Zašto Bundesver raspoređuje vojsku na ruskim granicama? Jasno - otvara se još jedan front?
Podeli vest
To što je Nemačka počela u Litvaniji, članici NATO, da raspoređuje svoje vojne trupe govori o tome da takav korak treba posmatrati isključivo kao širenje ofanzivnog potencijala NATO-a u blizini ruskih granica, što može dovesti do eskalacije, zbog čega Moskva preduzima adekvatne mere.
Ocena ruskih eksperata je da zapadna alijansa preduzima mere koje stvaraju eskalaciju u oblastima koje su od vitalnog značaja za bezbednost Rusije.
Stručnjaci i analitičari izneli su svoje sumnje u vezi rata u Ukrajini koji je ušao u treću godinu i šta će se dogoditi ukoliko se dopusti poraz Kijeva.
14.04.2024
18:36
Između ostalog, to se ne odnosi samo na baltičke države, već i na susednu Finsku i Švedsku, nove članice NATO bloka.
U tom kontekstu, smatraju stručnjaci, ponovno uspostavljanje Lenjingradskog vojnog okruga i jačanje vojne saradnja između Rusije i Belorusije je pravovremena mera.
Stručnjaci kažu da jedna brigada nije dovoljna za napad na tako veliku zemlju kao što je Rusija, tim pre što je ruska vojska opremljena najnovijim i najsavremenijim vrstama naoružanja.
Sistemi za praćenje nisu bili u stanju da otkriju projektil koji je pogodio Termoelektranu Tripolje u blizini Kijeva, rekao je ukrajinski vazduhoplovni ekspert i bivši inženjer za ispitivanje konstruktorskog biroa Antonov Konstantin Krivolap na TV kanalu Prjamoj.
14.04.2024
16:36
Međutim, ako se u narednim godinama pojavi još nekoliko NATO divizija u baltičkim državama, to može stvoriti ozbiljnu pretnju i realne preduslove za oružanu agresiju na Rusiju i Belorusiju.
- Pre svega, želeo bih da skrenem pažnju na to zašto je izbor pao na Litvaniju. Litvanska armija je najveća među baltičkim državama i ima oko 30-40 hiljada vojnika. Ostale vojske su manje i potpuno su nesposobne. Dakle, jača se ona vojska koja može da izvrši neke borbene zadatke koji će pred nju biti stavljeni, a vojske Letonije i Estonije nisu borbeno spremne. Litvanska vojska, takođe, nema borbeno iskustvo i nema moćne tehnologije kao, recimo, što imaju ruska ili američka armija, ali je ipak, ovo jedna od najvećih armija u regionu i zato jačaju nju kao borbeno najspremniju - objašnjava ruski vojni ekspert i politikolog Oleg Glazunov.
Ovde se postavlja pitanje, dodaje on, da li to znači da se sprema nekakva vojna operacija ili je reč o nečemu drugom.
- NATO može smelo da žrtvuje baltičke zemlje, jer im one nisu posebno potrebne, mada bi mogle da izvršavaju neke svoje zadatke vezane za Rusiju, uključujući i borbene. Dakle, ovde postoji određena zabrinutost i rekao bih da treba da shvatimo zašto se ovo radi - kaže Glazunov.
On smatra da bi tim pitanjem trebalo da se pozabave ruske bezbednosne službe na svim nivoima, uključujući specijalne i vojno-obaveštajne službe.
Nekadašnji savetnik za nacionalnu bezbednost u vreme administracije Džimija Kartera upozoravao je još pre desetak godina da bi Vladimir Putin mogao da krene u "iznenadni napad" na zemlje Baltika, te pozivao na „mobilizaciju“ Zapada i NATO saveza.
Međutim, takve tvrdnje su neosnovane, jer Rusija nema nameru nikog da napada, dok su stavovi Bžežinskog gotovo uvek bili ratoborni i išli su u prilog konfrontaciji, kada je reč o odnosu Zapada prema Rusiji.
U suštini, Zapad uporno izmišlja priče o "ruskoj pretnji" kako bi opravdao svoje postojanje, svoje nepopularne poteze i agresivne ambicije.
Otvara se još jedan front
To što je Nemačka počela da raspoređuje svoje vojne trupe u Litvaniji i što je prvi put od Drugog svetskog rata poslala svoje snage dugoročno van zemlje litvanski lideri su
pozdravili, opisujući to kao "istorijski događaj", a nemački zvaničnici su to ocenili kao značajan korak za odbrambenu sposobnost alijanse i važan dan za Bundesver.
Trajno stacioniranje borbene jedinice u Litvaniji je presedan u istoriji nemačke armije, jer nikada do sada toliki broj vojnika nije bio stacioniran u inostranstvu na stalnoj osnovi.
Za sada je oko dvadesetak vojnika stiglo u Litvaniju, a kasnije ove godine pridružiće im se još 150 pripadnika nemačke vojske.
Očekuje se da će nemački vojni kontingent do 2027. godine brojati 5.000 vojnika, preciznije – 4.800 vojnika i 200 civilnih službenika Bundesvera, koji će moći da u tu zemlju dovedu i svoje porodice.
