• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

04.10.2024

12:45

Upala im sekira u med! Samo da se Rusi i Ukrajinci kolju, ovi trljaju ruke! Postalo poznato ko masovno profitira od rata u Ukrajini!

Reuters

Vesti

Upala im sekira u med! Samo da se Rusi i Ukrajinci kolju, ovi trljaju ruke! Postalo poznato ko masovno profitira od rata u Ukrajini!

Podeli vest

Pre nego što artiljerijske granate stignu do ukrajinskih trupa na frontu, one donose ekonomske koristi severoistočnoj Pensilvaniji. Od početka sukoba u Ukrajini, savezna vlada je izdvojila skoro 175 milijardi dolara hitne pomoći, pri čemu veliki deo tog novca ostaje u SAD-u.

Fabrika municije "Skranton armi", pod upravom "Dženeral dajnamiksa", zapošljava više od 200 radnika od 2022. godine. Proizvodnja artiljerijske municije povećana je više od dva puta, a pogoni u regionu prave trećinu municije od 155 mm koju SAD mesečno šalje na front.

Lokalne kompanije poput "Genteks"-a i nemačke kompanije "Šot" takođe beleže rast zapošljavanja i širenje poslovanja, dok poslovi povezani sa vojnom proizvodnjom preokreću ekonomski pad ovog područja, koje se godinama borilo s visokom nezaposlenošću.

Municija iz Skrantona šalje se u Ajovu, gde se puni eksplozivom i priprema za slanje Ukrajini ili NATO saveznicima. Kongres je odobrio 60,8 milijardi dolara pomoći Ukrajini za 2024. godinu, od čega 7 milijardi dolara ide za povećanje proizvodnje municije u SAD-u.

Dok neki republikanci kritikuju troškove pomoći Ukrajini, predsednik Bajden i lider senatskih republikanaca Mič Mekonel tvrde da je pomoć u interesu nacionalne bezbednosti i ekonomije SAD-a.

Lokalni zvaničnici, poput gradonačelnice Skrantona Pejdž Gebhard Koneti, veruju da ekonomski oporavak Pensilvanije zavisi od ovih vojnih projekata. Iako grad beleži rast zapošljavanja, mnogi poslovi još uvek ne obezbeđuju dovoljne prihode za pokrivanje troškova života.

Odbrambena industrija je ključni deo ekonomije Skrantona još od početka 20. veka. Fabrika municije, osnovana 1908. godine, i dalje je jedan od najvećih poslodavaca u gradu. Vojska je uložila 420 miliona dolara u njenu modernizaciju, menjajući stare linije za proizvodnju savremenijim i efikasnijim mašinama.

Za predsednika Bajdena, koji je detinjstvo proveo u Skrantonu, ova industrija je korisna ne samo za Ukrajinu, već i za revitalizaciju lokalne ekonomije. "Zamislite šta bi se desilo kada bi se ta fabrika zatvorila", rekao je Bajden tokom posete u aprilu, naglašavajući značaj ovih poslova za lokalne zajednice širom SAD-a.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set