Iran svestan da može sve izgubiti u direktnom ratu sa Izraelom i SAD, ali je odlučio da rizikuje! Naprosto, prisiljen je na akciju!
Podeli vest
Sa iranskim ispaljivanjem oko 180 balističkih projektila na Izrael preko noći, Posle iranskog raketiranja Izraela kada je na jevrejsku državu lansirano više stotina projktila Bliski istok je ponovo na ivici pogubnog regionalnog rata. Tim prfe jer je izraelski premijer Benjamin Netanjahu odmah je obećao da će uzvratiti za napad. On je to nazvao "velikom greškom" koju će Iran "platiti".
Udar je, analizira Šahram Akbarzadeh iz Foruma za bliskoistočne studije, označio dramatičnu promenu u iranskim proračunima nakon izraelskih napada na vođe njegovih proksi grupa, Hamas i Hezbolah, i njihove snage u Gazi i Libanu.
Izraelski zvaničnici rekli su za portal Aksios, da će Izrael u roku od nekoliko dana pokrenuti "značajnu odmazdu" na iranski raketni napad i da bi mete mogle da budu postrojenja za naftu, ali i druge strateške lokacije.
Palestinci na Zapadnoj obali okupili su se pored dela iranske balističke rakete, posle napada na Izrael.
01.10.2024
22:17
Omča se zatvara
Iran tradicionalno svoje borbe prenosi na Hezbolah i Hamas i ne želi da bude uvučen u direktnu konfrontaciju sa Izraelom zbog posledica za vladajući režim i mogućeg unutrašnjeg nhaosa koji bi svaki rat sa Izraelom mogao da izazove.
Kada je politički lider Hamasa Ismail Hanije ubijen u Teheranu krajem jula, iranski lideri su rekli da će reagovati na odgovarajući način. U osnovi su prepustili Hezbolahu da to uradi. I dok je Izrael poslednjih nedelja intenzivirao svoju vojnu kampanju protiv Hezbolaha u Libanu, druga iranska proksi grupa, Huti pobunjenici u Jemenu, lansirala je projektile i dronove na izraelske gradove i američke razarače u Crvenom moru. Izrael je odgovorio vazdušnim udarima na Jemen.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamenei dao je naređenje za lansiranje raketa na Izrael, izjavio je za Rojters visoki iranski zvaničnik nakon što je Iran izveo raketni napad na Izrael.
Pojačane tenzija na Bliskom istoku nakon bombaškog napada Irana koje je isprovociralo izraelske vlasti na oštru reakciju, dok Teheran opravdava svoje delovanje agresivnom spoljnom politikom Tel Aviva.
02.10.2024
21:40
U ovom kontekstu, sa iranske tačke gledišta, izgledalo je kao da Iran "samo sedi" i ne obavlja svoju lidersku ulogu u obuzdavanju Izraela. Dakle, Iran je u velikoj meri morao da iskoristi svoju ulogu lidera takozvane "osovine otpora" i da se upusti u borbu. Borba protiv Izraela je u velikoj meri stub državnog identiteta Irana. Iranski politički establišment je postavljen na principu izazivanja Sjedinjenih Država i oslobađanja palestinskih zemalja koje je okupirao Izrael.
Te stvari su ukorenjene u iranskom državnom identitetu. Dakle, ako Iran ne postupi po ovom principu, postoji ozbiljan rizik od podrivanja sopstvenog identiteta.
Delikatno balansiranje
Ipak, očigledno postoje ozbiljni rizici za ovu vrstu direktnog napada Irana.
Na domaćem planu, iranski politički režim pati od ozbiljne krize legitimiteta. Poslednjih godina u Iranu je bilo brojnih narodnih pobuna, poput onog koji je izbio nakon smrti Mahse Amini u policijskom pritvoru jer navodno nije pravilno nosila svoj hidžab. U Iranu takođe postoji značjno gledište koje dovodi u pitanje antiamerički i antiizraelski državni identitet režima i njegovu posvećenost stalnom sukobu sa obe zemlje.
Dakle, vlasti u Iranu su zabrinute da bi direktna konfrontacija sa Izraelom i SAD ozbiljno ugrozila opstanak režima. Upravo je ova egzistencijalna pretnja sprečila Iran da deluje po svojim principima.