Ministar odbrane Litvanije Laurinas Kašcunas rekao je da je dolazak nemačkih trupa "odličan primer" za sve zemlje istočnog krila NATO, na granici sa Rusijom i njenim saveznikom Belorusijom.
Prema njegovim rečima, biće stvorena takva arhitektura odbrane i odvraćanja da nijedan protivnik sa Istoka neće ni pomisliti da testira član 5. NATO o kolektivnoj odbrani, koji označava da se svaki oružani napad na jednu ili više članica smatra napadom na sve zemlje NATO.
Glavna lokacija za raspoređivanje vojske biće vojni poligon Rudninkaj i Rukla, na oko sto kilometara od granice sa Rusijom.
Litvanija se graniči sa Belorusijom i ruskom ekslavom Kalinjingradom, a između dve zemlje se prostire uski kopneni koridor, dužine 100 kilometara - Suvalki koridor, koji je, prema navodima nemačkih medija, u dokumentima Bundesvara označen kao moguća lokacija sukoba.
Ruski stručnjaci kažu da bi prvi na udaru mogao biti Kalinjingrad, koji je trn u oku NATO pakta i koga šef nemačkog Ministarstva odbrane Boris Pistorijus naziva starim nemačkim imenom – Kenigsberg. Rusija sve to ima u vidu, što znači da već preduzima sve neophodne mere u osiguravanju bezbednosti cele zemlje.
- Pitam se da li spremaju neku provokaciju ili neki prljavi trik, kako bi nam odvukli pažnju sa Ukrajine, otvorili još jedan front. Ali, opet kažem, baltička vojska čak i ako nešto urade to neće dovesti ni do čega dobrog za baltičke države, odnosno za dva-tri dana neće ostati ništa od njih. To nije ukrajinska vojska, oni su mali, slabo su naoružani i teško da će neko pružiti dostojan otpor, s obzirom da nemaju nikakvog borbenog iskustva. Sada već imamo koherentnost naših trupa i borbeno iskustvo, i zato, ako planiraju neku vrstu provokacije, bojim se da bi to moglo loše da se završi po njih - kaže Glazunov.
Ekspert naglašava da Rusija nema nameru da šalje vojsku i osvaja Baltičke države, niti bilo koju drugu zemlju, ali će učiniti sve da zaštiti svoje granice i osigura bezbednost zemlje.
Ako baltičke zemlje upuste u avanturu i organizuju provokacije protiv Rusije, jedinice drugih NATO država koje se nalaze na njihovoj teritoriji neće im pomoći, uveren je Glazunov.
Cena "igre" teška 800 miliona evra
Nemačka i Litvanija još se nisu dogovorile oko toga kako će da podele troškove smeštaja tenkovske brigade Bundesvera.
Procene su da će prebacivanje nemačke brigade u Litvaniju do 2027. godine, zajedno sa smeštajem vojnika i njihovih porodica, koštati približno 800 miliona evra.
Kremlj je negativno ocenio planove Nemačke da stvori vojnu bazu u Litvaniji.
Portparol ruskog rpedsednika Dmitrij Peskov je upozorio da slanje nemačkih vojnika u Litvaniju i formiranje vojne baze stvaraju žarišta opasnosti u blizini granica Rusije, što zahteva posebne bezbednosne mere Moskve.
Iran protiv Izraela koristi nove rakete koje su neranjive za njegove snage protivvazdušne odbrane, izjavio je za ruske RIA Novosti libanski stručnjak za vojnu strategiju Ali Hamija.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upozorio je večeras na "sve jači savez" između Rusije i Severne Koreje, navodeći da to zahteva snažan odgovor Ukrajine i njenih međunarodnih partnera.
Hiljade vojnika NATO učestvuju u velikim artiljerijskim vežbama na finskom Arktiku ovog meseca, što neki vide kao signal susednoj Rusiji zbog njenog rata protiv Ukrajine.
Da Ruska Federacija ne poseduje nuklearno oružje, NATO bi rasporedio trupe na teritoriji Ukrajine. Ukrajina ima strateški značaj za Alijansu, izjavio je predsednik Vojnog komiteta NATO-a, admiral Rob Bauer, na Samitu o odbrani u Pragu, održanom od 8. do 10. novembra.
Eksplozija se dogodila u predgrađu Sumija, u blizini baza u kojima je stacionirano ukrajinsko vojno osoblje, izjavio je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog pokreta otpora u Nikolajevskoj oblasti.
Ukrajinske trupe su britanskim projektilom "Storm Shadow" napale večeras morsku trgovačku luku Berdjansk u regionu Zaporožja i pogodile praznu burad za gorivo, saopštio je predsednik komisije ruske Javne komore za pitanja suvereniteta i kopredsedavajući Koordinacionog saveta za integraciju novih regiona Vladimir Rogov.
Bivši košarkaš Vladimir Štimac, koji se prekvalifikovao u profesionalnog demonstranta, postao je opozicionar onog trenutka kad mu vlast nije dozvolila da krši zakone države!
