Nije više pitanje hoće li biti rata SAD i Irana, već kada počinje?! Sve je spremno za veliki obračun!
Podeli vest
Rat između Izraela i Hamasa već se prelio na širi Bliski istok, a izgledi za konfrontaciju između regionalnih i svetskih sila postaju sve verovatniji - pre svih Irana i SAD. Istina, Teheran i Vašington su do sada izbegavali da se direktno sukobe, već su to u njihovo ime s jedne strane milicije, koje podržava Iran, i SAD i Izraela i njihovi saveznici s druge strane. Ipak, poslednjih nedelja pojačana je bojazan da bi moglo doći do otvorenog sukoba dve supersile!
Poslednjih dana Vašington je žestoko udario na grupe koje podržava Iran u Jemenu, Siriji i Iraku, dok su militanti povezani s Iranom ciljale američko osoblje u Iraku i Siriji. Teheran je takođe udario, kako je rekao, antiiranske grupe u Iraku, Siriji i Pakistanu, što je proizvelo i vojni odgovor Islamabaa.
Nije dovoljno da Sjedinjene Države jednostavno pošalju novac i oružje Izraelu da bi mogao da vodi rat protiv Gaze. Bivši izraelski premijer Naftali Benet veruje da SAD takođe imaju odgovornost da vode rat protiv Irana kako bi iznudile promenu režima u ime Izraela.
Sjedinjene Države se neće smiriti ni posle pobede Rusije u Ukrajini i pokušaće da potkopaju ruski uticaj u drugim regionima, prognoza je profesora Univerziteta u Čikagu Džona Miršajmera.
05.02.2024
19:35
Islamska republika, koja se dugo protivila prisustvu američkih snaga u onome što smatra svojim dvorištem, provela je poslednjih nekoliko decenija u izgradnji mreže islamističkih, antizapadnih i antiizraelskih milicija koje obučava, finansira i naoružava.
Te grupe su u poslednje vreme postale ratobornije, posebno jemenski pobunjenici Huti, koji su poremetili vitalni međunarodni plovni put, praveći pustoš u globalnoj trgovini i podstičući zapadne države da intervenišu. Huti aktivno pomažu Hamas u ratu protiv Izraela koji je počeo 7. oktobra prošle godine.
SAD u region imaju značajan vojni kontingent, sa više od 30.000 vojnika. Od početka rata u Gazi, Vašington je značajno ojačao svoju vojnu poziciju u regionu, premestivši otprilike 1.200 američkih pripadnika, zajedno sa hiljadama drugih u napadne grupe nosača aviona,
Ukrajinski politikolozi raspravljaju o situaciji oko ostavke glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine Valerija Zalužnog, a jedna od glavnih tema jeste na čijoj su strani Sjedinjene Američke Države u ovoj priči.
Huti poručuju da će brutalno odgovoriti na američke i britanske napade na njihove položaje u Jemenu, kao i da SAD i Britaniju čekaju lekcije mnogo gore od onih u Vijetnamu. Vašington ne želi direktan sukob sa Iranom, pa je udario na "zastupnike" Teherana u regionu
05.02.2024
17:39
Kako tenzije širom regiona rastu, evo gde su Iran ili njegovi saveznici prisutni, gde su stacionirane američke snage i gde su obe strane vodile vojne operacije od početka rata između Izraela i Hamasa:
Liban
Liban je dom najmoćnije paravojne snage na Bliskom istoku - Hezbolaha, koji podržava Iran. Ovamiloitantna grupa je jedan od najefikasnijih regionalnih zastupnika Islamske Republike. Heybolah ima svoju glavnu bazu na granici Izraela i Libana i od početka rata u Gazi često razmjenjuje vatru sa Izraelom. Pokret je blizak Hamasu u Gazi. Tačna veličina arsenala šiitske islamističke grupe je nepoznata, ali stručnjaci procenjuju da ima između 150.000 i 200.000 projektila , kao i raketa i minobacača. Prema Institutu za studije nacionalne bezbednosti u Tel Avivu ti projektili su "visoke preciznosti i veoma destruktivni", .
Lider Hezbolaha Sajed Hasan Nasralah tvrdi da grupa ima 100.000 boraca, uključujući aktivne vojnike i rezerviste. Veruje se da je Iran glavni snabdevač Hezbolaha oružjem.
Irak
Teheran ima značajan uticaj na nekoliko šiitskih milicija koje su blisko povezane sa Korpusom iranske islamske revolucionarne garde (IRGC). To uključuje Kataib Hezbolah, Harakat al-Nujaba i Kata'ib Saiiid al-Shuhada.
Stručnjaci kažu da su neke od grupa, poput Kataiba Hezbolaha, slušaju naređenja vlasti u Teheranu, a ne vlade u Bagdadu. Američka kancelarija direktora nacionalne obaveštajne službe veruje da grupa ima do 10.000 članova. Irak je takođe dom organizacije Badr koju je osnovala IRGC, kao i Asaib Ahl Al-Hak.
Grupe koje podržava Iran izvele su desetine napada na američke snage u Iraku od početka rata u Gazi, na šta su SAD uzvratile vazdušnim napadima. Tokom vikenda, američko osoblje je povređeno u napadu balističkih raketa na vazdušnu bazu Al-Asad u Iraku. Čini se da je to drugi put da su balističke rakete korišćene za gađanje američkih i koalicionih snaga u zemlji od 7. oktobra.
Do 2008. godine, na vrhuncu rata u Iraku, SAD su imale do 160.000 vojnika u zemlji. Danas je oko 2.500 vojnika raspoređeno u nekoliko baza, uključujući Erbil AB, Al-Asad AB i bazu JOC-I (Unija III) u Bagdadu.
Zbog straha da bi njegova zemlja mogla biti uvučena u regionalni rat, irački premijer je ovog meseca rekao da Bagdad traži izlazak koalicije koju predvode SAD.
Sirija
Iran ima direktno prisustvo u Siriji, gde se nalazi Kuds, elitna jedinica IRGC-a koja upravlja operacijama u inostranstvu. Ona je u Siriji raspoređene nakon pobune 2011. i ima cilj da podrži režim sirijskog predsednika Bašara el Asada. Kudsovci su se borili se na prvoj liniji fronta za Asada, zajedno sa milicijama koje podržava Iran.
U Siriji se takođe nalaze brigade Zainabijun i Fatemijun, šiitske milicije povezane sa IRGC za koje se veruje da regrutuju avganistanske i pakistanske borce.
SAD imaju 800 vojnika u Siriji u okviru tekuće misije protiv Islamske drave (ISIS). Većina američkih snaga stacionirana je u onome što vojni zvaničnici nazivaju „bezbednosnom zonom istočne Sirije", gde SAD podržavaju antirežimske Sirijske demokratske snage (SDF) na severoistoku zemlje. Takođe postoji određeno prisustvo američkih trupa na jugoistoku Sirije, gde SAD podržavaju Sirijsku slobodnu armiju, koja se takođe protivi sirijskom režimu. Damask vojskui SAD tretira kao okupatore
Američke trupe u Siriji su poslednjih nedelja sve češće na udaru grupa koje podržava Iran, na šta su SAD odgovorile vazdušnim napadima.
Jemen
U središtu sukoba između Irana i SAD su jemenski pobunjenici Huti, koji pojačavaju svoje napade na brodove u Crvenom moru, tvrdeći da to rade da se osvete Izraelu za njegov rat u Gazi.
Grupa trenutno kontroliše severni Jemen i skoro osam godina ratuje sa koalicijom koju podržavaju SAD i Saudijska Arabija. Oružje Huta uglavnom je sastavljeno od iranskih komponenti prokrijumčarenih u Jemen. Ali grupa je kasnije napravila progresivne modifikacije koje su dovele do znatnih poboljšanja.
Američka vojna stacionirala je ratne brodove u Crvenom moru, kod jemenske obale, sa koje je gađa ciljeve Huta. U decembru su SAD okupile koaliciju od više od 20 zemalja kako bi zaštitile komercijalni saobraćaj od napada Huti u Crvenom moru.
Pojas Gaze i Izrael
Opkoljeni pojas Gaze dom je militantne grupe Hamas, za koju Izrael veruje da je pre rata imala oko 30.000 boraca. Islamistička organizacija sa vojnim krilom, Hamas, osnovana je 1987. godine, a 7. oktobra je pokrenula napad na Izrael u kojem je ubijeno oko 1.200 ljudi. Hamas je uzeo 253 taoca, navode izraelske vlasti.
Iran je izgradio bliže veze sa grupom poslednjih godina iako je, za razliku od svih ostalih saveznika Teherana u regionu, Hamas sunitska muslimanska organizacija, a ne šiitska.
Nema dokaza da je Iran znao unapred za napade 7. oktobra i veruje se da Iran nema toliko uticaja na Hamas kao njegovi drugi saveznici u regionu. Ali SAD veruju da je Iran istorijski pružao do 100 miliona dolara godišnje u kombinovanoj podršci palestinskim militantnim grupama, uključujući Hamas i Palestinski islamski džihad (PIJ), još jednu militantnu grupu sa sedištem u Gazi.
S druge strane granice, Izrael je najveći primalac američke vojne pomoći, a Vašington je dostavio više od 130 milijardi dolara pomoći od osnivanja jevrejske države 1948. godine.
Zalivske arapske države i Turska
Iako se rat Izraela i Hamasa još nije prelio u arapske države Persijskog zaliva, neke od tih nacija se osećaju ranjivim jer su ranije bile na meti grupa povezanih sa Iranom. Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate napali su Huti 2019. i 2022. godine.
Zalivske države saveznice SAD takođe su dom nekih značajnih jedinica američke vojske.
SAD imaju oko 13.500 vojnika u Kuvajtu, što je najveće američko vojno prisustvo u regionu. Samo Nemačka, Japan i Južna Koreja imaju više američkih vojnika od Kuvajta.
Drugo najveće vojno prisustvo SAD u regionu je u Kataru, gde je 10.000 američkih vojnika u vazduhoplovnoj bazi Al-Udeid, najvećoj američkoj vojnoj bazi na Bliskom istoku u kojoj se takođe nalazi istureni štab američke Centralne komande i Kombinovani centar za vazdušne operacije. SAD su ovog meseca tiho postigle sporazum kojim se produžava svoje vojno prisustvo na još 10 godina u bazi.
Katar održava odnose sa Hamasom, budući da je od 2012. godine bio domaćin njegove političke kancelarije u glavnom gradu Dohi.
Više od 2.700 američkih snaga stacionirano je u vazdušnoj bazi Princ Sultan u Saudijskoj Arabiji, dok je u UAE 3.500 američkih vojnika u vazduhoplovnoj bazi Al Dafra, u kojoj se nalazi Centar za vazdušni rat u Zalivu.
Američka armija je i u Bahrein, gde je Centralna komanda američkih pomorskih snaga i dom Pete flote mornarice, ali i u Jordanu, koji je domaćin za oko 3.000 američkih vojnika. U Turskoj je 1.465 pripadnika vojske SAD u vazdušnoj bazi Indžirlik.
Američki analitički centar "Rand korporejšen" ("Rand Corporation"), koji radi za odbrambenu industriju SAD i CIA, po nalogu Pentagona, napravio je scenarije budućih ratova. Izveštaj nosi naziv: "Kuga, kiborzi i supervojnici". RAND se u Moskvi vodi kao "teroristička organizacija i neprijatelj Rusije", a cilj "randovaca" je da američkim vojnim i obaveštajnim agencijama pokažu kako da unište Rusiju.
Više od 40 miliona Amerikanaca živi u siromaštvu, ali predsednik Džo Bajden želi da pošalje još 60 milijardi dolara od vrednih Amerikanaca u endemski korumpiranu i propalu Ukrajinu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sa iranskim ispaljivanjem oko 180 balističkih projektila na Izrael preko noći, Posle iranskog raketiranja Izraela kada je na jevrejsku državu lansirano više stotina projktila Bliski istok je ponovo na ivici pogubnog regionalnog rata. Tim prfe jer je izraelski premijer Benjamin Netanjahu odmah je obećao da će uzvratiti za napad. On je to nazvao "velikom greškom" koju će Iran "platiti".
U novom Info jutru o velikom raketnom napadu Irana na Izrael, ali i o tome kakve posledice očekuju Irance zbog tog čina, govorili su gosti Vladimir Dobrosavljević prof. dr Milan Petričković, prof. dr Miloje Pršić, istoričar.
O uzavrelom sukobu na Bliskom istoku koji ključa iz dana u dan i najnovijem napadu Irana na Izrael, govorili su gosti Otvorenog studija, istoričar i autor knjige "Efekat Tramp" Saša Adamović i Istoričar i autor emisije na Informer TV Goran Šarić.
Nije dovoljno da Sjedinjene Države jednostavno pošalju novac i oružje Izraelu da bi mogao da vodi rat protiv Gaze. Bivši izraelski premijer Naftali Benet veruje da SAD takođe imaju odgovornost da vode rat protiv Irana kako bi iznudile promenu režima u ime Izraela.
Rusija je poslala automatsko upozorenje Sjedinjenim Američkim Državama o lansiranju "orešnika" 30 minuta ranije, jer se radi o raketi balističkog tipa, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na brifingu.
Ruski predsednik Vladimir Putin u televizijskom obraćanju naciji priznao je da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketomsrednjeg dometa i rekao da se zove "orešnik" (lešnik).
Siledžije iz opozicije danas su širom zemlje demonstrirali nasilje na ulicama, u Beogradu je došlo i do nekoliko fizičkih obračuna, a u Kikindi je umalo izbo fizički obračun!
Provokatori iz redova opozicije izazvali su za kratko vreme novo nasilje širom Srbije, dok su građani bili sprečeni da obavljaju svoje obaveze i da se slobodno kreću! Na nekim mestima je došlo i do opšte tuče učesnika protesta.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova, bio je gost Info jutra u kome je govorio o neverovatnim rezultatima Srbije, ali i o najaktuelnijim temama u Srbiji!
Gost Info jutra na Informer televiziji bio je prof. dr Miloš Laban koji je govorio o strašnoj tragediji koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu na Glavnoj železničkoj stanici prilikom koje je poginulo 15 osoba, a teško povređeno dvoje.
Huliganska rulja koja pripada opoziciji brutalno je napala novinarke Informera Lidiju Makragić i Branku Lazić, a tim povodom gostujući na Informer televiziji govorili su teolog Miloš Stojković i lider Srpske desnice Miša Vacić.
Na društvenim mrežama pojavila se polemika oko toga da li je u redu da se trenekrka oblači u svim prilikama: bilo svečanim ili svakodnevnim. Odgovori ljudi bili su različiti, a neki su duhovitošću oduševili sve koji su ih pročitali.
Iako se trgovci utrkuju popustima, pristojnu veštačku jelku je nemoguće nabaviti bez 4.000 dinara, a one najskuplje kućne jelke koštaju i do 150.000 dinara.
Bliži se "Crni petak" dan kada počinju vikend akcije, a mnogi trgovci koriste upravo ovakvu situaciju kako bi prevarili potrošače. Ovakvim prevarama najviše se bave internet prodavnice koje su tokom 2024. godine pokrenuli više od 38 miliona "fišing" napada.
Ministri u Vladi Srbije Ivica Dačić i Darko Glišić, sastankom sa predstavnicima opština i gradova Kolubarskog i Mačvanskog okruga, koji su ujedno i komandanti štabova za vanredne situacije, započeli su projekat saradnje s ciljem boljeg zajedničkog delovanja protiv posledica prirodnih katastrofa.
Alija Balijagić uhapšen je nakon 27 dana potrage u selu Pribojska Goleša kod Prijepolja, a pojedincima nisu dovoljne ni fotografije ni snimci koje je MUP objavio, su već počeli sa stvaranjem teorija zavera i širenjem laži i panike u javnosti, kako je sve zavera policije i da uhapšeno lice zapravo nije Balijagić.
Duško Šarić (46), mlađi brat Darka Šarića (54) otkrio je pred današnje suđenje u Specijalnom sudu da je imao tešku operaciju srca, koja je trajala pet sati.
Vladimir Petković (23) iz okoline Šapca, poginuo je juče zajedno sa ocem Miletom Petkovićem (63) kada su se kombijem sudarili sa automobilom marke BMW i kamionom.
Selektor Srbije Dragan Stojković Piksi jasno je naznačio da će mečevi protiv Austrije biti izuzetno teški za našu selekciju u borbi za opstanak u A diviziji Lige nacija.
Košarkaši Partizana ostvarili su najvažniju pobedu ove sezone, srušili su Crvenu zvezdu pred njenim navijačima i mnogi veruju da će upravo taj trijumf biti prekretnica sezone za ekipu Željka Obradovića!
Iako su svi pričali o Partizanovoj pobedi nad Crvenom zvezdom, pravi skandal desio se na terenu – sudije su napravile čak 17 grešaka koje su mogle promeniti tok utakmice.
Dušan Vlahović sutra neće biti u timi, a nisam siguran ni da li će biti spreman za naredni meč protiv Aston Vile, poručuje trener Juventusa Tijago Mota (42).
Novi film "Babygirl", erotski triler sa Nikol Kidman, izazvao je pravi skandal, posebno jer će biti prikazan baš tokom prazničnog perioda. Mnogi pitaju: "Zašto baš sada, na Božić?"
Scena seksa, za koju niko nije mogao pretpostaviti da postoji, prikazuje film "Hari Poter i vatreni pehar" u potpuno drugačijem svetlu. U sceni koja je izbačena iz finalne verzije filma pojavljuje se i poznati srpski glumac Peđa Bjelac.
Revijom „Lutka sa naslovne strane“ 23. novembra u 19 časova u hotelu Hyatt Regency biće otvoren 37. Fashion Selection, a u organizaciji modne agencije Select.
Katarina Živković nakon višemesečne pauze, tokom koje je uživala u najlepšoj ulozi - ulozi majke, vratila se na muzičku scenu drugim studijskim albumom "Kurtizana".
Pop zvezda Jovana Pajić potpuno je zaludela region svojim velikim come backom i pesmom „Ludilo moje“, koja je u poslednjih šest meseci bila najslušanija domaća numera, a novom pesmom samo će još više podići temperaturu na domaćoj sceni! Jovana je danas izbacila novi hit singl pod nazivom „Prezime se briše“, koji preti da postane nova ženska himna.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.