Pored toga, Iran ima novog predsednika Masuda Pezeškijana, koji pripada reformističkom taboru i ima agendu za poboljšanje odnosa Irana sa Zapadom. On je govorio o oživljavanju iranskog nuklearnog sporazuma sa međunarodnom zajednicom, šaljući signale da je Iran spreman da razgovara sa Amerikancima. Ali problem je u tome što se regionalna dinamika potpuno promenila otkako je taj sporazum ispregovaran sa Obaminom administracijom 2015. godine U međuvremenu pre godinu dana eskalirao je sukob između Izraela i Hamasa.
Od tada, nijedna zapadna zemlja ne smatra da je prikladno ili politički svrsishodno da se uključi u nuklearne pregovore sa Iranom, sa ciljem ublažavanja međunarodnih sankcija režimu u Teheranu. Ne u vreme kada Iran otvoreno poziva na uništenje Izraela, podržavajući Hezbolah i Hamas u njihovim napadima na Izrael, a sada se upuštajući u konfrontacije sa samim Izraelom.
Dakle, trenutak je užasan za Pezeškijanov plan za popravku štete po globalni položaj Irana.
Na kraju, međutim, nije predsednik taj koji odlučuje o Iranu - već vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei i Vrhovni savet nacionalne bezbednosti. Oni razmatraju pitanja rata i mira i odlučuju o pravcu delovanja. Vrhovni vođa je ujedno i šef države i imenuje šefa Korpusa garde islamske revolucije (IRGC).
Generali IRGC-a se zalažu za ozbiljniju i odlučniju akciju protiv Izraela od početka rata u Gazi. I izgleda da je vrhovni vođa konačno poslušao ovaj savet.
Dakle, režim održava delikatan balans ovih faktora: očuvanja državnog identiteta Irana i onoga za šta se on zalaže u regionu, kao i potrebe da se upravlja unutrašnjim neslaganjima i osigura njegov opstanak. U normalnim okolnostima, Iranu je bilo lako da održi ovu ravnotežu. Mogao je da se obračuna sa svojim unutrašnjim protivnicima silom, ali i da zagovara smireniju ili agresivniju spoljnu politiku u regionu.
Sada, vaga je preokrenula. Iz iranske perspektive, Izrael je bio toliko drzak u svojim akcijama da jednostavno nije izgledalo u redu da Iran nastavi da ne preduzima ništa. Za takav Iran je postalo važnije da istakne svoj antiamerički, antiizraelski državni identitet i da se možda suoči sa prihvatljivim nivoom rizika koji dolazi od porasta unutrašnjeg neslaganja.
Netanjahuov plan
Posle napada na Izrael, Iran je spreman i za još jedan rizik - direktnu odmazdu Izraela i izbijanje opšteg rata.
Sukob u regionu se zaista odvija prema Netanjahuovom planu. On se zalaže za udar na Iran i za to da Sjedinjene Države ciljaju Iran. Sada, Izrael ima opravdanje da uzvrati Iranu i takođe uvuče Sjedinjene Države u sukob.
I Iran je takođe sada spreman da vidi kako ceo Persijski zaliv "leti u vazduh", jer bi svaka odmazda Izraela i Sjedinjenih Država učinila američku imovinu u Persijskom zalivu, kao što su mornarički brodovi i komercijalni brodovi. Oni bi bili podložni napadima Irana i njegovih saveznika. A to bi moglo imati velike implikacije na trgovinu i bezbednost u regionu.
Ovo je put kojim stvari idu. Iran je znao da će udar na Izrael izazvati izraelsku odmazdu i da će se ova odmazda verovatno desiti uz podršku SAD. Čini se da je Iran spreman da snosi troškove toga.
Izraelske odbrambene snage (IDF) izvestile su da je većinu projektila presrela protivvazdušna odbrana i da nije došlo do civilnih žrtava nakon iranskog napada na Izrael.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
AMERIČKI državni sekretar Entoni Blinken sleteo je u Izrael da bi održao razgovore sa zvaničnicima usred pojačane razmene vatre između vojske i Hezbolaha.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnej poručio je da slabljenje antiizraelskog "otpora" nakon svrgavanja Bašara el Asada u Siriji neće umanjiti moć Teherana. Neki, naveo je on, nesvesni značenja otpora, zamišljaju da će, kada otpor oslabi, i islamski Iran postati slab. Iran je jak i moćan i postaće još moćniji, rekao je Hamnei u svom prvom govoru posle Asadovog pada.
Stanovnici južnog Libana raseljeni zbog sukoba Izraela i Hezbolaha počeli su danas da se vraćaju svojim domovima pošto je rano jutros stupio na snagu prekid vatre.
Izraelski zvaničnici rekli su za portal Aksios, da će Izrael u roku od nekoliko dana pokrenuti "značajnu odmazdu" na iranski raketni napad i da bi mete mogle da budu postrojenja za naftu, ali i druge strateške lokacije.
Ilon Mask, najbogatiji čovek sveta i jedan od ključnih ljudi Trampove Bele kuće, intenzivno se bavi politikom u Nemačkoj, što se delu tamošnje javnosti ne sviđa.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Prodaja pirotehnike osobama mlađim od 18 godina je strogo zabranjena, a kazne za narušavanje javnog reda korišćenjem pirotehničkih sredstava dostižu i do 100.000 dinara, upozorava Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Kažu da se prava ljubav jednom desi i da za nju granice ne postoje. Upravo sve te granice sa lakoćom je prešao Turčin Junus Emre Dogan (24) iz Alanje, koji je krenuo za svojom devojkom Milenom iz Beograda.
Zahvaljujući brzom reakcijom medicinske sestare Jelene u Domu zdravlja u Mirijevu, u Beogradu, jedan čovek ostao je živ, a ovo potresno iskustvo podelio je njegov kum na društvenim mrežama.
Veseli Deda Mraz u Beloj Palanci zaštitni je znak ove varošice. Zovu ga Disko a njegova želja je da prestanu svi ratovi na svetu! Disko sa sobom svuda nosi zastavu Srbije!
Na internom odeljenju Kantonalne bolnice Zenica jutros je 67-godišnji pacijent H.F. zadobio teške telesne povrede nakon pada sa drugog sprata, nakon čega je preminuo.
GHB poznatija kao "droga za silovanje" postala je goruća tema u medijima nakon vesti da je pripadnik Žandarmerije uhapšen zbog sumnje da ju je prodavao. Mnogo se pitaju koliko je opasna, koliko je zastupljena kod nas, ali i kakvo dejstvo proizvodi kod ljudi.
Pripadnik Žandarmerije M.M. koji uhapšen zbog sumnje da je dilovao narkotike, nažalost, nije jedini pripadnik MUP-a koji je učestvovao u lancu prodaje droge.
Dva masakra 3. i 4. maja prošle godine, potresaju javnost i posle godinu i po dana. Jedan ubica je osuđen, drugi prema našem Krivičnom zakonu ne može biti osuđen jer je maloletan, ali će njegovi roditelji odgovarati za stravičan zločin koji je počinio. O tome šta spaja dvojicu ubica, govorila je psiholog Snežana Repac.
Svake godine ista priča, kada Nikola Jokić preuzme pol poziciju u trci za MVP titulu kreće hajka na njega: ne zna da igra odbrani, igra samo za poene, ugojio se...
Frank Kaminski, košarkaš je ovog leta napustio Partizan nakon kratkog i ne baš zapaženog boravka. On je pružio najbolju partiju nastupajući za Toronto Reptorsa, koji su osvarili ubedljivu pobedu nad San Dijego Klipersima (112:111).
Košarkaški tim Denvera u noći između nedelje i ponedeljka odigraće utakmicu protiv Nju Orleans Pelikansa. Međutim ono što je privuklo pažnju jeste da su Nagetsi imali nesvakidašnji trening pred meč, igrajući odbojku.
Poznata glumica Sara Džesika Parker vešto uspeva da se sakrije od znatiželjnih pogleda i fanova. Umotana u udobnu kapu i zimsku jaknu, uhvaćena je u božićnoj kupovini u Vest Vilidžu u Njujorku.
Pre šest godina, 54-godišnja Jara Tiba nestala je dok je okopavala svoju baštu na ostrvu Muna u Indoneziji i doživela jezivu sudbinu, da je proguta piton.
Novogodišnja jelka je glavna dekoracija tokom praznika. Ona ulepšava dom i sija posebnim sjajem, a ako vas muči dosadno opadanje iglica koje stvara nered u kući, otkrivamo vam sjajan i efikasan trik.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.