(VIDEO) Ovako je izgubljena Sirija! Pojavila se neverovatna mapa: Pogledajte kretanje linija fronta tokom 13 godina rata!
Podeli vest
Na društvenim mrežama pojavio se snimak koji prikazuje dramatične promene u raspodeli teritorija u Siriji od početka rata 2011. godine pa sve do juče, kada je srušna vlast Bašara al-Asada.
U kratkom vremenskom okviru, video prikazuje kako su oblasti pod kontrolom sirijske vlade, pobunjeničkih frakcija, Islamske države (ISIS) i kurdskih snaga prolazile kroz neprekidne promene, od ključnih bitaka do potpunih gubitaka teritorije.
Britanski Telegraf objavio je članak u kojem se lider džihadističke grupe Hajat Tahrir al-Šam (HTŠ), Abu Muhamed al-Džolani, predstavlja u potpuno novom svetlu – ne kao brutalni vođa terorističke organizacije, već kao politički pragmatičar i „državnik u nastajanju“. Ovo očigledno menjanje imidža jednog od najtraženijih džihadista na svetu izaziva ozbiljne kontroverze.
Usred pobune u Siriji, predsednik Bašar al-Asad iznenada je nestao iz javnosti, što je izazvalo brojne spekulacije o njegovoj sudbini. Mediji su pisali da je Asad mogao poginuti u avionskoj nesreći, ali to nije tačno, tvrdi ukrajinska vojna obaveštajna služba (DIU).
09.12.2024
09:10
For those who don’t remember just how chaotic the Syrian Civil War was.
Abu Muhamed al-Džolani, lider islamističke koalicije koja je izvela munjevitu ofanzivu u Siriji i srušila vlast predsednika Bašara al-Asada, menja svoju retoriku. Umesto radikalne džihadističke terminologije, koristi umereniji jezik kako bi ostvario svoje političke ciljeve.
Izraelska vojska (IDF) započela je operacije zauzimanja pograničnih teritorija na okupiranim Golanskim visovima, u trenutku kada je vlast Bašara al-Asada pala. Ove akcije značajno menjaju geopolitičku situaciju na jugu Sirije.
Rat u Siriji, koji je počeo kao protest protiv vlasti Bašara al-Asada, brzo se pretvorio u jedan od najsloženijih sukoba modernog doba, uključujući međunarodne sile, ekstremističke grupe i regionalne aktere. Ova retrospektiva donosi pregled ključnih trenutaka po godinama.
2011: Početak pobune
Mart 2011. - Inspirisani „Arapskim prolećem“, građani Sirije izlaze na ulice zahtevajući političke reforme i kraj vladavine Bašara al-Asada. Nakon što su protesti nasilno ugušeni, nezadovoljstvo prerasta u oružani sukob.
Krajem godine, osnovane su prve pobunjeničke grupe, uključujući Slobodnu sirijsku armiju (FSA), koje počinju da preuzimaju kontrolu nad delovima ruralnih oblasti.
2012: Eskalacija sukoba
Sukobi eskaliraju širom zemlje. Pobunjenici zauzimaju značajne delove Alepa, drugog najvećeg grada Sirije, dok vlada gubi kontrolu nad većim delom severne i istočne Sirije.
Decembar 2012. - SAD i evropske zemlje priznaju opoziciju kao legitimnog predstavnika sirijskog naroda, što dodatno komplikuje situaciju.
2013: Pojava Islamske države
Počinje uspon ekstremističkih grupa. Islamska država Irak i Levant (ISIS) preuzima kontrolu nad velikim delovima istočne Sirije i susednog Iraka.
Avgust 2013. - Asadov režim optužen je za korišćenje hemijskog oružja u predgrađu Damaska, što izaziva međunarodnu osudu.
2014: ISIS proglašava kalifat
Jun 2014. - ISIS proglašava „kalifat“ sa sedištem u Raki, zauzimajući ogromne teritorije u Siriji i Iraku. Pobunjeničke grupe i vlada su prinuđene da se suoče s novom pretnjom.
Oktobar 2014. - Počinje bitka za Kobani, gde kurdske snage uz podršku međunarodne koalicije predvođene SAD-om uspevaju da zaustave napredovanje ISIS-a.
2015: Rusija ulazi u rat
Septembar 2015. - Rusija započinje vojnu intervenciju u korist Asadovog režima, pružajući ključnu podršku sirijskoj vladi. Bombardovanja ruskih aviona preokreću tok rata u korist režima.
Decembar 2015. - Vladine snage pokreću ofanzivu na Alepo uz pomoć Rusije i Irana.
2016: Pad Alepa
Decembar 2016. - Nakon meseci opsade i intenzivnih borbi, vladine snage preuzimaju punu kontrolu nad Alepom, što se smatra prelomnom tačkom rata.
ISIS gubi teritoriju u Siriji, ali i dalje drži značajne delove na istoku zemlje.
2017: Poraz ISIS-a
Oktobar 2017. - Sirijske demokratske snage (SDF), uz podršku SAD-a, oslobađaju Raku, nekadašnju prestonicu ISIS-a.
Krajem godine, Asadova vlada konsoliduje kontrolu nad većim delom zapadne Sirije, dok se opozicione snage povlače u Idlib.
2018: Ofanziva na Istočnu Gutu
Proleće 2018. - Vladine snage preuzimaju kontrolu nad Istočnom Gutom, poslednjim uporištem pobunjenika u blizini Damaska. Intenzivna bombardovanja izazivaju međunarodnu osudu.
Turska pokreće operaciju „Maslinova grančica“ i preuzima kontrolu nad Afrinom, regijom pod kontrolom kurdskih snaga.
2019: SDF protiv ISIS-a
Mart 2019. - Poslednje uporište ISIS-a u Baguzu pada pod kontrolu SDF-a, što označava kraj kalifata Islamske države.
Turska započinje ofanzivu na severoistoku Sirije, izazivajući povlačenje kurdskih snaga i kritike međunarodne zajednice.
2020: Zatišje i Idlib
Februar 2020. - Vladine snage uz podršku Rusije pokreću ofanzivu na Idlib, poslednje veliko uporište pobunjenika. Intenzivne borbe prisiljavaju stotine hiljada ljudi na bekstvo.
2021–2023: Status quo i povremeni sukobi
Rat ulazi u fazu niskog intenziteta, dok Asadov režim učvršćuje kontrolu nad većinom teritorije. Idlib ostaje pod kontrolom HTŠ-a, dok kurdske snage drže severoistok zemlje. Povremeni sukobi i izraelski udari na iranske pozicije održavaju napetost.
2024: Ofanziva HTŠ i kraj Asadove vladavine
Početkom decembra 2024. godine, džihadistička grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTŠ) pokrenula je veliku ofanzivu na severu Sirije, usmerenu ka gradovima Alepu i Hami. Ova iznenadna akcija rezultirala je zauzimanjem gotovo cele teritorije pod kontrolom vladinih snaga, uključujući i glavni grad Damask. Vlast Bašara al-Asada je srušena, a Sirija je trenutno podeljena između proturskih snaga, proameričkih kurdskih snaga na severoistoku i ostataka Islamske Države.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Izraelske snage pojačale su vojnu agresiju u Siriji, preuzimajući ključne teritorije i strateške vodne resurse, dok se zemlja oporavlja od 14 godina rata. Od pada vlasti Bašara al-Asada, Izrael je zauzeo 508,4 kvadratna kilometra sirijske teritorije.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov komentarisao je razloge pada režima Bašara al-Asada u Siriji, ističući da je ključni faktor bila nesposobnost sirijskih vlasti da obezbede osnovne kompromise s opozicionim grupama i zadovolje osnovne potrebe stanovništva.
Britanski Telegraf objavio je članak u kojem se lider džihadističke grupe Hajat Tahrir al-Šam (HTŠ), Abu Muhamed al-Džolani, predstavlja u potpuno novom svetlu – ne kao brutalni vođa terorističke organizacije, već kao politički pragmatičar i „državnik u nastajanju“. Ovo očigledno menjanje imidža jednog od najtraženijih džihadista na svetu izaziva ozbiljne kontroverze.
Napad ukrajinskih dronova na naftno skladište u Engelsu, nedaleko od aerodroma gde je stacionirana ruska strateška avijacija, vojni analitičari ocenjuju kao još jedan korak Kijeva ka eskalaciji sukoba. Ovaj napad, prema ruskoj vojnoj doktrini, Moskvi daje osnov za ozbiljan odgovor, uključujući i opciju upotrebe nuklearnog oružja.
Poslanik Vrhovne rade Artem Dmitruk optužio je ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da je svojom odlukom o obustavi tranzita ruskog gasa naneo ozbiljne probleme mnogim državama.
Zdravko Ponoš danas tvrdi da Kristofer Hil održava Aleksandra Vučića na vlasti, a pre samo četiri godine je tvrdio da će Hil otići iz Srbije tek kad smeni Vučića.
Otkako je novoizabrani američki predsednik Donald Tramp tehnički najavio mogućnost da SAD preotmu Grenland od Danske, Srbi na društvenim mrežama to koriste za zbijanje šala.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob i prozapadne zamisli koje bi mogle da "okuju" svet.
Prof. dr Mina Zirojević sa Instituta za uporedno pravo i Ljubomir Đurić iz Centra za nacionalnu politiku bili su gosti večerašnje emisije "Otvoreni studio" na Informer televiziji i govorili su o pripremi Moskve i Pekinga za dolazak novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa ali i o svim ostalim aktuelnim temama.
Andrijana Arnautović iz Srpske radikalne stranke i Marko Petrović iz Jedinstvene srpsko-ruske partije bili su gosti jutrošnje emisije "Info jutro" na Informer televiziji.
Tomislav Bokan predsednik pokreta Dinara - Drina - Dunav, Ivan Ivanović pokret Naši, Siniša Vidović - savetnik predsednika Narodne Skupštine RS i Siniša Vučinić član Glavnog odbora SNS bili su gosti "Info jutra" na Informer TV.
Krivični sud u Briselu Božidara Spasić, Andriju Draškovića i Veselina Vukotića osudio je na doživotni zatvor zbog ubistva Albanca Envera Hadrija koje se dogodilo 1990 godine, javili su belgijski mediji.
U Srbiju danas stiže jače naoblačenje i zahlađenje s kišom uz jak, na udare kratkotrajno i olujni severozapadni vetar, koji će se iz Vojvodine brzo proširiti i na ostale krajeve Srbije, saopštio je danas Republički hidrometeorološki zavod.
Tinejdžer star 18 godina zadobio je povredu ruke u saobraćajnoj nesreći u Borči sinoć oko 21.37 sati i on je prevezen u KBC "Zemun", rečeno je Tanjugu u Hitnoj pomoći.
Filip M. (27) iz Gradišta, koji je sekirom i kosom napao komšije, S.L (45), V.L.(78) i komšinicu (V.L.) u božićnoj noći kod Merošine, navodno je pre nekoliko meseci pretukao verenicu pod Ostrogom.
Parnični postupak zbog masovnog ubistva u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar", a po tužbi ranjene nastavnice istorije Tatjane Stevanović, trebalo bi da bude nastavljeno danas u 9 sati u Višem sudu u Beogradu.
Stravičan zločin dogodio se u Kruševcu pre 12 godina, kada je Radoslav Marinković (67) svirepo ubio majku i ćerku Danijelu (42) i Milicu (6) Milićević.
Atlanta je na strani izgubila od Finiksa sa 123:115, a Bogdan Bogdanović je pružio odličnu partiju. Takođe, priredio je atraktivan potez kada je "sasuo" trojku u lice Kevina Durenta.
Novak Đoković je upao na Aleksandru Zverevu na konferenciju za medije i pitao ga da li u svemiru leži ključ osvajanja grend slem turnira, što je zasmejalo sve prisutne.
Od danas, 9. januara, igrači Baleta Srpskog narodnog pozorišta rade sa jednim od najuglednijih evropskih baletskih pedagoga, maestrom Eribertom Verardijem. Na poziv Aje Jung, direktorke Baleta, maestro Verardi vodi časove i nadgleda probe novosadskog ansambla tokom narednog perioda.
Za sve one kojima jutarnja kafa više nije dovoljna, ovaj osvežavajući napitak od jabuka, limuna i vode pruža idealan način da se razbudite i napunite energijom, brzo i jednostavno!
Iako su kaktusi poznati po svojoj otpornosti i zanimljivom izgledu, prema principima vastua, njihovo mesto nikako nije u spavaćoj sobi. Oštri trnovi mogu negativno uticati na energiju prostora, što može dovesti do nesuglasica, stresa i narušavanja harmonije u domu.
Poznata nutricionistkinja Branka Mirković otkrila je za Informer.rs recept za savršeni brzi detoks koji možete da pripremite kod kuće, kako biste se preporodili i očistili organizam nakon prazničnih slavlja.
Bogoljub i Milanka Karić bili su gosti prazničnog izdanja emisije "Četiri i po žene" na Informer televiziji, a tom prilikom otkrili su mnoge zanimljive detalje iz svog života, pa i kako je izgledala njihova prva bračna noć.
Bogoljub i Milanka Karić u braku su pet decenija, a u emisiji "Četiri i po žene" na Informer televiziji otkrili su kako su uspeli da sačuvaju porodicu od svih neprilika.
Biznismen Bogoljub Karić se gostujući na Informer televiziji prisetio reči koje je književnik Dobrica Ćosić uputio njegovoj supruzi Milanki, a tom prilikom je istakao da je ona najzaslužnija za harmoniju koja vlada njihovom porodicom.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.