Naučnici zanemeli! Šokantna anomalija otkrivena na dnu Pacifika: Ovo menja sve što smo do sada znali!
Podeli vest
Berilijum-10, redak radioaktivni izotop koji nastaje kada kosmički zraci interaguju sa atmosferom Zemlje, pruža važan uvid u geološku prošlost naše planete. Tim istraživača otkrio je neočekivano visoku koncentraciju ovog izotopa u uzorcima uzetim sa dna Pacifika.
Prema podacima koje je objavio Centar Helmholc Drezden-Rozendorf (HZDR), ova anomalija može biti rezultat promena u okeanskim strujama ili astrofizičkih događaja koji su se odigrali pre oko 10 miliona godina.
Danas stupaju na snagu sankcije koje je predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp uveo Karimu Kanu, glavnom tužiocu Međunarodnog krivičnog suda (ICC), koji je prošle godine izdao nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina.
Ova otkrića mogla bi da posluže kao globalni vremenski marker, što predstavlja značajan napredak u datiranju geoloških događaja na vremenskoj skali od nekoliko miliona godina. Rezultati su objavljeni u prestižnom naučnom časopisu "Nature Communications".
Kako se koristi berilijum-10 u naučnim istraživanjima?
Radioizotopi su ključni alat za datiranje arheoloških i geoloških uzoraka. Najpoznatija metoda je datiranje radioaktivnim ugljenikom C14, koje omogućava određivanje starosti organskih materijala.
Veliki broj dronova napao je ruske gradove Engels i Saratov, izazvavši snažne eksplozije i požare, dok je protivvazdušna odbrana tokom noći uništila 40 letelica iznad više regiona.
Sjedinjene Države su aktivno isporučivale oružje svojim saveznicima tokom 2024. godine, objavila je Centralna novinska agencija Severne Koreje.
11.02.2025
05:00
Foto: Shuterstock
Tokom života, organizmi apsorbuju radioaktivni izotop C14, ali kada umru, ta apsorpcija prestaje i započinje njegov poluraspad, koji traje oko 5.700 godina. Poređenjem odnosa C14 i stabilnog izotopa C12, naučnici mogu precizno odrediti kada je organizam uginuo.
Međutim, metoda radioaktivnog ugljenika ima ograničenja i ne može da datira uzorke starije od 50.000 godina. Zbog toga su naučnicima potrebni drugi izotopi, poput berilijuma-10, kako bi analizirali znatno starije geološke formacije.
Otkrivena do sada nepoznata anomalija
Arheološki nalazi, poput kostiju ili ostataka drveta, mogu se precizno datirati korišćenjem metode C14. Međutim, kada se analiziraju uzorci stariji od milion godina, koristi se berilijum-10, koji se stvara kada kosmički zraci reaguju sa kiseonikom i azotom u gornjim slojevima atmosfere.
Berilijum-10 dospeva na tlo kroz padavine i može se taložiti na okeanskom dnu, gde se njegov poluraspad odvija tokom 1,4 miliona godina, nakon čega se pretvara u bor. Ova osobina omogućava geolozima da pomoću njega datiraju uzorke stare do 10 miliona godina.
Fizičar dr Dominik Kol i njegov istraživački tim iz HZDR-a nedavno su izvukli uzorke sa dna Pacifika, sa dubine od nekoliko kilometara, i analizirali sadržaj berilijuma-10.
- Na oko 10 miliona godina starim slojevima, pronašli smo duplo veću koncentraciju berilijuma-10 nego što smo očekivali. Naišli smo na do sada nepoznatu i neobjašnjenu anomaliju - rekao je Kol.
Moguća objašnjenja – okeanske struje ili supernova?
Glavno pitanje koje se postavlja jeste šta je izazvalo nagomilavanje berilijuma-10 pre 10 miliona godina. Naučnici razmatraju dva moguća objašnjenja:
Promene u okeanskim strujama – U blizini Antarktika, okeanske struje su pre 10 do 12 miliona godina pretrpele značajne promene, što je moglo uticati na cirkulaciju i taloženje berilijuma-10 u Pacifiku.
Astrofizički događaj – Druga hipoteza sugeriše da je supernova u blizini Zemlje u tom periodu privremeno oslabile heliosferu, prirodni zaštitni omotač Sunčevog sistema, što je dovelo do povećanog zračenja kosmičkih zraka i, samim tim, veće proizvodnje berilijuma-10.
Bez obzira na uzrok, ova anomalija mogla bi biti izuzetno korisna za datiranje geoloških uzoraka u budućim istraživanjima, omogućavajući naučnicima da preciznije rekonstruišu istoriju Zemljine klime i kosmičkih događaja.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Danas stupaju na snagu sankcije koje je predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp uveo Karimu Kanu, glavnom tužiocu Međunarodnog krivičnog suda (ICC), koji je prošle godine izdao nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina.
Zvanična predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova objavila je snimak koji pokazuju svu suštinu ciljeva Specijalne vojne operacije.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da je konferencija o borbi protiv antisemitizma prilika da se ukaže na istorijski revizionizam, usmeren na to da smanji obim stradanja jevrejskog naroda kroz ono što se zove Holokaust i genocid.
Izvestioc Evropskog parlamenta za Srbiju, osvedočeni srbomrzac, Tonino Picula govorio je za hrvatski N1 i tom prilikom pokazao koliko puca od muke zbog dobrih odnosa predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa liderima Evropske unije.
Odlična vest za sve građane kojima je dosta blokadera i onih koji bi stalno nešto da blokiraju i maltretiraju građane Srbije jeste da su pojedini od njih krenuli na psihoterapiju.
Vrhunac političkog licemerja je kada zamenik predsednika SSP Borko Stefanović, sramota za spoljnu politiku Srbije, govori o supruzi predsednika države, ističe ministar finansija Siniša Mali.
Šefica delegacije u Parlamentarnoj Skupštini Saveta Evrope Biljana Pantić ogolila je do srži laži opozicije o korišćenju zvučnog topa na skupu 15. marta.
Gosti Info jutra kod voditeljke Jovane Radović bili su zamenik predsednika SRS Aleksandar Šešelj i član predsedništva SNS Miroslav Čučković. Oni su komentarisali najavljenu blokadu Informera.
Jedna od najuticajnijih javnih ličnosti na Balkanu, pevačica Jelena Karleuša, biće gošća Novice Popovića u emisiji "Da se ne lažemo" na Informer televiziji.
U Univerzitetski klinički centar u Nišu prebačena su još tri lica povređena u požaru koji se 16. marta dogodio u Kočanima, tako da je u niškom UKC trenutno hospitalizovano ukupno šest povređenih osoba.
Pomoćnik ministra za visoko obrazovanje Aleksandar Jović izjavio je danas da neizvođenjem nastave i neorganizovanjem ispita visokoškolske ustanove krše Zakon o visokom obrazovanju i naveo da je kazna za takav prekršaj za visokoškolsku ustanovu od 200.000 dinara do dva miliona dinara, a za odgovorno lice u konkretnom slučaju kazna je pet i 50.000 dinara.
Direktor JKP "Srbijavode" Goran Puzović otkrio je za Informer kakvo je stanje sa vodostajima reka u Srbiji kao i da li nam prete poplave u narednom perodu.
Stiglo je proleće, a sama pomisao na to nas motiviše da se pokrenemo, istražujemo i počnemo da provodimo više vremena napolju. Zato Informer izdvaja tri ideje za najlepše prolećne vikend destinacije za izlet u Srbiji, koje ne samo da će vam stvoriti osećaj mini godišnjeg odmora, već će da postanu i vaše redovno mesto za beg od buke i gužve.
Na Ibarskoj magistrali, u tunelu Štavica, između Gornjeg Milanovca i Ljiga, došlo je do saobraćajne nezgode u kojoj su učestvovali autobus i automobil.
Košarkaška reprezentacija Srbije danas je saznala rivale na predstojećem Evropskom prvenstvu, a prvi rival protiv koga će "orlovi" igrati je Estonija 27. avgusta. Naša ekipa nalazi se u grupi A sa još Letonijom, Portugalom, Češkom i Turskom, a bitna stavka je da će sve mečeve igrati u Rigi, i u grupnoj, ali i u eliminacionoj rundi.
Bogate komšije Novaka Đokovića prijavile su ga da renovira vilu, pa zbog kršenja zakona i bespravne gradnje mora da plati kaznu od 10.000 evra, a španski medji su objavili fotografiju kuće našeg asa.
Košarkaši Partizana večeras gostuju Bajernu u 32. kolu Evrolige (20.30, Sport klub 1), a pored trenutne forme i stanja na tabeli, ni kladionice nisu na strani kluba iz Humske.
Ruski rvač Dmitrij Baboriko dobio je dvogodišnju suspenziju i oduzimanje medalje zbog pozitivnog testa na tamoksifen, leka koji je namenjen protiv raka dojke, a koji ujedno sprečava efekte steroida.
Kriminalistički filmovi o stvarnim događajima uvek imaju dodatnu dozu napetosti i neizvesnosti, jer su zasnovani na istinitim pričama koje su šokirale svet.
Proleće je idealno doba godine za putovanja, a jedna od najlepših prolećnih destinacija za ljubitelje stare arhitekture i viteških gradova je ostrvo Malta.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar