Nisu nafta i gas! Ovo je Putinovo najmoćnije oružje! Stigla jeziva pretnja iz Moskve: Ako Rusija udari zabranu, plakaće cela Evropa i Amerika!
Podeli vest
Zapad više ne uvozi ruske resurse? Pa ne baš. Uvozi one koje ne može da nađe drugde, poput uranijuma i tianijuma. Sada Putin preti zabranom izvoza. A to bi teško pogodilo i Zapad i Rusiju, piše Oleg Kohlov za Dojče Vele.
- Isporuka niza dobara nama je ograničena, pa bismo i mi možda mogli da razmislimo o određenim ograničenjima, recimo kod uranijuma, titanijuma i nikla - izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin u septembru.
Napad Irana na Izrael prvog oktobra je, prema mišljenju mnogih stručnjaka, prvenstveno bio odmazda za atentate na visoke funkcionere i lidere Hamasa i Hezbolaha, ali postoje i drugi bitni faktori koji su doveli do iranskog odgovora, smatra Aron Pilkington stručnjak Ratnog vazduhoplovstva SAD za pitanje Bliskog istoka i saradnik Centra za studije Bliskog istoka Univerziteta u Denveru.
Ruske snage ušle su u predgrađe istočnoukrajinskog grada Torecka, saopštila je ukrajinska vojska kasno sinoć, manje od nedelju dana nakon pada Ugljedara.
08.10.2024
09:40
On je naložio Vladi da preispita moguća ograničenja izvoza.
Još 2022. godine Kremlj je pokušao da izvrši pritisak na Evropu isporukama gasa. Cilj je bio potkopavanje zapadne pomoći Ukrajini.
Nove pretnje nisu isprazne, jer Sjedinjene Države i Evropa spomenute sirovine uvoze iz Rusije u velikim količinama.
Potpredsednica SAD i kandidat za predsednika Kamala Haris izjavila je da nije spremna za bilateralni sastanak sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o Ukrajini bez učešća Kijeva.
U poslednje vreme, internetom kruže brojne spekulacije o tome koje bi ciljeve Izraelska odbrambena vojska (IDF) mogla napasti u Iranu, ukoliko dođe do takve odluke. Različiti mediji već su predstavili karte i objašnjenja potencijalnih meta, sa posebnim naglaskom na objekte iranske nuklearne infrastrukture.
08.10.2024
08:40
Kakva je uloga ruskog uranijuma?
Putin nije slučajno prvo pomenuo uranijum. Državni koncern Rosatom ima udeo od 40 odsto na svetskom tržištu u trgovini obogaćenim uranijumom. Niko ne nudi proizvod takvog kvaliteta za reaktore nove generacije.
Američka firma „Centrus Energy“ počela je tek krajem prošle godine da obogaćuje uranijum, ali količine će dugo ostati skromne. Glavni posao firme je isporuka uranijuma koji ona nabavlja kod Rosatoma.
U ukupnoj količini isporučenog uranijuma u Sjedinjenim Državama Rosatom učestvuje sa više od 20 odsto, a u Evropi je taj udeo 30 odsto.
Izvozni posao Rosatoma u Sjedinjene Države težak je dve milijarde dolara godišnje. To je otprilike pola od ukupnog izvoza ruskog koncerna. Izvozni posao u Evropsku uniju iznosi oko 500 miliona dolara.
Osim toga, Rosatom izvozi već pripremljeno gorivo za reaktore sovjetske i ruske proizvodnje i nudi propratne usluge.
Prema sopstvenim podacima, koncern je prošle godine u zapadnim zemljama na taj način imao obrt od preko četiri milijarde dolara. U svetu ukupni obrt vredi 16,4 milijarde američkih dolara.
Kako se zaobilaze sankcije?
Prekid poslovnog odnosa bi za obe strane bio bolan. Zato je Rosatom doskora bio jedna od retkih ruskih firmi koja nije bila pod sankcijama.
Istovremeno je Zapadu jasno da mora da smanji zavisnost od uvoza iz Rusije. Jedino premijer Mađarske Viktor Orban vidi to drugačije.
Osim Rosatoma, velike količine uranijuma obogaćuju dve evropske firme – Urenco i Orano Uran. Obe proširuju kapacitete kako bi povećale izvoz u SAD.
Dmitrij Gorčakov, ekspert za atomsku energiju pri Fondaciji Belona kaže da bi, ako im to pođe za rukom, Sjedinjene Države mogle da se odreknu uvoza iz Rusije za pet godina, dok će Evropi trebati nešto duže.
Američke firme u poslednje vreme uvoze sve više uranijuma iz Kine. Verovatno se radi o preprodaji ruskog uranijuma, pošto su ruske isporuke Kini od 2022. znatno porasle.
To pokazuje da ruske sirovine uprkos sankcijama mogu da pronađu put do američkog tržišta.
Šta je sa titanijumom?
Skoro celokupnu eksploataciju titanijuma u Rusiji kontroliše firma VSMPO-Avisma, sa sedištem u uralskom gradu Verhnjaja Salda. Udeo u svetskoj proizvodnji titanijumskog sunđera iznosi 15 odsto.
A više od polovine ukupno raspoložive količine titanijumskog sunđera u svetu proizvodi se u Kini. Nešto manje od četvrtine se proizvodi u Japanu. Na Kazahstan otpada deset odsto.
VSMPO-Avisma je pod američkim sankcijama, ali ne i pod sankcijama Evropske unije. Pre rata glavni kupci su bili američki koncern Boing kao i evropski proizvođač aviona Erbas.
Amerikanci su najavili raskid saradnje odmah posle početka ruske invazije na Ukrajinu, a Evropljani decembra te godine.
Pre toga se šef Erbasa Gijom Fori izjasnio protiv sankcija, jer bi prema njemu to bile sankcije koje bi Evropljani uveli sami sebi. Kompleksni proizvodni procesi i mreže zavisnosti od dobavljača u branši ne ostavljaju mogućnost promene dobavljača preko noći.
I Amerikanci i Kanađani su u svojim sankcijama protiv ruske firme VSMPO-Avisma predvideli izuzetke. Od toga profitiraju firme kao što su proizvođači aviona Bombardir i Erbas, kao i brojni dobavljači za Boing, kao što su francuska firma Safran ili britanski Rols-Rojs.
Svi oni i dalje nabavljaju titanijum u Rusiji. Izvoz u Evropu koji je VSMPO-Avisma imala prošle godine iznosio je 345 miliona dolara, dok je pretprošle bio 370 miliona dolara.
Stručnjak za metale Endi Hom kaže da Sjedinjene Države lakše smanjuju zavisnost od Rusije u pogledu titanijuma jer brže razvijaju svoje kapacitete, ali je EU na tom polju sve više upućena na SAD. A to protivreči zakonu Evropske unije o kritičnim sirovinama koji je donet ove godine. Trenutno EU nema izbora.
Kome je potreban ruski nikl?
Jedan od najvećih svetskih proizvođača nikla je ruska firma Norilsk Nikl. Dugo nije bila pod sankcijama, ali su SAD i Velika Britanija pre mesec dana uvele ograničenja, dok Evropska unija to još nije učinila.
Ipak, rat je promenio strukturu izvoza. Pre rata je preko polovine izvoza ove firme otpadalo na Evropu, a 16 odsto na obe Amerike. U Aziju je odlazilo 27 odsto proizvodnje.
Prošle godine je izvoz u Evropu opao na 24 odsto, a izvoz u Severnu i Južnu Ameriku smanjio se na deset odsto. Udeo Azije se povećao na 54 odsto.
To preusmeravanje izvoza od Zapada ka Istoku nije jedini izazov za rusku firmu. Došlo je do oscilacija u ceni, ali danas je ona niža nego uoči ruske invazije na Ukrajinu.
Razlog je neočekivano pojavljivanje Indonezije na tržištu nikla, a ta zemlja ima daleko veće rezerve ovog metala od Rusije.
Endi Hom koji piše i za Rojters kaže da je zbog svega toga sudbina ruske firme u ovoj oblasti neizvesna. Putin je opomenuo svoju Vladu da prilikom preispitivanja mogućih ograničenja izvoza ruskih sirovina ne učine ništa što bi naštetilo ruskim firmama.
Što se tiče nikla, barem ovu sirovinu Rusija neće moći da upotrebi kao geopolitičko oružje.
Zapadne vlade odustale su od ideje da će se rat u Ukrajini okončati tek nakon što ruska vojska napusti tu zemlju, a razmatraju sporazum kojim bi Moskva potencijalno zadržala kontrolu nad osvojenim ukrajinskim teritorijama, piše danas Fajnenšl tajms.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski suočava se sa velikom opasnošću od vojnog puča nakon gubitka Ugljedara, izjavio je bivši savetnik Leonida Kučme, Oleg Soskin
U blizini Kremene, ruske snage su postavile zasedu na grupu plaćenika koji govore engleski jezik, usled čega je deo njih poginuo, dok se nekoliko učesnika sakrilo u šumu. Ovo su saopštili izvori iz bezbednosnih službi.
Vladajuća partija "Gruzijski san" ponovo pokreće proceduru za opoziv predsednice Salome Zurabišvili, saopštio je danas na brifingu predsednik parlamenta Šalva Papuašvili.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Poljaci su počeli da shvataju da im je Ukrajina sve ove godine nametala antirusku retoriku i svoju volju, prebacujući na Varšavu odgovornost za ishod sukoba, napisao je poljski profesor Vitold Modželevski u svom članku za Mišl Poljska.
Britanski instruktor koji je obučavao ukrajinske vojnike poginuo je tokom vojnih vežbi u Velsu, izvestio je Telegraf, pozivajući se na Ministarstvo odbrane Velike Britanije.
Napad Irana na Izrael prvog oktobra je, prema mišljenju mnogih stručnjaka, prvenstveno bio odmazda za atentate na visoke funkcionere i lidere Hamasa i Hezbolaha, ali postoje i drugi bitni faktori koji su doveli do iranskog odgovora, smatra Aron Pilkington stručnjak Ratnog vazduhoplovstva SAD za pitanje Bliskog istoka i saradnik Centra za studije Bliskog istoka Univerziteta u Denveru.
Sirijska vlada, koju je decenijama kontrolisala porodica Asad, doživela je krah nakon munjevite ofanzive pobunjenika. Ovaj dramatičan preokret okončao je pet decenija dugu vladavinu porodice Asad, saopšteno je u nedelju ujutro.
Ukrajinske snage su pokrenule napade na ruske položaje u Kurskoj oblasti, ali su pretrpele značajne gubitke u vojnoj tehnici, izjavio je za RIA Novosti zamenik načelnika štaba izviđačkog odreda "Tigar" sa pozivnim znakom Orlov.
Univerzitet u Novom Sadu se oglasio saopštenjem u kom su istakli da je fakultet mesto slobodne misli, i da je svaki oblik blokade rada visokoškolskih ustanova nedopustiv.
Bivša voditeljka RTS-a Dubravka Marković u emisiji Nove “Dobar, loš, zao” koju vode hejteri Marko Vidojković i Nenad Kulačin govorila je otvoreno o tome kako joj smeta što Srbija napreduje i što se Beograd stalno gradi.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, a fokusu su bile ruske namere da postanu nepobedila svetska sila, s obzirom na to da poseduju najmoćniju supersoničnu raketu "Orešnik", ali i budućnim potezima kolektivnog Zapada.
Emisija "Otvoreni studio" na Informer televiziji bavila se krucijalnim globalnim tematikama o kojima svi pričaju, a glavna tema bila je situacija u Siriji. ovo su komentarisali advokat Branko Pavlović i dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije.
Na Informer televiziji, emisija Stav sa Oliverom Miletović donosi temu koja je izazvala burne reakcije u javnosti – “Profesori ucenili studente i izveli ih na ulicu!”.
Kendi Dejvison, naturalizovana Piroćanka i rodom iz Australije, već četiri godine živi sa suprugom u jednom selu nedaleko od Pirota gde se bavi šivenjem i izradom personalizovanih ćebadi.
AirHelp Inc. je objavio izveštaj za 2024. godinu, sa listom najboljih i najlošijih avio-kompanija prema AirHelp Score, a Er Srbija našla se u top 10 najboljih kompanija na svetu.
Na visoravni Donje Pešteri, u selu Plenibabe, zima se nije štedela. Sneg visok pola metra prekrio je ovo planinsko područje, a meštani, naviknuti na surove uslove, i dalje se bore s prirodom.
Haris Đurđević, jedan od načelnika policije u Bijelom Polju, mogao bi da bude smenjen zbog propusta u radu i to jer je Alija Balijagić, osumnjičen za dvostruko ubistvo u selu Sokolac, danima pre dvostrukog ubistva šetao naoružan u tom mestu, a policija ništa nije uradila da ga privede, pišu portali u Crnoj Gori.
Policija u Smederevu uhapsila je S. K. (65) i B. V. (74) iz Smederevske Palanke zbog sumnje da su preko društvene mreže prevarile više osoba nudeći im pomoć oko ostvarivanja prava na nasledstvo ali i odobravanje kredita u bankama! Njih dve imale su više od 40 računa u različitim bankama, a šteta koju su napravile je oko 5.000.000 dinara
Srbija se još nije oporavila od šuka i tuge nakon vesti da je u Ivanjici uhapšena majka zbog sumnje da je ubila svoju bebu cuclom, potresla nas je vest slučaja koji se dogodio u Resavici kod Jagodine.
Muškarac (35), (ime i prezime poznato redakciji), iz Sjenice uhapšen je prošle srede nakon što je policijskom službeniku A.B. pretio ubistvom, nezvanično saznaje Informer.
Aleksandra Đ. (33) iz okoline Jagodine uhapšena je u petak zbog sumnje da je ubila svoje novorođenče, umotala ga u ćebe i ostavila u zamrzivaču u stanu koji je iznajmljivala!
Isprašili su nam gu*ice, loše sam pripremio ekipu i odradio sam jako loš posao. Zbog toga me je sramota i nemam problem da to javno kažem, poručio je trener Denver Nagetsa Majkl Meloun nakon blamaže protiv Vašingtona (122:113).
Nekadašnji trener Denver Nagetsa Džordž Karl brutalno je osudio čelnike kluba zbog tretmana Nikole Jokića, poručivši da je način na koji ga koriste "kršenje pravila NBA lige."
Ljubavni život Katarine Konstantinović bio je ekstravagantan, jer se posle nesrećne ljubavi sa knezom Mihailom, koji joj je bio ujak, dva puta udavala za ljude sa kojima je bila u srodstvu.
Ljubavni život kneza Mihaila Obrenovića obeležile su tri skandalozne veze - sa sobaricom Marijom, suprugom Julijom koja ga je varala i rođakom Katarinom.
Nagrada za životno delo "Dobričin prsten” za 2023. godinu uručena je večeras glumici Aniti Mančić na svečanosti u njenom matičnom Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP).
Bivše rijaliti učesnice, Mina Vrbaški i Vanja Živić, komentarisale su aktuelne teme u rijalitiju "Elita 8", a tom prilikom su otkrivene nove informacije o neverstvu Borislava Terzića Terze.
Borislav Terzić Terza sinoć je ponovo ušao u crveno, pa je zapretio Milici Veličković, koja nije previše pažnje pridavala njegovim rečima, već mu je pred svima odgovorila na svoj način.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.