• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

10.02.2025

10:40

Putin šalje mornaricu?! Monstruozan plan EU izašao na videlo: Sveopšti upad na ruske brodove samo što nije!

Reuters/sputnik

Vesti

Putin šalje mornaricu?! Monstruozan plan EU izašao na videlo: Sveopšti upad na ruske brodove samo što nije!

Podeli vest

Evropske zemlje razmatraju plan za masovno zaplenu ruskih tankera u Baltičkom moru kako bi osujetile Moskvin „flotu iz senke“, koja nastavlja da izvozi naftu i izbegava zapadne sankcije, otkriva Politiko pozivajući se na diplomatske izvore.

Plan uključuje legalne i operativne strategije za zaplenu ruskih brodova pod izgovorom zaštite životne sredine, borbe protiv piraterije ili usvajanja novih nacionalnih zakona koji bi omogućili takve mere.

Ovi potezi dolaze u trenutku kada su incidenti sa ruskim brodovima u Baltiku, uključujući sabotaže podmorske infrastrukture, izazvali zabrinutost evropskih bezbednosnih službi.

„Ne možemo blokirati more, ali možemo kontrolisati više“

Baltičke zemlje i nordijske članice EU već pregovaraju o koordinisanim akcijama za zaplenu ruskih tankera, tvrde dva evropska diplomate i dva vladina zvaničnika.

- Blizu 50% sankcionisane trgovine ruskom naftom prolazi kroz Finski zaliv,“ izjavio je estonski ministar spoljnih poslova Margus Cahkna i dodaje:

- Ne možemo blokirati sve more, ali možemo kontrolisati više... Ima mnogo opcija.

Kako bi se otimali ruski brodovi?

Evropski zvaničnici razmatraju tri glavna pravna osnova za zaplenu ruskih tankera:

Ekološka pretnja – Većina ovih tankera su stari više od 15 godina, bez adekvatnog osiguranja i u lošem tehničkom stanju. Svaka nesreća mogla bi izazvati ekološku katastrofu, što bi omogućilo njihov zaplenu pod međunarodnim ekološkim zakonima.

Optužbe za sabotažu – Ruski tankeri su već povezani sa oštećenjem podvodne infrastrukture, uključujući energetske i internet kablove u Baltičkom moru. Evropski zvaničnici žele da primene zakone protiv piraterije kako bi imali pravni osnov za zaplenu brodova povezanih sa sabotažama.

Nacionalni zakoni – Ako međunarodno pravo ne bude dovoljno, Estonija, Finska i Litvanija razmatraju usvajanje novih zakona koji bi im omogućili da zadrže i zaplene ruske brodove koji ne koriste „pouzdane osiguravajuće kompanije“.

Foto: AP/shutterstock

 

Ruska „flota iz senke“ ključna za finansiranje rata u Ukrajini

Evropske vlade su sve više frustrirane jer Rusija uspeva da zaobiđe sankcije pomoću flote iz senke – starih tankera sa nejasnim vlasnicima i nepoznatim osiguravačima.

Prema analizi Centra za istraživanje energije i čiste atmosfere, 80% ruske sirove nafte izvozi se pomoću ovih tankera, a Baltičko more je ključna arterija za taj trgovinski lanac.

- To je primarni izvor prihoda Kremlja, koji finansira njegovu vojnu mašineriju - izjavio je stručnjak Ajzak Levi.

Finski model: Opasnost od pravnih posledica

Finska je već pokušala zaplenu ruskog tankera „Igl S“, koji je u decembru osumnjičen za sečenje podvodnog kabla između Estonije i Finske. Specijalne jedinice finske vojske izvele su helikoptersku akciju i zauzele brod, ali su kasnije morale da ga oslobode zbog pravnih prepreka.

Ruski brodovi imaju pravo slobodne plovidbe kroz međunarodne vode, uključujući Finski zaliv, što ograničava mogućnosti za njihovu zaplenu.

- Ako želimo da delujemo, moramo pronaći pravni okvir unutar EU - upozoravaju zvaničnici.

Rizik eskalacije: Da li će Rusija poslati ratne brodove?

Međunarodni pravnici upozoravaju da bi zaplena ruskih tankera mogla izazvati ozbiljnu pravnu i geopolitičku krizu.

- Ako zemlje počnu da otimaju ruske brodove, Moskva bi mogla da pošalje svoju mornaricu da ih zaštiti - upozorava Kristijan Buerger, profesor pomorske bezbednosti sa Univerziteta u Kopenhagenu.

Takav scenario bi doveo do direktne konfrontacije ruskih i NATO snaga u Baltiku, što bi moglo dodatno destabilizovati region.

Evropa traži način da „legalizuje“ otimanje brodova

I pored rizika, evropske zemlje su odlučne da nastave sa pritiscima. Litvanija, Estonija i Letonija već rade na novim zakonima, a istovremeno traže podršku NATO-a i Evropske unije kako bi ove akcije bile koordinisane.

- Sanckionisani brodovi ne bi smeli da plove bez ikakvih problema - poručila je litvanska ministarka odbrane Dovile Šakaliene.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set