(VIDEO) Amerika ga nema i neće imati još dugo! Ovo imaju samo Putin i Kina! Vašington je bez njega tek "tigar na papiru"!
Podeli vest
Namera SAD da brani sve slabiji status gospodara unipolarnog sveta zahteva moderne sisteme naoružanja koji nisu slabiji od neprijateljskog oružja. Amerika ima ozbiljne probleme sa ovim, jer zemlja već deset godina zaostaje za Rusijom i Kinom u razvoju hipersoničnog naoružanja.
Vladina kancelarija za odgovornost, jedno od glavnih revizorskih tela američkog Kongresa, objavila je izveštaj u kojem ističe svoje nezadovoljstvo sporim tempom napretka u američkim programima hipersoničnog oružja i naglašava ključne tehnološke probleme sa projektom LRHV (poznatijim kao Dark Eagle), napominje kineski portal infoBRICS
Kineski revolucionarni hipersonični projektil moći će da uđe i izađe iz atmosfere naše planete vrtoglavom brzinom, što će ga efektivno učiniti aposlutno nemogućim za presretanje.
Brzo rastući dug SAD nameće mnogo više štete američkoj ekonomiji u narednim godinama nego klimatske promene, objavio je Vašington Tajms, pozivajući se na izveštaj Budžetske uprave Kongresa SAD.
13.08.2024
19:30
Istraživačka služba američkog Kongresa skreće pažnju na očigledno zaostajanje u oblasti hipersoničnog oružja. U izveštaju , objavljenom prošle nedelje, navodi se da je još 2018. Ministarstvo odbrane SAD objavilo da će „razvoj zajedničkog hipersoničnog kliznog vozila" voditi mornarica. Ali prvo testiranje novog oružja izvedeno 2022. godine, ističe se u dokumentu, završilo se neuspehom. A naredna uopšte nisu sprovedena „zbog neuspešnih provera pre leta".
U upotrebi samo dva razarača
Međutim, kako se navodi u istom izveštaju, prema dokumentima o budžetu mornarice za fiskalnu 2025. godinu, mornarica namerava da postavi prve primere hipersoničnog oružja na razarače klase Zumvalt do kraja 2025. godine, „iako su zvaničnici mornarice ranije najavili da će hiperosnično oružje biti na podmornicama klase Ohajo već 2025.
Američka vojska neće biti bezbedna na moru. Kineske hipersonične rakete mogle bi potopiti američke nosače aviona pre nego što napuste Perl Harbur, upozorava Mark Mili, bivši predsednik Združenog generalštaba SAD
Kina ubrzano akumulira ogromne "tajne" rezerve sirovina, metala i energetskih resursa pripremajući se za moguće geopolitičke promene u budućnosti, prenosi "Ekonomist".
25.07.2024
17:40
Ako sve ovo prevedemo sa američkog birokratskog jezika na ruski, dobijamo sledeću sliku.
Američka vojska, pre svega mornarica, zaista želi hipersonično oružje. Rad na njemu traje već duže vreme, ali je tek stigao do faze testiranja prototipova, i to ne baš uspešnih.
Istovremeno, flota je najavila nameru da već sledeće godine postavi novo naoružanje na svoje nosače. Ali postoji jedan problem. Za razračivaei klase Zumvalt", koji bi trebalo da nose hipersonične rakete (trebalo je da budu izgrađene čak 32 jedinice) u upotrebi su samo dva projektila!
Ispostavilo se da čak i ako se nove rakete rasporede na ovim novim brodovima, oba projektili će i dalje imati dug put testiranja pre nego što takvi kompleksi zaista uđu u službu.
Ne baš veseli izveštaj Kongresne istraživačke službe potkrepljuju pesimistične prognoze u specijalizovanim publikacijama i masovnim medijima. Portal Varzone, u nedavnom članku „Hipersonično oružje upravo testirano na Floridi, rezultati nisu jasni", izveštava da je „Pentagon u junu najavio uspešno testiranje konvencionalne hipersonične rakete dizajnirane za upotrebu i u vojnim sistemima oružja Dark Eagle, ali to i do danas nije izvedeno"!
The Vall Street Journal je podjednako pesimističan u pogledu američkih perspektiva u razvoju hipersoničnog oružja, objavljujući članak pod naslovom „Hipersonične rakete menjaju pravila igre, ali Amerika ih nema".
"Ovo oružje može da udari ogromnom brzinom, da se lansira sa velikih udaljenosti i da savlada većinu sistema protivvazdušne odbrane, a SAD ga nemaju.
Naglašava da više od 60 godina Sjedinjene Države ulagale milijarde dolara u desetine programa za razvoj sopstvene verzije hipersonične tehnologije."
Važno je napomenuti da američki stručnjaci mnogo i detaljno govore o kineskom hiperzvučnom oružju - ali malo o ruskim.
SAD hvale kinesko supersonično oružje
Formalno, oni to objašnjavaju time da se „rusko oružje uglavnom zasniva na istraživanjima iz doba Hladnog rata i da nije tako sofisticirano kao ono koje Kina trenutno razvija".
U stvari, problem je u tome što Kina testira prvenstveno hipersonično oružje bazirano na moru, koje je Sjedinjenim Državama lakše pratiti. Ruski testovi se organizuju na mestima do kojih je američkim obaveštajcima veoma teško, ako ne i nemoguće.
SAD to zaista ne želi da prizna, pa se stoga ruski razvoj proglašava „zastarelim".
U stvarnosti, Rusija je danas jedina zemlja na svetu koja ne samo da je pustila u upotrebu hipersonično oružje, već je stekla pravo borbeno iskustvo u njegovoj upotrebi.
- Hipersonični udarni kompleks „Cirkon", već je korišćen u borbi - rekao je predsednik Rusije Vladimir Putin 29. februara ove godine Saveznoj skupštini Ruske Federacije.
Iako iz očiglednih razloga nema tačnih podataka o upotrebi cirkona, oni su, kako sugerišu vojni analitičari , uspešno savladali složene slojevite sisteme PVO Ukrajine. Time se dokazuje očigledna činjenica: Zapad, čiji sistemi danas pokrivaju (mora se reći, ne baš efikasno) ukrajinsko nebo, nema čime da se suprotstavi ruskom hipersoničnom oružju.
To potvrđuju i procene zapadnih stručnjaka.
„Dok su Sjedinjene Države zaglavljene u fazi istraživanja i testiranja hipersoničnih sposobnosti, čini se da su rivalske sile već postavile borbene sisteme od kojih se izuzetno teško može odbraniti se zbog njihove velike brzine i manevrisanja", napominje The Hill.
Među naslovima o ratu u Ukrajini su ruski napadi hipersoničnim raketama Kinžal, koje se lansiraju iz vazduha i za koje se kaže da mogu da dostignu brzinu od 10 mahova - deset puta veću od brzine zvuka. Američki projektili Patriot su oborili neke od njih (ova informacija nikada nije potvrđena), ali SAD još ne mogu da ponude svoje hipersonično oružje koje odgovara pretnji.
Sarmat i Južni pol
Kritično zaostajanje Amerike u oblasti hipersoničnog oružja nije jedini razlog za zabrinutost Vašingtona. Tu je i ruska teška balistička raketa Sarmat, koja je već stavljena na borbeno dežurstvo.
Sposobana je da gađa ciljeve ne samo na tradicionalnoj putanji - preko Severnog pola - već i preko Južnog pola, gde potencijalni neprijatelj nema stanice za upozorenje na raketni napad.
Rusi testirali Burevestnik
A u oktobru prošle godine testirana je krstareća raketa Burevestnik sa nuklearnim reaktorom.
Ne samo da može ostati u vazduhu skoro neograničeno vreme, već se može i lansirati sa bilo koje tačke, što će biti neprijatno iznenađenje za neprijatelja.
Amerika danas nema čime da se suprotstavi nijednom od ajnovijih ruskih sistema. „Cirkoni", „Bubenice" i „Sarmati" su upravo argument koji je obuzdavao i sputava ekspanzionističke planove Sjedinjenih Država.
Uključujući i Ukrajinu, gde je NATO planirao mogao šire i ozbiljnije učešće, ali opasnost da Rusija mogla da im zada udarac koji ne mogu da odbiju u slučaju ozbiljne eskalacije sukoba primorava SAD i njihove saveznike da ublaže apetite.
Baš kao što je to bilo za vreme Hladnog rata, čiju je pobedu kolektivni Zapad slavio početkom 1990-ih. Sada se Rusija u tome ne samo osvetila, već je i nadigrala svoje rivale.
Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva otkrio je da njegova administracija sastavlja "predlog za pridruživanje" Inicijativi Pojas i put , vodećem infrastrukturnom i investicionom projektu Kine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nedavno je u Dubaiju održan je prvi sastanak predstavnika nuklearne „petorke“ – Rusije, SAD, Kine, Francuske i Velike Britanije – pod predsedništvom Kine.
Činjenica da Rusija, Kina, Severna Koreja i druge zemlje ubrzano rade na uvođenju tehnologije veštačke inteligencije predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost SAD, rekla je Rada Plam, glavni oficir Pentagona za digitalnu i veštačku inteligenciju.
Kineski naučnici razvili su novi sistem mikrotalasnog oružja zasnovan na kombinaciji nekoliko elektromagnetnih talasa velike snage, koji se mogu precizno usmeriti u jedan moćni snop za napad na odabranu metu.
Kineski revolucionarni hipersonični projektil moći će da uđe i izađe iz atmosfere naše planete vrtoglavom brzinom, što će ga efektivno učiniti aposlutno nemogućim za presretanje.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je danas repliku potpredsendika SAD Džej Di Vensa saradnici nevladine Fondacije za odbranu demokratije iz Vašingtona Ivani Strander.
Predsednik Aleksandar Vučić otvara novih 30 kilometara velelepnog autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje, tom prilikom se dotakao reči člana predsedništva Srpske napredne stranke (SNS) Vladimira Đukanovića o tome da su deca "vlasništvo države", on je rekao da pretpostavlja da je Đukanović napravio veliku grešku i rekao da ko se bori taj i greši.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je priča Zdravka Ponoša o prelaznoj vladi "šuplja" i da opozicija "neće doći na vlast bez izbora dok je živ".
Grupica prosvetnih radnika u Čačku propisno se obrukala pošto je na skupu koji je navodno posvećen stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu puštala muziku kao na žurci!
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Nova prevara počela je da kruži Srbijom, a glavni mamac dolazi putem Temu aplikacije. Prevaranti šalju lažne SMS poruke korisnicima, navodeći da njihov paket ne može biti isporučen zbog neplaćene carine, pa traže potvrdu uplate putem linka koji šalju.
Prodaja pirotehnike osobama mlađim od 18 godina je strogo zabranjena, a kazne za narušavanje javnog reda korišćenjem pirotehničkih sredstava dostižu i do 100.000 dinara, upozorava Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Veseli Deda Mraz u Beloj Palanci zaštitni je znak ove varošice. Zovu ga Disko a njegova želja je da prestanu svi ratovi na svetu! Disko sa sobom svuda nosi zastavu Srbije!
Nikola Stanković Pivce (27) koji je ubijen juče u Kaluđerici na pragu porodične kuće i to pred devojkom T.D. (25) koja je ranjena, optužen je u februaru ove godine za pucnjavu u noćnom klubu "Stefan Braun" u centru Beograda koja se dogodila 15. marta 2022. godine.
Porodica iz Novog Pazara, čiji članovi imaju od 7 do 47 godina, uhapšena je u Nemačkoj zbog sumnje da su opljačkali parfimeriju u centru Štutgarta, u poznatoj trgovačkoj ulici Kenigštrase.
Na putu Kosjerić - Valjevo, u mestu Brajkovići, došlo je do saobraćajne nesreće u kojoj je automobil marke "Opel", beogradskih registarskih oznaka, sa kolovoza sleteo tik uz korito reke.
Jutros oko 01.00 policiji je prijavljen napad na dostavljača hrane u Kaluđerici. Mladića, koji je strani državljanin su, prema nezvaničnim informacijama, presrela nepoznata lica i fizički napala.
Na internom odeljenju Kantonalne bolnice Zenica jutros je 67-godišnji pacijent H.F. zadobio teške telesne povrede nakon pada sa drugog sprata, nakon čega je preminuo.
Predsednik KK Crvena zvezda Željko Drčelić oglasio se nakon okončana polusezone u Evroligi, poručio da su crveno-beli zadovoljni i pružio podršku igračima i treneru Janisu Sferopulosu, za koga kaže da je često neopravdano na meti kritika.
Svake godine ista priča, kada Nikola Jokić preuzme pol poziciju u trci za MVP titulu kreće hajka na njega: ne zna da igra odbrani, igra samo za poene, ugojio se...
Google planira da od februara naredne godine uvede značajne promene u načinu na koji se korisnici prate na internetu, uvodeći tehnologiju koja će zameniti dosadašnje "kolačiće trećih strana".
Za mnoge ljude prvi deo jutra je posezanje za kutijom maramica. Zašto se mnogi od nas bude sa začepljenim nosom, čak i kada nismo bolesni? Postoji nekoliko objašnjenja za rinitis, a neka od njih će vas iznenaditi.
Poznata glumica Sara Džesika Parker vešto uspeva da se sakrije od znatiželjnih pogleda i fanova. Umotana u udobnu kapu i zimsku jaknu, uhvaćena je u božićnoj kupovini u Vest Vilidžu u Njujorku.
Ni ove subote emisija "Zvezde Granda" nije prošla bez drame, a razlog za novi sukob bio je nastup Branislave Isaković (21) iz Novog Sada, koja je svojim glasom uspela da zaintrigira žiri i izazove pravi haos.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.