• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: Mediji

19.12.2024

18:00 >> 19:46

Bože, kako je ovo moguće! Za godinu dana oteto 2,2 miliona ljudi, a ubijeno 615 hiljada! I to samo u jednoj zemlji!

Shutterstock

Vesti

Bože, kako je ovo moguće! Za godinu dana oteto 2,2 miliona ljudi, a ubijeno 615 hiljada! I to samo u jednoj zemlji!

Podeli vest

Najmanje 614.937 Nigerijaca je ubijeno, a 2.235.954 kidnapovano širom zemlje između maja 2023. i aprila 2024. godine, objavio je nigerijski nacionalni biro za statistiku (NBS), a prenosi portal All Africa.

NBS je to otkro u izveštaju "Istraživanje percepcije kriminala i bezbednosti (CESPS) 2024", koji je zasnovan na anketama sprovedenim od maja 2023. do aprila 2024. godine.

Prema izveštaju, 2,2 miliona Nigerijaca je kidnapovano širom zemlje, dok je ukupno plaćeno 2,2 biliona naira (1,3 milijarde evra) otkupa, sa prosečnim iznosom od 2,7 miliona naira (1.652 evra) po incidentu. U izveštaju je takođe navedeno da je stopa ubistava najveća u ruralnim područjima sa 335.827 incidenata, dok je u urbanim područjima zabeleženo 279.110 slučajeva.

Stručnjaci smatraju da su, uprkos kidnapovanju uglednih ljudi, najviše pogođeni siromašni ljudi sa sela.

Analiza po zonama pokazuje da je najveći broj ubistava zabeležio severozapad Nigerije (206.030), zatim severoistok (188.992), dok je jugozapad zabeležio najmanji broj ubistava (15.693). Severozapad i severoistok Nigerije su regioni sa najvećim udelom muslimanskog stanovništva i u ovim regionima je na snazi šerijatski zakon. Na jugu Nigerije, s druge strane, stanovništvo je uglavnom ili skoro u potpunosti hrišćansko.

Prema izveštaju, oko sedam od deset domaćinstava prijavilo je policiji slučajeve ubistva. Od anketiranih domaćinstava, 33 odsto je izjavilo da je izvršilac nepoznato lice, 23,4 procenta je potvrdilo da je ubica bio član domaćinstva, a jedan odsto je navelo da je izvršilac bio supružnik ili romantični partner.

U izveštaju se navodi da je u ruralnim sredinama oteto 1.668.104 ljudi, dok je u urbanim sredinama oteto 567.850 ljudi. Najveći broj otmica ima severozapad (1.420.307), zatim centralni sever (317.837), a jugoistok sa 110.432 slučaja.

Među prijavljenim slučajevima otmice, 82,1 odsto žrtava kidnapovanja je oslobođeno, 12,8 procenata je ubijeno, 3,3 posto je i dalje u pritvoru protiv svoje volje, dok je ishod slučaja nepoznat za 1,3 odsto. Od procenjenih 1,3 milijarde evra plaćenih za oslobađanje žrtava, severozapad je zabeležio najveći iznos otkupa od 734 miliona evra, dok je jugoistok najmanje platio sa 520 miliona evra.

U gradskim domaćinstvima otkupnine su u proseku iznosile 2.264 evra, dok je prosek u seoskim sredinama bio 1.407 evra.

U izveštaju se takođe ističe da je 91 odsto otmica izvršeno za otkup u vidu novca, robe ili druge koristi. Ostali razlozi uključuju političke ili kriminalne ciljeve (2,4%), lične ili porodične sporove (2,1%) i sporove oko starateljstva (0,5%).

Stručnjak za bezbednost Abdulahi Garba rekao je da bi vlada trebalo da se pozabavi socioekonomskim izazovima koji pogoršavaju nesigurnost. "Većina kidnapera su mladi. Da imaju posao, ne bi se bavili ovakvim kriminalnim aktivnostima", rekao je Garba.

Predsedništvo i službe bezbednosti za sada su odbijale da komentarišu izveštaj, dok policija i vojska tek treba da se zvanično izjasne.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Menja se Evropa, ali i njeno mesto u svetskom poretku!
Live TV

Menja se Evropa, ali i njeno mesto u svetskom poretku!

Gost Info jutra na televiziji Informer bio je prof. dr Radomir Milašinović iz Evroazijskog bebednosnog foruma koji je govorio jučerašnjem Samitu Evropske unije i Zapadnog Balkana u Briselu, na kojem je učestvovao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

19.12.2024

11:55

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set