(VIDEO) Ovako je izgubljena Sirija! Pojavila se neverovatna mapa: Pogledajte kretanje linija fronta tokom 13 godina rata!
Podeli vest
Na društvenim mrežama pojavio se snimak koji prikazuje dramatične promene u raspodeli teritorija u Siriji od početka rata 2011. godine pa sve do juče, kada je srušna vlast Bašara al-Asada.
U kratkom vremenskom okviru, video prikazuje kako su oblasti pod kontrolom sirijske vlade, pobunjeničkih frakcija, Islamske države (ISIS) i kurdskih snaga prolazile kroz neprekidne promene, od ključnih bitaka do potpunih gubitaka teritorije.
Britanski Telegraf objavio je članak u kojem se lider džihadističke grupe Hajat Tahrir al-Šam (HTŠ), Abu Muhamed al-Džolani, predstavlja u potpuno novom svetlu – ne kao brutalni vođa terorističke organizacije, već kao politički pragmatičar i „državnik u nastajanju“. Ovo očigledno menjanje imidža jednog od najtraženijih džihadista na svetu izaziva ozbiljne kontroverze.
Usred pobune u Siriji, predsednik Bašar al-Asad iznenada je nestao iz javnosti, što je izazvalo brojne spekulacije o njegovoj sudbini. Mediji su pisali da je Asad mogao poginuti u avionskoj nesreći, ali to nije tačno, tvrdi ukrajinska vojna obaveštajna služba (DIU).
09.12.2024
09:10
For those who don’t remember just how chaotic the Syrian Civil War was.
Abu Muhamed al-Džolani, lider islamističke koalicije koja je izvela munjevitu ofanzivu u Siriji i srušila vlast predsednika Bašara al-Asada, menja svoju retoriku. Umesto radikalne džihadističke terminologije, koristi umereniji jezik kako bi ostvario svoje političke ciljeve.
Izraelska vojska (IDF) započela je operacije zauzimanja pograničnih teritorija na okupiranim Golanskim visovima, u trenutku kada je vlast Bašara al-Asada pala. Ove akcije značajno menjaju geopolitičku situaciju na jugu Sirije.
Rat u Siriji, koji je počeo kao protest protiv vlasti Bašara al-Asada, brzo se pretvorio u jedan od najsloženijih sukoba modernog doba, uključujući međunarodne sile, ekstremističke grupe i regionalne aktere. Ova retrospektiva donosi pregled ključnih trenutaka po godinama.
2011: Početak pobune
Mart 2011. - Inspirisani „Arapskim prolećem“, građani Sirije izlaze na ulice zahtevajući političke reforme i kraj vladavine Bašara al-Asada. Nakon što su protesti nasilno ugušeni, nezadovoljstvo prerasta u oružani sukob.
Krajem godine, osnovane su prve pobunjeničke grupe, uključujući Slobodnu sirijsku armiju (FSA), koje počinju da preuzimaju kontrolu nad delovima ruralnih oblasti.
2012: Eskalacija sukoba
Sukobi eskaliraju širom zemlje. Pobunjenici zauzimaju značajne delove Alepa, drugog najvećeg grada Sirije, dok vlada gubi kontrolu nad većim delom severne i istočne Sirije.
Decembar 2012. - SAD i evropske zemlje priznaju opoziciju kao legitimnog predstavnika sirijskog naroda, što dodatno komplikuje situaciju.
2013: Pojava Islamske države
Počinje uspon ekstremističkih grupa. Islamska država Irak i Levant (ISIS) preuzima kontrolu nad velikim delovima istočne Sirije i susednog Iraka.
Avgust 2013. - Asadov režim optužen je za korišćenje hemijskog oružja u predgrađu Damaska, što izaziva međunarodnu osudu.
2014: ISIS proglašava kalifat
Jun 2014. - ISIS proglašava „kalifat“ sa sedištem u Raki, zauzimajući ogromne teritorije u Siriji i Iraku. Pobunjeničke grupe i vlada su prinuđene da se suoče s novom pretnjom.
Oktobar 2014. - Počinje bitka za Kobani, gde kurdske snage uz podršku međunarodne koalicije predvođene SAD-om uspevaju da zaustave napredovanje ISIS-a.
2015: Rusija ulazi u rat
Septembar 2015. - Rusija započinje vojnu intervenciju u korist Asadovog režima, pružajući ključnu podršku sirijskoj vladi. Bombardovanja ruskih aviona preokreću tok rata u korist režima.
Decembar 2015. - Vladine snage pokreću ofanzivu na Alepo uz pomoć Rusije i Irana.
2016: Pad Alepa
Decembar 2016. - Nakon meseci opsade i intenzivnih borbi, vladine snage preuzimaju punu kontrolu nad Alepom, što se smatra prelomnom tačkom rata.
ISIS gubi teritoriju u Siriji, ali i dalje drži značajne delove na istoku zemlje.
2017: Poraz ISIS-a
Oktobar 2017. - Sirijske demokratske snage (SDF), uz podršku SAD-a, oslobađaju Raku, nekadašnju prestonicu ISIS-a.
Krajem godine, Asadova vlada konsoliduje kontrolu nad većim delom zapadne Sirije, dok se opozicione snage povlače u Idlib.
2018: Ofanziva na Istočnu Gutu
Proleće 2018. - Vladine snage preuzimaju kontrolu nad Istočnom Gutom, poslednjim uporištem pobunjenika u blizini Damaska. Intenzivna bombardovanja izazivaju međunarodnu osudu.
Turska pokreće operaciju „Maslinova grančica“ i preuzima kontrolu nad Afrinom, regijom pod kontrolom kurdskih snaga.
2019: SDF protiv ISIS-a
Mart 2019. - Poslednje uporište ISIS-a u Baguzu pada pod kontrolu SDF-a, što označava kraj kalifata Islamske države.
Turska započinje ofanzivu na severoistoku Sirije, izazivajući povlačenje kurdskih snaga i kritike međunarodne zajednice.
2020: Zatišje i Idlib
Februar 2020. - Vladine snage uz podršku Rusije pokreću ofanzivu na Idlib, poslednje veliko uporište pobunjenika. Intenzivne borbe prisiljavaju stotine hiljada ljudi na bekstvo.
2021–2023: Status quo i povremeni sukobi
Rat ulazi u fazu niskog intenziteta, dok Asadov režim učvršćuje kontrolu nad većinom teritorije. Idlib ostaje pod kontrolom HTŠ-a, dok kurdske snage drže severoistok zemlje. Povremeni sukobi i izraelski udari na iranske pozicije održavaju napetost.
2024: Ofanziva HTŠ i kraj Asadove vladavine
Početkom decembra 2024. godine, džihadistička grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTŠ) pokrenula je veliku ofanzivu na severu Sirije, usmerenu ka gradovima Alepu i Hami. Ova iznenadna akcija rezultirala je zauzimanjem gotovo cele teritorije pod kontrolom vladinih snaga, uključujući i glavni grad Damask. Vlast Bašara al-Asada je srušena, a Sirija je trenutno podeljena između proturskih snaga, proameričkih kurdskih snaga na severoistoku i ostataka Islamske Države.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Izraelske snage pojačale su vojnu agresiju u Siriji, preuzimajući ključne teritorije i strateške vodne resurse, dok se zemlja oporavlja od 14 godina rata. Od pada vlasti Bašara al-Asada, Izrael je zauzeo 508,4 kvadratna kilometra sirijske teritorije.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov komentarisao je razloge pada režima Bašara al-Asada u Siriji, ističući da je ključni faktor bila nesposobnost sirijskih vlasti da obezbede osnovne kompromise s opozicionim grupama i zadovolje osnovne potrebe stanovništva.
U sukobima u provinciji Tartus, gde se nalazi ruska vojna baza, izbili su sukobi između novih sirijskih vlasti i naoružanih grupa u kojima je poginulo 14 pripadnika snaga bezbednosti i trojica naoružanih muškaraca, saopštila je Sirijska opservatorija za ljudska prava.
Britanski Telegraf objavio je članak u kojem se lider džihadističke grupe Hajat Tahrir al-Šam (HTŠ), Abu Muhamed al-Džolani, predstavlja u potpuno novom svetlu – ne kao brutalni vođa terorističke organizacije, već kao politički pragmatičar i „državnik u nastajanju“. Ovo očigledno menjanje imidža jednog od najtraženijih džihadista na svetu izaziva ozbiljne kontroverze.
Predsednik SAD Donald Tramp koristi politički pritisak na ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog kako bi ga primorao na pregovore s Rusijom, tvrdi britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris.
Popularna ideja u Kijevu da se pregovori s Rusijom odlože dok Ukrajina ne postigne taktičku prednost ne čini se održivom, piše novinarka Betani Eliot za „Unherd“.
Tajkun Dragan Đillas, lider SSP, izvređao je šefa države Aleksandra Vučića i optužio ga da je nepozvan otišao na skup u Švajcarskoj, ali je Informer došao u posed zvanične pozivnice predsedniku koju je potpisao lično Klaus Švab, osnivač i prvi čovek Svetskog ekonomskog foruma. Šta se krije ove stravične tajkunove laži?
Antisrpski N1 je u program uključila Miloša Dekića, a predstavili su ga kao profesora istorije u Sedmoj beogradskoj gimnaziji (dakle, predaje i deci od 15 godina).
U specijalnom programu "Informer" televizije u okviru emisije "Prve info" , gost kod Miloša Kostadinovića je Andrijana Arnautović iz Srpske radikalne stranke koja je prokomentarisala pokušaj generalnog štraka od strane Antisrpske opozicije.
Potencijalno pripajanje Grenlanda SAD i napredak ruske vojske u Časovom Jaru, komentarisali su gosti emisije "Rat uživo" geopolitički analitičar Dragan Petrović i profesor Milan Petričković sa Fakulteta političkih nauka.
Gosti "Info jutra" bili su Nenad Vuković iz Društva lobista Srbije i ekonomista Vladimir Đukanović, govorili su o aktuelnoj temi uvećanja bogatstva bogataša.
Učenik 4. razreda Ekonomsle škole D.T. u Bečeju uputio je jezive pretnje učenicima i nastavnicima koji žele da pohađaju nastavu i koji žele da idu u školu, a koji se nisu odazvali blokadi škole.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je Srbija u svetu prepoznata kao pouzdan partner i da se zbog toga sve više država odlučuje da ulaže u našu zemlju.
Srbin je na platformi "Reddit" pisao o neprijatnosti koja mu se dogodila, kada je kolegi pozajmio novac, a gotovo šest meseci ga nije dobio nazad, uz ignorisanje od strane dužnika!
Na predlog Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu sud je odredio do 30 dana pritvor I.A. (40) zbog sumnje da je pod dejstvom alkohola, pred decom, pretukla svog supruga I.A. (42).
Muškarac D.G. iz okoline Smedereva preminuo je pod još uvek misterioznim okolnostima kada su u njegovu trgovinsku radnju upali lopovi. Njegovo telo pronađeno je juče ujutru ispred prodavnice, a policija radi na rasvetljavanju slučaja.
Najbolji srpski teniser Novak Đoković nakon što je predao meč u polufinalu Australijan opena poručio je da u ovom trenutku ne zna kako će se odvijati njegova dalja saradnja sa aktuelnim trenerom, Endijem Marejem.
Glumac i producent, Nedeljko Bajić, kaže da je ime dobio po Nedeljku Čabrinoviću i da je snimao album sa čuvenim Kornelijem Kovačom koji nikada nije objavljen.
Eva Ras kaže da je odvratno što su njene kolege iz Srpskog narodnog pozorišta u utorak 21. januara odlučile da otkažu izvođenje opere "Evgenije Onjegin", jer se, kako su naveli, "ne osećaju bezbedno".
Dragomir Gidra Bojanić bio je od onih glumaca koje je publika rado gledala na velikom platnu i malim ekranima jer ih je svojim duhovitim i komičnim ulogama zasmejavao do suza.
Crvene štikle su klasik u svetu mode i često se smatraju simbolom elegancije, samopouzdanja i stila. Ovaj modni trend je popularan već decenijama, a crvene štikle su modni komad obuće koji svaki izgled čimi atraktivnijim.
Milica Todorović nedavno je na poziv Lepe Brene posetila "Grand" produkciju i tom prilikom se prisetila vremena kada je učestvovala u takmičinju, što je u njoj izazvalo lavinu emocija.
Patrijarh srpski Porfirije ugostio je na drugi dan svoje krsne slave, Svetog Jovana Krstitelja, decu s Kosova i Metohije, a među onima koji su došli da mu čestitaju praznik i slavu bio je i veliki broj glumaca i javnih ličnosti.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar