O čemu to oni?! Ameri prave železnicu na Mesecu, kreće brutalna trka sa Rusijom i Kinom za zemljin satelit!
Podeli vest
Američka agencija za napredna istraživanja u oblasti odbrane (DARPA) i Northrop Grumman planiraju da izgrade lunarni železnički sistem, postavljajući teren za novu eru svemirskih vojnih operacija, istraživanja i ekonomije.
Ovog meseca, Defense Nevs je izvestio da DARPA i američki odbrambeni izvođač sarađuju na stvaranju železničkog sistema na Mesecu kako bi se olakšao transport ljudi, resursa i zaliha u komercijalne svrhe i promovisala svemirska ekonomija za SAD i njihove međunarodne partnere.
Stejt department je pozvao na "rigoroznu" bezbednosnu procenu predloženog zajedničkog rusko-kineskog plana za uspostavljanje baze za istraživanje Meseca na nuklearni pogon u narednoj deceniji.
Kineski naučnici rade na novom metodu lansiranja u svemir koji kombinuje hipersonični let sa tehnologijom elektromagnetnog lansiranja. U hipersoničnoj trci za prevlast brzog lansiranja satelita, Kina i SAD otkrivaju duele sa futurističkim tehnologijama koje bi mogle biti ključne u ratnom scenariju gde su sateliti ciljani.
20.03.2024
22:15
Izvodljiv projekat
Defense Nevs napominje da će se rad Northrop Grummana fokusirati na identifikaciju interfejsa, resursa i finansija potrebnih za izgradnju takve mreže, kao i na tehnološke i logističke rizike. U izveštaju se kaže da će privatna kompanija takođe predložiti prototipove lunarnog železničkog sistema kako bi istražila kako bi ta "vozila" mogla izgraditi i funkcionisati.
Napori su deo DARPA studije o mogućnostima lunarne arhitekture (LunA-10), koja ima za cilj da identifikuje osnovne tehnologije potrebne za razvoj buduće infrastrukture na Mesecu.
Bez obzira na svu žestinu vrućih sukoba koji su već počeli u različitim delovima sveta, najveći vojni sukob tek predstoji, poručuje poznati ruski ekonomista Mihail Hazin, na svom telegram kanalu.
Kina prednjači u razvoju, testiranju i razmeštanju hipersoničnog oružja. Ispred je i Rusije, a SAD rade na tome da ih sustignu i stvore novo oružje čija je brzina pet puta veća - objavila je američka novinska agencija Bloomberg.
14.03.2024
19:30
Prošlog decembra, Northrop Grumman je bila jedna od 14 kompanija koje je DARPA odabrala da istražuje koncepte za podršku budućoj lunarnoj ekonomiji do 2035. Studije dolaze u trenutku kada SAD, njihovi međunarodni partneri i komercijalne kompanije predviđaju buduće aktivnosti oko Meseca.
Defence Nevs kaže da interesovanje američkih svemirskih snaga za vojnu korisnost operacija oko Meseca takođe raste, sa planovima za stvaranje komande za svemirske budućnosti koja bi potvrdila koncepte koji gledaju u budućnost i nove misije.
Izvor navodi da će se lunarni rad Komande za svemirske budućnosti fokusirati na razumevanje da li operacije u tom okruženju nude vojnu korist službi.
U članku Politico iz marta 2022. Brajan Bender pominje nekoliko potencijalnih strateških upotreba Meseca, uključujući svest o domenu, lunarne ispostave, zaštitu cislunarnog svemira i resurse. Lunarni voz može biti od ključnog značaja u realizaciji projekata za postizanje tih ciljeva, navodi se u izveštaju.
Mesec bi takođe mogao da posluži kao baza za raspoređivanje oružja i svemirskih letelica, a da se ne otkrije konvencionalnim metodama praćenja svemira. Ove svrhe mogu uključivati raspoređivanje oružja dizajniranog za praćenje i uništavanje satelita i svemirskih letelica u orbiti.
U tom smislu, Bender kaže da američke svemirske snage imaju za cilj da razviju tehnologije za praćenje aktivnosti izvan Zemljine orbite.
U novembru 2022. godine, Laboratorija za istraživanje vazduhoplovstva SAD (AFRL) dodelila je kompaniji Advanced Space LLC ugovor od 72 miliona dolara za demonstraciju svesti o svemirskoj situaciji, otkrivanje objekata i njihovo praćenje u blizini Meseca kao deo programa Oracle svemirskih letelica.
Projekat ima za cilj razvoj nove tehnologije za identifikaciju objekata koji ranije nisu bili prepoznati, otkrivanje malih ili udaljenih objekata i proučavanje pozicioniranja i navigacije svemirskih letelica u svemiru izvan geosinhrone orbite do Meseca. Ovo područje je poznato kao KSGEO, što je deset puta dalje od uobičajenog operativnog dometa američkih svemirskih snaga i američke svemirske komande.
Američka mreža za svemirski nadzor trenutno koristi kombinaciju senzora koji se nalaze na Zemlji iu tipičnim orbitama, kao što je GEO. S druge strane, Oracle-ova operacija će se nalaziti u blizini Lagrange tačke 1 Zemlje i meseca, pokrivajući rastojanje od približno 320.000 kilometara.
Dalje, američko vazduhoplovstvo je izvestilo u decembru 2023. da se projekat Oracle sastoji od dva sistema, Oracle-M i Oracle-P. Oracle-M je kratkoročni, jeftin tragač za mobilnost u dubokom svemiru koji će biti isporučen sredinom 2024. godine; Oracle-P je namenski napravljen eksperiment cislunarne svemirske situacione svesti (SSA), koji demonstrira sposobnost traženja nepoznatih ili izgubljenih objekata i čuvanja poznatih objekata. Isporuka se očekuje 2026. godine, a lansiranje je planirano za 2027. godinu.
Bender ističe da Mesec može da služi kao svemirska ispostava, pokazujući stratešku vrednost držanja lunarne teritorije u ekonomske i vojne svrhe.
Preteći Rusiju i Kinu
U januaru 2022, Asia Times je izvestio da su Kina i Rusija odlučile da uspostave zajedničku bazu na Mesecu ranije nego što je planirano, sa očekivanim datumom završetka 2027. Međunarodna stanica za istraživanje Meseca (ILRS) će se sastojati od različitih naučnih objekata koji omogućavaju istraživačke eksperimente , istraživanje Meseca, verifikacija tehnologije i posmatranje sa Meseca.
Međutim, izgleda da je datum 2027. odložen. Kina planira da pokrene misiju za istraživanje Meseca Čang'e 8 2028. godine kao prvi korak u uspostavljanju ILRS-a, testiranja tehnologije za korišćenje lokalnih resursa i proizvodnje sa 3D štampanjem.
Štaviše, Forbs je ovog meseca izvestio da Kina i Rusija razmatraju zajedničku nuklearnu elektranu na površini Meseca u narednoj deceniji, rekao je Jurij Borisov, generalni direktor ruske svemirske agencije Roskosmos.
U izveštaju Forbsa se navodi da se očekuje da projekat, namenjen lunarnim naseljima, bude završen između 2033. i 2035. Izgradnja fabrike će verovatno biti automatizovana, jer mora da se radi bez prisustva ljudi. Takođe se kaže da je neophodna nuklearna energija jer moderni solarni paneli neće obezbediti dovoljno električne energije.
Forbs takođe navodi da NASA i Ministarstvo energetike SAD takođe razvijaju planove za uspostavljanje nuklearne elektrane na Mesecu početkom 2030-ih. Bender ističe ekonomski potencijal Meseca, citirajući DARPA-in projekat NOM4D , koji istražuje proizvodnju u svemiru koristeći materijale lansirane sa Zemlje.
Veruje se da Mesec ima vredne resurse kao što su silicijum, retki metali, titanijum, aluminijum, vodu, plemenite metale i helijum-3. Tehnologije razvijene za dugoročno prisustvo na Mesecu mogu imati potencijalne komercijalne primene u budućnosti.
U januaru 2023. NASA je predložila da lunarni južni pol za kiseonik (L-SPoP) posluži kao "gasovod kiseonika. Cevovod će uvesti revoluciju u operacije na površini Meseca za američki program Artemis i smanjiti troškove i rizike korišćenjem resursa na licu mesta.
Početni koncept je cevovod od pet kilometara koji transportuje kiseonik od izvora za proizvodnju kiseonika do postrojenja za skladištenje/utečnjavanje kiseonika u blizini lunarne baze.
Ovog meseca, IEEE Spectrum je izvestio da je američka svemirska kompanija Interlune objavila planove za rudarenje lunarnog regolita za helijum-3. Regolit je sloj rastresitih, raznovrsnih i nekonsolidovanih površinskih naslaga koji pokrivaju čvrstu podlogu.
IEEE Spectrum napominje da je helijum-3 strateški resurs koji se koristi u neutronskim detektorima za otkrivanje prokrijumčarenog nuklearnog materijala, kriogena rashladna tečnost za kvantno računarstvo, manje radioaktivni materijal za medicinsko snimanje i, u budućnosti, moguće gorivo za fuziju nuklearnih reaktora.
Interlune predviđa vađenje lunarnog helijuma-3 korišćenjem sedam metara dugačkih robotskih vozila na solarni pogon kako bi se prikupio regolit i odvojio helijum-3. Vozila bi zatim prenosila gas helijum-3 do svemirske letelice koja je čekala koja bi ga vratila na Zemlju sa korisnim teretom u desetinama kilograma.
U januaru su Lokid Martin i NASA predstavili eksperimentalni avion Ks-59, za koji se očekuje da leti 1,4 puta većom brzinom od zvuka (1.490 km/h) bez da proizvede eksplozivni zvučni udar. Taj mlaznjak bi trebalo da igra ključnu ulogu u ponovnom uspostavljanju nadzvučnog komercijalnog putovanja avionom. Ali Amerikanci sada rade na podmornici koja bi mogla da putuje tri puta brže od Ks-59 .
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Prekid vatre i postizanje političkog rešenja sukoba u Ukrajini je ono što može da zadovolji interese svih strana, izjavio je danas portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Lin Đijan.
Ruske svemirske ambicije nisu ograničene samo na Mesec, kako je istakao fizičar i predsednik Nacionalnog istraživačkog centra Kurčatovski institut Mihail Kovalčuk. On je uveren u potrebu aktivnog promovisanja postojećeg razvoja kako bi se obezbedilo rusko tehnološko vođstvo.
Ruski lovac pete generacije Su-57 jedini je na svetu koji je pokazao efikasnost protiv američkih sistema PVO „patriot“, izjavio je generalni direktor državne korporacije „Rosteh“ Sergej Čemezov
Stejt department je pozvao na "rigoroznu" bezbednosnu procenu predloženog zajedničkog rusko-kineskog plana za uspostavljanje baze za istraživanje Meseca na nuklearni pogon u narednoj deceniji.
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dao je intervju čuvenom novinaru Bi-Bi-Sija, za najpoznatiju političku emisiju britanskog servisa Hard Talk, koji će biti emitovan večeras u 01.30 časova posle ponoći, po našem vremenu.
Ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine ubijen je premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić. Bio je to uobičajen dan za premijera, koji je trebalo da ima nekoliko sastanaka.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
Tri osobe uhapšene su u blizini manastira Visoki Dečani i određen im je pritvor do 48 sati, zbog toga što su na vozilu imali natpis “Kosovo je Srbija”, saopšteno je iz regionalne direkcije tzv. kosovske policije u Peći.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Profesionalno udruženje novinara Srbije osudilo je još jedan napad vandala na novinarsku ekipu, koji se dogodio danas tokom nasilnog protesta opozicije u Novom Sadu.
Kao i prethodnih dana, zbog jutarnjeg mraza na kolovozu je prisutna poledica, što dodatno utiče na bezbednost u vožnji, ali i dužinu zaustavnog puta, saopštio je Auto-moto savez Srbije uz apel na prilagođavanje brzine kako bi se izbegle saobraćajne nezgode i lančani sudari prilikom naglog kočenja.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Svetog Jovana Milostivog, patrijarha Aleksandrijskog koji je živeo krajem šestog i početkom sedmog veka.
Suđenje Urošu Blažiću (21), okrivljenom za masovno ubistvo u selima Dubona i Malo Orašje, biće nastavljeno danas u 10 sati u zgradi Specijalnog suda u Beogradu i to iznošenjem završnih reči!
Muškarac Zoran Z. (71) koji je juče ranio dvojicu svojih komšija, oca i sina, u selu Mramorak kod Kovina, saslušan je danas u prostorijama Višeg javnog tužlastva u Smederevu, a kako je navedeno u saopštenju, odlučio je da iskoristi svoje zakonsko pravo i da se brani ćutanjem.
Rade Bulatović (76), kojeg u seriji "Sablja" igra profesor i glumac Miodrag Krčmarik, bivši je direktor Bezbednosno - informativne agencije i savetnik za nacionalnu bezbednost u predsedničkom kabinetu Vojislava Koštunice.
Željko Tojaga zvani Žmigi (54), nekadašnji pripadnik rasformirane Jedinice za specijalne operacije, koji je u aprilu 2018. godine izašao iz zatvora pošto je odslužio kaznu od 15 godine, trebao je "zoljom" da gađa automobil u kom se nalazio tadašnji premijer Zoran Đinđić, pisali su mediji svojevremeno.
Na današnji dan, 25. novembra 2020. godine, preminuo je jedan od najboljih fudbalera svih vremena Dijego Armando Maradona. Napoliju je doneo dva šampionska pehara, a Argentini titulu prvaka sveta 1986. Igrao je još za Boku, Barselonu, Sevilju i Njuels old bojs, a selektor "gaučosa" bio je od 2008. do 2010.
Srpski reprezentativac - Đorđe Petrović, oduševio je stručni štab Čelsija sjajim partijama u dresu Strazbura, ali i "orlova" zbog čega se uveliko sprema njegov povratak na "Stamford Bridž".
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Održavanje strasti na daljinu nikada nije bilo zabavnije! Uz igre poput "pogodi oblinu", zavodljive poruke i male tajne šifre, možete uneti uzbuđenje u vezu i raspaliti maštu svog partnera, čak i kada niste zajedno.
Da li ste ikada proverili koliko su vaše drvene varjače zaista čiste? Jednostavan trik kuvara Meta Prestona otkriva šokantnu količinu prljavštine koju ne vidite golim okom!
Mala devojčica sa neverovatno gustom i dugom afro kosom postala je senzacija na društvenim mrežama, dok njena mama Liana negira sve optužbe da koristi veštačku kosu kako bi privukla pažnju.
Pobednica rijaliti programa "Zadruga" Iva Grgurić ekskluzivno za Informer otvorila je vrata svog doma u jednom od najluksuznijih delova Beograda. Starleta nas je, tom prilikom, pustila u garderober vredan čak 100.000 evra, a pred našim kamerama izdvojila je kako omiljene, tako i najskuplje komade koje poseduje.
Jovana Tipšin se godinama unazad družila sa Draganom Markovićem Palmom, a sada je ispričala sve o njihovom poslednjem susretu, koji je bio pre tri nedelje.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.