• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
author image
Informer.rs

Novinar

27.10.2023

19:58

Grad u kome mogu da žive samo naučnici! Ovako izgleda epicentar nauke u sred hladnog Sibira!

Informer/printscreen, Shutterstock

Vesti

Grad u kome mogu da žive samo naučnici! Ovako izgleda epicentar nauke u sred hladnog Sibira!

Podeli vest

Ako ste se pitali kako bi izgledao grad u kome žive samo naučnici, otkrivamo da jedno takvo mesto postoji. U pitanju je Akademgorodok, grad u Rusiji nadomak Novosibirska.

Za vreme Hladnog rata Sovjetskom Savezu bilo je neophodno da sustigne SAD u tehnološkoj trci, iz tog razloga 1957. godine pokrenut je projekat izgradnje potpuno novog grada, u kome će živeti samo najveći umovi koje je država imala da ponudi. Grad je dobio ime Akademgorodok po akademicima koji su u njemu živeli. Matematičar i inženjer Mihail Aleksejevič Lavrentijev, bio je začetnik ovog projekta. U samom gradu u periodu od 1957. do 1990. godine, naučnici su pored aktivnog rada na usavršavanju sovjetske infrastrukture i nauke u polju fizike, hemije i drugih priznatih nauka, imali priliku da se bave kibernetikom i genetikom, koje su tada bile zabranjene u Sovjetskom savezu.

 

Foto: informer/printscreen

Budkerov institut nuklearne fizike u Akademgorodku

 

Naučnici su mogli da uživaju viši stepen slobode nego ostatak građana jer su mogli da dobijaju stranu robu, gledaju filmove i magazine koji su u to vreme bili strogo zabranjeni od strane režima. Nakon pada Sovjetskog Saveza mnogi naučnici i njihove porodice, počele su da napuštaju grad jer su živeli u stanju siromaštva, a pojedina odelenja na brojnim institutima bez finansija nisu mogla da funkcionišu.

Foto: informer/printscreen

Akademgorodok iz vazduha

Međutim grad je preživeo pad sovjetskog režima dolaskom kompanija Novosoft, Intel i Šlumberger. Tada je Akademgorodok je doživeo preporod, u kome je učestvovao sin osnivača Lavrentijeva koji se takođe zvao Mihail. Od 2011. godine u gradu je otvoreno 300 kompanija koje su zaposlile preko 9000 ljudi, a godišnji prihod grada dostiže 175 miliona funti godišnje. Grad danas ima oko 100 hiljada stanovnika i 400 istraživačkih instituta u sklopu samog grada.

 

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!
Live TV

(VIDEO) Da li je Donald Tramp prećutno podržao Bajdenovu odluku?!

Situaciju na frontu između Rusije i Ukrajine ali i tišinu Donalda Trampa nakon Bajdenove odluke da Ukrajina gađa unutrašnjost Rusije američkim oružjem , analizirali su gosti "Rata uživo", novinar i ekonomista Nebojša Berak i Sava Stambolić ispred Centra za društvenu stabilnost.

21.11.2024

22:19 >> 23:21

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set