomoći u ratu koji Rusija vodi protiv Ukrajine.
⚡🇨🇦#Canada - AP News confirming that the 98-year old veteran given standing ovation by Canadian parliament, is Yaroslav Hunka, who fought for the 14th division of the Waffen SS (SS Galicia Division).
Nakon obraćanja Zelenskog, Rota je odao priznanje Hunki koji je sedeo u galeriji, pohvalivši ga što se borio za nezavisnost Ukrajine od Rusije, prenosi Rojters. Hunka je nakon opaski Rota dobio ovacije prisutnih. Zelenski i kanadski premijer Džastin Trudo pozdravili su aplauzom bivšeg pripadnika zloglasne Prve galicijske divizije, koja se borila za naciste u Drugom svetskom ratu, tokom zasedanja parlamenta u Otavi, objavio je u nedelju AP.
"Preduzeti koraci ka mogućem izručenju"
- U svetlu skandaloznih dešavanja u kanadskom parlamentu, koji je uključio odavanje počasti, u prisustvu predsednika Zelenskog, pripadniku zločinačke nacističke SS galicijske formacije, preduzeo sam korake ka mogućoj ekstradiciji ovog čoveka Poljskoj - rekao je Čarnek na “X” (bivši Tviter).
Čarnek je u pismo poljskom Institutu nacionalnog sećanja, telu koje istražuje zločine u prošlosti protiv poljskog naroda, zatražio da se “hitno ispita” da li je Hunka tražen zbog svojih zločina protiv poljskog naroda jevrejskog porekla, dodajući da su “znakovi takvih zločina osnova za podnošenje zahteva Kanadi za njegovo izručenje”, nav
Jače zračenje Sunca, češće erupcije vulkana i tektonski procesi pretvoriće novi superkontinent na Zemlji u skoro nenastanjivu zonu za 250 miliona godina.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Američki zvaničnici prosledili su Ukrajini listu "prioritetnih reformi", sugerišući tako da bi buduća pomoć ovoj zemlji mogla da zavisi od toga li će vlada raditi u skladu sa listom.
Doček Nove godine na Gradskom trgu u Čačku, koji je trebalo da bude narodno veselje i trenutak opuštanja za više od hiljadu građana, propao je pod naletom pomračenih umova i blokadera koji su se okupili iz Čačka, Gornjeg Milanovca i Kraljeva.
Američki napad razotkrio je slabu odbranu Venecuele: Ruski S-300 i „Buk“ nisu radili, što doprinosi teoriji da je Moskva zapravo „papirni tigar“, piše Njujork tajms.
Jedna od velikih laži blokadera je tvrdnja da je tokom protesta 15. marta 2025. godine na okupljene pušten zvuk iz "zvučnog topa", a te očigledne laži je prihvatio čak i Evropski parlament koji je zvučni top uključio u rezoluciju protiv Srbije. Takvo oružje je verovatno korišćeno u Venecueli kada je kidnapovan tamošnji predsednik Nikolas Maduro, a ovo su simptomi nakon njegove upotrebe.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sa ambasadorom Evropske unije u Srbiji Andreasom fon Bekeratom, u četvrtak, 15. januara 2026. godine.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić osvrnula se na izjavu evroposlanika Tonina Picule u vezi sa posetom delegacije EU Srbiji, koja je poslednjih dana podigla veliku prašinu u javnosit.
Voditeljka Kristina Vasić je u najvećem sportskom rijalitiju na svetu posetila Crveni tim i videla kulinarske sposobnosti Boška Marinkovića i Marka Milovanovića.
Večeras je u prvoj borbi za medalju u Exatlonu pobedu odneo tim plavih rezultatom 5:4, dok su u borbi za nominacije pobedu odneli Crveni rezultatom 10:6.
Televizija Informer večeras emituje specijalni program posvećen najnovijim dešavanjima u Loznici, sa fokusom na strašnu i do sada neviđenu zloupotrebu elementarne nepogode u političke svrhe.
Opština Zemun, Hram Svetog oca Nikolaja i SVEBOR savez Beograda organizuju u ponedeljak, 19. januara, na Bogojavljenje, 29. plivanje za Časni krst, saopšteno je iz ove opštine.
Posetom Dečijoj bolnici u Novom Sadu, pripadnici Odreda Žandarmerije u Novom Sadu obradovali su najmlađe pacijente paketićima, toplim rečima, pažnjom i podrškom.
Na društvenim mrežama Srbi su sumirali 2025. godinu, a njihovi odgovori privukli su veliku pažnju. Dok su se jedni hvalili platama i biznisima, drugi su se dotakli najtežih odluka i gubitaka.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Aleksandra O. (32) za pokušaj teškog ubistva Ljube J. (71) 1.septembra 2025. godine na beogradskoj pijaci "Medaković 3". Ona je poslata Višem sudu na odluku o potvrđivanju, a okrivljeni se od hapšenja nalazi u pritvoru.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, presretačem su oko 11 časova u Inđiji zaustavili četrdesetčetvorogodišnjeg Z. M. koji se vozilom marke "audi" kretao brzinom od 189,2 kilometara na čas na državnom putu Novi Sad - Inđija gde je ograničenje brzine 80 kilometara na čas.
Automobil marke "mercedes" koji je Dragomir Gidra Bojanić vozio u serijalu filmova "Lude godine" obožavala je cela Jugoslavija i važio je za pravi simbolni status.
Glumica Lidija Vukićević kaže da slavni scenarista Siniša Pavić nije voleo seriju "Bolji život" jer su mu govorili da su mu sve ostale serije ličile na to kultno ostvarenje.
Književnici Ljiljani Habjanović Đurović danas je svečano uručen orden Karađorđeve zvezde prvog stepena, koju joj je dodelio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Američki glumac Leonardo Dikaprio izazvao je salve smeha među obožavaocima zahvaljujući svojim spontanim i živopisnim reakcijama tokom dodele Zlatnih globusa.
Predstava "Kuća" Nebojše Ilića, u režiji Voje Brajovića, otkazana je zbog zdravstvenog stanja glumca Branimira Brstine i neće biti izvedena u sredu, 21. januara, saopštio je danas Zvezdara teatar.
Pevač Đorđe David zaprepašćen je onim što se dogodilo Ani Bekuti u Čačku, ali ne i iznenađen jer je i sam nekoliko puta bio žrtva linča zbog svojih stavova.
Pevačica Seka Aleksić izrazila je žaljenje zbog onoga što se sinoć dogodilo Ani Bekuti u Čačku, iako već mesecima podržava blokadersko nasilje širom Srbije.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar