Henri Kisindžer, dobitnik Nobelove nagrade i moćni diplomata čija je služba za vreme dvojice predsednika ostavila neizbrisivi trag na američkoj spoljnoj politici, preminuo je u sredu u stotoj godini, saopštila je njegova firma za geopolitički konsalting Kisindžer asošijejts (Kissinger Associates Inc).
Kisindžer je umro u svom domu u Kontektikatu, saopštila je firma, ne navodeći više detalja.
Oružani sukobi koji su u toku u različitim delovima sveta su, između ostalog, istakli značajnu ulogu dronova u savremenom ratovanju. Bespilotne letelice na daljinsko upravljanje postale su prilično čest prizor na bojnom polju, dok svetske sile poput Rusije i Sjedinjenih Država istražuju vojnu primenu podvodnih dronova.
Kisindžerov odnos prema Jugoslaviji je oduvek bio sadržajan, ali dosadan. Iako je u njegovoj eri, tokom Niksonovog i Fordovog predsednikovanja, bilo najviše konkretnih koraka u odnosima dveju zemalja, Kisindžer se nije mnogo bavio Jugoslavijom.
30.11.2023
07:17
Biće sahranjen u krugu porodice, a kasnije će u Njujorku biti održana javna komemorativna služba.
Kisindžer je bio aktivan i nakon što je proslavio stoti rođendan. Prisustvovao je sastancima u Beloj kući, objavio knjigu o liderskim stilovima i svedočio pred senatskim odborom o nuklearnoj pretnji koju predstavlja Severna Koreja. U julu 2023. je iznenada posetio Peking da bi se sastao sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, podseća Glas Amerike.
Kao državni sekretar 1970-ih je u administraciji Ričarda Niksona, učestvovao u ključnim globalnim događajima te decenije. Njegovi napori su doveli do diplomatskog otvaranja Kine, istorijskih razgovora SAD i Sovjetskog Saveza o kontroli naoružanja, proširenja veza između Izraela i njegovih arapskih suseda i Pariskog mirovnog sporazuma sa Severnim Vijetnamom.
Prilikom nedavnog napada na Kijev i nekoliko gradova centralne i severne Ukrajine, ruska vojska je po prvi put upotrebila nove dronove-kamikaze, pod nazivom "Geran".
29.11.2023
18:14
Kisindžerova vladavina kao glavnog tvorca američke spoljne politike je prestala kada je Nikson podneo ostavku zbog afere Votergejt. Pa ipak, ostao je diplomatska sila za vreme Niksonovog naslednika, predsednika Džeralda Forda, i nastavio da iznosi snažna mišljenja do kraja života.
Dok su mnogi veličali Kisindžera zbog briljantnosti i širokog iskustva, drugi su ga opisivali kao ratnog zločinca, zbog podrške anti-komunističkim diktaturama, posebno u Latinskoj Americi. Kasnijih godina, putovanja su mu bila ograničena zbog pokušaja drugih nacija da ga uhapse zbog ranije američke spoljne politike, napominje Rojters.
Nobelova nagrada
Nobelova nagrada za mir 1973 - koja je dodeljena Kisindžeru i lideru Severnog Vijetnama Le Duk Tou, koji je odbio da je primi - bila je jedna od najkontroverznijih u istoriji, ocenjuje britanska agencija. Dvoje članova Nobelovog komiteta je podnelo ostavku zbog tog izbora, a postavljena su i pitanja o američkom tajnom bombardovanju Kambodže.
Ford je Kisindžera nazvao "super državnim sekretarom", ali je takođe pominjao njegovu osornost i samouverenost, koje su kritičari bili skloniji da zovu paranojom i egoizmom.
Alfred Kisindžer rođen je u Furtu u Nemačkoj 27. maja 1923. i preselio se u Sjedinjene Države sa porodicom 1938, pre nego što su nacisti krenuli u kampanju istrebljenja evropskih Jevreja. Ime je "amerikanizovao" u Henri i postao naturalizovani državljanin SAD 1943. Služio je u američkoj vojsci u Drugom svetskom ratu, i dobio stipendiju Harvardskog univerziteta, gde je magistrirao 1952, i doktorirao 1954. godine. Predavao je na Harvardu narednih 17 godina.
U to vreme je služio kao konsultant vladinih agencija, a 1967. je bio posrednik Stejt departmenta u Vijetnamu. Iskoristio je svoje veze sa administracijom predsednika Lindona Džonsona da Niksonovom timu dostavi informacije o mirovnim pregovorioma. Kada je Niksonu obećanje da će okončati Vijetnamski rat donelo pobedu na predsedničkim izborima 1968. godine, poveo je Kisindžera u Belu kuću, kao svog savetnika za nacionalnu bezbednost.
Međutim, proces "vijetnamizacije" - kada je teret rata sa pola miliona američkih vojnika prebačen na vojsku Južnog Vijetnama - bio je dug i krvav, a obeležili su ga veliko američko bombardovanje Severnog Vijetnama, miniranje luka severa i bombardovanje Kambodže.
Kisindžer je 1972. proglasio da je "mir na domak ruke", ali je pariski mirovni sporazum u januaru 1973. bio samo uvod u konačno komunističko preuzimanje Južnog Vijetnama dve godine kasnije.
Pored uloge savetnika 1973. godine za nacionalnu bezbednost imenovan je za državnog sekretara - zbog čega je dobio neprikosnoveni autoritet u spoljnopolitičkim pitanjima. Zbog sve snažnijeg arapsko-izraelskog konflikta, Kisindžer je krenuo u svoju prvu misiju "šatl diplomatije" - vrste vrlo lične i energične diplomatije vršenja pritiska, po kojoj je bio poznat. Trideset dva dana putovanja između Jerusalima i Damaska pomogli su Kisindžeru da postigne dugotrajni sporazum između Izraela i Sirije na Golanskoj visoravni koju je okupirao Izrael.
U nastojanju da smanji sovjetski uticaj, okrenuo se glavnom komunističkom rivalu Sovjeta - Kini, i dva puta posetio tu zemlju, uključujući tajnu posetu tokom koje se susreo sa premijerom Žuom Enlajem. Rezultat je bio Niksonov istorijski samit u Pekingu sa Mao Cetungom, i kasnije uspostavljanje formalnih odnosa dve zemlje.
Afera Votergejt, koja je primorala Niksona da podnese ostavku, jedva da je okrznula Kisindžera, koji nije bio povezan sa zataškavanjem, i nastavio je da radi kao državni sekretar kada je Džerald Ford stupio na dužnost u leto 1974. Međutim, Ford ga je smenio sa položaja savetnika za nacionalnu bezbednost u želji da čuje više ideja o spoljnoj politici.
Kasnije te godine, Kisindžer je sa Fordom otputovao u Vladivostok u Sovjetskom savezu, gde se predsednik sastao sa sovjetskim liderom Leonidom Brežnjevom i dogovorio okvire pakta o strateškom naoružanju. To je bila kruna Kisindžerovih napora da se smanje tenzije u odnosima SAD i Sovjetskog Saveza. Međutim, Kisindžerove diplomatske veštine su imale limit - 1975, nije uspeo da ubedi Izrael i Egipat da pristanu na drugu fazu povlačenja na Sinaju.
U ratu Indije i Pakistana 1971, Nikson i Kisindžer su žestoko kritikovani zbog naklonosti prema Pakistanu. Kao i Nikson, plašio se širenja levičarskih ideja po zapadnoj hemisferi, a potezi koje je povukao izazvali su duboku sumnjičavost prema Vašingtonu u brojnim zemljama Latinske Amerike godinama kasnije.
Godine 1970. kovao je planove sa CIA-om kako da destabilizuje i smeni markističkog, ali demokratski izabranog predsednika Čilea Salvadora Aljendea, a u memorandumu uoči krvavog puča u Argentini 1976. godine rekao je da bi trebalo podržati vojne diktatore. Kada je Ford izgubio izbore od Džimija Kartera, demokrate, 1976, Kisindžerovi dani moći su bili u najvećoj meri završeni.
Sledeći republikanac u Beloj kući, Ronald Regan, distancirao se od Kisindžera, za koga je smatrao da ne odgovara njegovom konzervativnom biračkom telu. Kada je napustio vladu, Kisndžer je formirao skupu, moćnu konsultantsku firmu u Njujorku, koja je nudila savete svetskoj korporativnoj eliti. Bio je član bordova brojnih kompanija i raznih spoljnopolitičkih i bezbednosnih foruma, pisao je knjige i postao redovni medijski komentator za međunarodna pitanja.
Posle napada 11. septembra 2001, predsednik Džordž Buš je izabrao Kisindžera da predvodi istražnu komisiju, ali je zbog protivljenja demokrata, koje su videle konflikt interesa zbog brojnih klijenata njegove konsultantske firme, bio je primoran da se povuče iz komisije.
Henri Kisindžer razveo se od svoje prve supruge En Flajšer 1964, sa kojom je imao dvoje dece, a zatim se oženio Nensi Magins, saradnicom guvernera Njujorka Nelsona Rokfelera 1974.
Ruska Federacija je izgubila mesto u Izvršnom savetu Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OZHO) na osnovu rezultata glasanja održanog tokom 28. Konferencije država članica organizacije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Pera
pre 1 godinu
E baš mi žao.... krojio je svima život......., a tako mlad umro, samo 100 godina....
Oružani sukobi koji su u toku u različitim delovima sveta su, između ostalog, istakli značajnu ulogu dronova u savremenom ratovanju. Bespilotne letelice na daljinsko upravljanje postale su prilično čest prizor na bojnom polju, dok svetske sile poput Rusije i Sjedinjenih Država istražuju vojnu primenu podvodnih dronova.
Situacija u Ukrajini mogla bi za novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa da postane repriza Vijetnamskog rata 1955-1975. godine, ako na vreme ne prestane da podržava Kijev, rekao je američkim medijima Stiv Benon, bivši glavni strateg Bele kuće i bivši Trampov savetnik.
Profesor srpskog jezika Aleksandar Mijalković uputio je otvoreno pismo svim roditeljima koji su podržali obustavu rada u školama, u kojem se zahvaljuje onima koji su stali iza ovog poteza, ali i onima koji su poslali decu u školu, kako kaže u cilju izazivanja konflikta.
Slobodan Georgiev, urednik u antisrpskom mediju tajkuna Dragana Šolaka i potpaljivač besan je na radnike RTS, pa im je poručio da uskoro neće imati posao.
Pobedili smo. Volimo da pobeđujemo, zar ne? Spušta se zavesa na četiri duge godine američkog propadanja i počinjemo potpuno novi dan američke snage i prosperiteta, dostojanstva i ponosa. Vratiti sve to jednom zauvek, rekao je sinoć novoizabrani predsednik Amerike Donald Tramp na pobedničkom mitingu, dan pre inauguracije i njegovog povratka u Belu kuću. Ovim povodom, gosti "Info dana" Informer TV bili su član Predsedništva Srpske napredne stranke Zoran Đorđević i potpredsednik Srpske radikalne stranke Miljan Damjanović.
Gost "Info jutra" na Informer TV bio je predsednik Udruženja lobista Srbije Nenad Vuković, koji je komentarisao ponovni dolazak Donalda Trampa u Belu kuću kao i šta to znači za ceo svet.
Majka Jelena licitirala kupanje krsta u ime svog sina koji trenutno nije u Bujanovcu. I na kraju je uspela za 55.000 dinara da umesto sina otkupi krst u bujanovačkom hramu Svetih apostola Petra i Pavla.
U Srbiji je u 2024. godini falsifikovano ukupno 3.840 komada novčanica, od čega je 1.697 komada falsifikovanih novčanica u dinarima i 2.143 komada falsifikovanih novčanica efektivnog stranog novca, objavila je Narodna banka Srbije.
Evropska nedelja prevencije raka grlića materice obeležava se ove godine od 20. do 26. januara u cilju unapređenja stavova i informisanja o raku grlića materice i o načinima prevencije. Osnovna poruka je da je rak grlića materice maligna bolest koja se može sprečiti.
Katarina Žličarić Džunić iz Pirota svake godine pliva za Časni krst, a za to ima duboko emotivan razlog. Na nedavnom plivanju za Časni krst, koje je okupilo više od 70 hrabrih mladića i devojaka, Katarina je otkrila da ovu tradiciju praktikuje već godinama, a njen motiv za plivanje je posebno dirljiv.
Nemanja Neco Gvozdenović (15), iz Čomaga kod Jošaničke Banje, podlegao je povredama koje je zadobio kada je pao pod točak traktora, dok je u šumi pre nedelju dana sa stricem spremao drva.
Damir Tiganj (19) iz sela Pope kod Tutina zaklao je na Jovanjdan oca Sabru (45), nakon što je ovaj pijan zajahao konja i pokušao da pregazi suprugu Zahru, Damirovu majku!
David V. (17) i Nina P. (15), iz Raške, nastradali su zajedno na Bogojavljenje, kada su, kako se sumnja, ugušili izduvnim gasovima iz automobila u kom su sedeli u garaži, a danas, na Svetog Jovana, su sahranjeni
Fudbaleri Crvene zvezde u utorak od 21 čas dočekuju PSV iz Ajndhovena u utakmici sedmog kola Lige šampiona, a meču je prethodio haos na ulicama srpske prestonice.
Tajrik Džouns, centar Partizana, iznenadio je sve pitanjem u intervjuu “Da li je Beograd u Evropi?” Greška je nastala dok je odgovarao na pitanje o najlepšem evropskom gradu.
Košarkaši Crvene zvezde u četvrtak (20.05) gostuju Makabiju u 23. kolu Evrolige. Utakmica će se igrati u dvorani "Aleksandar Nikolić", ali vest iz izraelskog kluba razočaraće "delije".
Beogradski muftija Mustafa Jusufspahić (54) objavio je na društvenim mrežama fotografiju koja je oduševila navijače Partizana. Naime, na slici se nalazi mural posvećen Dušku Radoviću, uz simbol i grb crno-belih, što je izazvalo brojne reakcije i pohvale.
Nikola Jović našao se u centru pažnje nakon što su društvene mreže Majami Hita duhovito proglasile njegov potez “kandidatom za zakucavanje godine”, iako je umesto zakucavanja samo položio loptu u obruč tokom utakmice protiv San Antonija.
Poznata glumica Tanja Bošković priznala je kojoj koleginici je celog života zavidela, ali i to koji poznati glumac ju je otvoreno mrzeo sve do svoje smrti.
Italijanska pevačka zvezda Damjano David preselio se iz Rima u Los Anđeles, pa zaključio da Amerika nije mesto za njega i da nikada ne bi mogao sebe da zamisli van Evrope.
Na današnjoj inauguraciji Melanija Tramp je izgledala veoma elegantno, a veoma sličnu modnu kombinaciju nosila je u zvaničnoj poseti u Londonu, 2019. godine.
Ivanka Tramp je u crkvu St. John's stigla u kompletu tamno zelene boje, sa kapom koja veoma podseča na kapu koju je u jednoj zvaničnoj prilici nosila Megan Markl.
Zajednički kongresni komitet za inauguracione ceremonije objavio je danas meni za inauguracioni ručak, koji će se održati nakon što novoizabrani predsednik Donald Tramp i novoizabrani potpredsednik Džej Di Vens polože zakletvu
Marko Janjušević nije više deo "Elite", ali pomno prati šta se događa na imanju u Šimanovcima. Janjuš je optužio učesnike osme sezone da su ubili čari rijalitija i da su foliranti.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar