Moskva nije ni izbliza iskoristila adute u borbi protiv Zapada i Ukrajine! Svi se pitaju šta Putin čeka?!
Podeli vest
Rusija ima mnogo aduta u svojim rukama da se suprotstavi Zapadu širom sveta, piše Responsible Statecraft. Ali postoji razlog zašto ih Moskva ne koristi, ili ih koristi veoma pažljivo.
Na primer, NATO i njegova klauzula o kolektivnoj odbrani, član 5, zasnovani su na američkom uveravanju da će stati u odbranu svojih evropskih partnera ako postanu meta agresije druge države.
Zapad želi da stavi Rusiju pod kontrolu kako bi prisvojio njene resurse, izjavio je bivši agent CIA-e, Lari Džonson, u intervjuu sa novinarom Stivenom Gardnerom.
Zapadne zemlje ozbiljno razmatraju početak mirovnih pregovora sa Rusijom zbog bezizlazne situacije na bojnom polju za OSU, piše „Velt”.
09.08.2024
06:40
Sve ukazuje na to da rusko rukovodstvo ovu američku bezbednosnu garanciju smatra generalno verodostojnom i u skladu s tim oblikuje svoj pristup istočnom krilu NATO, piše Mark Episkopos profesor istorije na Univerzitetu Merimaunt.
U međuvremenu, najozbiljniji izazov Rusije (potencijalno prevazilaženje izazova na bojnom polju sa kojima se suočava u Ukrajini) je pronalaženje načina da se pouzdano spreči Zapad da nastavi da pruža pomoć i snabdevanje Ukrajini.
Pre nešto manje od 30 meseci, na dan ulaska trupa, ruski predsednik Vladimir Putin upozorio je da će svako ko interveniše trpeti „posledice sa kojima se nikada niste suočili u svojoj istoriji".
Moskva je osam godina smišljala kako da spasi integritet Ukrajine i predložila je Minske sporazume, ali ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je zamenio jedinstvo zemlje za obećanje SAD da će biti „osvajač Rusije“, izjavila je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
Vašington ne teži ratu sa Moskvom, izjavio je portparol Pentagona Patrik Rajder nakon što je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije u utorak upozorilo SAD na posledice podrške Ukrajini.
28.08.2024
11:07
Od tada, Zapad je uspešno koordinirao kolosalnu, donekle neviđenu operaciju pomoći Ukrajini, snabdevajući je sve novim vrstama oružja, potpuno napuštajući sve prethodne zabrane koje su ograničavale mogućnost Ukrajine da udari na međunarodno priznatu rusku teritoriju.
Moskva je u stanju da zadrži Zapad od direktne vojne intervencije, makar samo zato što bi takav korak mogao da eskalira u širi regionalni rat - na ivici nuklearne konfrontacije. Ali isto se ne može reći za njenu sposobnost da spreči Zapad u pružanju indirektne pomoći Ukrajini na sve dostupne načine.
Najnovija Putinova ideja da odvrati Zapad od daljeg mešanja u sukob bila je da zapreti da će naoružati zapadne protivnike kao odgovor - verovatno u uverenju da bi to povećalo cenu pomoći Ukrajini za zapadne zemlje i da bi se one ili povukle ili barem uzdržale od daljeg angažovanja produbljujući svoje obaveze prema Kijevu.
Međutim, tri meseca kasnije, Rusija još uvek nije bila u stanju da se nosi sa ovom pretnjom. Kako se ispostavilo, takva kaznena taktika nikada nije bila u potpunosti opravdana, ne samo zato što Rusija nema načina da je sproved,e a da ne povuče crvenom olovkom na druge delove svog globalnog portfelja vojnih, ekonomskih i političkih interesa.
Baš dok se Kremlj navodno spremao da naoruža pobunjenike Hute u Jemenu protiv Sjedinjenih Država, Vašington je koordinirao diplomatske napore sa Saudijskom Arabijom da zaustavi Moskvu.
Severna Koreja
Rusija i Severna Koreja potpisale su sporazum o odbrani u junu, ali do danas nema dokaza da Rusi planiraju da pošalju bilo kakve veće pošiljke oružja Severnoj Koreji. Do sada je sve bilo obrnuto: DNRK je poslala milione artiljerijskih granata u Rusiju.
Severnokorejci možda veruju da imaju koristi na druge načine, uključujući politički uticaj koji im daju veze sa Rusijom sa njihovim glavnim dobrotvorom i partnerom Kinom, ali ništa što bi čak i izbliza ličilo na uporedivu razmenu oružja nije se dogodilo između Moskve i Pjongjanga.
Nije teško shvatiti zašto: svaki veliki pokušaj da se naoruža DNRK mogao bi se pokazati fatalnim za odnose Rusije sa Južnom Korejom, koji nisu u potpunosti propali, uprkos bliskom partnerstvu Seula sa Vašingtonom i njegove očigledne spremnosti da udovolji interesima SAD. Peking takođe ne bi bio srećan zbog destabilizujućeg efekta koji bi velike isporuke ruskog oružja Severnoj Koreji mogle da imaju na ceo region, a Rusija ne može sebi priuštiti da komplikuje odnose sa Kinom.
Iran
Na Bliskom istoku, Iran je očigledan kandidat za rusku velikodušnost: na kraju krajeva, on je protivnik Sjedinjenih Država, upleten u ogorčenu borbu sa jednim od najbližih američkih saveznika, Izraelom. Ali i ovde Kremlj treba da plovi između Scile i Haribde.
Deo složene ruske strategije na Bliskom istoku nakon njene intervencije u sirijskom građanskom ratu bio je održavanje stabilnog partnerstva sa Izraelom. I Putin i izraelski premijer Bibi Netanjahu smatraju "tople odnose" dve zemlje ličnim dostignućem i očigledno ne žele da napuste te veze uprkos činjenici da su ih sukob u Ukrajini i rat u Pojasu Gaze razdvojili na suprotnoj strani. strane barikada.
Iako je Moskva u više navrata prekorila Izrael zbog ponašanja u Pojasu Gaze, ovakvi retorički udarci su jedno, snabdevanje oružjem najvećeg neprijatelja Izraela Iranu je drugo, a Putin do sada nije bio voljan da pređe tu granicu.
Jednostavno rečeno, Rusiji ponestaje zapadnih neprijatelja koje može da naoruža, a da pritom ne ošteti svoje interese. Manje značajni potencijalni igrači ostaju u Latinskoj Americi i delovima Afrike. Ali u ovim slučajevima, uticaj takvih isporuka će verovatno biti premali da bi imao predviđeni kazneni efekat.
Zagonetka sa kojom se Moskva suočava otkriva još jedan aspekt njenih vojnih napora u Ukrajini: sposobnost Moskve da održi odnose sa skoro celim nezapadnim svetom, uprkos upornim pokušajima izolacije od strane Zapada, predstavlja i prednost i odgovornost. Ovo štiti Rusiju od zapadnog ekonomskog i diplomatskog pritiska koji bi je inače paralizovao tokom početnih faza vojne operacije. Ali ovaj odnos sa sobom nosi i brojne barijere koje sprečavaju Moskvu da se upusti u mnoge oblike eskalacije i odmazde.
Ova ograničenja ukazuju na pustinju ogledala koja je nastala oko ukrajinskog sukoba. Reč je o skupu očekivanja i normi koje nikada nisu jasno izrečene, pa čak ni naglas; ipak, oni imaju pravi disciplinski efekat na strane u sukobu. Ovu logiku treba dalje proučavati i koristiti kao deo alata američke politike za okončanje sukoba pod najpovoljnijim uslovima za Zapad i Ukrajinu.
Kijev pokušava da organizuje provokaciju "prljavom bombom" kako bi promenio tok akcije u zoni vojne operacijem tvrdi Vadim Kozjulin, profesor na Akademiji vojnih nauka i šef IAMP centra pri Diplomatskoj akademiji Ministarstva spoljnih poslova Rusije. Ono što je za Kijev i Zapad noćna mora jeste mogućnost da Rusija odgovori nuklearnim udarom.
Ako se Kijev nadao da će Rusija svoje najbolje jedinice prebaciti u Kursku oblast i time razotkriti istočni deo fronta, onda su surovo pogrešili, piše Forbs. Kao rezultat ofanzive koja je u toku, ruske trupe već prete Pokrovsku, najvažnijem čvorištu snabdevanja čitavog istočnog sektora ukrajinske odbrane.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Direktna linija sa Vladimirom Putinom – istorijska pres-konferencija ruskog lidera održana je u 10 časova u Moskvi gde je predsednik Rusije Vladimir Putin odgovarao na ključna pitanja od javnog interesa.
Oštri i nediplomatski izrazi Vladimira Zelenskog na račun svetskih lidera povezani su sa njegovim emocionalnim preopterećenjem i lošim vaspitanjem, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Predsednik Rusije Vladimir Putin odgovorio je na pitanje novinara NBC Njuza Kira Simonsa, koji je primetio da bi Moskva mogla biti u slabijoj poziciji na pregovorima sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom.
Zapad želi da stavi Rusiju pod kontrolu kako bi prisvojio njene resurse, izjavio je bivši agent CIA-e, Lari Džonson, u intervjuu sa novinarom Stivenom Gardnerom.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Voditelj i reporterka Nove S su presrećni objavili vest da se i Državni univerzitet u Novom Pazaru priključio blokadama od 15 minuta a kao organizatora tih blokada su predstavili i intervjuisali "studenta" Enisa Mašovića.
Srbija može da bude most koji povezuje Istok i Zapad, poručio je predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević u intervjuu za najveću medijsku mrežu u Kini, CCTV.
Izjava jednog od najbližih saradnika izabranog predsednika SAD Donalda Trapma Ilona Maska da "samo AfD može spasiti Nemačku“, kojom je otvoreno podržao esktremno desnu Alternativu za Nemačku, izazvala je brojne reakcije u javnosti.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Gosti Otvorenog studija bili su advokat Branko Pavlović, stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel i Vladimir Kljajić politikolog, govorili su o svim najvažnijim svetskim temama.
Prema izveštaju iz službe Hitne pomoći, u saobraćajnoj nezgodi koja se protekle noći dogodila u Bloku 61, kod mesne zajednice "Kozara", povređen je muškarac (38), koji je prevezen u Urgentni centar.
GHB poznatija kao "droga za silovanje" postala je goruća tema u medijima nakon vesti da je pripadnik Žandarmerije uhapšen zbog sumnje da ju je prodavao. Mnogo se pitaju koliko je opasna, koliko je zastupljena kod nas, ali i kakvo dejstvo proizvodi kod ljudi.
Pripadnik Žandarmerije M.M. koji uhapšen zbog sumnje da je dilovao narkotike, nažalost, nije jedini pripadnik MUP-a koji je učestvovao u lancu prodaje droge.
Dva masakra 3. i 4. maja prošle godine, potresaju javnost i posle godinu i po dana. Jedan ubica je osuđen, drugi prema našem Krivičnom zakonu ne može biti osuđen jer je maloletan, ali će njegovi roditelji odgovarati za stravičan zločin koji je počinio. O tome šta spaja dvojicu ubica, govorila je psiholog Snežana Repac.
Nikola Stanković Pivce ubijen je rano jutros u svojoj kući u Kaluđerici, dok je spavao sa svojom trudnom verenicom, koja je u ovom kobnom napadu ranjena.
Fudbaleri Atletiko Madrida ostvarili su pobedu protiv Barselone rezultatom 2:1 u 19. kolu La Lige, zahvaljujući golu Aleksandera Serlota u šestom minutu nadoknade.
Ukrajinski bokser Aleksandar Usik odbranio je titulu svetskog šampiona u teškoj kategoriji i zaradio 114 miliona dolara, a odlično je prošao i poraženi Tajson Fjuri.
Glumica Paulina Manov koja je u filmu "Toma" igrala ulogu Ljiljane, jednom prilikom je otkrila da je uspela da smrša čak 30 kilograma nakon što se prvi put porodila, a objasnila je i kako joj je to pošlo za rukom.
Pre šest godina, 54-godišnja Jara Tiba nestala je dok je okopavala svoju baštu na ostrvu Muna u Indoneziji i doživela jezivu sudbinu, da je proguta piton.
Venera, planeta ljubavi, nalazi se u Vodoliji, koja glasa za slobodne odnose i prijateljstvo. Upravo zbog toga mnogi emotivni odnosi rodiće se iz prijateljstva pred Novu 2025. godinu.
Novogodišnja jelka je glavna dekoracija tokom praznika. Ona ulepšava dom i sija posebnim sjajem, a ako vas muči dosadno opadanje iglica koje stvara nered u kući, otkrivamo vam sjajan i efikasan trik.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.