Opozicija je danas održala još jedan nasilnički protest u Novom Sadu, a jedan od predvodnika je bio i zagovornik nezavisne Vojvodine i otvoreni srbomrzac Dinko Gruhonjić.
Da Goran Vesić kog protiv zakonito drže u pritvoru nije bio na funkciji ministra građevinarstva tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu opšte je poznata činjenica, ali pojedinim opozicionarima koji gostuju na tajkunskim medijima upravo ta notorna stvar počela je da se javlja, pa je u programu ponavljaju kao papagaji.
O najnovijim dešavanjima u Rusiji i Ukrajini za našu televiziju govorili su Tomo Kovač, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i Pukovnik Veselin Šljivančanin.
Gosti Info jutra advokat Zora Dobričanin i analitičar Saša Borojević, govorili su o tome kako kompanija SBB u vlasništvu Dragana Šolaka krije IP adrese osoba sa kojima je maloletni ubica Kosta K. komunicirao.
Profesor dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel bili su gosti Informerovog "Otvorenog studija". Govorili su o protestima u centru Beograda, kao i o globalnoj bezbednosti.
Brojni običaji koji se poštuju tokom sezone slava, često među vernicima stvaraju nedoumice, pa se tako uvek postavlja pitanje, kada je pravo vreme da se zapali slavska sveća.
Poznati Novopazarac Sead Bihorac ponovo je oduševio sve svoje sugrađane pokretanjem novog humanitarnog projekta. Započeo je izgradnju stambene zgrade sa šest stanova namenjenih samohranim majkama i njihovoj deci.
Profesionalno udruženje novinara Srbije osudilo je još jedan napad vandala na novinarsku ekipu, koji se dogodio danas tokom nasilnog protesta opozicije u Novom Sadu.
Nišlijka Tamara Lapadatović (35) poginula je u oktobru zajedno sa svojim dečkom Aleksandrom Jokanovićem (30) u Njujorku, a njihovi prijatelji su se emotivnim porukama, tačno 40 dana od te tragedije, oprostili od njih na društvenim mrežama.
U slučaju "Ribnikar" tužilaštvo ima veliki problem jer SBB odbija da dostavi IP adrese, što je jako važno jer na taj način može da se proveri šta je osoba radila na internetu, a upravo o tom problemu je govorila na Informer TV advokatica Zora Dobričanin koja zastupa porodice žrtava.
Kuća Alije Balijagića izgorela u požaru, koji je izbio noćas! Požar je bio u poodmakloj fazi, gorele su sve prostorije, a krovna konstrukcija se urušavala.
Košarkaši Partizana, Brendon Dejvis i Ajzea Majk, izdvojili su vreme kako bi uživo ispratili utakmicu kvalifikacija za Evrobasket između Srbije i Danske.
Dvorana "Pionir" je odlično ispunjena za utakmicu trećeg kola kvalifikacija za Evrobasket između Srbije i Danske, a među publikom se, između ostalih, našla i proslavljena streljačica, Zorana Arunović.
Mirjana Joković rođena na današnji dan 1967. godine, još kao šesnaestogodišnja tinejdžerka pojavila se u seriji "Kamiondžije opet voze", gde je igrala unuku legendarnom Jaretu kojeg je glumio Miodrag Petrović Čkalja.
Adriana Lima šokirala je fanove dramatičnim promenama na licu u poslednjih nekoliko nedelja, a svi se pitaju šta je uzrok ovoj transformaciji jer u jednom momentu izgleda drastično mršavo dok je u drugom njeno lice punijeg izgleda.
Počela je sezona Strelca, a žene rođene u ovom znaku izuzetno su energične, avanturisti spremne za nova iskustva. Mnoge poznate dame su u ovom znaku i veoma uspešne na poljima svojih karijera.
Manekenka i TV zvezda Džesika Alves pohvalila se svojim seksi telom tokom pikantnog fotografisanja, na kome su njene natečene obline bile u krupnom kadru.
Višestruka skleroza (MS) je trajno neurološko stanje koje utiče na mozak i nerve, izazivajući niz simptoma, uključujući probleme sa vidom, ravnotežom, mišićima i bešikom. Iako uzrok MS-a nije potpuno poznat, simptomi se mogu pojaviti godinama pre nego što dođe do zvanične dijagnoze.
Napravite ukras za jelku od rolne toalet papira i uštedite. Imaćete originalnu dekoraciju, a ako vam se dopadne, možete eksperimentisati sa oblicima i napravite još mnoštvo.
Muzička zvezda Jelena Karleuša otkrila je da je na auto-putu udareno lane, kao i da je poslala pomoć kako bi ga spasili, međutim, nesrećna životinja je na veliku žalost podlegla povredama.
Mihajlo Veruović, sin nekadašnjeg telohranitelja Zorana Đinđića, osvrnuo se na seriju "Sablja", koja prati dešavanja oko atentata na premijera, a u kome je ranjen i njegov otac.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.